SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā 19

Ukrainas armija virzās uz priekšu Berdjanskas un Melitopoles virzienos

Reklāma
Reklāma
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Kokteilis
Vampīrs, donors vai mags – kāds ir tavs enerģētiskais tips?
Lasīt citas ziņas

Ukrainas armija pamazām virzās uz priekšu Berdjanskas un Melitopoles virzienos, kamēr valsts austrumos vairākos virzienos uzbrīuk krievi, svētdienas vakarā paziņojusi Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Hanna Maļara.

“Ar smagām kaujām, taču pamazām Berdjanskas un Melitopoles virzienā virzāmies uz priekšu,” savā lietotnes “Telegram” kanālā raksta Maļara.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa atzinusi, ka ienaidnieks intensīvi pretojas, ka traucē mīnu lauki un ka krievi uz kauju rajoniem pārsviež rezerves, taču Ukrainas armija neatlaidīgi “rada apstākļus ātrākai virzībai uz priekšu”.

Tikmēr krievi mēģina uzbrukt Avdijivkas, Marjinkas un Limanas virzienos, pavēstījusi Maļara, atzīstot, ka “tagad visur ir karsti”.

Viņa piebildusi, ka krievi uzbrukumu sākuši arī Svatoves virzienā.

Ukraiņu karavīri pozīcijās Harkivas reģionā.
Foto. AP Photo/Evgeniy Maloletka,

Ukrainas armijai nosūta bezpilota lidaparātus, apvidus automašīnu un krosa motociklus

No Rīgas uz Ukrainu pirmdien devies Latvijas ukraiņu konfederācijas “Viche” organizēts humānās palīdzības sūtījums, kurā ir bezpilota lidaparāti, apvidus automašīna un krosa motocikli, aģentūru LETA informēja konfederācijā.

Motociklus lūdza Ukrainas bruņoto spēku Mihaila Beļinska vārdā nosauktās jūras kājnieku 36.brigādes kareivji. Platformas “Stopify” līdzdibinātājs un vadītājs Māris Upenieks norāda, ka karavīri lūguši krosa motociklus, jo tie ir piemēroti braukšanai pa nelīdzeniem ceļa segumiem un neiebrauktām vietām.

Motocikli vajadzīgi, lai pēc iespējas nemanāmi pietuvotos uguns līnijai un piegādātu munīciju, ko paveikt ar automašīnu ir sarežģīti un bīstami. Karavīri kaujas uzdevumos jau ir izmantojuši motociklus un ir pārliecinājušies, ka tie ievērojami palīdz un samazina dzīvības briesmu līmeni, pauž Upenieks.

Papildus motocikliem “Stopify” nodeva Ukrainas aizstāvjiem arī pikapu “Mitsubishi L200”, vairākus dronus – “DJI Mavic 3T” un “Autel MAX 4T”, kam klāt nāk papildu akumulators. Tāpat kravā ir arī planšetes, termovizori, pārnēsājamās ūdens attīrīšanas sistēmas, “Ecoflow” stacijas ar saules paneļiem un dažāda veida aprīkojums.

Reklāma
Reklāma

Ar uzņēmuma “Latvijas finieris” finansējumu “Viche” uz fronti nosūtīja vairāk nekā 40 vasaras formas tērpu komplektu, tēmekļus, akumulatorus droniem, tehnikas remontam nepieciešamus instrumentus un citas lietas, ko bija pieprasījuši kareivji.

Pianists Andrejs Osokins pievienoja kravai 420 pārtikas produktu komplektus, bet Latvijas Mednieku savienība nodeva 500 bundžu brieža gaļas konservu. Biedrība “Tev” papildināja kravu ar mitro salvešu kārbām.

“Viche” valdes priekšsēdētāja Oksana Sičko atzīmē, ka kravu saņēmēju ir daudz. Pirmkārt, tie ir Ukrainas bruņoto spēku, Nacionālās gvardes, robežsardzes un dažādu citu struktūru kaujas vienību rindās karojošie militāristi. Tāpat atbalsts regulāri tiek sūtīts arī sabiedriskajām organizācijām, kas sniedz palīdzību Ukrainas iedzīvotājiem.

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Degvielas uzpildes staciju tīkls “Virši” nodrošina ar degvielu visu konvojā esošo transportu. Gan automobiļi, gan citi transporta līdzekļi dodas ceļā ar papildu degvielas tilpnēm bagāžā – gadījumam, ja frontē rastos sarežģījumi sagādāt degvielu. Šī degviela tiek pildīta kannās, kuras ziedo uzņēmums “Valpro”.

Hāgā atklāts starptautisks birojs Ukrainas kara izmeklēšanai

Hāgā pirmdien atklāts starptautiskais birojs, kas veiks izmeklēšanu pret Krieviju saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā.

Biroja atvēršana ir pirmais solis ceļā uz iespējamo tribunālu, kurā tiktu tiesātas Krievijas amatpersonas par kara sākšanu.

Starptautiskajā agresijas nozieguma izmeklēšanas centrā (ICPA), kas veiks izmeklēšanu un vāks pierādījumus, darbosies prokurori no Kijivas, Eiropas Savienības (ES), ASV un Starptautiskās Krimināltiesas (SKT).

Aicinājumi izveidot īpašu tribunālu kļūst arvien skaļāki, jo SKT, kas ir kara noziegumu tiesa, nav pilnvarota veikt plašu izmeklēšanu. Tā izmeklē konkrētākus kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci Ukrainā un martā izdeva orderi Krievijas prezidenta Vladimira Putina aizturēšanai saistībā ar iespējamu bērnu deportāciju.

Kijiva ir uzstājusi uz īpaša tribunāla izveidi kopš Bučā pēc krievu okupantu atkāpšanās tika atrastas simtiem cilvēku mirstīgo atlieku. Arī starptautiskais atbalsts šāda tribunāla izveidei ir pastāvīgi audzis, un Eiropas Komisija (EK) februārī paziņoja par ICPA izveidi.

Brisele paziņoja, ka centra galīgais mērķis ir saukt pie atbildības tos, kas sāka iebrukumu Ukrainā. ASV iesaistīšanās ir piešķīrusi papildu svaru centieniem izveidot īpašu tiesu, neraugoties uz to, ka Vašingtona joprojām atsakās pievienoties SKT.

ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlands jūnijā, apmeklējot Hāgu, iecēla īpašo prokurori agresijas nozieguma lietās Džesiku Kimu par savu pārstāvi ICPA. Tomēr sarežģītais jautājums par to, kā šāda tiesa darbotos, joprojām nav atrisināts.

Foto: AP/SCANPIX
Karš Ukrainā.

Ukraina atbalsta ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcijas pieņemšanu. Taču daži no Kijivas atbalstītājiem Rietumos baidās, ka tai trūktu starptautiska atbalsta, un tā vietā iestājas par jauktu tiesu, kurā darbotos Ukrainas un ārvalstu tiesneši.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.