Foto: Juris Lorencs

Speķis šokolādē. Vārdu kari Ļvivas politiskajā kulinārijā 0

Viena no neparastākajām vietām Eiropā un bijušajā Padomju Savienībā ir Ukrainas pilsēta Ļviva. Unikāla arī ar to, ka pirms padomju okupācijas tā nekad nebija nonākusi cara Krievijas sastāvā. Savulaik pilsēta ceļoja no rokas rokā, līdz 1772. gadā to piesavinājās Austroungārija.

Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā 119
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks 59
12 gadus vecu meiteni no festivāla aizveda 11 vīrieši. Tas, ko viņi izdarīja pēc tam, ir prātam neaptverami… 51
Lasīt citas ziņas

Tās sastāvā Ļviva, ko tolaik sauca par Lembergu, palika līdz pat 1914. gadam. Pēc Pirmā pasaules kara un tam sekojošajām jukām saskaņā ar 1921. gadā noslēgto Rīgas miera līgumu pilsētu atdeva Polijai. Bet poļu valdīšanas laiks nebija ilgs. Kā to paredzēja Molotova–Ribentropa pakta slepenajā pielikumā ieskicētā karte, 1939. gada 22. septembrī Ļvivā iemaršēja padomju karaspēks.

Jauno saimnieku ierašanos pilsētnieki vispirms uztvēra kā nepatīkamu pārpratumu, bet sekojošais boļševisma terors un masu slepkavības to pārvērta naidā. Nav brīnums, ka Vācijas armiju 1941. gada 30. jūnijā daudzi pilsētnieki sagaidīja ar ziediem rokās. Uz dažiem gadiem Ļviva atkal kļuva Lemberga. Tomēr cerība, ka nacisti dāvās Ukrainai neatkarību, ātri izplēnēja. Vienu no galvenajiem ukraiņu politiķiem Stepanu Banderu ieslodzīja Zaksenhauzenas koncentrācijas nometnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaujas uz alus pudeļu etiķetēm

Neraugoties uz pretrunīgo attieksmi pret vēsturiski īso “vācu laiku”, pilsētā šī tēma tiek neuzkrītoši, tomēr pamanāmi ekspluatēta. Viens piemērs, lielizmēra grafiti gleznojums uz mājas sienas – raksturīgais Hitlera siluets, papildināts ar uzrakstu “Lemberg macht frei”. Visai provokatīva spēlēšanās ar uzrakstu uz Aušvicas iznīcināšanas nometnes vārtiem “Arbeit macht frei”, tātad “darbs dara brīvu”. Kaut ko tādu nevarētu atļauties ne Berlīnē, ne šīs teritorijas bijušajā galvaspilsētā Vīnē.

Klaiņojot pa vecpilsētu, jūs varat uzdurties burgeru restorānam “Der Stahlhelm” (“Dzelzs kaska”) un tā dīvainajai reklāmai – pliks, braši salutējošs puika ar karavīra ķiveri galvā. Tiesa, “Volksburger” jeb “tautas burgers” ir no īstas gaļas un garšo lieliski. Turpat netālu, Tirgus laukumā, tieši iepretim Rātsnamam atrodas alus brūzis, reizē arī restorāns “Pravda”.

Te radītās alus šķirnes runā pašas par sevi – tumšais “Obama Hope” (parādījās laikā, kad Ukraina cerēja saņemt no ASV militāru palīdzību), “Frau Ribbentrop” (gaišais, ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli uz etiķetes) un, saprotams, arī “Trump”. Tāpat nobaudāms alus “Sila”, uz kura etiķetes attēlots Kremļa tornis ar Ukrainas dzeltenzilo karogu virs tā.

Bet pats skandalozākais ir “Putin Huilo” – pliks Putins ar miniatūru premjeru Medvedjevu klēpī. Savu nosaukumu šis alus guvis no ukraiņu futbola fanu dziesmas, kas pirmo reizi izskanēja 2014. gada 30. martā, neilgi pēc Krimas okupācijas un aneksijas. Krievu valodas vārd­nīca gan liecina, ka šim “vārdam ar burtu h” ir arī samērā nevainīga nozīme – vienkārši “slikts, nepatīkams cilvēks” (“дурной, никчёмный, неприятный человек”).

