Aigars Bikše
Aigars Bikše
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunpiedzimušais ārlietnieks izteicās tik neprotokolāri, ka noelsās visi ārlietu eksperti. Egila Līcīša feļetons 44

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties
14 iecienīti produkti, kuru sastāvā ir vielas, kas var veicināt vēža veidošanos 3
Ukraina pazemo Putinu, pārkāpjot vienu “sarkano līniju” pēc otras
Lasīt citas ziņas

Noskatījies, kādu atbalstu gūst darbabiedru Staķa un Rinkēviča veiktā simboliskā baltkrievu karoga nomaiņas akcija, un sapratis, ka demokrātijai nav sviru, kā pievārēt des­potiju, uz kaimiņzemes prezidenta Aleksandra Lukašenko Baltkrievijas debesīs sarīkoto valsts terorismu reaģēt nolēma Saeimas deputāts no “Attīstībai/Par” frakcijas, mākslinieks no tēlnieku aprindām Aigars Bikše.

Nebūdams sauss un racionāls cilvēks, Bikše izteicās emocionāli, druscīt bravurīgi raudams Batjku taisni aiz ūsām – ka vajadzētu aizturēt Latvijā pasaules čempionātā spēlējošo Lukašenko iemīļoto Baltkrievijas hokeja komandu kā ķīlniekus un uz robežām apmainīt pret visiem teroristiskā režīma politieslodzītajiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Jaunpiedzimušais ārlietnieks izteicās tik neprotokolāri, ka noelsās visi ārlietu eksperti un tūliņ sāka kūpēt Ženēvas diplomātiskajos salonos mācīto vīru pauri, lai analizētu – kas tas bija?

Vai uz Mākslas akadēmijas profesora tēlnieka veidojamā galdiņa atradās feins joks, jautra zibakcija vai rūpīgi plānota provokācija?

Ārlietu pieredzes bagātākie zinātāji minēja – varbūt deputāts pārslimojis kovidu vai uz acumirkli pazaudējis galvu, vai no laika gala Bikšes domāšanas aparāts nav bijis kārtībā? (Pirms deputātēšanas LMA profesors parādīja dumjību, vedinot apdomāt, vai valdībā nav iesaistāma “Saskaņas” partija un vai arī latviešiem nav jāiet pie pieminekļa 9. maijā.)

Un daudzi secinājumos sliecās uz to pusi, ka cilvēkam, kurš no malkas pagales ar kabatnazi meistarīgi izgriezīs Buratīno, kurš prot rīkoties ar kaltu, pindzeli, akmeņgriezi, slīpmašīnu un āmuru, nevajadzētu līst svešā, nepazīstamā darbalaukā un domāt, ka viņš māk apieties ar sarežģītākiem politiskās diplomātijas instrumentiem.

Jo Krievijas (un Baltkrievijas) propagandas mašīnai, kura profesionāli no zila gaisa uzpūš utopijas, šādi viedokļi nāk kā īpaša dāvana un jau otrās dienas rītā garšo brokastīs!

Bailes sažņaudza sirdi arī baltkrievu hokeja izlasei, kurai nākamajā dienā pēc saeimieša paziņojuma, pēc laupīta naktsmiera, uz gludā ledus laukuma kājas stiga kā kartupeļlaukā, nūjas šļuka no rokām un, neveikli spēlējot, nācās zaudēt Lielbritānijas hokejistiem, kuri citu komandu nebij spējuši uzvarēt karalienes Elizabetes II valdīšanas laikā, un, ticiet, tas nav bijis no īsākajiem termiņiem britu monarhijas vēsturē!

Frakcijas biedre, Saeimas prezidija locekle Marija Golubeva gan metās talkā nabadziņam, ka māksliniekam provocējošās metodes esot piedodamas un tabu neeksistē.

Kolēģis bijis kumeļa noskaņojumā, palicis uzticīgs metaforiskai, tēlainai izteiksmei, un galu galā Bikše ir izaudzis politiķis, kurš jau prot pats aizšņorēt kur­pju auklas.

Deputāts veicis apšaudi no piparu dozītes, bēris virsū no sālnīcas, skrotējis ar kramenīcu – tikai cīņā ar Eiropas pēdējo tirāniju cilvēks var sevi parādīt!

Vai Aigaram Bikšem, kurš iemantojis nerūsējošu skulptora slavu, vajag jaunus amatus un popularitātes kalngalus politikā! Akmeņkalis izgatavojis simtiem monumentālās tēlniecības darbu, statuju, ciļņu, apaļskulptūru, kailfigūru, melnā marmora kapu piemineklīšu.

Reklāma
Reklāma

Mūsdienu Mikelandželo savos vides mākslas objektos izmantojis tādus materiālus kā bazaltu, ozolkoku, korķi, mālu, drātis, alumīniju, un tēlniecības lielmeistara zināmākais šedevrs grezno LMA ieeju kā putuplasta mediķes skulptūra 6 metru augstumā.

Lūk, ko Bikše atbildēja kritiķiem, kam likās, ka deputāts tēlnieks maķenīt nav ievērojis etiķeti un pārsniedzis labas gaumes robežas.

Galvenajos vilcienos viss ir skaidrs un saprotams – brīvā valstī brīvs cilvēks var runāt, ko grib.

Bikše, vērodams, ka līdzšinējā Eirosavienības stratēģija attiecībā uz Baltkrieviju ir neiedarbīga, izvēlējies nestandarta veidu, kā palīdzēt apspiestībā smokošajiem baltkrieviem, jo prātīga, atbildīga rīcība sastop Lukašenko pilnīgu ignoranci.

Ja kāds uzskatīja, ka deputāta vārdi skanēja pārdroši un aizvainojoši baltkrievu hokejistiem, tad Bikše redzēja – pretdarbība režīmam ar sankcijām un bazūnēšanu no Briseles augstajiem sēdekļiem ir pārāk novazāta būšana un ar vieglu papliķēšanu despotu nevar piejaucēt.

Neraugoties uz plašo sabiedrisko atbalstu un to, ka valstī valda kompetentu ārlietu speciālistu deficīts, ministrs Rinkēvičs pagaidām nevarēs piešķirt Bikšes kungam Austrumeiropas lietu departamenta direktora posteni, pilnvaras un apaļo zīmogu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.