Korķa siena lieliski absorbē troksni skolēna darba stūrī. Korķa klājumu var izmantot arī zem grīdas seguma.
Korķa siena lieliski absorbē troksni skolēna darba stūrī. Korķa klājumu var izmantot arī zem grīdas seguma.
Foto: Iglenas/SHUTTERSTOCK

“Tēti, klusāk, skolā stunda!” Kā panākt klusumu mājās un ierobežot trokšņus 0

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Mūsdienās cilvēki ap 90% laika pavada telpās un kopējais iekštelpu mikroklimats, tai skaitā trok­snis, ir ļoti nozīmīgs cilvēka veselībai, labsajūtai un darba produktivitātei.

ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 56
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 11
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Gaisa kvalitāte mājokļos ir aprakstīta diezgan daudz, tad telpu akustikas problēmas ir mazāk apskatītas, lai arī troksnis tiek atzīts kā otrs smagākais apdraudējums cilvēka veselībai pēc gaisa piesārņojuma.

Ne velti Pasaules veselības organizācija (PVO) konstatējusi, ka pašlaik dzirdes problēmas ir piektdaļai pasaules iedzīvotāju un šādu cilvēku skaits var pieaugt no 1,6 miljardiem 2019. gadā līdz 2,5 miljardiem 2050. gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

PVO uzskata, ka šā jautājuma pienācīgas nerisināšanas dēļ katru gadu tiek zaudēts apmēram triljons dolāru, un aicina papildus investēt šo problēmu risināšanā.

Dažus no problēmas cēloņiem iespējams ietekmēt, uzlabojot dzīvojamo telpu akustiku.

Akustika nav jauna zinātne, un pēdējos četrsimt gadus tā nav daudz mainījusies. Jau labu laiku ir zināmi piemēroti akustiskie materiāli. Šobrīd sabiedrība ir kļuvusi zinošāka, prasīgāka un turīgāka, laiks pienācis padomāt, kā var savaldīt troksni.

 

Kas izjūt trokšņa kaitīgumu

Pētījumi rāda, ka 60% no laika birojā tiek pavadīti, lai koncentrētos uzdevuma veikšanai. Ja darbinieks tiek iztraucēts ar nevēlamu troksni, tad vidēji nepieciešamas 25 minūtes, lai darbinieks atgrieztos sākotnējā uzdevumā pēc iztraucēšanas un vēl 8 minūtes, lai sasniegtu iepriekšējo koncentrēšanās līmeni. Tas ir daudz.

Darbinieku izmaksas birojā veido 82% no kopējām izmaksām, rēķinot desmit gadu termiņā. Tas ir 16 reižu vairāk, nekā izmaksā pati darba vieta. Tādēļ labu, klusu darba apstākļu nodrošināšana ir ļoti būtiska,” atzīmē akustikas eksperts Jānis Ankipāns, “Ecophon Baltijas” vadītājs.

Laba akustika skolā palīdz labāk uztvert mācību vielu, nodrošināt skolotāja un klausītāju komfortu un skolotājam saglabāt veselību.

Veselības aprūpē laba akustiskā vide pozitīvi ietekmē personāla darba efektivitāti un pacientu atveseļošanos. Tā ir “neredzamās zāles”, kas samazina stresu un nodrošina labāku miegu. Rezultātā vērojama pacienta ātrāka atlabšana.

Lai atbalstītu ēkā paredzēto darbību veikšanu, telpām tiek izstrādāts akustiskais dizains. To veidojot, akustikas ekspertam jāanalizē daudzi parametri, cik daudz ļaužu būs telpās, vai viņi jauni vai gados, ko viņi darīs, cik laika pavadīs komunicējot, vai telpa ir liela vai maza, kādas telpas ir blakus, vai ir masīvas sienas, griesti un grīdas? Kad šie parametri izanalizēti, veido projektu, kurā skaņa būs nevis trok­snis, bet draugs.

