Latvijā
Rīga

Vēlēšanas zem jautājuma zīmes0


Rīgas domes ēka.
Rīgas domes ēka.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Valdība otrdien atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ierosinājumu pārcelt Rīgas domes vēlēšanas no 25. aprīļa uz 6. jūniju.

Taču vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”) valdības sēdē atzina: “Ir liela varbūtība, ka vēlreiz būs jālemj par vēlēšanu laika pārcelšanu.”

Tagad ministrija piedāvā šo datumu vasaras sākumā, pieņemot, ka ar vīrusu “Covid-19” izdosies tikt galā divu mēnešu laikā. Ja ārkārtas vēlēšanas notiek 6. jūnijā, tad Centrālajai vēlēšanu komisijai tās būtu jāizsludina 14. aprīlī.

Ministri vienojās, ka tad vēlreiz “ieslēgtu skaitītāju” priekšvēlēšanu kampaņai, kad tiek uzskaitīti arī tās tēriņi.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) norādīja, ka juridiski šis nav līdz galam sakārtots jautājums, jo nav skaidrs, kas “notiek ar tiem priekšvēlēšanu izdevumiem, kas jau ir izlietoti, un to uzskaiti”.

Pēdējais laiks, uz kuru var pārcelt vēlēšanas, ir 5. septembris – ja līdz tam jaunā dome netiek ievēlēta, Rīgā līdz kārtējām vēlēšanām 2021. gada jūnija sākumam darbu turpina pagaidu administrācija, kuru vada Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Edvīns Balševics.

Vienlaikus ar Rīgas domes atlaišanas procedūras sākšanu tika sagatavoti un pieņemti arī grozījumi Republikas pilsētas un novadu domes vēlēšanu likumā, kas paredz – ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši mazāk nekā deviņi mēneši, tad līdz tām darbojas pagaidu administrācija. Taču tagad domi vēlētu uz atlaistās domes pilnvaru laiku un uz vēl četriem gadiem līdz nākamajām kārtējām vēlēšanām.

Par valdības lēmumu pārcelt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas vēl jālemj Saeimai, kuras ārkārtas sēde varētu notikt ceturtdien. J. Pūce valdības sēdē atgādināja – spēkā esošais likums paredz, ka 20. martā sākas kandidātu sarakstu iesniegšana un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei būtu jāsāk izsūtīt paziņojumus vēlētājiem, tāpēc šonedēļ ir jāpieņem lēmums.

Saistītie raksti

Vēlēšanu organizēšanā ir iesaistīti ap 1700 cilvēku, vēlēšanu iecirkņu maiņa ir paredzēta arī klātienē, kas tagad nebūtu iespējams. Tāpat būtu ierobežotas partiju iespējas tikties ar vēlētājiem klātienē, kas ir būtiska kampaņas sastāvdaļa. Krīzes situācija ietekmētu arī mediju iespējas rīkot priekšvēlēšanu diskusijas. Vēlēšanas tiek pārceltas arī citās Eiropas valstīs, uzsvēra J. Pūce.

Daļa politisko spēku jau ir sākuši priekšvēlēšanu kampaņu, par ko liecina arī vides reklāmas pilsētā, kas bija izvietotas jau pirms krīzes. Kad CVK izsludināja vēlēšanas, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sāka uzskaitīt arī partiju kampaņas tēriņus, kuriem ir noteikti “griesti”. No ministru lemtā valdības sēdē izriet, ka laika posmu līdz atkārtotai vēlēšanu izsludināšanai, iespējams, varētu neskaitīt kampaņas tēriņos.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Eksperts: Dīkstāves pabalstu sistēmā ignorēti apgādājamie 2
5 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Saeimas balsojumu par ministra kandidātu Vitenbergu pavadīs šaubas
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ministrs atklāj, cik Latvijas iedzīvotāji iestrēguši ārvalstīs 1
6 stundas

Lasītākie

JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Korejas pretvīrusa recepte: kā šajā valstī izdevās “pārlauzt” Covid-19 saslimstības līkni?
Intervija 8 minūtes
LE
LETA
Veselam
Covid-19 konstatēts jau kopumā 52 pašvaldībās: jauni saslimšanas gadījumi Baldones un Valkas novados
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 krīzes pārvarēšanas pasākumus finansēs no valsts budžeta
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
FOTO. Izcēlies kūlas ugunsgrēks ceļa posmā starp Siguldu un Līgatni
40 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Covid-19 uzliesmojumā Lielbritānijā rekordliels jaunu nāves gadījumu skaits
1 stunda