Foto: Zane Bitere/LETA, Ieva Lūka/LETA, kolāža: LA.LV

Svešie kļūs par savējiem. Vezums, ko politiķi nekustina. “LA” nedēļas apskats 0

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cilvēks. Knoks kā dadzis acīs

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme negaidīti lielā ātrumā no Personāla pārvaldes juridiskās nodaļas vecākā jurista amata aizrotējusi ilggadējo civildienesta ekspertu Māri Knoku.

LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 14
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dana Reizniece-Ozola par vīra eksplozīvo dabu un strīdiem: “Mēs ēdam no tiem traukiem, kas mājās vēl ir palikuši!” 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja mēs nesāksim dzīvot, tad mēs vienkārši nobeigsimies no kaut kā cita.” Ērglis par ierobežojumiem 68
1 diena
Lasīt citas ziņas

Viņš tagad ir VID Nodokļu un muitas policijas izmeklētājs, un viens no viņa priekšniekiem būs An­dris Ābols, pret kuru Knoka vadītā komisija aicināja VID ģenerāldirektori sākt disciplinārlietu.

Ierēdnis, kurš netrīc priekšniecības priekšā un runā skaidru valodu, un pat uzdrošinās iesniegt VID vadībai vairākas lietas par vadošajām amatpersonām, norādot, ka ir pietiekams pamats pret viņiem ierosināt disciplinārlietas, viegli var kļūt par dadzi vadošā personāla acīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāds viņš savā laikā bija arī valdības vadītājam Aigaram Kalvītim, kad uzdrošinājās ķerties klāt VID ģenerāldirektoram Dzintaram Jakānam un VID amatpersonai Edgaram Ceram.

Toreiz Kalvītis Knoku atbrīvoja no amata, bet tiesa lēma, ka šis sods ir prettiesisks.

Knoks no agrākajiem triecieniem nav nobijies un atļāvies Jaunzemei atklāti pateikt – nav pieļaujams, ka ģenerāldirektore piesedz VID vadošas amatpersonas, pret viņiem nerosinot disciplinārlietas, bet ļaujot “laboties”. Pret zemākajām amatpersonām šāda attieksme gan netiekot piekopta, tur tiekot sodīti visi, kas to pelnījuši.

Sākotnēji, kad Knoks ar valdības rīkojumu 2016. gadā no Labklājības ministrijas tika pārcelts uz VID, šķita, ka viņš ir uzkāpis uz karjeras pakāpiena, pa kuru iespējams virzīties uz augšu. Toreizējā VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule viņu paņēma par savu padomnieku, lai tiktu galā ar personāla veidošanas politiku, lai īstenotu reformas, un tur Knoka pieredze esot ļoti noderējusi.

Taču laiki mainās un tagad par VID priekšnieku ir kļuvis Jānis Reirs (“Vienotība”), bet par viņa padomnieku – agrāk no VID ģenerāldirektores vietnieka amata aizrotētais Kaspars Čerņickis, kurš patlaban mēģinot atjaunot un nostiprināt savas pozīcijas VID.

Iespējams, ka viņam sācis traucēt tāds godprātīgs un nemanipulējams ierēdnis kā Māris Knoks. Tā ir viena no versijām, kas izskanējusi politiskajās aizkulisēs. Čerņickis ir publiski paudis, ja VID vadītāja vēlēšoties uzklausīt viņa viedokli arī personāliju jautājumos, viņš savu padomu neatteikšot, jo pazīstot teju visus VID darbiniekus.

 

Neskaidrība. Vezums, ko politiķi nekustina

Valsts kontrole (VK) kārtējo reizi savā ziņojumā kritizējusi izdienas pensiju sistēmu, bet šī kritika arī šoreiz ir bijusi kā saucēja balss tuksnesī, jo politiķi, kuriem būtu jāatsaucas ar konkrētu piedāvājumu, klusē. Vezums no vietas nekust jau daudzus gadus.

Būtu tikai normāli, ja cilvēks, kurš, sūri grūti strādājot, ir krietni iedragājis savu veselību un emocionāli izdedzis, priekšlaicīgi pensionējas, saņemot izdienas pensiju.

