Ja Gvido Satori nelaimes brīdī skatītos uz otru pusi, iespējams, Marks klusi aizpeldētu pa Gauju uz leju, jo straume ir naska, bet palīgā saukt puisis nespēja.
Ja Gvido Satori nelaimes brīdī skatītos uz otru pusi, iespējams, Marks klusi aizpeldētu pa Gauju uz leju, jo straume ir naska, bet palīgā saukt puisis nespēja.
Foto: Karīna Miezāja

Ja nebūtu Gvido, visticamāk, vairs nebūtu arī 18 gadus vecā Marka. “Latvijas lepnuma” stāsts 3

Ja nebūtu Gvido Satori, visticamāk, vairs nebūtu arī Marka Gančerjuka: Gvido izglāba puisi, kad tas slīka Gaujā. Glābējs noraidīja Marka vecāku vēlmi pateikties, tāpēc viņi izlēma, ka pieteiks Gvido “Latvijas lepnuma” balvai – lai šis cilvēks, kuram ir tik liela loma gan viena cilvēka, gan veselas ģimenes dzīvē, nepaliktu bez ievērības.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
8 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Arī Gvido ir dēls, un mūsu ģimene ļoti vēlas, lai puisēns zina, ka viņa tētis ir varonis, un var lepoties ar viņu kopā ar mums. Nav pasaulē vārdu, ar kuriem mēs varētu izteikt pateicību šim cilvēkam, kurš īstajā brīdī bija blakus, lai glābtu mūsu bērna dzīvību,” pieteikuma vēstulē raksta Marka mamma Jolanta Maļutina.

Lēciens neoficiālā ūdenī

Valmieriešu vidū Daliņa pludmale ir populāra peldvieta. Ja no tās laižas pa straumi uz leju, drīz vien labajā pusē izslejas Gaujas stāvie krasti, kur atrodas slavenais Daliņa stadions un piedzīvojumu parks. Pludmale ir labiekārtota: tajā ir gan pārģērbšanās kabīnes, gan volejbola tīkli. Ir arī sarkanu ķieģeļu ēka, kurā agrāk atradies glābēju postenis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad tā vairs nav: pludmale nav oficiāla un līdz ar to netiek uzraudzīta. Kā liecina pašvaldības informācija, Valmierā nav nevienas oficiālas peldvietas, iemesls – Gaujas viltīgā un mainīgā daba, tieksme pārveidot gultni. Tāpēc katrs peldētājs par sevi atbild pats.

Šogad peldsezona sākās agri, jau maija vidū, jo laiks bija sauss un karsts. Karsts bija arī 10. jūnijs, parasta darbdiena. Astoņpadsmit gadus vecajam Markam brīvlaiks vēl nebija sācies, mācības tehnikumā turpinājās, tomēr vakarpusē atradās laiks, lai kopā ar draugu ar riteņiem aizlaistu līdz Gaujai – uzspēlēt volejbolu. Šajā sporta veidā Marks vēl nesen trenējās. “Ne jau tāpēc, ka kaut kur jātrenējas, nē, tā bija mana sirdslieta,” viņš saka.

Dauzot bumbu, drīz vien Marks jutās sakarsis, tāpēc gāja nopeldēties. Iebrida līdz ceļiem, atspērās un ienira. “Ūdens bija seklāks, nekā es domāju. Ar galvu atsitos pret grunti. Samaņu nezaudēju, tāpēc sapratu, ka jāceļas un jālien laukā no ūdens, bet tad sajutu, ka vairs nevaru pakustināt ķermeni, tikai rokas – minimāli.

Ne pietiekami, lai varētu piecelties vai apgriezties uz muguras, lai ievilktu elpu,” stāsta puisis. “Mēģināju pēc iespējas ilgāk aizturēt elpu, lai kāds mani ierauga. Tad izpūtu visu gaisu, kas man bija plaušās. Tad vilku iekšā ūdeni, un viss. Melna bilde.”

Nākamā “bilde”, ko atceras Marks, – viņš guļ krastā uz muguras, apkārt sastājušies daži cilvēki. “Nākamais kadrs – esmu ātrās palīdzības mašīnā, pēc tam jau slimnīcā.”

Ar refleksa ātrumu

Nekādu atmiņu par izglābšanos puisim nav, taču viņš zina, ka krastā viņu izvilka Gvido Satori. Arī viņš 10. jūnijā atradās tajā pašā pludmalē un pieskatīja savu deviņus gadus veco dēlu, kurš peldējās Gaujā. “Skatos – viens džekiņš peld lejā pa straumi. Pa jokam saku savējam – aizpeldi, pajautā onkulim, kāpēc viņš neceļas augšā! Bet tad sapratu! Bah, iekšā un jau vilku ārā,” notikumus, kas risinājās tikai dažas minūtes, atstāsta Gvido.

