Talibi ielenkuši Afganistānas galvaspilsētu Kabulu

Talibi ienāk Kabulas priekšpilsētās. Grupējums sola neieņemt galvaspilsētu ar spēku 24

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
Vai Putinam varētu būt dubultnieki? Komentē Rajevs
“Azov vienība uz turieni gāja ne jau tādēļ, lai padotos gūstā.” Rajevs par Mariupoles turpmāko likteni
Lasīt citas ziņas

Islāmistu kaujinieku grupējuma “Taleban” kaujinieki vakar bez cīņām ienāca Afganistānas galvaspilsētas Kabulas priekšpilsētās.

Bēgļi pārplūdina Kabulu

CITI ŠOBRĪD LASA

Talibu pārstāvis tviterī izplatījis paziņojumu, kurā sola neieņemt galvaspilsētu ar spēku, un norādījis, ka talibu kaujiniekiem dots rīkojums palikt Kabulas pievārtē un atturēties no vardarbības.

“Netiks aizskarta neviena cilvēka dzīvība, īpašums un cieņa, un Kabulas pilsoņu dzīvībām briesmas nedraud. Katram, kas gribēs pamest pilsētu, tiks dota šāda iespēja,” norādīts paziņojumā.

“Tiek gatavota varas mierīga pāreja pagaidu valdības rokās,” paziņojis talibu kustības iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs.

“Mēs vēlamies iekļaujošu islāmisku valdību, un tas nozīmē, ka tajā būs pārstāvēti visi afgāņi,” viņš norādīja, solot, ka ārvalstu vēstniecībām tiks ļauts turpināt darbu un talibu kaujinieki neapdraudēs to darbiniekus.

Noraidot bažas, ka Afganistānai draud atgriešanās ultrakonservatīvu islāmistu pārvaldības laikos, viņš paziņojis, ka “Taleban” “centīsies atšķirt jaunu tolerances lappusi”.

“Mēs gribam sadarboties ar ikvienu afgāni, mēs gribam pavērt jaunu miera, tolerances, mierīgas līdzāspastāvēšanas un nacionālās vienotības lappusi valsts un tautas interesēs,” viņš uzsvēris.

Tomēr daudzi afgāņu ierēdņi, karavīri un policisti pametuši savus posteņus, baidoties no represijām pret cilvēkiem, kuri sadarbojušies ar rietumvalstu atbalstīto valdību vai rietumvalstu spēkiem.

Vairākās pilsētās talibi iegājuši bez kaujām, apliecinājuši iedzīvotāji un amatpersonas. Lēmums nepretoties pieņemts, lai novērstu civiliedzīvotāju upurus.

Kopš pagājušās nedēļas talibi pārņēmuši savā kontrolē lielāko daļu valsts teritorijas, sakaujot Afganistānas drošības spēkus, pārvelkot tos savā pusē vai liekot tiem bēgt, neraugoties pat uz zināmu ASV aviācijas atbalstu.

Kauju dēļ mājas bijuši spiesti pamest simtiem tūkstošu cilvēku, un pēdējās dienās bēgļi pārplūdinājuši Kabulu, kur viņi ierīko apmetnes parkos un citās publiskās vietās.

Afganistāna

Salīdzina 1975. gada Saigonu ar 2021. gada Kabulu

Kā vēsta pasaules ziņu aģentūras, vakar pilsētā vietumis bija dzirdama šaudīšanās ASV vēstniecības tuvumā, paceļoties un nolaižoties militārajiem helikopteriem.

ASV Valsts departaments komentārus par notiekošo pagaidām nav sniedzis, bet kāda ASV militārpersona, neizpaužot savu vārdu, norādījusi, ka diplomāti vēstniecībā steigšus iznīcina svarīgus dokumentus.

ASV mediji atzīmē, ka situācija Kabulā atgādina dramatisko 1975. gada maija dienu, kad ASV vēstniecības ēku Saigonā, bijušajā Dienvidvjetnamā, atstāja pēdējais amerikāņu helikopteris.

