Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: AP/Scanpix/LETA

Māris Antonevičs: Ir vairāki iemesli, kāpēc daudzi Latvijas iedzīvotāji savelk uzacis, kad kāds no politiķiem piemin vārdiņu “migrācija” 55

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, “Latvijas Mediji”

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
Lasīt citas ziņas

Ir vairāki iemesli, kāpēc daudzi Latvijas iedzīvotāji savelk uzacis (reakcija, protams, var būt arī asāka, piemēram, lamuvārdu lietošana), kad kāds no politiķiem piemin vārdiņu “migrācija”. Pats par sevi šis termins ir bezkaislīgs procesa apzīmējums, kura pamatā ir latīņu vārds “migro” (pārvietot), kas var attiekties uz daudz ko, tomēr politiskajā dienaskārtībā tas parasti nonāk, runājot par iedzīvotāju migrāciju. Latvijas politikā tas arvien biežāk izskan kā iespējamais risinājums sarežģītajai demogrāfiskajai situācijai.

Parasti gan tas parādās aplinkus – kā sarunā, kur pēc pusstundas viens no dalībniekiem uzmanīgi ieminas: “Cita starpā, man ir sliktas ziņas…” Ja neskaita šauras, pārsvarā ideoloģiski vai materiāli ieinteresētas grupas, arī idejas atbalstītāji tomēr lieliski saprot, ka pārdot to būs ļoti grūti, lai cik skaistā iesaiņojumā tiktu iepakota.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tieši to mēs labi varam vērot šobrīd. Premjers Krišjānis Kariņš izvēlējies interesantu pieeju, formulējot apmēram tā: “Man ir divas sliktas ziņas. Ar kuru sākt?” Viena sliktā ziņa ir tā, ka kaut kad nākotnē varbūt vajadzēšot lemt par pensijas vecuma paaugstināšanu. Otra sliktā ziņa – jāpārskata migrācijas politika, lai piesaistītu darbaspēku no citām valstīm. Uzsvars ir uz to, ka klausītājam it kā tiek piedāvāta izvēle. Daudzi jau uzreiz stāstu par pensionēšanās vecuma palielināšanu novērtēja kā “dūmu aizsegu”, kas nepieciešams, lai vismaz nedaudz atmaidzinātu sagaidāmo reakciju uz otro paziņojumu. Ko tas nozīmē, tagad jau precīzāk iezīmējusi Kariņa partijas biedre, labklājības ministre Evika Siliņa.

Proti, šobrīd, iebraucot no ārzemēm, viesstrādniekam ir iespējams dabūt darba atļauju pie viena darba devēja, bet ideja ir šādu darba atļauju izsniegt valstī kopumā. “Protams, uz kaut kādu termiņu,” intervijā Latvijas Televīzijai mierinoši piebildusi ministre.

Te jāatzīmē, ka politiķi tēmai pievērsušies ne jau aiz gara laika, bet gan sajūtot spiedienu. Patiesībā tā ir atliktā diskusija, kuru uzņēmēju organizācijas aktīvi mēģināja izvērst jau apmēram pirms 4–5 gadiem, un jau tolaik “Jaunā Vienotība” it kā bija gatava uzņemties slikto ziņu nesējas lomu. Taču tēmu neaktuālu padarīja Covid-19 pandēmija, kad politiķiem bija jādeklarē pilnīgi pretēja nostāja – nekādu iebraucēju, nekādu kontaktu, visi – gan globāli, gan lokāli – sēžam savās alās. Savā ziņā migrācijas un ievestā darbaspēka jautājuma atgriešanās politiskajā dienaskārtībā ir vēl viens apliecinājums, ka pandēmija ar tās paradumiem un prioritātēm ir prom un pat superpiesardzīgais Kariņš tam beidzot ir ­noticējis.

Skaļāk zvanu atkal sākuši skandināt uzņēmēji. Lūk, piemēram, fragments no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras 18. aprīļa preses relīzes par organizācijas prezidenta Aigara Rostovska tikšanos ar Amerikas Savienoto Valstu vēstnieku Latvijā Kristoferu Robinsonu. “Darbaspēka migrācijas politika nav piemērota esošajām ekonomiskajām problēmām.

Nepieciešams attīstīt kvalificētu un dažādu darbaspēku, nodrošinot stimulu kapacitāšu apmācībai un prasmju uzlabošanai, kā arī atvieglojot ārzemnieku ar piemērotām prasmēm pieņemšanu darbā Latvijā,” tikšanās laikā esot uzsvēris Rostovskis. Ne jau vēstnieks risinās šo jautājumu, tikšanās ir tikai vēl viena tribīne, kur to paziņot. Taču arī te var redzēt, kā tiek ļoti piesardzīgi meklēti īstie formulējumi, aplinkus virpinot dažādus smalkus terminus.

Kāpēc tad migrantu ievešana tiek uztverta kā slikta ziņa? Tāpēc, ka plašākas sabiedrības apziņā tas nesaistās ar problēmu risinājumu, bet gan ar jaunām problēmām. Visi, kas seko mediju ziņām, ir redzējuši gan tos migrantu pūļus, kas no Āfrikas vai Tuvajiem Austrumiem mēģina nokļūt Eiropas Savienībā, šķērsojot Vidusjūru, gan neseno (un mazāk intensīvā apjomā vēl arvien notiekošo) Baltkrievijas diktatora Aleksan­dra Lukašenko “hibrīdoperāciju”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vienlaikus daudzas Eiropas valstis vairs nekautrējas godīgi atzīt, ka iepriekšējo gadu migrācijas sekas ir arī pasliktinājušas dzīves kvalitāti šajās zemēs. Piemēram, kriminālo situāciju Zviedrijā. Visādi pagātnē izlolotie multikulturālisma modeļi ir cietuši krahu, un tas, ka sveštautiešu integrācija ir ļoti sarežģīts process daudzās paaudzēs, mums arī tāpat ir labi zināms.

Šobrīd Latvijā migrācijas ideju cenšas pārdot ar piebildi, ka tas būs stingri kontrolēts process, tikai uz konkrētu termiņu, tikai konkrētās grupās, ar noteiktu kvalifikāciju un tā tālāk. Taču daudzi tam īsti netic, it īpaši tāpēc, ka labklājības ministres piesauktie likumu labojumi nepārprotami ved citā virzienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Top likums kredītu procentu likmju samazināšanai – bankas draud pārtraukt kreditēšanu
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
VIDEO. Ukraiņu karavīri apgūst Vācijas dāvināto “Biber” tanku priekšrocības tiltu celtniecībai
22:49
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
22:12
Circene: Lai redzētu, kur tā nauda aiziet, vispirms tā ir jāieliek vienā sistēmā
21:07
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
Pilnībā atjaunota avārijas dēļ slēgtā satiksme uz Tallinas šosejas
Mājas
Ekoloģiskākais un lētākais “veļas pulveris” – kastaņi. Praktisko padomi to izmantošanai veļas mazgāšanā
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām