Aivars Eipurs
Aivars Eipurs
Foto – Timurs Subhankulovs

Aivars Eipurs: Svētku rīts un vakars 0

Svētdien saullēktu 8.11 sagaidīju autobusu pieturā Imantā. Bijām tikai es un kāda sieviete, novēlējām viens otram priecīgus svētkus.

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Vajadzēja tā sagadīties, ka pēc pusstundas redzējāmies vēlreiz Doma baznīcā, kur bijām apsēdušies vienā solā. Ekumeniskajā Latvijas simtgades dievkalpojumā man taču bija jābūt klāt! Daudziem laikam šādas sajūtas nebija, jo baznīca nepavisam nebija pārpildīta, kā ir bijis dažas citas reizes.

Centrālie soli bija aizņemti, bet gar malām un aiz kanceles gandrīz tukšs. Protams, bija gandrīz visas prominences, taču Latvijā viņu acīmredzot nav tik daudz, lai piepildītu Doma baznīcu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Draudzes locekļi parasti šādās reizēs uzmet lūpu un nenāk, jo netiek sēdēt ierastajos solos.

Grēksūdze ekumeniskajā dievkalpojumā ir formāla parādība un izskatās ne pēc kā, toties bija liels saviļņojums, skaitot Tēvreizi un dziedot himnu, arī – draudzes dziesmas, jo ieslīpi aiz muguras man atradās kāds brangs dziedātājs, tāpēc arī es viņa paēnā varēju izdziedāties pēc sirds patikas un, kā likās, nemaz nenojaucu meldiņu.

Arhibīskapa Vanaga intelektuālos sprediķus allaž klausos ar interesi (neskatoties uz to, ka viņš ir tas sieviešu neordinētājs), pie tam šoreiz tas nebija nosodošs vai pamācošs, toties garš gan. Arī šoreiz secināju, ka “kristīgās vērtības” ir nedaudz pretrunā ar pašu Kristu, jo Kristus sniedz roku visiem, kamēr dažas no “vērtībām” ir tuvu aizspriedumiem.

Dienas vidus pagāja ģimenes lokā un kādā no svētku koncertiem, konkrēti – kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, uz kuru bija prieks doties ar vairākiem transporta līdzekļiem un kur arī redzējām skaistu saulrietu, ne tikai zinājām, ka tāds ir.

Palikusi atmiņā arī kādas vecākas sievietes saruna pa tālruni autobusā, kurā viņa saka: “Ko tu mani te aicini? Nav man nekā. Nav nekāda prieka. Prieks (lasi: nauda iztikai) man būs otrdien.”

Toties svētku vakars… Noskatījām tramvaju, ar kuru doties uz uguņošanu krastmalā. Mēs, naivie! Tramvaji no Imantas puses nāca viens aiz otra, bet iespraukties nebija iespējams, kāds pat neapstājās. Bija palikusi pusstunda, un gājām kājām.

Pie Botāniskā dārza tomēr iekļuvām 21. autobusā un, lai gan sākumu nokavējām, pie salūta priekiem tikām. Jāredz taču, kā gaisā šauj baltu naudu! No Pārdaugavas puses, nedzirdot mūziku, salūts gan īpaši neizcēlās agrāk redzēto vidū. Toties klātbūtnes moments bija.

Pēc tam bija pūļa spiešanās Vecrīgā. No vienas puses, iespaidīgi, ka tā un ka nav pārāk daudz policistu, kas visu regulē. Taču bija risks, ka kāds var tikt saspiests vai citādi ciest. Pazemes pāreja pie Grēcinieku ielas arī bija pārpildīta, tajā pūlis virzījās garām četriem, nez kāpēc pilnīgi vienādi iereibušiem krieviem, kuri ģitāras pavadībā dziedāja “krasnije uļici…”, lai gan pietiktu ar “skoļzkije uļici”, un kliedza: “Eto nastojašcaja Latvija!” Un lamuvārdu beigās. Nez, viņi vēlāk dabūja pa muti vai tomēr ne?

Tagad pats jaukākais. Tīra Rīga, sausa, lai arī neizpušķota. Laiks, kad parki zaudē namu fasādēm, uz kurām var izpausties pasākuma “Staro Rīga” idejas. Man vislabāk patika izstāžu zāles “Arsenāls” fasāde, kur starp ornamentu un mazākiem portretiem viens aiz otra parādījās izcilu kultūras darbinieku lieli portreti, viņiem īsu brīdi runājot.

Labs vakara noslēgums bija Vilhelma Ķuzes zīmola kafejnīcā Jēkaba ielā, kurā jutāmies kā tolaik, valsts sākumā. Lūk, tas bija cilvēks, kuru īpaši gribas pieminēt valsts simtgadē! Viena no Latvijas ekonomikas leģendām, “saldumu karalistes” īpašnieks, ar labu izturēšanos pret strādniekiem un ticību labajam, kaut arī beigās bija izsūtījums un nāve.

Kaut kur tālu, tajā pašā “Ziemeļblāzmā”, tobrīd gāja vaļā simtgades balle. Gan jau vēl kaut kur. Man būtu gribējies, lai balles ir visur un arī pa dienu. Bet latvieši negrib ballēt, viņi grib vērot, skatīties un klausīties. Arī Valsts prezidenta svētku runu, kuru jau arhīvā (pirmās simtgades arhīvā!) atvēru pēc pusnakts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
22:23
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
21:59
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
21:28
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas