Latvijā
Vēsture

1940. gada 6. augustā. Padomiskošana uzņem apgriezienus0


Padomju iekārtas pazīme – tā saucamā sienas avīze.
Padomju iekārtas pazīme – tā saucamā sienas avīze.
Arhīva foto

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji” 

Pirms 80 gadiem, nākamajā dienā pēc tam, kad PSRS Augstākā padome bija ”apmierinājusi latviešu tautas lūgumu” un pasludinājusi Latvijas uzņemšanu PSRS sastāvā, izveidojot Latvijas Padomju Sociālistisko republiku, padomju okupācijas vara varēja atļauties atmest jebkādu maskēšanos un beidzot rīkoties ar pilnu jaudu, rādot savu īsto seju.

Latvijas pārvēršana par padomju standartiem atbilstošu teritoriju uzņēma apgriezienus. Tika izsludināts “Likums par Valsts apgādniecību un poligrāfisko uzņēmumu pārvaldi”, kas nozīmēja visu izdevniecību nacionalizāciju, apvienošanu vienā Valsts apgādniecības un poligrāfisko uzņēmumu pārvaldē (VAPP) un totālas valsts kontroles iedibināšanu par jebkuru izdevējdarbību, likvidējot pēdējās niecīgās brīvā vārda paliekas.

Par VAPP vadītāju iecēla latviešu komunistu, izbijušu pagrīdnieku Jāni Niedri. VAPP rokās nonāca 134 nacionalizētie apgādi un izdevniecības.

“Jaunāko Ziņu” ēra bija noslēgusies, to vietā ar 10. augustu sāka iznākt “Padomju Latvija”, kas papildināja jau agrāk drukāto “Cīņu”.

“Latvijas Kareivja” vietā bija “Sarkanais Kareivis”, bet “Brīvās Zemes” vietā “Brīvais Zemnieks”. Žurnālu “Atpūta” vēl atstāja, taču tas saturiski bija jau pavisam cits izdevums.

Lai kontrolētu drukāto izdevumu saturu, drīz nodibināja Galveno literatūras pārvaldi ar no PSRS atsūtīto Kārli Grīnvaldu priekšgalā. Latvijā aizliedza ievest un izplatīt ārvalstu, tas ir, ne no PSRS nākušus, laikrakstus.

Saistītie raksti

19. augustā sekoja lēmums par Latvijas laikrakstu korespondentu darbības ārzemēs un ārzemju korespondentu Latvijas PSR darbības izbeigšanu.

Paralēli tam 8. augustā tika pavēlēts izbeigt Latvijas pārstāvību ārzemēs darbību – personālam lika nekavējoties atgriezties, bet, par laimi, pilnībā nenotika ne viens, ne otrs. 9. augustā iedzīvotājiem sāka konfiscēt vērtspapīrus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VB
Vija Beinerte
Latvijā
“Patlaban durts tiek cilvēcības sirdī.” Vija Beinerte sarunājas ar Juri Rudevski par valodu, dzimumu, mākslu un cenzūru
Intervija 2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Ūdens kafijas krāsā!” Skolas renovētāji piesārņo parka dīķi, iedzīvotāji uztraukušies
2 minūtes
LE
LETA
Latvijā
“Atņemot brīvpusdienas skolēniem, Latvijas sabiedrībā nav cieņas Saeimai!” Gobzems kolēģiem velta stingrus pārmetumus
4 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Apstulbuši bija pat tiesneši. Igors Vihrovs – vingrotājs, kurš sajūsmināja visu Latviju
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Ar politiķu palīdzību izveidota sistēma, lai banku sektors varētu pelnīt milzu naudu, atklāj ģenerālprokurors
6 stundas