Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars
Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars
Foto – Timurs Subhankulovs

Trampa iedvesmotais. Saruna ar Zaļās partijas valdes priekšsēdētāju Edgaru Tavaru 26

“Lembergs ir Lembergs, un Tramps ir Tramps. Nevar tā salīdzināt…” saka Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs EDGARS TAVARS, taču neslēpj, ka viņam simpatizē abi šie politiķi. Tavara vadībā ZZS cer pārplēst Ušakova “krāsaino burbuli” Rīgas domes vēlēšanās, taču nevar vienoties, ko Jūrmalā darīt ar Gati Truksni.

 

LE
LETA
Ziņas
Aizdomās par mēģinājumu izkrāpt “Olainfarm” akcijas aizturēta Beļeviča un divi Čehijas pilsoņi 3
8 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 29
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Centies nesabojāt attiecības ar citiem cilvēkiem! Horoskopi 17.maijam
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Jūs jau dēvē par pirmo Trampa fanu starp Latvijas politiķiem. Tikai retais te atklāti priecājas par viņa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās.

Es uz šo notikumu vairāk skatos kopsakarībā. Donalda Trampa uzvara ASV vēlēšanās bija likumsakarīgs turpinājums “Brexit” balsojumam Lielbritānijā, taču es par to runāju vēl pirms abiem šiem notikumiem. Manuprāt, mēs vērojam plašākas politiskās pārmaiņas. Iepriekš pasaulē dominēja globālais liberālisms un kā alternatīva tam mēģināja izvirzīties galēji labējas vai galēji kreisas idejas. Taču tagad arvien nozīmīgāks kļūst virziens, kuru es apzīmētu kā valstiskumu. Režisors Alvis Hermanis to nosauca par moderno konservatīvismu – arī tas ir labs apzīmējums. Būtiskākā ideja te ir nacionālo valstu lomas palielināšanās. Cilvēki vēlas redzēt līderi, kuru interesē tauta, nevis personīgās ambīcijas.

 

Uzskatāt, ka arī Latviju pārņēmis globālais liberālisms?

CITI ŠOBRĪD LASA

Diemžēl jā. Mēs pielāgojamies kursam, ko bija uzņēmusi Eiropas Savienība. To parādīja gan ES bēgļu politika, gan nevienlīdzīgie platību maksājumi, gan citas norādes no augšas. Mēs nepārtraukti esam bijuši spiesti piekāpties un atteikties no savām nacionālajām interesēm. Es spriežu pēc savas pieredzes. Savulaik kā Vides un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs braucu pārstāvēt Latviju jautājumā par emisiju samazināšanu trešās pasaules valstīs. Man bija mandāts no valdības, no Saeimas Eiropas lietu komisijas. Pirms sēdes pēkšņi dokumentā tika izdarītas izmaiņas, ka ES dalībvalstis apņemas finansiāli atbalstīt trešās pasaules valstis. Man nebija šāda mandāta un nebija morālu tiesību piekrist šādām izmaiņām, ko es ES kolēģiem godīgi pateicu. Kamēr citu ES dalībvalstu pārstāvji to uzņēma saprotoši, mūsu pašu pastāvīgo pārstāvju reakcija mani pārsteidza – tā bija neizpratne un pārsteigums, ka kāda Latvijas amatpersona Briselē kaut ko atļaujas iebilst pret kopējo ES politiku. Ja par tādu mazu jautājumu ir šāda reakcija, esmu pārliecināts, ka arī agrāk neviena Latvijai neizdevīga pozīcija nav bloķēta. Piemēram, Polija skatās katru komatu – vai tas ir valsts interesēs vai ne. Mums nav jākaunas rīkoties valstiski – pašiem jāpieņem lēmumi gan drošības, gan ekonomikas, gan citos jautājumos.

 

Intervijā “NRA” jūs savulaik izteicāties: “Man šķiet pieņemami Lemberga politiskie uzstādījumi, ka pirmajā vietā ir Latvijas intereses, ka nav jāklanās citu valstu priekšā, ka tad, ja braucam uz Briseli, jācīnās par savas valsts vajadzībām.”

Vai Lembergs ir Latvijas Tramps?

Lembergs ir Lembergs, un Tramps ir Tramps. Nevar tā salīdzināt…

 

Bet Lembergu redzat kā līderi jūsu piesauktajai valstiskuma idejai politikā?

