Pasaulē
Vēsture

1890. gada 27. jūlijā. Liktenīgais šāviens – van Gogam tobrīd bija 37 gadi0


Vinsenta van Goga pašportrets (1853–1890).
Vinsenta van Goga pašportrets (1853–1890).
Arhīva foto

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 130 gadiem mūsdienās par vienu no ietekmīgākajiem gleznotājiem Rietumu kultūrā uzskatītais mākslinieks Vinsents van Gogs sašāva sevi krūtīs un divas dienas vēlāk nomira no ievainojuma sekām.

Van Gogam tobrīd bija 37 gadi; viņa darbi nebija komerciāli veiksmīgi, un mākslinieks grima nabadzībā un depresijā, ko vēl vairāk pastiprināja mentāla rakstura saslimšana.

Tā kā van Goga pašnāvības mēģinājumam nebija liecinieku, šī epizode vēlāk kļuva par publiku intriģējošu mākslas vēstures notikumu, kas apauga daudzām leģendām.

Gleznotājs tobrīd bija apmeties kāda labvēļa sarūpētos apartamentos netālu no Parīzes.

Uzskata, ka visdrīzāk viņš sevi sašāva gleznošanas sesijas laikā labības laukā vai arī tuvējā muižā. Revolveris bija nopirkts putnu atbaidīšanas nolūkā, kad van Gogs jūlija beigās strādāja pie sava pēdējā darba “Kviešu lauks ar vārnām”.

Tajā pašā laikā pastāv versija, ka viņu nāvējoši ievainojis pusaudzis, kas regulāri pavadīja gleznotāju viņa darba gaitās un tāpat krogos.

Šāviens acīmredzot tika tēmēts sirdī, taču nebija nāvējošs – lode atsitās pret ribu un iestrēga krūškurvī, nenodarot bojājumus iekšējiem orgāniem.

Saistītie raksti

Van Gogs pat spēja aiziet saviem spēkiem atpakaļ uz viesnīcu, kur nekavējoties nonāca divu ārstu aprūpē, taču mediķi maz ko varēja līdzēt, jo bija nepieciešams ķirurgs. Šāda speciālista tuvumā nebija.

Tikmēr mākslinieks bija atguvis možumu un istabā kūpinājis savu slaveno pīpi.

Nāve iestājās 29. jūlijā ievainojuma radītās infekcijas dēļ. Slavena ir van Goga pēdējā frāze: “Ciešanas ilgs mūžīgi.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

GL
Gunta Lūse
Horoskopi un mistika
“No milzu ozoliem nāca tik jaudīga enerģija, ka elpa aizrāvās. Šie koki ir apmēram 400 gadu veci! ” Kā Miervaldis izveidoja dižozolu taku, kur gūt līdzsvaru un spēku 1
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ugunsgrēkā daudzdzīvokļu ēkā Čehijā gājuši bojā desmit cilvēki
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Kamēr Pūce slēpjas kā vēzis alā, Krišjānis pa ballēm laiž, bet zakatistovi devušies uz dzimto planētu!” Egila Līcītša feļetons
5 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Pamēģiniet iztikt ar 300 eiro, šo cilvēku dzīve kļūst par izdzīvošanu,” Arhibīskaps Vanags par pensijām, NĪN un korupciju Rīgā 12
14 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Polija kļūst par “Trampa fortu”, papildinot ASV karavīru skaitu valstī. Krievija solās “turēt roku uz pulsa” 6
18 stundas