VDK čekas pagrabi “Stūra mājā”. Arhīva foto.
VDK čekas pagrabi “Stūra mājā”. Arhīva foto.
Foto: LETA/Edijs Pālēns

TM rosina “čekas maisus” publiskot Nacionālajā arhīvā no 2019.gada maija 2

Tieslietu ministrija (TM), izpildot pirms četriem gadiem pieņemto likuma normu, ka bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumenti pēc to zinātniskās izpētes ir publiski pieejami valdības noteiktajā apjomā un kārtībā, ir izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu, kas paredz, ka VDK dokumenti no nākamā gada maija kļūst brīvi pieejami Latvijas Nacionālajā arhīvā, pirmdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā
Mājas
FOTO. “Īpašnieks izīrē saulainu dzīvokli!” Rīgā var atrast īres dzīvokļus zem 200 eiro mēnesī, bet… 1
TV24
Vitenbergs: Baumu līmenī ik pa brīdim izskan, ka parlamentārā sekretāre ir “nokodusi” ministri
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar jauno noteikumu projektu, VDK dokumentu digitālās kopijas ir brīvi pieejamas un izmantojamas, iesniedzot arhīvā rakstveida pieprasījumu. Noteikumu projekts paredz, ka kopijas arhīvam tiek nodotas līdz nākamā gada 1. maijam. Neviens no TM darbiniekiem šodien raidījumam nebija gatavs komentēt noteikumu projektu.

Saeimas deputāts Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK), kurš parlamentā vada tā saukto “čekas maisu” atvēršanas darba grupu un ir iepazinies ar TM piedāvāto regulējumu, norāda, ka tas paredz plašu piekļuvi “čekas maisiem”. “TM tvērumā ir ļoti plašas tiesības personām griezties arhīvā un iepazīties arī ar informāciju, kas skar vārdus un uzvārdus,” uzskata Jansons. Turpretī VDK zinātniskās izpētes komisijas vadītāja Kārļa Kangera vērtējumā, valdības noteikumu projekts paredz pārāk šauru piekļuvi “čekas maisiem”. “Mūsu komisijas uzskats būtība bija daudz plašāks, ka dokumentus ne tikai digitalizē, bet tos nodod vai visus apvieno Nacionālajā arhīvā. Zināmas dokumentu grupas publicē – ieliek internetā, un visi pārējie arhīvā kļūst pieejami,” sacīja Kangeris.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikmēr Jansons vērš uzmanību, ka VDK dokumentu publicēšanu internetā plānots paredzēt ar likuma labojumiem, kas šobrīd top Saeimā. Ja parlamentam izdosies pieņemt likuma izmaiņas, tad valdības noteikumi vairs nebūs aktuāli, un “čekas maisi” tiks atvērti ar likuma spēku. Jansona vērtējumā, tas ir pareizākais risinājums. Savukārt Kangeris uzskata, ka līdz ar Saeimas iesaistīšanos ceļš uz “čekas maisu” publiskošanu kļuvis tikai sarežģītāks.

Ņemot vērā, ka pagaidām nav apstiprināti ne valdības noteikumi, ne arī Saeima ir pieņēmusi likuma izmaiņas, joprojām nav skaidrs, kā notiks “čekas maisu” atvēršana.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.