Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Leiniša

Zane Ozola: Ierēdniecība izglītības nozarē ved mūs atpakaļ uz sociālismu? 2

Autore: uzņēmēja un pedagoģijas doktore Zane Ozola

Domājot par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ideju visas skolas samest vienā maisā un nefinansēt skolas, kurās būtu mazāk par 350 bērniem (ar variācijām), nākas konstatēt, ka ierēdniecība mūs ved atpakaļ uz sociālismu. Ar šīs idejas realizāciju Latvijas lauki atkal pārvērstos par kolhoziem. Tā teikt – nebūs te nekādas viensētas, budžus arī savā vidū necietīsim!

Negribu atpakaļ Padomju Savienībā

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

Virzītais likumprojekts paredz brutāli neļaut dzīvot nevienai skolai, kas mazāka par IZM iedomāto skaitli, tādējādi pilnībā iznīcinot jēdzienu “mazā skola”, pie viena atbrīvojot valsti no visām privātskolām.

Ideja ir absurda – piemēram, tādā novadā kā Vecpiebalga šādā gadījumā nebūtu nevienas skolas! Par laimi, komisija vakar ideju noraidīja, taču jautājums paliek. Es vairs negribu atpakaļ Padomju Savienībā – mana lielākā vērtība ir brīvība, kas ļāvusi teikt un darīt to, ko uzskatu par pareizu.

Nogriezt naudu privātskolām

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms 25 gadiem izveidoju vienu no pirmajām latviešu privātskolām atjaunotajā Latvijā. Kāpēc gan jāveido sava skola, ja apkārt ir tik daudz pašvaldības skolu? Jo vēlējos veidot jauna tipa skolu, kurā elastīgi ieviešam jaunas mācību metodes un kurā veidojas cita tipa attiecības starp skolu un ģimeni. Nesen biju atgriezusies no Dānijas, kur kā studente viesojos vairākās skolās. Atvedu uz mājām gan interesantas metodes, gan vīziju, kādai jāizskatās modernai skolai.

Bija asiņainie 90. gadi – nevienam “inteliģentam” nebija naudas, taču dibināt uzņēmumu bija atļauts. Uzskatu sevi par celmlauzi šajā sfērā un esmu izdzīvojusi visas uzņēmējdarbības attīstības fāzes atjaunotajā valstī.

Esmu pieradusi, ka vismaz vienreiz gadā (reizēm pat biežāk), kad tiek spriests par pedagogu algu paaugstināšanu, viens no IZM risinājumiem ir nogriezt naudu privātskolām. Sak, viņi taču nodarbojas ar komercdarbību, lai paši nosedz visas izmaksas. Taču IZM nedomā par to, ka viss maksājums būs jāveic vecākiem, kā rezultātā tas būs par grūtu un privātskolas beigs pastāvēt.

Visa pamatā ir ideja

Visas vecāku, skolotāju vai biedrību dibinātās skolas būtībā radušās tukšā vietā – pamatā ir ideja. Nezinu nevienu skolu, kura būtu radusies no lielas naudas, lai pelnītu vēl lielāku naudu (šeit nerunāju par starptautiskajām skolām). Latvijas privātajai izglītībai nav nekāda sakara ar tāda veida privātskolām, kādas ir, piemēram, Anglijā, kur gadsimtiem ir noteikts, ka mācības privātskolā ir noteikta slāņa dzīvesveida sastāvdaļa. Mums ir pavisam cita situācija. Latvijā ir tikai viena skola, kurā savus bērnus (nekritiski) gribētu redzēt visi vecāki, un tā nav privātskola.

Man bija pedagoģiskas idejas, kuras nevarēju realizēt lielajā standarta postpadomju skolā, kādai citai skolotājai bija bērns invalīds, un viņa nolēma, ka jādibina sava skola, lai palīdzētu meitai, vēl kādi pedagogi ļoti aizrāvās ar Valdorfpedagoģiju un nolēma veidot privātskolu. Stāstu ir daudz, katram savs, bet pamatā visam ir bijusi ideja izveidot jaunu un labāku skolu.