Sākumā viņš atgaiņājas no intervijas sniegšanas, jo nekādu atzinību un uzmanību nevēlas. Tad tomēr piekrīt un visbeidzot pat atsperīgā solī izrāda krastmalu, kur viss notika. Augumā sīkāks un trauslāks par gandrīz divmetrīgo, spēcīgo Marku, taču spējis viņu izvilkt – Gvido ir profesionāls glābējs. Peldēt, nirt un glābt iemācījies uzreiz pēc armijas ūdenslīdēju skolā.

“Man bija sapnis – prast brīvi peldēt.” Neilgu laiku pastrādājis par glābēju tajā pašā Daliņa pludmalē, taču atalgojums bijis par mazu, lai šo nodarbi turpinātu. Tagad Gvido strādā santehnikas preču veikalā. Fizisko formu uztur ar jogu un veselīgu dzīvesveidu. Aizraujas ar fotografēšanu, labi jūtas pie dabas, ir saudzīgs pret katru skudriņu un dzīvību kopumā. Interesējas par garīgumu, ko apliecina jaunais uzvārds. Tāds ir arī dēlam un sievai.

Īsās profesionāla glābēja karjeras laikā tā arī neesot nācies nevienu glābt, taču reakcijas ātrums un iemaņas saglabājušās: tiklīdz izvilcis Marku, norīkojis kādu tuvumā esošu sievieti izsaukt “ātros”, pats uzsācis atdzīvināšanu un elpināšanu no mutes mutē. “Tad atbrauca “dzeltenie”, tādu pašu smilšainu ielādēja, un prom. Stāsts galā,” Gvido ir lakonisks.

“Uzsprādzis” skriemelis

Marka stāsts gan vēl nebeidzās: slimnīcā viņam konstatēja mugurkaula piektā skriemeļa traumu. “Tas bija pilnīgi sašķaidīts – tā, it kā būtu uzsprādzis,” stāsta Marka tētis Andrejs Maļutins. No Rīgas atbrauca traumatologs ortopēds Andris Pūce un ķērās pie operācijas, lai bojāto skriemeli aizstātu ar implantu. Pirms tam Markam bija jāparakstās slimnīcas papīros, ka viņš operācijai piekrīt, taču rokas neklausīja – tās bija “nenormāli vājas”. Viņa vietā parakstījās mamma.

“Kamēr notika trīsarpus stundas garā operācija, mēs ar sievu sēdējām pie operāciju zāles un lasījām visu pieejamo informāciju par šādām traumām. Lasījām un raudājām, lasījām un raudājām,” Andrejs valda asaras.

Kaut gan operācija bija veiksmīga, sākotnējās ārstu prognozes nebija iepriecinošas – ne par riteņbraukšanu, ne volejbolu neesot ko sapņot. Visticamāk, par staigāšanu arī ne.

Markam tomēr veicās – mazpamazām, pateicoties rehabilitācijas ārstu, fizioterapeitu un ergoterpeitu pūlēm un paša līdzestībai, no guļoša pacienta viņš sāka pārvērsties par cilvēku, kurš spēj noturēties vertikāli. “Apmēram mēnesi pēc operācijas vispirms iemācījos apsēsties, pēc tam ar palīdzību jau varēju piecelties kājās,” viņš apraksta atlabšanas procesu. “Pa šo laiku ķermenis jau bija pieradis atrasties guļus, tāpēc sākumā nenormāli reiba galva. Arī tagad man vēl reizēm ir tā, ka pēc piecelšanās sareibst un vajag apsēsties.”

Palēnām iekustināja pirkstus, plaukstas un rokas. Priecīga diena bija, kad pirmoreiz pats atkal varēja paēst. “Piepūle bija liela. Man nervi bija sabojāti, sāpes arī bija, piemēram, kreisā roka bija tik jutīga, ka nekam pat pieskarties nevarēja – grieza kā ar nazi.” Tā kā Marks ir kreilis, bijusi doma, ka jāsāk mācīties rakstīt ar labo roku – kreiso pilnvērtīgi lietot vairs nevarēs. Par laimi, arī tas nav bijis vajadzīgs – kaut gan roka reizēm sāp joprojām, viņš raksta tāpat kā līdz šim.

