Pasaulē
Eiropa

Spoku biroji par 40 miljoniem eiro0


No Eiroparlamentā šobrīd esošajiem 748 deputātiem tikai daži uzskatījuši par vajadzīgu atdot neizlietoto naudu par biroja finansējumu EP administrācijai.
No Eiroparlamentā šobrīd esošajiem 748 deputātiem tikai daži uzskatījuši par vajadzīgu atdot neizlietoto naudu par biroja finansējumu EP administrācijai.
Foto – EPA/LETA

No Eiropas Savienības budžeta tiek izmaksāti 40 miljoni eiro gadā Eiroparlamenta deputātu biroju uzturēšanai viņu mītnes zemēs, taču 48 žurnālistu, kas pārstāv visas 28 ES dalībvalstis, veiktā pētījumā secināts, ka šī nauda ir izlietota nelietderīgi.

Pētījumā atklāti vismaz 42 gadījumi, kad eirodeputāti maksā nomu kādai no pašmāju politiskajām partijām vai pat izdara iemaksu savā personīgajā rēķinā. Daudzos gadījumos nav skaidrs, kā eirodeputāti izmanto šos izdevumus, atzīmē izdevums “EUobserver”. 249 gadījumos eirodeputāti teica, ka viņiem nav biroju, vai atteicās nosaukt to adresi, un to atrašanās vietu neizdevās noteikt. Tā kā Eiroparlaments neveic šo izdevumu izmantošanas kontroli, nav dokumentu, kas apliecinātu to izlietojumu.

Kā liecina pētījums, ne eirodeputātu nacionālos birojus, ne to finansēšanas noteikumus nepārrauga Eiroparlaments, kurā šobrīd ir 748 deputāti (trīs vietas ir vakantas). Tikai 133 deputāti atbildēja uz jautājumu, cik viņi maksā par biroja nomu, bet tikai 53 deputāti bija gatavi uzrādīt dokumentus par šiem izdevumiem. Tikai daži no eirodeputātiem uzskatījuši par vajadzīgu atdot neizlietoto naudu par biroja finansējumu Eiroparlamenta administrācijai. Pēc EP datiem, kopš 2010. gada no pieciem līdz 20 eirodeputātiem ir atmaksājuši no 100 000 līdz 600 000 eiro gadā.

Eirodeputāta mēneša alga ir 8484 eiro, vēl 24 164 
eiro biroja darbinieku algošanai un 307 eiro dienā personiskajiem izdevumiem parlamenta sesiju laikā. Bez tam katrs eirodeputāts saņem vēl 4342 eiro mēnesī, kas netiek aplikti ar nodokļiem. Pēdējā summa ir tā dēvētie vispārējie izdevumi, kas paredzēti nacionālā biroja apmaksai, lai atvieglotu kontaktus ar pilsoņiem. Pētījums liecina, ka eirodeputātiem ir visai dažāda izpratne par vispārējo izdevumu izlietošanu. Daudzi eiroparlamentārieši apgalvoja, ka izmanto šo naudu kancelejas piederumiem, interneta abonēšanai un citiem ar darbu saistītiem izdevumiem. Daži ieskaitīja “vispārējos izdevumos” arī ceļa naudu apmeklētājiem un maksājumus pašmāju politiskajai partijai. Ir arī jautājumi par labuma guvējiem no nacionālo biroju nomas maksas. Astoņiem eirodeputātiem no Vācijas dažādām politiskajām partijām pašiem pieder ēkas, kur atrodas viņu nacionālie biroji. Viņu skaitā ir Manfreds Vēbers, Eiroparlamentā lielākās centriski labējās Eiropas Tautas partiju frakcijas priekšsēdis, kura vietējais birojs atrodas pie viņa privātmājas Bavārijas laukos tālu no apdzīvotākiem rajoniem.

Daļa eirodeputātu īrē birojus no vietējo politisko partiju nodaļām, bet daudzi ir atteikušies atklāt, kur atrodas viņu biroji. Ne Eiroparlaments, ne tā nacionālās pārstāvniecības vismaz trīs valstīs nespēja sniegt informāciju par šo biroju atrašanās vietu, bet kādā citā valstī visas uzdotās adreses bija novecojušas. Tas ir pretrunā ar Eiroparlamenta uzstādījumu, ka eirodeputātiem jācenšas mazināt plaisu starp Briseli un Eiropas Savienības pilsoņiem. Analītiķi uzskata, ka, ņemot vērā ES budžeta izdevumu stingro kontroli, ir dīvaini, ka eirodeputāti savu finanšu pārraudzībā neievēro tikpat stingrus noteikumus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Somijā nav reģistrēts neviens jauns Covid-19 gadījums
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Pasauli pārsteidz tvitera konts, kas parādās, meklējot vārdu “rasists” 1
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
“Honkongā baidās, ka viņu dzīvesveids, ko Ķīna solīja, ir apdraudēts!” Kādēļ tūkstoši aizceļo
1 diena

Lasītākie

ĢK
Ģirts Kasparāns
Latvijā
“Es no darba nebaidos.” Saruna ar Guntaru Raču par krīzi, mūziku un dārzkopību 2
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Iveta, izslēdziet cirku, Pampāļu teātri, un, lūdzu, bez grimasēm!” Saeimas sēdi pārtrauc asa kritika 4
3 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Politologs Viņķelis par armiju ASV ielās, Trampu kā autoritāru vadoni un “klusējošajiem republikāņiem”
56 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 apkarošanas likums pieņemts. Vai tas palīdzēs arī izkļūt no krīzes?
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Cik pērn nopelnīja finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa? 5
6 stundas