Britu amatpersona intervijā izdevumam “Politico” atzina, ka “situ­ācija Kabulā nedēļas nogalē atgādināja pēdējā helikoptera lidojumu no Saigonas”.

Analītiķi secina, ka ASV politiķi nav mācījušies no senās vēstures, kad afgāņu ciltis nepadevās ne Maķedonijas Aleksandram, ne britu armijai, kā arī nav ielāgojuši padomju divīziju neseno sakāvi Afganistānā.

ASV armijas veterāni, kas karojuši ilgākajā karā Amerikas vēsturē, tagad ar rūgtumu jautā, kāpēc bija vajadzīgi tūkstošiem upuru un miljardiem izšķiestas naudas.

Demoralizētajai afgāņu armijai daudzviet atkāpjoties bez cīņas, ASV piegādātais modernais bruņojums nonācis talibu kaujinieku rokās.

Kandahāras pilsētas apkaimē, kur savulaik bija liela ASV militārā bāze, talibi kaujās pret valdības spēkiem izmantoja helikopterus “M-17”, un ieguvuši arī vairākus helikopterus “Black Hawk”.

Politikāņi ķīvējas par amatiem

Dienu pirms talibu spēki iegāja Kabulas priekšpilsētās, Afganistānas prezidents Ašrafs Gani paziņoja, ka galvenā prioritāte esot “no jauna mobilizēt valsts drošības un aizsardzības spēkus, lai novērstu turpmāku nestabilitāti un vardarbību”.

Īsajā uzrunā viņš arī uzteica valsts militāros spēkus par “drosmi, cenšoties aizstāvēt valsts pilsētas pret talibu uzbrukumu”, lai gan fakti liecina, ka vairākums pilsētu tika atdotas bez cīņas, talibiem jau kontrolējot vairāk nekā divas trešdaļas valsts teritorijas.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs aicinājis organizācijas “Taleban” vadību nekavējoties apturēt uzbrukumu un sākt sarunas, lai novērstu ilgstošu pilsoņkaru.

2019. gadā Afganistānā notika prezidenta vēlēšanas, taču līdzšinējā prezidenta Ašrafa Gani sāncensis Abdulāhs neatzina viņa uzvaru.

Politikāņiem ķīvējoties par amatiem prezidenta administrācijā, talibu kaujinieki sāka ofensīvu un tagad stāv pie Kabulas vārtiem.

Rietumu ārpolitikas milzīga neveiksme

NATO valstu vēstnieki steidzami sasauktā sanāksmē piektdien apsprieda situāciju Afganistānā, galveno uzmanību pievēršot plāniem evakuēt savus cilvēkus no Afganistānas.

NATO pārstāvis norādīja, ka NATO saglabā savu diplomātisko klātbūtni Afganistānā, bet drošības apsvērumu dēļ atteicās atklāt, cik alianses darbinieku atrodas Afganistānā.

Vācija ir ievērojami samazinājusi darbinieku skaitu vēstniecībā Kabulā, bet Dānija un Norvēģija savas vēstniecības Afganistānas galvaspilsētā slēgs, un visu personālu, tostarp vietējos darbiniekus, evakuēs.

ASV paziņoja, ka nosūtīs uz Kabulas starptautisko lidostu armijas vienību, lai organizētu vēstniecības personāla un citu ASV pilsoņu evakuāciju. Britānija nosūtījusi aptuveni 600 karavīru uz Afganistānu, lai organizētu savas vēstniecības personāla un citu pilsoņu, kopskaitā 4000 cilvēku, evakuāciju, atstājot tikai minimālu komandu.

Britānijas premjerministrs Boriss Džonsons plāno trešdien sasaukt brīvdienās esošā parlamenta ārkārtas sēdi, lai apspriestu krīzes situ­āciju.

ASV prezidents Džo Baidens, cenšoties aizstāvēt savu lēmumu izvest spēkus no Afganistānas, izteicies, ka viņš nevarot attaisnot “bezgalīgu amerikāņu klātbūtni”.