Jā!

 

Kā jūsu simpātijas pret Trampu iet kopā ar to, ka esat Zaļās partijas priekšsēdētājs? Cik zināms, jaunais ASV prezidents nav zaļo ideju atbalstītājs. Piemēram, viņš apšauba globālās sasilšanas teoriju, tas esot “dārgs mīts”. Vai tam arī piekrītat?

Globālā sasilšana neapšaubāmi ir problēma. Jautājums – cik ļoti cilvēki ar savām darbībām to spēj ietekmēt? Prioritātei jābūt ekoloģijai. Mums jāuzlabo gaisa kvalitāte, jāstrādā ar transporta sistēmas uzlabošanu, jāsamazina CO2 izmeši un jāveicina tālredzīga, cilvēkam un dabai pieņemama tautsaimniecības attīstība.

 

Citi jūsu kolēģi ir piesardzīgi. Piemēram, Norvēģijas Zaļās partijas pārstāvis izteicies, ka Trampa ievēlēšana atstās negatīvu ietekmi uz starptautisko sadarbību ekoloģijas jomā.

Es no Trampa saklausīju, ka viņš kritizēja plānotos klimata pārmaiņu ieviešanas mehānismus, ne pašu problēmu. Un tas ir jautājums, par kuru būtu nepieciešamas diskusijas. Arī Latvijā. Tiem rādītājiem, ko mēs esam iesnieguši ES, pamatā ir situācija, ka mums rūpniecība faktiski nepastāv. Ja mēs gribētu kāpināt savus ražošanas apjomus, tad CO2 emisiju kvotas būtu jāpārskata. Vienlaikus es uzskatu, ka ekoloģiskāk ir ražot uz vietas, nevis importēt, un šādas izmaiņas nebūt nenozīmē, ka Latvija kļūst mazāk zaļa. Ir jomas, kur mēs varam būtiski samazināt CO2 emisijas, piemēram, transports. Es domāju, te ir jābūt saprātīgam līdzsvaram – nevar aizvērt visu ciet, tikai lai parādītu, ka esam zaļākie pasaulē. Ir svarīgi saglabāt gan tautu, gan dabu.

 

Kādas īsti ir pašreizējās partijas attiecības ar Jūrmalas mēru Gati Truksni? No publiskajiem izteikumiem aina ir diezgan miglaina. Esat viņu izslēguši?

Partijai bija liels pārsteigums, kad KNAB veica kratīšanu Jūrmalas domē. Vienlaikus KNAB nav liegusi Truksnim ieņemt domes priekšsēdētāja amatu. Viņam netiek izvirzīta apsūdzība par korupciju Jūrmalas domē, bet lieta ir par nelikumīgu partiju finansēšanu. It kā piesaukta partija “No sirds Latvijai”, taču vienīgā saistība ar šo partiju Truksnim ir tā, ka šīs partijas deputāts Romāns Mežeckis savulaik bija ievēlēts Jūrmalas domē. Man nav nekādas informācijas, ka šī lieta attiektos uz ZZS. Es esmu ticies ar Truksni, un man radās pārliecība, ka tā ir politiska, nevis krimināla situācija. Starp citu, bijušais KNAB vadītājs Streļčenoks, pametot amatu, ir skaidri pateicis – ir bijuši politiskie pasūtījumi.

 

Un kā Truksnis jums izskaidroja savu nakšņošanu Jūlija Krūmiņa ekskluzīvajos dzīvokļos.

Par to mēs nerunājām. Jautājums – vai likums ir pārkāpts vai nav…

 

Ja jums tas nešķiet nepareizi no ētikas viedokļa, lai tā būtu… Bet bija informācija, ka Truksnis tiks izslēgts no partijas. Vai tas ir noticis?

Man šķiet neētiski jebkuru cilvēku sodīt bez tiesas. Runājot par izslēgšanu – Zaļās partijas valdes vairākuma pozīcija bija tāda, ka Truksnis nevar atkārtoti startēt uz Jūrmalas mēra amatu un, ja tas notiek, viņš tiek izslēgts no partijas. Es pats kategoriski atturējos skatīt šo jautājumu, pirms mēs esam uzklausījuši pašu Truksni un arī LZP Jūrmalas nodaļas viedokli. Bet, tiklīdz tas notiks, lēmums tiks pieņemts un tas būs saistošs. Lēmumu var pārsūdzēt partijas domē.