 

Daudzdzīvokļu mājas

Urbanizācijas process ir cilvēkus sadzinis pilsētās, lielos betona skudrupūžņos, rūcošu satiksmes artēriju vidū. Pateicoties sava laika zemajām būvniecības prasībām, mājas sienu konstrukcijas attiecībā pret skaņas izolāciju neatbilda mūsdienu celtniecības normatīviem.

Mājokļi nespēj cilvēku pasargāt no ielas trokšņa, par kaimiņu radītiem sadzīves trok­šņiem nemaz nerunājot.

Plānajās starpsienās nebija laba skaņas izolācija, toties atradās spraugas un tukšumi, kas skaņu labi pārnesa. Cilvēki savos mājokļos ir iemanījušies nodrošināt nepieciešamo minimālo ērtību paketi, turpretim pārējās komforta sastāvdaļas – gaisa mitrums, pieņemams CO2 līmenis un aizsardzība pret troksni – joprojām gaida savu risinājumu.

Mēs traucējam kaimiņus, viņi mūs. Visiem bērni aug un rotaļājas, notiek kāda mājas ballīte, skan mājas kinozāle un reizēm arī mūzikas instrumenti.

Tagad, kad mājas tiek pakāpeniski renovētas ar ES fondu atbalstu, pie vieniem kreņķiem katram dzīvokļa īpašniekam būtu jāvelta pūles, lai iespēju robežās samazinātu trokšņu līmeni dzīvoklī. Kaut arī prettrokšņa aizsardzība izmaksā papildu līdzekļus, veselība ir dārgāka.

 

Trokšņa anatomija

Mieru mājoklī apdraud vairāku veidu trokšņi. Pilsētā tas vispirms ir trok­snis, ko rada pati urbānā vide, piemēram, dzīvas satiksmes troksnis, kas izplatās pa gaisu. Vēl ir triecientroksnis, piemēram, perforatora radītas skaņas, kaimiņam urbjot sienu. Ir troksnis, ko rada pa šoseju braucošs smagais autotransports, liekot vibrēt sienām.

Pilnībā troksni apslāpēt ir grūti, tomēr to var ierobežot vairākos veidos.

Troksni bloķē bieza, monolīta betona siena. Troksni slāpē biezs un smags auduma aizkars. Troksni izkliedē nelīdzena virsma. Visbeidzot troksni samazina, iegādājoties mājsaimniecībā pēc iespējas klusākas ierīces.

No āra nākošais trok­snis dzīvoklī iekļūst pa logu spraugām un ventilācijas caurumiem. Parasti mājas fasādes viena daļa ir vērsta uz šoseju un saņem urbāno trokšņa vilni, pagalma puse ir klusāka.

Ja vēlas samazināt āra trok­sni, dzīvoklī “skaļajā” pusē var ievietot speciālus logus ar paaugstinātu skaņas slāpēšanas līmeni. Tie ir arī īpaši jāmontē. Pret trok­šņa avotu nedrīkst tikt vērstas nekādas spraugas, tādēļ gaisa apmaiņas sistēma jānovirza uz “kluso” pagalma pusi.

Skaņas vilni var slāpēt arī žogs un apstādījumi. Mājokļa konstrukcijām jābūt monolītām, bez spraugām un caurumiem. Slikti izolēti gaisa vadi, ūdens caurules vai elektrības rozetes pasliktina skaņas izolāciju.

Spraugas jāaiztaisa ar mīkstu mastiku vai hermētiķi. Tradicionālās celtniecības putas nelīdz, jo tās sakalstot kļūst cietas. Elektrības rozetes ievieto speciālos paliktņos, visus darbojošos mehānismus uzstāda uz skaņu slāpējošiem paliktņiem.

 

Mājsēde

Trokšņa fona mazināšanu šobrīd aktualizē nepieciešamība pēc regulāra attālināta darba, kas draud nākotnē pārvērsties par ikdienu. Mājas jau vairs nav tikai vieta nakšņošanai, šeit strādā, mācās un veseļojas. Tātad telpām jābūt arī ar attiecīgu trokšņa aizsardzības līmeni.

