Gata Šļūkas zīmējums

Brīvību rupjībām? Spriež, ko iesākt ar valodu skolu mācību programmās 2

“Pats esmu izdevis bērnu dzejoļu grāmatu, kuru lasīt bērniem nemaz nav ieteicams,” tā organizācijas “Latvijas PEN” rīkotā diskusijā “Brīvību rupjībām! Ko iesākt ar valodu skolu mācību programmās?” nesen teica filozofs un rakstnieks Ilmārs Šlāpins.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 16
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 41
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 4
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Vai un kā dažādas norises sabiedrībā atspoguļojamas bērniem un jauniešiem paredzētajā literatūrā, tostarp mācību grāmatās, vairākkārt diskutēts. Aptuveni pirms gada daļa vecāku bija sašutuši par to, ka 7. klases literatūras grāmatā iekļauts Kārļa Vērdiņa dzejolis “Dziesma tētim”, kurā tētis trīs reizes iet prom no mājām, līdz galu galā bērnam jau ir vienalga.

Tāpat nepatiku raisījis 6. klases mācību grāmatā ievietotais Pētera Brūvera “Šausmu dzejolis” par līķi, kurš peld pa dīķi.

Savukārt 2012. gadā izdevniecība “Pētergailis” atzina, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) prasījusi, lai no mācību grāmatas izņem divus citus šī paša autora dzejoļus, ko izdevniecība ne bez sašutuma arī izdarījusi, vienlaikus publiski paziņojot, ka tā ir cenzūra.

Organizācija “Latvijas PEN”, kas dibināta, lai aizstāvētu vārda brīvību mākslā, uzskata, ka šī tēma joprojām ir aktuāla un par to jārunā. Jau pieminētajā diskusijā tās vadītājs I. Šlāpins sacīja: “Gribam runāt par cenzūru saistībā ar grāmatām skolā. Parasti literatūrā nav cenzūras, bet, tikko grāmatas nonāk bērnu rokās, klasē, tā rodas dažādas problēmas.”

Dzejnieks Rihards Bargais gan iebilda: “Reāli jau nav nekāda cenzūra, tikai muļķības.”

Tomēr diskusijā izskanēja apgalvojums, ka Kultūras ministrija likusi rakstīt paskaidrojumu par to, kāpēc starp lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” (tajā ietverta grāmatu izlase, ko vērtē dažādu vecumu bērni) lasāmajām grāmatām iekļauta “Kaka un pavasaris”, jo vecāki esot sūdzējušies par to, ka grāmatas varonis ir suņa kaka.

Tāpat bijusi neapmierinātība, ka šā gada “Bērnu žūrijā” iekļauta Māra Runguļa grāmata “Trīs nāves Mārtiņdienā”. Kādam nav patikušas ilustrācijas, saskatīts sātanisms.

Kultūras ministrijas pārstāve Lita Kokale jau pēc diskusijas “Latvijas Avīzei” sacīja, ka ministrijas pārstāvji nekad nav prasījuši oficiālus paskaidrojumus saistībā ar “Bērnu žūrijā” iekļautajiem literārajiem darbiem. “Ja nu varbūt kādreiz kāda replika izskanējusi,” pieļāva L. Kokale.

 

Skolotājos ieslēdzas pašcenzūra

Kaut pieņemts uzskatīt, ka cenzūra nāk no valsts varas puses, arī paši diskutētāji vairākkārt atzina, ka runa gan vairāk ir par kādas sabiedrības daļas, piemēram, bērnu vecāku, nepatiku pret literārajiem darbiem.

“Ir mazinājusies vecāku bijība izglītības sistēmas priekšā. Tāpēc vecāki vairāk iejaucas. Tas gan notiek, ne tik daudz bažījoties par bērnu, bet tāpēc, ka vecākiem pašiem ir neērti,” pauda I. Šlāpins.

Piemēram, mācību grāmatu izdevēji esot aicināti izņemt no mācību grāmatām literāros darbus un to fragmentus, kur attēloti dzērāji. R. Bargais piebilda: “Vecākiem vairāk tiesību nekā skolotājiem.”

Dzejniece un Rīgas Valsts Āgenskalna ģimnāzijas skolotāja Iveta Ratinīka teica, ka arī saasinātie viedokļi par literatūru savā ziņā ir bīstami, jo to dēļ skolotājam var ieslēgties pašcenzūra.

Gadījumos, kad mācību grāmatās prasīts aizvietot kādus literārus darbus, arī pašas recenzentes, kas to prasījušas, bijušas skolotājas.

Iespējams, tās vēlējušās izmaiņas nevis tāpēc, ka attiecīgais literārais darbs bijis nepieņemams pašām, bet gan tāpēc, ka paredzēja vecāku reakciju.

“Tas ir bīstami,” piekrita tulkotāja Dace Meiere. “Ja skolotājam ir pašcenzūra, viņš tiecas bērniem rādīt idealizētu sabiedrību. Ja bērni un jaunieši literārajos darbos neredz dzīvo valodu, tā ir liekulība. Tiek demonizēta normāla sarunvaloda.”

