Latvijā
Rīga

ST ierosināta lieta par Rīgas domes atlaišanas likumu0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Evija Trifanova/LETA

Satversmes tiesā (ST) ir ierosināt lieta par tā dēvētā Rīgas domes atlaišanas likuma atbilstību Satversmei, aģentūrai LETA pavēstīja ST pārstāve Kristiāna Plāte.

Tiesā apstrīdēta likuma norma, kurā noteikts, ka Rīgas dome atlaižama tādēļ, ka tā pieļāva nelikumīgu rīcību un nepildīja pašvaldības autonomo funkciju – sadzīves atkritumu apsaimniekošanas organizēšanu.

Viņa skaidroja, ka Saeima 2020.gada 13.februārī pieņēma likumu, kas paredz Rīgas domes atlaišanu citstarp tāpēc, ka tā pieļaujot nelikumīgu rīcību un nepildot pašvaldības autonomo funkciju – organizēt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

20 Saeimas deputāti vērsušies Satversmes tiesā, jo uzskata, ka minētais Rīgas domes atlaišanas iemesls nav pamatots.

Pieteikuma iesniedzēji uzskata, ka apstrīdētā norma neatbilst labas likumdošanas principam, jo tās pieņemšanā nav pienācīgi uzklausīta attiecīgā pašvaldības dome un nav vērtēti iesaistīto institūciju un ekspertu viedokļi.

Ar apstrīdēto normu esot pārkāpts arī pašvaldības princips un demokrātijas princips, jo pašvaldības dome neesot iesaistīta tai svarīgu jautājumu izlemšanā. Visbeidzot, pēc pieteikuma iesniedzēju ieskata, attiecību risināšanā ar attiecīgo pašvaldības domi likumdevējs izvēlējies nesamērīgu līdzekli.

ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 18.maijam iesniegt tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 17.augusts. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lems pēc lietas sagatavošanas.

Līdz ar domes atlaišanu pilsētas vadības grožus pārņēma pagaidu padome, kas pilda likumos paredzētās domes funkcijas un darbosies līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunievēlētā dome.

Pagaidu administrācijas locekļi izvēlēti, “ņemot vērā viņu iepriekšējo pieredzi darbā valsts pārvaldē, personu reputāciju un izglītību, lai nodrošinātu pagaidu administrācijas spēju efektīvi darboties un risināt pašvaldību darbībā nepieciešamo stratēģisko un operatīvo uzdevumu izpildi”.

Pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs līdz ārkārtas vēlēšanām ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretārs Edvīns Balševics, vadītāja vietnieks ir Finanšu ministrijas Juridiskā departamenta direktors Artis Lapiņš, bet administrācijas locekļa amatā strādā Tieslietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks Aleksejs Remesovs.

Pagaidu administrācijas vadītājs pilda domes priekšsēdētāja pienākumus, bet viņa vietnieks veic vicemēra pienākumus. Savukārt pagaidu administrācijas loceklis izpildkomitejas vadītājam normatīvajos aktos noteiktos pienākumus.

Saistītie raksti

Atlīdzība par šo darbu veikšanu administrācijas pārstāvjiem ir tāda pati kā priekšsēdētājam, vicemēram un komitejas vadītājam. Tā kā pagaidu administrācijā nav paredzēts veidot komitejas, tad pēc būtības domes kompetences jautājumu loks un atbildība par lēmumprojektiem tiks sadalīta starp pagaidu administrācijas locekļiem.

Centrālā vēlēšanu komisija iepriekš informēja parlamentu, ka vēlēšanu izmaksas varētu sasniegt 571 582 eiro.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Saeimas komisija konceptuāli atbalsta 2008.gada krīzes laika hipotekāro parādsaistību dzēšanu 1
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jelgavā uzņēmums šuj aizsargmaskas pašvaldības policistiem, mediķiem un sociālajiem darbiniekiem 1
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Eksperts: Dīkstāves pabalstu sistēmā ignorēti apgādājamie 2
7 stundas

Lasītākie

JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Korejas pretvīrusa recepte: kā šajā valstī izdevās “pārlauzt” Covid-19 saslimstības līkni?
Intervija 1 stunda
LE
LETA
Veselam
Covid-19 konstatēts jau kopumā 52 pašvaldībās: jauni saslimšanas gadījumi Baldones un Valkas novados
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 krīzes pārvarēšanas pasākumus finansēs no valsts budžeta
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Vācija plāno pagarināt koronavīrusa dēļ noteiktos ierobežojumus līdz 19.aprīlim
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
FOTO. Izcēlies kūlas ugunsgrēks ceļa posmā starp Siguldu un Līgatni
2 stundas