Foto: SHUTTERSTOCK

Par elektrību turpmāk būs jāmaksā divas reizes dārgāk. Kā valsts palīdzēs iedzīvotājiem? 27

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 dārzeņi, kas palīdz atbrīvoties no taukiem vidukļa zonā, ja tos patērē katru dienu
Putina draudi iebrukt Baltijā un izraisīt Eiropā jaunu karu ir jāuztver nopietni, brīdina bijušais ASV armijas ģenerālis 164
Klusā okeāna ūdeņos atklāta būtne, kuras dzīves ilgums ir cilvēka prātam neaptverams
Lasīt citas ziņas

Saeimas deputāti aicinās valdību ātrāk izlemt, kā vēl varētu palīdzēt iedzīvotājiem, kurus skartu elektrības, dabasgāzes un apkures sadārdzinājums.

Vakar Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijā deputāti sprieda, ka iespējamie atbalsta veidi varētu būt divi: lielāka atlaide tā dēvētajiem aizsargātajiem elektrības lietotājiem; pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinājums elektrībai, dabasgāzei un apkurei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edijs Šaicāns deputātiem atklāja, ka mājsaimniecībai, kas mēnesī patērē 200 kilovatstundas, agrāk maksāto 22,72 eiro vietā turpmāk būs jāmaksā 48,48 eiro, tātad par 25,76 eiro vairāk.

No šī gada 1. septembra trūcīgajiem un maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, ģimenēm, kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, kā arī 1. grupas invalīdiem vai viņu aizgādņiem piešķir 5 eiro, bet daudzbērnu ģimenēm – 10 eiro elektrības rēķinu atlaidi mēnesī.

Tomēr, pēc komisijas deputātu domām, šis atbalsts ir par vāju, ņemot vērā, ka par elektrību iedzīvotājiem turpmāk būs jāmaksā divas reizes dārgāk, nekā viņi bija maksājuši līdz šim.

Pagājušajā nedēļā ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs “Latvijas Avīzei” atklāja, ka pašlaik valdībā jau spriežot par šo atlaižu palielināšanu līdz 20 eiro daudzbērnu ģimenēm un 15 eiro pārējām aizsargāto lietotāju grupām. Bet nekāda lēmuma vēl neesot.

Saeimas deputāts Jānis Dombrava uzskata, ka atlaides elektrības rēķiniem būtu jāpiemēro arī ģimenēm ar diviem bērniem, tādējādi pieaugtu aizsargāto elektrības lietotāju kopskaits, kas pašlaik jau ir 150 000.

Viņaprāt, no 1. septembra maksātie 10 eiro daudzbērnu ģimenēm un pieci eiro pārējiem nav pietiekami, ņemot vērā elektrības patēriņu, kas daudzām mājsaimniecībām ir krietni lielāks.

Saeimas deputāte Ilga Šuplinska uzskata, ka ar šādu elektrības sadārdzinājumu kļūst smieklīgi pielikt pirmsskolas izglītības skolotāju atalgojumam deviņus eiro mēnesī.

Viņasprāt, pēc Ekonomikas ministrijas sniegtā piemēra iznāk, ka patiesībā nebūs nekāda algas pielikuma skolotājiem, kuru nav tā dēvēto aizsargāto elektrības lietotāju sarakstā. To ar uzviju apēdīs elektrības sadārdzinājums.

Vakar notikušajā Saeimas komisijas sēdē komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis gribēja noskaidrot, kāda būs “Latv­energo” peļņa, ja elektrības cena pieaug divas reizes, un kur tā tiks izmantota. Ekonomikas ministrijas pārstāvis Edijs Šaicāns uz šo jautājumu nevarēja atbildēt.

“Latvenergo” publiskotie finanšu dati par 2020. gadu liecina, ka pērn ieņēmumi bijuši 774,1 miljons eiro, savukārt peļņa – 115,8 miljoni eiro.

Reklāma
Reklāma

Savukārt no valsts budžeta pašlaik aizsargātajiem lietotājiem piešķirtās piemaksas ir 11,6 miljoni eiro. Līdzšinējo 5 un 10 eiro vietā atlaižot 15 un 20 eiro, valsts budžetā papildus būtu jāparedz 17,5 miljoni eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.