Latvijas Universitātes profesore, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes prezidente Ilze Stikāne pauda uzskatu, ka “skolā jārunā par visiem valodas slāņiem”.

 

Grāmata legalizē rupjību?

Bet kā tad ar rupjībām? Vai bez tām bērnu un jauniešu literatūrā var iztikt? I. Šlāpins atzina: varētu būt tā, ka literārajā darbā rupjība tiek it kā legalizēta, jo tad tā vairs nav paslepena.

“Varbūt jāaizliedz romāns “Uz kraujas rudzu laukā”, jo, to izlasot, pusaudži paliek traki?” vaicāja R. Bargais.

“Diez vai jaunieši lamājas tāpēc, ka izlasījuši rupjības grāmatās.”

D. Meiere uzskata: grāmatu cenzūrai gan nav jēgas, jo skolēni lasa arī angliski un “tur ir visi iespējamie vārdi”.

“Skolēni tā lamājas, ka centieni viņus pasargāt no rupjībām literārajos darbos ir bezjēdzīgi,” piekrita Alise Nīgale, izdevniecības “Liels un mazs” līdzīpašniece.

Viņa arī sacīja, ka izdevniecībai pārmet ne tik daudz par grāmatās lietotajiem vārdiem, cik par tēmām. Piemēram, nesen esot bijis satraukums par to, ka neesot saprotams, kāds dzimums ir Lupatiņiem populārā grāmatu sērijā.

Pēc A. Nīgales domām, sašutumu par literārajiem tekstiem veicina tas, ka daļa lasītāju “literatūru mēģina interpretēt burtiski”.

 

Mācību grāmatā svarīgs ir mērķis

Par diskusijā spriesto lūdzu Valsts izglītības satura centra (VISC) viedokli. VISC Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vadītāja Ineta Upeniece neatceras, ka pēc 2012. gada būtu bijis kāds gadījums, ka kāds literārs darbs vai tā fragments no mācību grāmatas izslēgts tā satura dēļ.

Tomēr VISC algoto recenzentu ieteikumi grāmatu saturu ir ietekmējuši: viņi prasījuši precizēt uzdevumus, piemēram, papildināt tos ar kādu jautājumu, pārdomāt, vai ar iekļautajiem uzdevumiem vislabāk var sasniegt izglītības standartā noteikto rezultātu.

Katru apstiprināšanai iesniegto mācību grāmatas manuskriptu lasa divi recenzenti: viens skolā strādājošs pedagogs, kurš vērtē grāmatu no didaktikas un metodoloģijas viedokļa, un viens augstskolas mācībspēks, kurš pievērš uzmanību zinātniskumam un arī didaktikai.

Arī VISC speciālisti gan lasa recenzijas, gan pārskata pašu manuskriptu un komunicē ar grāmatas redaktoru, kam VISC caurskatītais manuskripts parasti tiek nodots, aplīmēts ar daudzām un dažādām līmlapiņām. Tajās norādīts gan uz drukas kļūdām, gan rosināta diskusija par kādiem saturiskiem jautājumiem vai kādu mācību grāmatā iekļautu uzdevumu, piemēram, jautāts, ar kādu mērķi tas ietverts. Tāpat dažkārt recenzentiem šķiet diskutabla kāda attēla iekļaušana mācību grāmatā.

“Taču es labprāt nelietotu terminu “cenzūra”. Jāņem vērā, ka jebkurš teksts vai attēls mācību grāmatā saistīts ar konkrētu mācību tēmu vai uzdevumu un katram tekstam vai attēlam tam jāatbilst,” skaidroja I. Upeniece.

Piemēram, 2012. gadā viena no problēmām bijusi dzejoļa par hakeri iekļaušana 1. klases mācību grāmatā, taču runa nav bijusi par dzejoļa saturu: Valsts izglītības satura centram esot radies jautājums, vai šis teksts ir piemērotākais, lai pirmklasnieks apgūtu burtu “H”.

Turklāt mācību grāmatas nebūt nav obligāti recenzēt un apstiprināt VISC. “Vai to iesniegt vai neiesniegt apstiprināšanai VISC, tā ir komersanta brīva izvēle,” teica I. Upeniece.

Jāpiebilst gan, ka izmantot skolās šādas neapstiprinātas mācību grāmatas drīkst, bet skolas to iegādei nevar izmantot no valsts budžeta piešķirtos līdzekļus.

I. Upeniece piebilda, ka mūsdienās skolotājs var izmantot dažādu materiālu un grāmatu klāstu, nav jāpaļaujas tikai uz mācību grāmatām: “Mācību grāmatas nozīme bieži ir pārvērtēta.” Viņasprāt, tas ir tikai apsveicami, ja vecāki interesējas par to, kas notiek skolā, tostarp par mācību saturu.