Taču, izrādās, ka septiņi no desmit izdienas pensionāriem turpina strādāt. Ne tik sen izdienas pensijā devās liela daļa Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu un darbinieku, bet daļa “ātrās” palīdzības automašīnu vadītāju tagad piestrādā par taksometra šoferiem un viena daļa no mediķiem atraduši iespēju piepelnīties citos darbos.

Cilvēkiem ienākumi no izdienas pensijas ir par mazu, lai viņi varētu izdzīvot. Šādā veidā izdienas pensija zaudē savu sākotnējo jēgu, un arvien palielinās to cilvēku skaits, kas vēlas saņemt šo sociālo garantiju, bet vienlaikus turpināt strādāt.

Tas ir izdevīgi arī tādēļ, ka šīs pensijas apmērs nav atkarīgs no uzkrātā pensijas kapitāla, bet ir 1,5 reizes lielāks un to var saņemt jau desmit gadus, pirms pienāksies “nopelnītā” valsts vecuma pensija.

VK ir secinājusi, ka līdz ar priekšlaicīgi pensionējušos cilvēku skaita palielināšanos krietni pieaug valsts budžeta izmaksas – 2011. gadā šim mērķim bija nepieciešami 45 miljoni eiro, bet šogad būs vajadzīgi jau 77 miljoni eiro.

Izdienas pensiju sistēmas pārskatīšana ir apjomīgs darbs, jo jāņem vērā, ka to regulē deviņi atsevišķi likumi, un liela daļa iesaistīto institūciju uzskata, ka šāda pārskatīšana neesot nepieciešama.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”) brīdina – ja atņems šo sociālo garantiju iekšlietu dienestā strādājošajiem, tad jādod pretī kāda alternatīva.

Pagaidām nav neviena signāla ne no Labklājības ministrijas, ne Finanšu ministrijas, ne arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas, ka izdienas pensiju sistēmā tuvākajos gados gaidāmas kādas izmaiņas.

 

Neziņa. Man vienai – kvadrātmetri deviņi…

Par šādām ainām izrādes “Skroderdienas Silmačos” mēģinājumos pagaidām jāaizmirst, ja vien aktieri nav vīrs un sieva.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Pēc Kultūras ministrijas ierosinājuma valdība ceturtdien nolēma ar 1. jūniju atļaut atsākt organizētu amatiermākslas kolektīvu – koru, deju ansambļu, pūtēju orķestru, kokļu mūzikas ansambļu, vokālo ansambļu, amatierteātru, folkloras kopu, etnogrāfisko ansambļu, tautas mūzikas kapelu, lietišķās mākslas studiju un citu – darbību iekštelpās un ārtelpās, vienlaikus strikti ievērojot ar kultūras ministra rīkojumu izdotā sanitārā protokola prasības.

Protams, amatieri ir noilgojušies tikties, taču rodas ne viens vien jautājums – vai mēģinājumi līdz 9. jūnijam var būt pilnvērtīgi? Pirmkārt, kā iekštelpās, tā ārtelpās līdz 9. jūnijam drīkst pulcēties ne vairāk kā 25 cilvēki.

Tas nozīmē, ka, piemēram, amatieru kora diriģentam jāizvēlas, ar kuru grupu – soprāniem, altiem, tenoriem vai basiem – strādāt. Tā kā spēkā ir divu metru distancēšanās, būtībā ap katru cilvēku jābūt 4 kvadrātmetriem.

Nāksies rēķināt, cik kuram liela mēģinājumu telpa. Kā man sacīja Nacionālā kultūras centra deju nozares eksperte Maruta Alpa, tā kā starp dejotājiem jābūt 3 metru distancei, tas nozīmē, ka ap katru dejotāju apkārt jābūt 9 kvadrātmetru telpai un pa pāriem, protams, dejot nevarēs.

Izņēmums varētu būt, ja vienā pārī dejo vienā mājsaimniecībā dzīvojoši vīrs un sieva… Ja kāds amatierteātris, piemēram, mēģina Blaumaņa „Skroderdienas Silmačos”, tad no ainas, kurā Aleksis apskauj Elīnu, vēl jāatturas.

