Latvijā
Politika

Bordāns pirmo sarunu kārtu ar partijām vērtē atzinīgi1


Jaunās konservatīvās partijas Ministru prezidenta amata kandidāts Jānis Bordāns (no labās) un partiju apvienības “Attīstībai/Par!” Ministru prezidenta amata kandidāts Artis Pabriks atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc Valsts prezidenta paziņojuma, ka valdības veidošanu tiek uzticēta Jaunās konservatīvās partijas premjera amata kandidātam.
Jaunās konservatīvās partijas Ministru prezidenta amata kandidāts Jānis Bordāns (no labās) un partiju apvienības “Attīstībai/Par!” Ministru prezidenta amata kandidāts Artis Pabriks atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc Valsts prezidenta paziņojuma, ka valdības veidošanu tiek uzticēta Jaunās konservatīvās partijas premjera amata kandidātam.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Pēc šodien notikušajām Jaunās konservatīvās partijas (JKP) un partiju apvienības “Attīstībai/Par!” (AP) pirmajām sarunām iezīmējas gan atšķirīgi viedokļi, gan līdzīgas pozīcijas abu politisko spēku starpā.

Panākta vienošanās nākamo sarunu rīkot pirmdien, 12.novembrī, plkst.13, žurnālistiem pastāstīja Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa nominētais Ministru prezidenta amata kandidāts, JKP līderis Jānis Bordāns un partijas “Attīstībai/Par!” politiķis Artis Pabriks.

Ko Bordāns apsprieda ar AP?

Bordāns šodienas sarunu raksturoja kā darba tikšanos, kurā notika atklāta izrunāšanās un kurā rasts kopsaucējs, ka abas puses vēlas strādāt pie valdības izveidošanas. Partijām bijušas līdzīgas domas par darbu pie novadu reformas un reformām izglītībā un veselībā un dažās citās jomās.

Politiķis pauda, ka partiju savstarpējās sarunas mēneša garumā kopš vēlēšanām bija auglīgas un to rezultāti tiks iekļauti valdības darbu dokumentā. Viņš norādīja, ka JKP piedāvā uzreiz partijām runāt par amatiem. Bordāns gan arī neiebilst AP pozīcijai sākumā vienoties par darbiem un tikai tad par personālijām.

Viņš norādīja, ka, sākot ar pirmdienu, varētu katru dienu turpināt nosaukt vairāku ministriju sadalījumu. Bordāns arī apņēmies būt par mediatoru, ja starp partijām būs atšķirīgs redzējums par veicamajiem darbiem.

JKP līderis arī norādīja, ka partija ir ieinteresēta nākamajā valdībā vadīt Finanšu ministriju (FM) un Iekšlietu ministriju. Vaicāts, vai iekšlietu ministres amatā redz Jutu Strīķi (JKP), Bordāns atbildēja, ka neredz iemeslu, lai Strīķe vai Juris Jurašs (JKP) nevadītu šo ministriju, jo viņš neredz profesionālus kandidātus citās partijās. Savukārt Pabriks pauda, ka AP uzskata, ka tas nav labākais variants, jo tādā gadījumā pārāk daudz spēka struktūras atrastos vienas partijas kontrolē.

Vaicāts, vai FM ir vērtējama kā spēka ministrija, Pabriks norādīja, ka tās darbības jomā ir arī kontrabandas apkarošana un citi jautājumi. AP sarunā neesot paudusi kādas savas vēlmes par ministriju vadīšanu, jo vispirms jāvienojas par veicamajiem darbiem.

Pabriks: Sarunas nebija vieglas

Pabriks pauda, ka šodienas sarunas nebija vieglas. Pārrunājot Prezidija vēlēšanas, AP pārstāvji pauduši, ka nejūt aizvainojumu par to, ka JKP neatbalstīja “Attīstībai/Par!” pārstāves Marijas Golubevas ievēlēšanu Prezidijā. Tas noticis pēc tam, kad AP balsoja par JKP Dagmāras Beitneres-Le Gallas ievēlēšanu par Saeimas priekšsēdētājas biedri.

AP politiķis arī norādīja, ka AP no JKP sagaida dokumentu ar detalizētāku darbu sarakstu. Paredzēts, ka JKP piektdien, 9.novembrī, strādās pie šī dokumenta izveidošanas.

Politiķis norādīja, ka sarunās uzsvērts, ka AP neatbalsta drošības dienestu reformas veikšanu, kā arī ir pret “no centra” ieceltiem pašvaldību vadītājiem.

Bordāns: Pirmā saruna kārta tuvinājusi veiksmīgai valdības izveidei

Pirmā sarunu kārta ar potenciāliem sadarbības partneriem ir tuvinājusi politiķus veiksmīgai valdības izveidei, uzskata premjera amata kandidāts Jānis Bordāns (JKP).

Politiķis žurnālistiem atkārtoti pauda, ka iespēju izveidot veiksmīgu valdību vērtē kā 80% pret 20%.

Bordāns norādīja, ka šodien tika noslēgta pirmā sarunu kārta ar visām partijām, kas varētu darboties viņa vadītajā valdībā – “KPV LV”, “Attīstībai/Par!”, nacionālo apvienību “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK un “Jauno Vienotību” (JV).