“Var diskutēt par to, vai skolā jāskan rupjiem vārdiem tāpēc, ka tie ierakstīti kādā literārā darbā, taču jāņem arī vērā, ka skola nav noslēgta telpa,” teica VISC pārstāve, vaicāta, vai ir tendence bērnus pasargāt no grāmatām, kurās sabiedrība nav idealizēta.

 

Vai izdevēji saskārušies ar ierobežojumiem?

Aivars Gribusts, izglītības uzņēmuma “Lielvārds” valdes priekšsēdētājs: “Pēdējos gados nav sanācis daudz sadarboties ar Valsts izglītības satura centru, jo neesam izdevuši sevišķi daudz jaunu mācību grāmatu, taču, cik nu bijusi sadarbība, negatīva pieredze nav bijusi.

Recenzentu ieteikumus esam ņēmuši vērā, bet ir bijuši gadījumi, kad tiem nepiekrītam, tad cenšamies pamatot savu viedokli, un varētu teikt, ka vienmēr izdevies rast kopīgu redzējumu.

Protams, mums ir savi recenzenti, bet, jo vairāk acu, jo labāk. Manuprāt, sadarbība ar VISC recenzentiem tikai palīdz uzlabot produkta kvalitāti. Tā ka es teiktu, ka ir recenzēšana, nevis cenzēšana. Vienīgi man nepatīk, ka recenzenti ir anonīmi, izdevējam nav iespējas uzzināt, ar ko tad patiesībā saskaņojam viedokļus.”

Evija Veide, izdevniecības “Latvijas Mediji” direktore: “Mūsu izdevniecībā VISC apstiprinātās grāmatas pagaidām neesam izdevuši, taču, cik man bijusi iepriekš saistība ar mācību grāmatu veidošanu, grūti apstiprināšanas procesu saistīt ar vārdu “cenzūra”, es pat šādu vārdu šajā kontekstā nekad nelietotu. Tiek izvērtēta atbilstība standartiem, tiek uzklausīti praktiķu viedokļi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Mans privāts viedoklis ir, ka nav obligāti mācību līdzekļos parādīt pilnīgi visus leksikas slāņus.

Runājot par sabiedrības spiedienu uz izdevējiem, es arī varētu atrast kādu sašutušu e-pastu par kādu, lasītājaprāt, pārāk erotisku ainu kādā grāmatā, kaut erotika tur ar lupu jāmeklē. Bet vai no tā vajag izpūst lielu burbuli par spiedienu uz izdevējiem? Lasītājiem ir tiesības paust savu viedokli.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 16
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 41
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 4
9 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
3 dienas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 19
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Pētījums atklāj, cik ilgi un kādas veselības problēmas pēc Covid-19 pārslimošanas saglabājas bērniem
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Viņu aizveda uz slimīcu, taču vīrietis pie samaņas tā arī neatgriezās. Kā iedzeršana beidzās ar slepkavību
7 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Maskavas tiesa apcietina Navaļniju līdz 15.februārim
37 minūtes
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Cilvēkam vajag nevis urbi, bet caurumu sienā.” Kā Latvijā ieviest “Zero Waste” jeb bezatkritumu ideju? 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Viņu aizveda uz slimīcu, taču vīrietis pie samaņas tā arī neatgriezās. Kā iedzeršana beidzās ar slepkavību
16:41
LE
LETA
Veselam
Atklāj, cik sociālās aprūpes iestādēs janvārī konstatēts Covid-19
16:16
LE
LETA
Ziņas
Maskavas tiesa apcietina Navaļniju līdz 15.februārim
16:10
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 16
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs Jansons atbild, vai darba devējs drīkst pieprasīt darbiniekam veikt Covid-19 testu 13
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pagājušais gads bijis siltākais novērojumu vēsturē
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī dažviet bagātīgi snigs
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Hermanis: Mums ir darīšana ar divu veidu vakcināciju: medicīnas un finanšu vakcināciju 2
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princeses Diānas divi rokas pulksteņi, ko viņa nēsāja: beidzot noslēpums atklāts
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti vēl vairāki jaunā Lielbritānijas Covid-19 paveida gadījumi 7
5 stundas
LE
LETA
Veselam
“Pfizer” un “Biontech” paziņo par vakcīnu piegādes kavēšanos. Pavļuts skaidro, ko tas nozīmē Latvijai 9
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ejam sēņot ziemā! Nē, tas nav joks!
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai biezs un smags sniegs neapdraud siltumnīcu?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēcbreksita iepirkšanās Lielbritānijas internetveikalos: PTAC skaidro, ar kādām izmaiņām jārēķinās
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pastaigas laikā Ikšķiles novadā kāda ģimene ar zīdaini rokās ielūzusi Daugavas ledū 2
6 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
Atkritumus izvedīs dārgāk? Pastāv bažas par izmaiņu ietekmi uz tarifiem un pašvaldību saistībām 5
6 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 4
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 64
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina 1
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldummīļi sarosās! Mājās gatavota saldā rulete ar aprikožu džemu un zemesriekstiem
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Antons, Antis un Antonijs
7 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 7
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 29
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 41
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 18. līdz 24.janvārim
7 stundas