Lēnām un pakāpeniski Izglītības likumā tika nostiprināta norma, ka katrs privātskolas bērns saņem noteiktu finansējumu no valsts, pamatojoties uz to, ka vecāki ir nodokļu maksātāji un viņiem ir tiesības saņemt izglītību arī privātskolā. Un katram ir savs iemesls, kāpēc viņš mācās privātskolā.

Kāpēc izvēlas privātskolas?

Pēdējā laikā ir izveidotas vairākas ļoti labas skolas, kuras dibinājuši vecāki, tās atrodas gan Rīgā, gan reģionos: Cēsīs, Preiļos, Ikšķilē u.c. Man tas šķiet pašsaprotami, ka vecāki ir izvēlējušies privātskolu tikai un vienīgi tāpēc, ka viņi vēlas alternatīvu pedagoģiju. Kāpēc gan vecāki izvēlas mazpilsētas X “Jauno skolu” par maksu, nevis turpat pilsētā esošo patiešām skaisto, mūsdienīgo pašvaldības pamatskolu par velti? Iemeslam taču jābūt.

Nav nekāds noslēpums, ka privātskolas bieži meklē tās ģimenes, kur bērniem ir kādas problēmas un nepieciešama saudzējošāka vide. Ļoti daudzas privātskolas realizē iekļaujošo izglītību. Bet jāsaprot ir viena lieta – iekļaušanu var realizēt tikai tad, ja skolā mācās dažādi bērni. Ir pilnīgi saprotams, ka, piemēram, pēc smagām operācijām, kad jāsargā bērna miers, vecāki gatavi darīt pilnīgi visu, lai bērns izdzīvotu, tai skaitā – maksāt par skolu.

Valsts ģimnāzijas bērns ir dārgāks nekā lauku vidusskolas bērns

Ko valsts var darīt, lai katrs bērns mācītos tādā skolā, kāda viņam šķiet vispiemērotākā? Valsts var atbalstīt privātu iniciatīvu, paplašinot pedagoģiskās iespējas. “Nauda seko bērnam” ideja bija tieši tāda – ikvienam bērnam nodrošināt vienlīdzīgu finansējumu. Gadiem ejot, vienlīdzības princips gan ir krietni izšķobījies, ir dažnedažādi koeficienti un formulas, kas norāda, ka valsts ģimnāzijas bērns ir dārgāks nekā lauku vidusskolas bērns utt.

Sarūkot bērnu skaitam, bet proporcionāli nesamazinoties skolotāju skaitam, loģiski, ka naudas sāk pietrūkt, turklāt skolotāju algas ir arī objektīvi jāpaaugstina. Tā vietā, lai IZM formulētu, ka uz noteiktu skolēnu skaitu valsts dos mērķdotāciju proporcionālam skolotāju slodžu skaitam, ministrija nāk klajā ar vecajiem risinājumiem – nedosim naudu privātskolām un likvidēsim mazās skolas. Proti, lasīt – atbrīvosimies no kapitālistiem, un lauciniekiem beidzot jāsaprot, ka viņiem laukos nav nākotnes!

Zane Ozola.
Publicitātes foto.

Šaura postpadomju domāšana

Vairums privātskolu klasificējamas kā mazās skolas, un šīm skolām ar budžetiem nebūt nav viegli. Tās ir spiestas meklēt risinājumus, kā nodrošināt mācību procesu un veikt visus maksājumus. Izdodas tiem, kas meklē alternatīvus risinājumus.

Tas pats attiecas uz pašvaldību mazajām skolām. Esmu gadiem ilgi rakstījusi un runājusi par veidiem, kā mazās skolas var pastāvēt. Labi, esam valstiski vienojušies, ka vidusskolām (10.-12.klasēm) jābūt ar lielāku bērnu skaitu, lai realizētu jauno saturu. Bet sākumskolas (1.- 6. klase)? Kāpēc tās nevar strādāt ar alternatīvām metodēm, nodarbinot mazāku skolotāju skaitu?