Vai pats uzskatāt, ka Truksnim jāpaliek partijā?

Es uzskatu, ka ir ļoti nepareizi izslēgt biedru bez viņa uzklausīšanas. Nesaukšu vārdā, bet mums vēsturiski jau bija tāda situācija, ka viens biedrs tika izslēgts bez uzklausīšanas. Izrādījās, ka viņš tajā laikā bija slimnīcā un, iespējams, būtu varējis atspēkot pārmetumus.

 

Es te gribētu atgādināt, kā jūs, līdzīgi kā tagad Truksni, savulaik enerģiski aizstāvējāt kādu savu biedru, rakstot sociālajos tīklos: “Kā var ziloni uzpūst pat ne no mušas. Saistībā ar veselības ministru. Tas nav pat 0,0001% patiesības. Viņš nav bijis onkoloģijas centrā nedz uz operāciju, nedz kādu citu bezmaksas/maksas pakalpojumu priekš sevis.” Nepagāja pat divas dienas, kad ministrs Guntis Belēvičs pats atzinās melos. Vai partijas līdera atbildība nav pārbaudīt situāciju, pirms izsaka slēdzienu?

Tur jau tā lieta. Es neesmu izmeklētājs. KNAB vēlāk veica izmeklēšanu un secināja, ka Belēvičs nav pārkāpis likumu, taču nepieņemami bija tas, ka ministrs meloja, – ne tikai presei, bet arī partijai. Tāpēc šajā gadījumā vairs nebija jautājumu par to, vai viņam jāpaliek amatā.

 

Arī Truksnis varēja pagaidīt, ar ko beigsies izmeklēšana, nevis atkal lauzties pēc amata.

Varēja, bet… Pašvaldības deputāti lēma viņu noņemt, pašvaldības deputāti viņu arī atjaunoja. Mums svarīgi, lai tiktu izdarīts tas, kas solīts vēlētājiem.

 

Vai arī gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās jūsu Jūrmalas saraksta līderis būs Truksnis?

Tagad svarīgi, lai tiesībsargājošās iestādes pēc iespējas ātrāk sniedz atzinumu. Es zinu, ka daudzi jūrmalnieki augstu novērtē Trukšņa padarītos darbus, vadot pilsētu. Bet šo jautājumu partijas valde vēl vērtēs.

 

Jūs esat pieteikts kā viens no ZZS saraksta kandidātiem Rīgas domei. Ko liksiet pret Ušakovu?

Nila Ušakova tēls ir folk­lorizējies ne tik daudz viņa darba dēļ, cik tā iepakojuma dēļ. Uz pašvaldību vēlēšanām daudzi tagad skatās kā uz olimpisko sprinta distanci, kurā dod tikai vienu medaļu, bet pieteikties nav vērts, jo zināms, ka tur skries Useins Bolts un pret viņu nav nekādu cerību. Bet situācijas var būt dažādas…

 

Bolts var pakrist?

Vai viņu var diskvalificēt… Es gribu teikt, ka nav pareizi padoties pie starta. Turklāt Ušakovs nav nekāds Useins Bolts, viņš tikai iztēlojas, ka tāds ir. Domāju, ka mēs varam parādīt Rīgas pašreizējās saimniekošanas patieso seju. Rīgas domes tēls ir milzīgs krāsains burbulis. Burbuļi ir ne vien tukši, tie arī mēdz plīst. Bija iecerēts pompozs projekts – Barona ielas remonts, bet nesanāca, paklupa. Visi tie ielu remonti un uzlabojumi ir īstermiņa – 
pēc laika jāmaina caurules un viss atkal tiek plēsts vaļā. Gādīgs saimnieks tā nedara. Rīgas dome ir kļuvusi par draugu, kolēģu un biznesa partneru varas projektu.

 

Ušakova panākumu formula ir koncentrēt spēkus vienotā sarakstā. Jūs tos nolēmāt izkliedēt – neveidojat vienotu sarakstu ar “Vienotību” un Nacionālo apvienību.

