Publicitātes foto

Teiksma par Meierovicu
 0

Tieši Latvijas neatkarības proklamēšanas gadadienā 18. novembrī uz Latvijas Nacionālās operas skatuves pirmizrādi piedzīvoja muzikālā teātra “Ars Nova” producētais komponista Jāņa Lūsēna un dzejnieces Māras Zālītes jaunākais kopdarbs – mūzikls “Meierovics”. Ideja, kuras īstenojums ir īsti vietā un laikā, lai pienācīgi atgādinātu par izcilu valstsvīru un spožu diplomātu, kura darbība līdz pat negaidītajai nāvei autokatastrofā 38 gadu vecumā liecināja gan par demokrātisku pārliecību un ideālismu, gan arī par spēju paraudzīties ārpus novecojušu politisko, sociālo un tikumisko dogmu rāmjiem. No mākslinieciskā viedokļa komponista veikums, tāpat kā libretistes, režisora Gata Šmita, scenogrāfa Rūdolfa Bekiča un kostīmu mākslinieces Ievas Veitas darbs, gan raisīja virkni iebildumu. Brīžiem mūzikla ieceres realizācija šķita pārlieku pavirša, citkārt – vienkārši nepārdomāta, taču galarezultāts tomēr lika 
raudzīties uz muzikāli dramatisko stāstu par Zigfrīda Annas Meierovica dzīvi un likteni ar simpātijām.

MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
11 stundas

Jāteic, ka Jāņa Lūsēna sarakstītās mūzikas līmenis divu cēlienu gaitā virzījās augšupejošā kvalitātē. Pēc samocītajiem sākuma ansambļiem un studentu dziesmas, skaņurakstā pakāpeniski parādījās interesantākas un daudzsološākas intonācijas, kuras visizteiksmīgāk izpaudās darba otrajā cēlienā. Par nenoliedzamu šā mūzikla veiksmi jānosauc precīzi un pārliecinoši būvētā mākslinieciskā arhitektonika, liecinot par to, ka komponists un libretiste ilggadējas sadarbības gaitā (rokoperas “Kaupēn, mans mīļais” un “Indriķa hronika” ir tikai divi piemēri) guvuši atzīstamu profesionalitāti un noslīpējuši savu pieredzi. Gan muzikālās, gan skatuviskās norises virzās raiti un plūstoši, tēli un emocionālie rakursi tiek atklāti ar skaidriem, lakoniskiem un pārdomātiem izteiksmes līdzekļiem, un tādējādi publikai nenākas garlaikoties pat epizodiski. Tāpat jānovērtē komponista veidotā caurviju dramaturģija, zīmīgākajiem melodiskajiem atradumiem kalpojot par pamatu plašāku struktūru un tematisko līniju izveidei, un tīri no kompozicionālā viedokļa nekas principiāls te nebūtu iebilstams. Vienlaikus tomēr jāteic, ka mūzikas šajā darbā ir par maz. Lai arī cik izdevies būtu skaņdarba centrālais liriskais dziedājums, uz vienu pašu tēmu tomēr nevar balstīt gandrīz vai visu vadmotīvu sistēmu. No vienas puses, šeit pietrūka cita vienlīdz individualizēta tematisma, kura attīstība varētu bagātināt mūzikas audumu, no otras puses, skaņuraksta dramatiskajās ainās izpalika spilgtas un trāpīgas intonācijas, kuru vietā bija dzirdama visai bezpersonisku motīvu plūsma. Ar prieku sagaidīju Kristīnes Bakmanes tēlam atvēlēto vokālo partiju, jo tajā parādījās ironija un stilizācijas elementi, kas tālāk izpaudās skatos ar Mei-erovica diplomātiskās darbības atainojumu – un mūzikls tikai iegūtu, ja komponists šīs iezīmes būtu izvērsis konsekventāk un drošāk. Līdzīgi vārdi sakāmi ne tikai par solopartijām un ansambļiem, bet arī par instrumentāciju – izvēloties jau iepriekš par labu atzītu, taču vienkāršotu modeli ar diviem mūziķiem pie taustiņinstrumentiem, divām ģitārām un roka perkusiju grupu, komponists lika ilgoties pēc nopietnākas orķestrācijas, kur jau pieminēto lirisko tēmu spēlētu stīgas un mūzikas emocionālās izmaiņas palīdzētu atspoguļot pūšaminstrumenti. Neslēpšu, ka pašreizējais variants, lai arī veiklāk uzrakstīts un ekonomiski izdevīgāks, neatklāj ne tuvu visas skaņdarba tematismā ieslēptās iespējas.