Bet Latvijas Universitātes absolventu jauktā kora “Jubilate” prezidents Visvaldis Gercāns mazliet ar humoru saka tā: “Beidzot mēs uzzināsim, kuri mūsu korī ir patiesi mūzikas cienītāji.

Droši vien tikai tie no mums nāks uz mēģinājumiem, jo protokols nosaka, ka mēģinājumos ir aizliegta kopīga dzeršana, ēšana un jebkāds tuvāks kontakts. Pats tagad cenšos saprast, pie kuriem lai sevi pieskaitu. Kaut kā jāpārdzīvo šis smagais laiks.”

Protams, cilvēku veselība un dzīvība ir pirmajā vietā. Taču, pastāvot visiem ierobežojumiem, no 1. līdz 9. jūnijam amatieriem faktiski iespējama vien tāda distancēta sanākšana ierobežotā skaitā.

 

Darījums. Svešie kļūs par savējiem

No 2021. gada pasažieri varēs vizināties gandrīz jaunos autobusos, būs pieejami bezskaidras naudas norēķini, internets.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Madoniešus vadās tukumnieki, bet jelgavniekus un dobelniekus – liepājnieki, tādi ir rezultāti Autotransporta direkcijas (ATD) iepirkuma konkursā par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu no 2021. gada. Viņnedēļ izziņoja jaunos pārvadātājus Latvijas reģionu 12 maršruta tīklos, četros konkurss beidzās bez rezultāta.

Vērtējot pretendentus, konkursā meklēti saimnieciski izdevīgākie pārvadātāji. Piedāvājumu atzīmju likšanā kilometru cena veidojusi 40%, bet tehniskais piedāvājums – 60%.

Pārskatot jauno uzvarētāju izraudzīšanās iemeslus, praktiski visos gadījumos maģiskie atslēgas vārdi bijuši šādi: “Piedāvāts nedaudz jaunāks autobusu parks ar lielāku pielāgoto transporta īpatsvaru personu ar invaliditāti pārvadāšanai, kā arī autobusi, kurus darbina tikai ar ūdeņraža vai elektrodzinēju.”

No 2021. gada pasažieri varēs vizināties gandrīz jaunos autobusos, lielākas ērtības baudīs braucēji ar speciālām vajadzībām, velosipēdistus ieskaitot, visiem paredzēta lielāka drošība, būs pieejami bezskaidras naudas norēķini, internets utt.

Jaunāki autobusi, ekoloģija, pasažieru komforts plus vēl līdzekļu ekonomija nobrauktajos kilometros – nu, lieliski!

Piemēram, 2019. gadā tagadējiem sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem valsts budžeta dotācijās zaudējumu kompensēšanai izmaksāti vairāk nekā 50 miljoni eiro.

ATD sarēķinājusi, ka, sākot ar nākamo gadu, jaunie pārvadātāji ļaušot ietaupīt vismaz kādus astoņus miljonus valsts naudas.

Jocīga tagad tā ATD sabiedriskā transporta tīkla karte. Madonas reģiona maršrutos brauks SIA “Tukuma auto”, bet Jelgavas un Dobeles “loti” apkalpos AS “Liepājas autobusu parks”.

Vietējie autobusi vairs neder! “Uzvarēja dempingotāji,” burkšķ jelgavnieki

SAISTĪTIE RAKSTI

Viņiem jārēķinās ar trešdaļas finanšu apgrozījuma kritumu. Uzņēmumam jāgatavojas optimizācijai, ko tas nozīmē darbiniekiem, nemaz nav jāstāsta. Madonieši par jaunajiem pārvadātājiem vēl neko nezina.

Pašvaldībā cer, ka biļešu cenas nekāps, bet svešie kļūs par savējiem, jo – kur tad citus autobusu šoferus ņems, ja ne tos pašus vietējos!