Bet pats alus ir lielisks, turklāt tam ir 8 grādi! Kā rakstīts ēdienkartē – “zeltains eils ar piesātinātu apiņu aromātu, savieno rūgtumu ar salduma piegaršu”. Var diskutēt par gaumi un atļaušanos, taču jāatceras, ka Krievija un Ukraina faktiski atrodas kara stāvoklī, kas daudz ko izskaidro. Ne tikai ieroču, bet arī “vārdu karu”.

Skandalozākais alus ir “Putin Huilo” – pliks Putins ar mi- niatūru premjeru Medvedjevu klēpī. Uzkost var speķa konfektes no kārbas ” Сало в шоколаде “.
Foto: Juris Lorencs

Slepenais bunkurs pilsētas centrā

Citā Tirgus laukuma pusē noslēpies vēl viens neparasts iestādījums – “Krijivka”. Bet nemeklējiet izkārtni ar šādu nosaukumu! Jo “krijivka” (ukraiņu valodā “kриївка”) nav nekas cits kā paslēptuve, nacionālo partizānu jeb mežabrāļu bunkurs.

40. gadu nogalē Rietumukrainas mežos tādu bija vairāki tūkstoši. Un kas tad tas par bunkuru, kura atrašanos liecina norāde? Tāpēc atrast šo restorānu var tikai pēc nostāstiem, kas tiek nodoti “no mutes mutē”. Saprotams, tā ir viena no “Krijivkas” mārketinga leģendām.

Netālajā pilsētas tūrisma informācijas birojā jums sniegs izsmeļošas ziņas par ēku, kuras kāpņu telpas pirmajā stāvā meklēt “Krijivku”. Tur koridora galā apmeklētājs ierauga kaut ko līdzīgu masīvām koka durvīm ar nelielu lodziņu tajās. Klauvējot lodziņš atveras un atskan parole “Slava Ukraiņe!” Pareizā atbilde ir “Gerojam slava!” Ja tā tiek nosaukta, atveras arī durvis.

Apmeklētāju sagaida dāvana – glāze ar 100 gramiem šņabja (gorilkas). Tālāk ceļš ved uz palielu zāli, kurā atveidota pēckara Ukrainas mežabrāļu bunkura atmosfēra, neparasts kroga un muzeja sajaukums.

Vienkāršie, bet sātīgie un garšīgie ēdieni (borščs,­uzkodas, sēnes, speķis, cepta gaļa utt.) tiek pasniegti metāla traukos. Nosaukumi runā paši par sevi – “Palīdzība no Baltijas” (mazsālīta siļķe), uzkodu plate “Stratēģiskā rezerve”, desiņas “Puiši no Banderštates”, borščs “Varoņa diev­galds”, liellopu gaļas sautējums “Vērmahta ikdiena”, sacepums “Meža gauleitera vakari”, vareņiki ar kartupeļu pildījumu “Tumšais mežs” utt. Saldajā ēdienā siera pankūkas “Нахтігаль з машінговером”. Jauktā vācu-ukraiņu valodā to varētu tulkot kā “Lakstīgala ar mašīnpistoli”.

Tomēr zinātāji saprot, ka ar vārdu “Lakstīgala” domāts “Bataillon Nachtigall”, no ukraiņiem sakomplektēta vērmahta diversijas grupa, kas kara pirmajās dienās palīdzēja vācu armijai Ukrainas teritorijā. Neparasta ir arī izeja no šī restorāna – tā aizvada apmeklētāju līdz veikala telpai, kur iespējams iegādāties neskaitāmus ar mežabrāļu tēmu saistītus suvenīrus, sākot ar tematiskām spēļu kārtīm un beidzot ar “gorilkas” pudelēm, kuru etiķetes rotā Staļina portrets kā šaušanas mērķis.

Konfektes ar speķi

Bet ja jums apnikusi šī politisko tēmu ekspluatācija, droši varat doties uz restorānu mākslas muzeju “Сало” jeb latviski – “Speķis”. Nogaršot lielisku borš­ču un degustācijas plati ar 14 speķa veidiem. Un uz atvadām nopirkt kārbu ar konfektēm “Сало в шоколаде” jeb “Speķis šokolādē”. Tas nav joks, šokolādes masā tiešām ir iestrādāts speķis.