“Es nevaru nodot šo karu piektajam prezidentam,” teica Baidens, kritizējot eksprezidentu Donaldu Trampu un afgāņu armiju par nevēlēšanos karot par savu valsti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ceļā uz Kabulu talibu kaujinieki ieņēma afgāņu armijas ģenerāļa un ASV sabiedrotā Rašida Dostuma grezno rezidenci, kur bija luksusa mēbeles un zelta servīzes.

ASV mediji, kritizējot lēmumu par strauju aiziešanu no Afganistānas, pauž bažas, ka Rietumu ārpolitikas pēdējo 20 gadu milzīgā neveiksme radīs katastrofu humanitārajā jomā un atkal pavairos terorisma draudus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
Vai Putinam varētu būt dubultnieki? Komentē Rajevs
“Azov vienība uz turieni gāja ne jau tādēļ, lai padotos gūstā.” Rajevs par Mariupoles turpmāko likteni
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
FOTO. Ambera Hērda tiesā atzinusies, ka tomēr neziedoja labdarībai 7 miljonus, ko saņēma no Depa, bet pie tā vainīgs esot tieši viņš
Lasīt citas ziņas
Vitenbergs: Tā ir greizsirdība, jo Pavļutam nekad nav bijis tāds nozares atbalsts kā man
“Azov vienība uz turieni gāja ne jau tādēļ, lai padotos gūstā.” Rajevs par Mariupoles turpmāko likteni
Starptautiskā miljonu izkrāpšanas lietā policija sadarbībā ar FIB aiztur Latvijas valstspiederīgo
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
Vitenbergs: Tā ir greizsirdība, jo Pavļutam nekad nav bijis tāds nozares atbalsts kā man
17:36
Premjers: Vitenbergs pārāk pakļāvās uzņēmēju lobija interesēm
16:38
JV un AP politiķi pozitīvi vērtē Indriksones kandidatūru ekonomikas ministra amatam
16:35
FOTO. Latvijas populārākie influenceri un pašmāju slavenības ballējas “Collex” atklāšanā
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
“Google” Krievijas struktūrvienība pieteiks maksātnespēju
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni
Krišjānis Feldmans: Pierobežas reģionos skolotājiem ir ļoti labas algas
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
Kā pagatavot ļoti garšīgu kartupeļu biezeni?
Lasītāja jautā: “Kā stādīt gladiolas, lai tās nesagāžas?” Skaidro selekcionārs Laimonis Zaķis
Artūrs Toms Plešs: Pensijas ir jāindeksē jau no 1. jūlija
Vai tiešām šis ir piemērotākais laiks eksāmenu latiņas celšanai?
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
Apkure dārga, pārtikas cenas aug, iedzīvotāji ir pamatīgas bedres priekšā, bet valdībai nav izdzīvošanas plāna
Skatītāja neizpratnē: “No latviešu valodas ne smakas! Daugavpils viesnīcas TV tikai krievu kanāli!”
Vai VM ir izstrādājusi scenārijus potenciālu Covid-19 uzliesmojumu gadījumā?
VIDEO. “Plēsēji te ir bijuši?”: Baibu Sipenieci-Gavari no rīta mājās sagaida nepatīkams pārsteigums
Aija Šmidre: Man ir kauns, ka Latvijā joprojām eksistē nepilsoņu pases
“Ukraiņu varoņi Ukrainai ir vajadzīgi dzīvi,” Zelenskis par “Azovstaļ”
Māris Gulbis: Ja turpināsim maksāt ukraiņu bēgļiem, mēs atņemsim naudu sev
FOTO. Ambera Hērda tiesā atzinusies, ka tomēr neziedoja labdarībai 7 miljonus, ko saņēma no Depa, bet pie tā vainīgs esot tieši viņš
Pavasarī apskata jaunos kociņus – vai tos nežņaudz mieti un auklas?