Šovakar notikušajā partijas “KPV LV” un JKP pārstāvju valdības veidošanas otrajā sarunā abas puses apliecinājušas, ka turēsies kopā un atbalstīs viena otru Bordāna valdības veidošanā, aģentūrai LETA sacīja “KPV LV” politiķis Aldis Gobzems. Viņš norādīja, ka politiskais spēks kopumā atbalsta arī JKP piedāvāto sarunu plānu. Politiķis akcentēja, ka viņa partija konsekventi atbalstīs Bordānu kā premjera amata kandidātu, tādējādi palīdzot JKP līderim sastādīt valdību.

Gobzems ārlietu ministra amatā redz Bondaru

Taujāts par amatiem valdībā, ko vēlētos ieņemt “KPV LV”, Gobzems norādīja, ka politiskajam spēkā ir redzējums par to un ir vairāki kandidāti, par ko arī informēts Bordāns. Politiķis norādīja, ka nesauks konkrētus posteņus, norādot, ka tā ir premjera kandidāta atbildība, tāpēc tas arī būtu jāprasa Bordānam. “KPV LV” pārstāvis atgādināja, ka Valsts prezidenta nominētais valdības vadītāja amata kandidāts ir viņu publiski nosaucis kā iespējamo ministru valdībā un ka Gobzems ir apliecinājis gatavību strādāt Ministru kabinetā.

“KPV LV” politiķis arī pauda, ka, ņemot vērā arī Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa pausto par nepieciešamību nostiprināt tiesiskumu, Gobzems uzskata, ka Juta Strīķe (JKP) iekšlietu ministres amatā būtu “precīzākā vizītkarte šim vētījumam”. Tāpat būtu loģiski, ka JKP uzņemtos atbildību par Finanšu ministriju, un ka finanšu ministra posteni ieņemtu Krišjānis Feldmans (JKP), pauda politiķis. Reizē jāņem vērā, ka ministru aicināšana ir Bordāna pārziņā, akcentēja “KPV LV” pārstāvis.

Paužot savu subjektīvo viedokli, par ko “KPV LV” nav lēmusi, Gobzems norādīja, ka ārlietu ministra amatā redz partiju apvienības “Attīstībai/Par!” politiķi Mārtiņu Bondaru. Viņš skaidroja, ka “KPV LV” akcentē to, ka Latvijas stratēģiskais partneris ir ASV, ar kuras politiķiem un pārstāvjiem Bondaram esot ilgstoša un pozitīva pieredze, tajā skaitā strādājot par Valsts prezidenta kancelejas vadītāju bijušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas prezidēšanas laikā.

Ko domā JV?

Pēc tikšanās ar JV politiķiem Bordāns teica, ka tika izrunāta turpmākā valdības veidošanas gaita. Piektdien, 9.novembrī, Jaunā konservatīvā partija (JKP) iesniegs potenciāliem partneriem redzējumu par valdības darba plāna projektu. Savukārt pirmdien, 12.novembrī, plkst.13 JKP paredzēta tikšanās ar potenciālajiem koalīcijas partneriem.

JV politiķis Edgars Rinkēvičs norādīja, ka politiskais spēks izvērtēs sarunu gaitu un JKP piedāvājumu uzņemties atbildību par Ārlietu ministriju (ĀM). Tāpat JV sniegšot savus priekšlikumus valdības darba plānam.

Raivis Dzintars pirmo sarunu vērtē neitrāli

Pagaidām ir ļoti pāragri runāt par nominētā premjera amata kandidāta Jāņa Bordāna (JKP) izredzēm divās nedēļās izveidot valdību, aģentūrai LETA sacīja nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Viņš gan norādīja, ka pašlaik Bordāna izredzes vērtē kā 50 pret 50.

Sava politiskā spēka pirmo sarunu ar Jauno konservatīvo partiju (JKP) pēc Bordāna nominēšanas premjera amatam Dzintars vērtēja neitrāli. Viņš skaidroja, ka JKP tika uzdoti vairāki VL-TB/LNNK interesējošie jautājumi, uz ko tiek gaidītas atbildes. Tāpat sarunā ar JKP tika diskutēts par labākajiem sadarbības modeļiem.

Kā ziņots, Valsts prezidents Bordānam devis divu nedēļu laiku, lai izveidotu valdības aprises un jaunajai valdībai nodrošinātu Saeimas vairākuma atbalstu. Ja līdz tam netiks panākta vienošanās, Valsts prezidents aicinās citu premjera kandidātu veidot valdību.

Prezidents sagaida, ka ar viņu tiks saskaņoti iespējamie ārlietu un aizsardzības ministru kandidāti.

Saistītie raksti

Bordāns ir par 80% pārliecināts, ka viņa veidoto valdību apstiprinās, trešdien pēc tikšanās ar Vējoni viņš atzina žurnālistiem. Tomēr viņš uzreiz piebilda, ka no tā dēvētajām labēji centriskajām partijām jaunās valdības veidošanā nesadarbosies ar Zaļo un zemnieku savienību.

Visas pārējās piecas tā dēvētās labēji centriskās partijas ir paudušas gatavību sarunām ar Bordānu un JKP par valdības veidošanu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Pasaulē
Baltkrievijā aizturēti divi Latvijas valstspiederīgie
37 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Jūrā noslīcis atrasts pirmdien pazudušais jaunietis. Policija atklāj notikušā apstākļus
55 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Pat stārķi ievēro distanci! Ventspils pusē iemūžināts neparasts skats
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pensionāru federācija komentē pensiju celšanu un pastāsta, kāpēc daļa pensionāru būs apbēdināti 1
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Nomira 21 gadu vecā mamma un bērns piedzima nosmacis. Sākas tiesvedība par draudzi, kas izvēlējās neizglābt
7 stundas