Izglāba pareizi

Vērot Marka atlabšanu vecākiem bijis kā otrreiz piedzīvot viņa bērnības attīstības posmus: pirmās kustības, pirmie soļi, pats iemācās ēst un apģērbties…
Foto: Karīna Miezāja

Soli pa solim Marks iemācījās atkal staigāt – sākumā ar “staiguli” un fizioterapeita palīdzību, vēlāk jau viens pats. Un mācījās kāpt pa kāpnēm. Līdz vasaras beigām viņš bija tiktāl atlabis, lai ārsti piekristu viņu laist mājās un uz skolu: šis ir eksāmenu gads, Marks apņēmies skolu pabeigt, kaut arī pagaidām viņam pietiek spēka apmeklēt tikai pāris mācību stundas dienā.

Priekšā vēl vismaz pāris gadus ilgs posms, kurā neatlaidīgi jāvingrinās – tikai tad Marks būšot tikpat vesels kā pirms nelaimes gadījuma, sola dakteri.

“Peldēt gan kādu laiku nepeldēšos. Pirmo reizi pēc negadījuma ieejot dušā, man bija panikas lēkme, kad ūdens trāpīja uz sejas. Bet pārgāja.” Ar ūdeni Markam jābūt piesardzīgam arī tāpēc, ka viņa ķermeņa jutība no krūtīm uz leju nav pilnībā atjaunojusies: lai izprastu ūdens temperatūru, tas vispirms noteikti jāpatausta ar roku. “Ja uzlej ūdeni, tad nejūt, vai tas ir silts vai auksts. Vienkārši citādā veidā tirpst.”

SAISTĪTIE RAKSTI

To, ka varēja būt daudz, daudz sliktāk, Marks skaidri saprata “Vaivaros”: blakus palātā bija viņa vienaudzis ar tieši tādu pašu traumu, taču gandrīz pilnīgi nekustīgs. Reiz Marks mammai skaļi sūdzējies, ka kaut kas esot grūti, kaut ko pats nevarējis izdarīt, laikam bikses uzvilkt. No kaimiņpalātas atskanējusi otra puiša balss – hei, es arī te esmu…

“Ārsti man vēlāk teica, ka man ir ļoti veicies, ka mani paspēja izvilkt. Desmit sekundes vēlāk jau būtu par vēlu,” saka Marks. “Arī ar to man ir paveicies, ka mani izglāba tehniski pareizi – nevilka laukā aiz padusēm. Citādi nezin kā viss vēl būtu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
8 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Piedzīvojam aizvien jaunas prāta aptumsuma izpausmes 48
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 257
8 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot gandrīz 6000 jaunus Covid-19 gadījumus, atkal pārspēts līdzšinējais rekords
55 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz autoceļa “Via Baltica” Lietuvā pie Polijas robežas snigšanas un avāriju dēļ paralizēta satiksme 55 kilometru garā posmā 7
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
8 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Vairākas lielvalstis pirms došanās uz Pekinas olimpiskajām spēlēm brīdina sportistus
20:30
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot gandrīz 6000 jaunus Covid-19 gadījumus, atkal pārspēts līdzšinējais rekords
19:54
GN
Gints Narogs
Ziņas
Naktī tuksnesī rakties smiltīs: pēc 10 gadu pārtraukuma Dakārā atgriežas arī mūsu braucējs
19:25
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā aizvien augstāka mirstība ar diagnosticētu Covid-19 nekā vidēji Eiropā
4 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Naktī tuksnesī rakties smiltīs: pēc 10 gadu pārtraukuma Dakārā atgriežas arī mūsu braucējs
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā piektdienas rītā no ceļa nobraukuši trīs satiksmes autobusi
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji iebilst pret “Rimi” tirdzniecības centra būvniecību Ikšķiles vēsturiskajā centrā
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 257
8 stundas
AC
Arta Ciša
Praktiski
Ziemas miegs? Tikai ne centīgam dārzniekam!
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz automašīnām uzkrituši koki, vējš atrāvis jumtu skārda gabalus. Vējš lielākos postījumus nodarījis Kurzemē 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Polijā reģistrēts jauns Covid-19 gadījumu rekords
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons
8 stundas
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cipule skaidro, kāpēc pašlaik nevajadzētu ieviest ļoti stingrus ierobežojumus
12 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cilvēki domā par ilgtspēju, savu veselību, mieru! Trešdaļa pilsētnieku gatavi pārcelties uz dzīvi laukos 33
13 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Piedzīvojam aizvien jaunas prāta aptumsuma izpausmes 48
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pārsteigums. Putins ir krietni sliktāks, nekā mēs iztēlojāmies.” Navaļnija komanda publicē “Putina pils” fotogrāfijas 58
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem 34
14 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 268
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es negāju pa kreisi, es meklēju mierinājumu!”: dziedātājas Elīnas Gluzunovas bijušais dzīvesbiedrs Artjoms atzīst, ka kopdzīves laikā viņu krāpis 37
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no no 22. līdz 28. janvārim: kādas vēlmes piepildīsies?
8 stundas