 

Sagatavojuši: Māra Libeka, Ilmārs Randers, Vita Krauja

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 14
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dana Reizniece-Ozola par vīra eksplozīvo dabu un strīdiem: “Mēs ēdam no tiem traukiem, kas mājās vēl ir palikuši!” 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja mēs nesāksim dzīvot, tad mēs vienkārši nobeigsimies no kaut kā cita.” Ērglis par ierobežojumiem 68
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atklājies, ka prinča Viljama sieva Keita jau gadiem ilgi “skapī glabā skeletus”: reti kurš varēja iedomāties, ka viņai piemīt tāda “atkarība”! 22
3 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 1
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
“AstraZeneca” vakcīnu piegāde Latvijai: datums pārcelts, apjoms samazināts 3
44 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pēdējā diennaktī atklāti Covid-19 slimnieki? 1
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Kādēļ ģimenes ārsti nepieraksta seniorus Covid-19 vakcinēšanās rindā? 6
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pārvests uz cietumu ārpus Maskavas
1 stunda
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Iespēja, no kuras nevarēja atteikties!” Saruna ar Edgaru Lūsiņu
21:00
LE
LETA
Veselam
“AstraZeneca” vakcīnu piegāde Latvijai: datums pārcelts, apjoms samazināts 3
20:31
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pārvests uz cietumu ārpus Maskavas
20:09
LE
LETA
Ziņas
“Īpaši lipīgā” dēļ Latvijas iedzīvotājiem jārēķinās, ka tuvākajā laikā var nākties pastiprināt ierobežojumus 49
7 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Cilvēce ir uz katastrofas sliekšņa, bet mēs strīdamies, kura izpratne par dzimumu un ģimeni ir pareizāka 44
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šo te nostāju vajadzēja paust pirmajā Covid-19 vilnī.” Tiesībsargs Jansons par Valsts prezidenta paziņojumu 12
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plešs: Drošāk ir ļaut kontrolēti sniegt pakalpojumus, nevis pieļaut nelegālu darbību 10
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neesot īstais brīdis, lai lemtu par ierobežojumu mīkstināšanu: atliek lemšanu par mazo veikalu atvēršanu 2
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 14
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ananāsu mafini ar kokosriekstu skaidiņām: ātri pagatavojami!
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tik silts laiks 25.februārī Latvijā reģistrēts pirmo reizi! Kur bijusi visaugstākā gaisa temperatūra?
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ventspils pašvaldības līdzekļi, iespējams, izmantoti privātu vajadzību nodrošināšanai. KNAB atklāj summu 8
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Portāls LA.LV šogad ievērojami palielinājis mobilo telefonu lietotāju auditoriju 5
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 1
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Pieneņu pušķis un pirmā deja gumijas zābakos”: horeogrāfs Agris Daņiļēvičs pastāsta, kādas bijušas viņa kāzas
6 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Zemniekiem šogad atkal ļaus izmantot migrējošo zosu letālo atbaidīšanu 8
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 70
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu dziedātāja Anna Sedokova kopā ar mīļoto Jāni Timmu ieradusies Rīgā. Vai uz palikšanu? 4
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Ja grib sauļoties, guļot uz vēdera, krūtīm ir jāizrok “bedrītes”: mākslīgā skaistuma dieviete, latviešu modele Viktorija Vailda stāsta par savu ikdienu 2
8 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Kāpēc valsts nevar atteikties no dzīvokļa par labu Vilipsonu ģimenei? Saruna ar Satversmes tiesas tiesnesi Aldi Laviņu 32
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Epidemioloģiskā situācija Latvijā atkal pasliktinājusies, brīdina Perevoščikovs 10
8 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Melns cilvēciņš tumsā uz melna ceļa: šoferu murgs un gājēju krievu rulete… 1
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
“Vēlos iegādāties sēklas, kas audzētas Latvijā, nevis no ārzemēm sūtītās paciņas”: vai tādas maz ir? 2
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Kādam beidzot “piegriezās” kauna traips pilsētā? Izskan dažādas versijas noslēpumaini pazudušā Jēkabpils lielgabala lietā 76
13 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā jūs vērtējat valdības darbu? 43
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi gatavs tam, ka šodien tev ne viss izdosies no pirmās reizes! Horoskopi 26.februārim
4 stundas