Kāpēc arī Rīgā nevar pastāvēt mazā skola? Vienalga – privāta vai pašvaldības? Ja skola spēj iekļauties atvēlētajā budžetā, kāpēc aizliegt alternatīvu pieeju? Man ir tikai viena atbilde – šaura postpadomju domāšana.

Valstī nepieciešamas dažādas skolas

Mana meita studē mūziku, pagājušā gadā viņa mācījās Helsinkos – Ž. Sibēliusa Mūzikas akadēmijā. Viena nodarbība nedēļā bija veltīta sarunai ar jaunajiem mūziķiem par to, kā viņi jūtas uz skatuves. Izrādās, ka 80% ir bail no uzstāšanās. Nodarbībā viņi par to ne tikai runāja, bet arī apguva dažādas tehnikas, kā sevi mobilizēt un nebaidīties.

Es saprotu, kāpēc somi ir tik tālu tikuši izglītībā – jo viņi domā par bērnu vajadzībām. Loģiski, ka šo ideju ieviesām arī privātskolā, izveidojot jaunu priekšmetu “support&challange” (no angļu val. – atbalst&izaicinājums;  red.). Šādi reaģēt uz jaunām pieejām pedagoģijā visvieglāk ir mazā skolā. Lielām skolām ir citas priekšrocības. Bet izglītības sistēmā ir jāpastāv kā vienām, tā otrām.

Ved mūsu valsti atpakaļ uz sociālismu

Izglītības satura reforma mūsu valstī beidzot sāk notikt, process ir bijis pārāk ilgs, lai visi izjustu gandarījumu. Pašvadīta mācīšanās ir tukši vārdi, ja tos nokaujam ar birokrātiju! Kritiskā domāšana – ko varam prasīt no bērniem, ja paši nespējam kritiski domāt? Likvidēt daudzas skolas laukos pirms reģionālās reformas arī nav loģiski.

SAISTĪTIE RAKSTI

Cik atvērts un mūsdienīgs sākumā bija atjaunotās Latvijas Izglītības likums, tik smagnējs tas kļuvis tagad. Tas izslēdz personisku atbildību, sākot ar ministru un beidzot ar peli klases stūrī.

Stāsts drīz būs galā, bet ierēdniecība pa to laiku, par visām varītēm cenšoties apspiest jebkādu privātu iniciatīvu, ved mūsu valsti atpakaļ uz sociālismu. Manuprāt, Ilga Šuplinska ir apzināti maldinājusi “Jauno konservatīvo partiju” un vēlētājus, jo visas darbības liecina, ka viņa nepārstāv konservatīvās vērtības.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 14
18 stundas
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
12 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 28
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
8 stundas
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 148
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
F-1 izziņo 2022.gada sezonas kalendāru ar 23 sacīkstēm 1
22:30
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 7
20:44
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 151
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 17
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 19
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 3
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sieviete moteļa numurā zem gultas atrod apslēptu eju 5
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 14
13 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Aļona Ostapenko – pirmā Latvijas tenisiste, kura nopelnījusi 10 miljonus ASV dolāru 8
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Var jau būt, ka viņi arī visi ir šovbiznesā.” Roga par jauno budžeta portfeli 20
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Briedis oficiālajā svēršanās procedūrā nedaudz vieglāks par Mannu
11 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Pacientus izvērtē un šķiro. Cik ir to cilvēku vienas dienas laikā, kuriem izsaukums tiek atteikts? 88
Intervija 21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā desmit Lietuvā iekļuvušie migranti varētu būt saistīti ar teroristiskām organizācijām 25
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ir sasniegts Covid-19 gultu maksimums: Balvu slimnīcas vadītāja “uztaisījusi lielu skandālu” un lūgusi nevest jaunus pacientus 78
15 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 144
19 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 33
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 112
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 12
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 2
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 44
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 122
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 1
1 diena