It īpaši tas attiecas uz vietu, kur noris attālinātas mācības. Tam ir piemērotas nelielas telpas, kurās neveidojas atbalss. Ja pie sienas atrodas sekcija vai grāmatplaukti, pie logiem smagi, biezi aizkari, tas tikai uzlabo trokšņa izkliedēšanu.

Papildus aizsardzībai var iegādāties A klases skaņu absorbējošo materi­ālu un uzlīmēt uz griestiem.

Skolēnam attālināto mācību laikā jāizmanto austiņas un centrēts mikrofons, kurš jāizslēdz vajadzīgā brīdī, lai neveidotos skaņas cilpa, kas dezorganizētu pārējos skolēnus.

Fundamentālu troksni slāpējošas mājas kinozāles vai mūzikas istabas sienu var izveidot pats. Metāla profilos, kurus pie sienas pieskrūvē uz skaņu slāpējošiem (elastīgiem) paliktņiem, ievieto 50 mm minerālvati.

Konstrukciju noslēdz dubults ģipškartona klājums. Dubults tādēļ, lai veidotu cietu, blīvu plakni, kas slāpēs daļu skaņu viļņa, otra daļa sapīsies minerālvatē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ārzemēs, it īpaši ASV, nāk modē jauni prettrokšņa risinājumi, tā saucamais baltā trokšņa ģenerators. Tā ir iekārta, kas ģenerē “sliktajam” trok­snim pretējas frekvences un bloķēdams padara cilvēka ausij nedzirdamas.

Tomēr šī tehnoloģija ir eksperimentāla, un pati ideja radīt troksni dubultā ir strīdīga. Cilvēks neuztver skaņu tikai ar ausīm, viņš to dara ar visu ķermeni, un, kādas sekas uz organismu var atstāt dubulttroksnis ilgtermiņā, īsti nav prognozējams.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte 5
8 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Skaists dzīvžogs no dekoratīvā vītola: kā to izveidot?
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar tomātiem, baziliku un rozmarīnu: gards un sātīgs ēdiens bez gaļas
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ventspilī izglābj akā iekritušu suni, bet dzīvnieks nokļūst patversmē: suņa liktenis neskaidrs – saimnieki atteikušies vai nav atraduši savu mīluli? 9
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 56
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 11
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 286
21 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 67
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Dižkoks privātīpašumā: kādi pienākumi un ierobežojumi ir zemes īpašniekam? 7
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
kopt lavandas, lai tās būtu krāšņas un kuplas? 1
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sīpola vietnieks – puravs: 4 gardu ēdienu receptes ar puraviem 1
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 12. līdz 19.aprīlim: stāda ogulājus, potē krāšņumaugus, ievāc ārstniecības augus 2
2 dienas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Suns pie ķēdes – vai tiešām norma arī mūsdienās? 86
3 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Futbola aģenta Bezzubova slepkavība Purvciemā: Valsts policija komentē līdz šim zināmo 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 19
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Brīdina par krāpniekiem “WhatsApp” lietotnē, kurā izplata paziņojumus par “Lidl” un “IKEA” 2
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ārvalstu investori pie Latvijas futbola klubiem līp kā magnēts. Kāpēc?
41 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liktenīgais 9.aprīlis britu karaliskajā ģimenē: nāve un jauns sākums. Kas notika šajā datumā? 1
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 14
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 11
6 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Par gripas atgriešanos, Covid-19 un nākotnes universālām vakcinācijām 19
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 17
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 46
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 286
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 33
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 35
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 67
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēks Sanktpēterburgā: iedzīvotājiem bažas par vēsturiskās ēkas nojaukšanu, lai vietā uzbūvētu ko jaunu
19:15
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ārvalstu investori pie Latvijas futbola klubiem līp kā magnēts. Kāpēc?
18:55
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kuros novados pēdējo divu nedēļu laikā nav reģistrēts neviens jauns Covid-19 gadījums 1
18:38