Tāda ir modernā Ukraina – skaista, viesmīlīga, neparasta un bieži arī nesaprasta. Dīvaina, pat provokatīva, kas burtiski vienā dienā aizslauka ne tikai veco politisko eliti, kā tas notika nesenajās parlamenta vēlēšanās, bet arī tradicionālo izpratni par garšu saderību. Kas pat speķī saredz mākslu. Saka gan: kamēr cilvēki spēj pajokoties paši par sevi, ar viņiem viss esot kārtībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
12 gadus vecu meiteni no festivāla aizveda 11 vīrieši. Tas, ko viņi izdarīja pēc tam, ir prātam neaptverami…
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Kokteilis
FOTO. Aivars Lembergs atklāj, ko izdarījis uzreiz pēc tam, kad uzzinājis tiesas spriedumu – 4 gadi cietumā un mantas konfiskācija
Lasīt citas ziņas
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
Mieriņai pēc pirmās ārvalstu vizītes Tallinā jauna ideja: igauņu valoda varētu būt otra svešvaloda Latvijas pierobežā
Naudas sods līdz 3,1 miljonam eiro…Atbalsta grozījumus Krimināllikumā par traģiskas avārijas izraisīšanu alkohola vai citu apreibinošu vielu iespaidā
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Mieriņai pēc pirmās ārvalstu vizītes Tallinā jauna ideja: igauņu valoda varētu būt otra svešvaloda Latvijas pierobežā
23:02
Mājas
Pēc ugunsgrēka Merķeļa ielā papildinātas ugunsdrošības prasības īres dzīvokļiem un būvēm
22:41
VIDEO. ANO misija paziņojusi, ka Kalnu Karabahā palikuši 50 līdz 1000 etnisko armēņu
22:15
Zirnekļu inde, kas izraisa mokošu erekciju, varētu būt nākamā Viagra
Slaidiņš Ukrainā nogādājis saziedotos dronus un pastāsta, uz ko skatoties lūza sirds
Veselam
Padomi topošajām māmiņām. Kādas izmaiņas nepieciešams veikt ikdienas ritmā?
Receptes
Gardas un vienkāršas! Laiks gatavot ķirbju sukādes
Turpina meklēt Krāslavas novadā pazudušo sievieti un viņas mazo meitiņu
Tie, kas bēg no Putina režīma, saka – jums te pašiem ir Kremļa aģentūra. “Te pat spiegus noķer reti!” tā Viļums
VIDEO. ANO misija paziņojusi, ka Kalnu Karabahā palikuši 50 līdz 1000 etnisko armēņu
“Bijām gājuši pāris minūtes, kad saklausīju, ka kāds mežā lauž zarus…” mednieks Jānis Lubānas pusē nomedī ārkārtīgi neparastu alni
Ivars Āboliņš par šodienas tiesas lēmumu atstāt spēkā 8500 eiro sodu TVNET: “Dezinformatoru mērķis nav nostrādājis, tiesiskums ir uzvarējis”
VIDEO. “Ukraiņu desants Krimā…” Atpūtniekus pludmalē pārsteidz no jūras ārā lecošā mežacūka!
Kokteilis
Šodien tu vari sajusties tā, it kā tu būtu vāvere, kas skrien ritenī! Horoskopi 4.oktobrim
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
Mājas
Ko par tevi liecina mājas apģērbs
Trešdien gaidāms vējains un lietains laiks, iespējams pat pērkona negaiss
Mājas
Pēc ugunsgrēka Merķeļa ielā papildinātas ugunsdrošības prasības īres dzīvokļiem un būvēm
Kokteilis
FOTO. Aivars Lembergs atklāj, ko izdarījis uzreiz pēc tam, kad uzzinājis tiesas spriedumu – 4 gadi cietumā un mantas konfiskācija
VK: Tikai divus no 11 biežāk sastopamajiem vēža veidiem Latvijā ārstē atbilstoši pasaules praksei. Pārējos?..
Veselam
SPKC sācis epidemioloģisko izmeklēšanu par saslimšanas gadījumu ar masalām bērnudārzā
Viedoklis
FOTO. Latviešu slavenākā rokgrupa “Dzelzs vilks” jubilejas koncertā Siguldā uzdāvina fantastiskas emocijas
“Šāds samazinājums var būt katastrofāls mūsu zvejniekiem. Mēs cīnīsimies ar Eiropas Komisiju!” Saruna ar zemkopības ministru Armandu Krauzi
Ukrainas labības kravu kontroli nolemts turpmāk veikt Klaipēdas ostā
Kokteilis
FOTO. Skaistākie dzīves mirkļi leģendāra aktiera Ulda Dumpja dzīvē: viņš svin 80.dzimšanas dienu
VIDEO. Apšaude Bangkokas tirdzniecības centrā: trīs nogalināti un arestēts 14 gadus vecs zēns