Solistu un ansambļa sniegums liecināja par mēģinājumu procesā ieguldītu nopietnu darbu, kas arī attaisnojās (te acīmredzot nopelni muzikālajam vadītājam Andrim Veismanim), un tāpat nav šaubu par paša komponista vadītās instrumentālās grupas profesionalitāti. Nevar teikt, ka solistu vokālais potenciāls aizrāva un sajūsmināja, bet tajā pašā laikā nebija arī neveik-smju – Gundars Grasbergs, kurš titullomā pārliecināja galvenokārt ar izcili atbilstošu vizuālo veidolu un aktiera tēlojumu, savu vokālo partiju bija iestudējis stabili. Kristīne Zadovska Meierovica mātes un pirmās sievas lomās saistīja ar prasmīgi veidotiem noskaņu kontrastiem, lai gan varēja jaust, ka operdziedātājai piemītošais tonis ir tālu no pilnības. Savukārt Ingum Pētersonam, Uģim Rozem un Ģirtam Liuzinikam kā Hermaņa Meierovica, Hermaņa tēva un Gintera atveidotājiem komponists bija piešķīris pārāk maz muzikālo intonāciju, lai viņu dziedājums izgaismotos plašāk nekā tikai atsevišķās epizodēs. Tad jau drīzāk kā vienlīdz nopietns veikums būtu jāatzīmē arī Maijas Sējānes radītais kolorītais tēls, kura groteskās līnijas raksturojamas kā spilgts pretstats Ingus Pētersona un Uģa Rozes visnotaļ izteiksmīgajām raksturlomām. Tomēr kā lielāko veiksmi nosauktu Aijas Vītoliņas dziedāto Kristīni Bakmani – nenoliegšu, ka intonācijas brīžiem skanēja neprecīzi, bet augšējais reģistrs bija apšaubāms, taču ar visu to solistes tembrs uzrunāja, vokālistes paustais dramatisms un satīra uzreiz pievērsa pastiprinātu uzmanību, un tieši ar Aiju Vītoliņu es vislabprātāk sastaptos arī citos mūziklu iestudējumos.

Noslēgumā īsumā jāpiebilst, ka mūzikla “Meierovics” inscenējums un scenogrāfija uz Latvijas Nacionālās operas skatuves izskatījās tik vienkārša, cik vien iespējams, un arī kostīmu mākslinieces veikumā varēja vēlēties vairāk fantāzijas. Novērtējot Gata Šmita un Rūdolfa Bekiča izdomu, kuras rezultātā viena un tā pati skatuviskā telpa pārvērtās no dzīvokļa par kuģa klāju vai ministrijas vestibilu, un asi akcentētos sižeta pavērsienu mezglpunktus, vienalga ceru, ka Jāņa Lūsēna jaunākais darbs kādreiz gūs arī pilnvērtīgāku, vērienīgāku un krāšņāku īstenojumu. Pirmām kārtām muzikālā ziņā.

 

Mūzikls “Meierovics”


Autori: komponists Jānis Lūsēns un dzejniece Māra Zālīte; producētājs: muzikālais teātris “Ars Nova”.

Libreta pamatā Latvijas pirmā ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica dzīves stāsts.

Lomās: Z. A. Meierovics – Gundars Grasbergs, Anna Fīlholda – Kristīne Zadovska, Kristīne Bakmane – Aija Vītoliņa, Ginters – Ģirts Liuziniks, Hermanis – Ingus Pētersons, vectēvs – Uģis Roze, režisors – Gatis Šmits, scenogrāfs – Rūdolfs Bekičs; par iestudējuma muzikālajiem procesiem un kori rūpējas Andris Veismanis, mūziķu grupa – Jāņa Miltiņa vadībā.

Tuvākā izrāde: 30. decembrī.

ViedokļiAndris Reizenbergs, B-bāra bārmenis: “Pateicoties perfektajam aktieru darbam un mūziķu lieliskajai saspēlei, guvu ne tikai skatuvisko baudījumu, bet arī daudz ko uzzināju par Latvijas pirmā ārlietu ministra dzīvi, par ko līdz šim biju vien grāmatās lasījis. Izrādē gūtās emocijas un sajūtas nav vārdos aprakstāmas, tāpēc gribu pateikt paldies visiem, kas šo mūziklu veidoja. Esmu cilvēks, kurš grib vairāk šādas emociju izrādes un nav svarīgi, kur tās tiek uzvestas, galvenais, lai tās varētu apmeklēt daudzi Latvijas iedzīvotāji.”