Iepriekšējās Rīgas domes vēlēšanās Zaļā partija un Zemnieku savienība startēja atsevišķi, šoreiz mēs iesim kopā – tā ka spēku koncentrēšana ir notikusi. Es esmu pārliecināts, ka koalīcijas partijas, ejot uz vēlēšanām atsevišķi, dabūs vairāk, nekā ejot kopā. Liela daļa no tiem, kas atbalsta ZZS, nekad neatbalstīs “Vienotību” un otrādi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Aizdomās par mēģinājumu izkrāpt “Olainfarm” akcijas aizturēta Beļeviča un divi Čehijas pilsoņi 3
8 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 29
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Centies nesabojāt attiecības ar citiem cilvēkiem! Horoskopi 17.maijam
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Izplēn cerības uz siltu vasaru? Cik ticamas izskanējušās prognozes par vēsu un mitru vasaru? Skaidro Toms Bricis 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 68
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Policijas formastērpu iepirkumu lietā starp aizdomās turētajiem arī modes mākslinieks Birmanis 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizdomās par mēģinājumu izkrāpt “Olainfarm” akcijas aizturēta Beļeviča un divi Čehijas pilsoņi 3
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mani satrauc propagandas pieskaņa vakcinācijas procesam!” Aizsilniece par cilvēku piespiešanu un “cancel culture” izpausmēm Latvijā 77
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šeit mēs varētu kontrolētu eksperimentu.” Viņķele komentē ierobežojumu atvieglošanu kultūras pasākumiem 21
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizdomās par mēģinājumu izkrāpt “Olainfarm” akcijas aizturēta Beļeviča un divi Čehijas pilsoņi 3
22:15
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Šis laiks nav bēdu leja!” Saruna ar Leldi Stumbri un fragmenti no romāna “Perfekcioniste”
21:51
LE
LETA
Ziņas
Policijas formastērpu iepirkumu lietā starp aizdomās turētajiem arī modes mākslinieks Birmanis 2
21:08
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: Liepājas Simfoniskā orķestra 140. sezonas noslēguma koncertu skatās no Alsungas līdz Ņujorkai 2
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar Meroni saistīts uzņēmums gatavojas daudzmiljonu tiesvedībai pret “Latvijas dzelzceļu” 3
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas jau ir nokavēts!” Gailis par to, ko valdība ir nokavējusi un kā motivēt cilvēkus potēties 30
15 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Ar 110 km/h būs labāk? Varbūt tagad beidzot sapratīsi, kāpēc tev lien aizmugurē, kāpēc tevi apdzen nu pārāk bieži… 7
14 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Farmaceitu biedrības prezidente: Aptiekas var kļūt nepievilcīgas 3
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Īpašnieks nav gatavs pārdot bijušo sanatoriju “Mežciems” Daugavpils pašvaldībai par 90 000 eiro 5
15 stundas
RV
Rihards Vītols
Ziņas
Zviedrija ilgu laiku šķita kā paradīze Covid-19 bīstamības noliedzējiem. Vai tā bija “strausa taktika”, kas piesaistīja citus?
17 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
“Rīgas satiksme” šovasar dos iespēju par braukšanu Rīgā norēķināties ar telefonu
14 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Lielā mērā pie vainas varētu būt pesticīdi!” Reanimatologs Stašinskis par to, kā pesticīdi varētu iedarboties uz cilvēka genofondu 20
19 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Lai kur mēs arī spertu soli, visur joprojām ir daudz nospiedošā padomju mantojuma
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Beidzot sapratu, ko nozīmē jēdziens “čilot”. Borovkovs atklāj, kā “uzlādē baterijas” pandēmijas laikā
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es nemīlu bērnus, man nepatīk”: TV šovā paziņojusi Kaspara Kambalas jaunā sieva Olga 38
20 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Jaunas iespējas zemes izmantošanā!” Vietējais uzņēmējs izdomājis veidu, kā ar bērzu kompensēt ogļskābās gāzes izmešus 2
21 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Ilarionovs: Pastāv augsta riska iespējamība, ka Krievija iebruks Ukrainā šī gada vasaras otrajā pusē 39
19 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību 68
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 68
1 diena
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 29
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edvīns un Edijs 1
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 67
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Izplēn cerības uz siltu vasaru? Cik ticamas izskanējušās prognozes par vēsu un mitru vasaru? Skaidro Toms Bricis 17
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās 17
1 diena
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa 58
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Trauksmains laiks, daudz mainīgu situāciju! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
14 stundas