Medības
Aprīkojums

Apvērsums medību drošības jomā? Valmieras jaunieši izgudro aproci dzinēju aizsardzībai4


Ralfa un Elvija veikums parmanīts Valmieras biznesa inkubatorā, ar šo atbalstu būtu iespēja veidot savu uzņēmumu.
Ralfa un Elvija veikums parmanīts Valmieras biznesa inkubatorā, ar šo atbalstu būtu iespēja veidot savu uzņēmumu.
Autores foto.

Ralfs Zaķis un Elvis Kārkliņš ir Valmieras tehnikuma Mehatronisku sistēmu tehniķa programmas audzēkņi. Viņi nesen izveidojuši vibrējošu aproci, kas signalizē medniekiem par dzinēju tuvošanos. Tas, iespējams, būs neliels apvērsums pozitīvā nozīmē, gādājot par lielāku drošību medībās.

Ralfs ir mednieku kluba “Ziemeri” biedrs Alūksnes pusē. Četrus gadus piedalījies kā dzinējs, bet pērn kļuvis pilntiesīgs mednieks – vien jāsagaida 18 gadu jubileja, lai var iegādāties arī ieroci.

Arī Elvis ir no Alūksnes, bet medībās kā dzinējs dodas Zeltiņos, un droši vien dienās kļūs mednieks.

Ralfs stāsta: “Manā ģimenē mednieku nav, taču man paveicās laimīgas sakritības dēļ – mana drauga tēvs ir Ziemeru vadītājs Kaspars Brīdaks. Reiz viņš it kā pa jokam ieteicās, ka dzinēji vienmēr esot vajadzīgi un vai es negribot pamēģināt. Iepatikās – un tā, lūk, esmu jau mednieks.”

Savukārt, ja mednieks reizē ir arī Valmieras tehnikuma tik aizraujošās Mehatronisku sistēmu programmas audzēknis un šis tehnikums allaž izcēlies ar dažādām novitātēm, kādēļ lai nerastos ideja padomāt par drošību medībās.

“Jā, tieši drošības tēma bija tas mudinājums, jo paša novērojumi, mednieku stāstītais, notikumi Latvijā lika analizēt un aizdomāties par kādiem jauniem aizsardzības līdzekļiem. Vērtējot dzinēju darbu, sapratu, ka viņiem nepieciešama lielāka aizsardzība,” pamato Ralfs. 

“Faktiski jau dzinējiem medībās nekā tāda nav. Tas nozīmē – vajag. Kopā ar tehnikuma biedru Elvi, iespējams, arī mednieku nākotnē, sākām domāt, kādā veidā uz masta stāvošajiem signalizēt par dzinēju tuvošanos.

Šī aproce izstrādāta tā, lai 200 metru attālumā sāktu dot signālu medniekam par dzinēja tuvošanos. Dzinējam ir raidītājs, medniekam – uztvērējs.

Saku paldies sava medību kolektīva biedriem, kuri ieteikuši aprocei papildinājumus. Viņi nevar vien sagaidīt, kad varēs visu izmēģināt praksē.”

Huntion aproce vēl nav pilnībā izstrādāta, tādēļ tiek gaidīti mednieku ieteikumi, ko vēl vajadzētu tās sekmīgai darbībai papildināt un uzlabot. Ir kontakti ar zinātniekiem Rīgā, lai izlemtu, kādas opcijas aprocē varēs ievietot. Tiek pieļauts, ka vajadzētu nelielu ekrāniņu, lai ir redzams, kur katrs dzinējs un mednieks atrodas. Reizē tas neļautu dzinējam arī nomaldīties.

“Patlaban medībās tiek izmantoti mobilie telefoni, bet ne vienmēr tiem ir zona, un tad vajadzības gadījumā sazināties nav iespējams. Ar Huntion šādu problēmu nebūs, jo aproce ir veidota ar NRF sensora palīdzību. Tātad mežā nav jāuztraucas par zonas pieejamību, īpaši Alūksnes pusē, kur tuvu Igaunija. Tāpat aproces darbības nodrošināšanai nevajag arī GPS signālu. Aproces uzlāde notiks līdzīgi kā mobilā telefona uzlāde, un ierīce pildīs savas funkcijas pilnu medību dienu,” skaidro jaunieši.

Huntion
aproce praksē vēl nav izmēģināta, toties, tā kā drīz beigsies dzinējmedību sezona, ir daži mēneši, lai ierīci izstrādātu pilnībā.

Elvis: “Mēs esam runājuši ar diezgan daudziem medniekiem, un viņi šajā jauninājumā ir ieinteresēti tieši no drošības viedokļa. Būtiski – aproce nedarbojas ar skaņu. Par dzinēja tuvošanos brīdinās aproces vibrācija, un mednieki varēs labāk izvērtēt šāviena veikšanu.”

Pagājušā gada nogalē jauniešu veikums pamanīts Valmieras Biznesa inkubatorā, un tātad ar šo atbalstu būs iespēja veidot savu uzņēmumu. Huntion aproce tiks prezentēta arī valsts inovatīvo ideju konkursā, un uzvaras gadījumā ir cerības pārstāvēt Latviju Portugālē. Tas būtu milzīgs solis medību drošības jomā, jo nekas līdzīgs pasaulē nav radīts, toties medības notiek gan Portugālē, gan Vācijā, gan Spānijā un, protams, visās citās valstīs arī.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvji jau ir ieteikuši Huntion aproci virzīt patenta un zīmola iegūšanai, jo šī ir tikai Ralfam un Elvim piederoša ideja.

Ja medniekus ieinteresēs aproce, var gadīties, ka jāķeras pie lielražošanas. Uz to Ralfs atbild, ka tas jau būs Biznesa inkubatora atbalsts. “Ja izdosies īstenot visu, ko esam iecerējuši aproces uzdevumam, iespējams, domāsim vēl arī par citu dizainu. Korpusam noteikti jābūt ūdensdrošam,” stāsta Ralfs.

Ar to, kā veicas aproces pilnveidošanā, var iepazīties Facebook mājaslapā, ierakstot Google meklētājā vārdu Huntion. Var arī sazināties ar Ralfu personīgi pa tālruni 22048218. Īpaši tiek gaidīti mednieku atzinumi vai ierosinājumi ierīces papildinājumiem.Huntion aproce izveidota Junior Achievement Latvia programmas Skolēnu mācību uzņēmums ietvaros sadarbībā ar Valmieras tehnikumu.

Huntion veidotāji jau ieguvuši balvu nominācijā “Inovatīva biznesa ideja” un VAS “Elektroniskie sakari” pārstāvju simpātijas balvas. Ralfs un Elvis darbojas Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu laboratorijā un kopā ar tās vadītāju un lektoru Armandu Sīlīti strādā pie Huntion attīstīšanas.

Par audzēkņu, un ne tikai šīs aproces izstrādātāju, veikumu ir gandarīta arī skolotāja Agita Šamšele: “Viss tehnikums lepojas, ka mums ir tik gudri bērni, veido mācību uzņēmumus. Reizēm šķiet, ka viņi savās inovācijās tik ātri skrien uz priekšu, ka pedagogi spēj vienīgi atbalstīt un priecāties par panākumiem.”

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.