Andris Grafs, Meierovica biedrības par progresīvām pārmaiņām valdes priekšsēdētājs: “Izrādi caurstrāvo Meierovica neizmērojamā ticība un degsme par valsts izveidi, kad tikai retais patiesi uzdrīkstējās tam ticēt. Meierovica stāsts parāda, ko nozīmē nezaudēt ticību pašu spēkiem un pašu zemei. Tieši tādēļ domāju, ka šī izrāde ir ļoti aktuāla – nezaudēt cerības, un, kā teikts izrādē – stāstīt pasaulei, ko mūsu zeme sapņos redz. Un šos sapņus arī piepildīt.”

Una Griškeviča, kultūras portāla “Rīga2014” galvenā redaktora vietniece: “Ārkārtīgi iespaidīgi un dziļi Māras Zālītes teksti, ļoti skaista un dažbrīd svinīga Jāņa Lūsēna mūzika. Izteikti spēcīgs koris; ļoti labā formā bija Kristīne Zadovska. Taču šķiet, ka skatījos nevis pirmizrādi, bet gan “caurlaidi”, turklāt diemžēl izrādei pietrūka vēriena, vismaz pirmizrādes dienā. Radās nepabeigtības sajūta, kuru pat īsti nevaru noformulēt.”

Silva Suhaņenkova, Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenā bibliogrāfe: “Likās, ka ir visi priekšnosacījumi, lai mūzikls par Meierovicu kļūtu par skaistu valsts svētku noslēgumu. Diemžēl mūzikas skaņas likās apmaldījušās starp operas balkoniem, tāpat kā aktieri uz skatuves. Ar vienu izņēmumu – Aijas Vītoliņas Kristīne Bakmane. Ja autoru ambīcija bija izstāstīt iespējami daudz, tad rezultāts bija faktu kokteilis, kurā trūka vienas dominantes – stāsta kodola.”

Sagatavojusi IEVA GRŽIBOVSKA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
17 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 9
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc, kur šobrīd visvairāk jauno Covid-19 gadījumu skaits
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosinās pagarināt ārkārtējo situāciju un ieviest stingrākus ierobežojumus 9
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīga iemirdzas svētku rotā: iedegtas Ziemassvētku egles
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīga iemirdzas svētku rotā: iedegtas Ziemassvētku egles
22:07
LE
LETA
Ziņas
Nosauc, kur šobrīd visvairāk jauno Covid-19 gadījumu skaits
21:46
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosinās pagarināt ārkārtējo situāciju un ieviest stingrākus ierobežojumus 9
19:57
LE
LETA
Ziņas
Izplata brīdinājumu par laikapstākļiem pirmdien. Kas iedzīvotājiem jāņem vērā? 1
10 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
15 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Prognozēja, ka cenas pandēmijas dēļ kritīsies, taču Latvijā notika pretējais 6
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
17 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 17
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Vai Rimšēvičam maksās 151 000 eiro par dīkstāvi? Banka pārsūdz tiesas spriedumu 2
8 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 9
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 54
19 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
“Šī ir bezprecedenta situācija, un nav paraugu, pēc kuriem rīkoties.” Saruna ar Vācijas vēstnieku 1
14 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Kāpēc cilvēki vēlas piedzīvot publisku randiņu un piedalās TV šovā? Vērtē Anda Rožukalne 1
19 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Stāsti
Sasniedzis virsotni, kas vēl nav bijusi pa spēkam nevienam latvietim. Saruna ar Einaru Fogeli
18 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Jābeidz bezatbildīgā tukšsolīšana. Saruna ar ST tiesnesi Jāni Neimani 1
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. 61 gadu vecā, atraktīvā stiliste Žanna Dubska kameru priekšā gozējas apakšveļā 13
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Iespējams, slēpuši nozieguma pēdas.” Radiniece sašutusi, ka bērni nodoti slepkavībā aizdomās turētā vīrieša vecākiem
17 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 8
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
No sejas maskas valkāšanas rodas apsārtums, izsitumi. Kā pašam pagatavot ziedi pret šo ligu? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 41
2 dienas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 16
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Virgīnija un Ignats
18 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Pirms pieņemt kādus lēmumus, visu kārtīgi apdomā! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim
19 stundas