Latvijā
Novados

Trikātas pagasta iedzīvotāji vāc parakstus par Beverīnas novada nedalāmību0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Trikātas pagasta iedzīvotāji vāc parakstus par Beverīnas novada nedalāmību, aģentūru LETA informēja Trikātas pagasta iedzīvotāju iniciatīvas grupas pārstāvis Ando Krūze.

Viņš stāstīja, ka pagājušajā piektdienā notikušajā Trikātas pagasta iedzīvotāju sanāksmē piedalījušies aptuveni 150 iedzīvotāju. Sanāksme ilgusi trīs stundas un tajā pausti dažādi viedokļi. “Sanāksmē piedalījās arī Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (LRA), kurš izklāstīja savu redzējumu par Trikātas pagasta iekļaušanu Valkas novadā, taču uz konkrētiem pagasta iedzīvotāju jautājumiem nespēja atbildēt,” stāstīja Krūze.

Par Trikātas pagasta pievienošanu Valkas novadam nobalsoja vien divi iedzīvotāji, visi pārējie bija pret šo ieceri, tādēļ nolemts vākt iedzīvotāju parakstus.

“Sakarā ar Valkas novada domes 2019.gada 28.novembra sēdes lēmumu ierosināt Trikātas pagasta pievienošanu Valkas novadam, Trikātas pagasta un Beverīnas novada iedzīvotāji pauž stingru nostāju pret šādu rīcību. Ierosinājums tika izteikts, neveicot apspriešanos ne ar Beverīnas novada pašvaldību, ne iedzīvotājiem. Uzskatām, ka šāda rīcība ir pretrunā ar labas pārvaldības principiem. Tāpat šādam ierosinājumam nav ne sociāla, ne ekonomiska pamatojuma. Iedzīvotāji pie šāda viedokļa nonākuši, uzklausot gan tieši, gan pastarpināti iesaistīto pušu viedokli. Pieprasām nešķelt Beverīnas novadu, Trikātas pagastu nepievienot plānotās administratīvi teritoriālās reformas veidotā Valkas novada teritorijai,” teikts iedzīvotāju parakstītajā petīcijā.

Krūze uzsvēra, ka iedzīvotāji sanāksmē vienojušies parakstus vākt visā Beverīnas novadā, ne tikai Trikātas pagastā. 15 parakstu vākšanas vietās esot savākti jau aptuveni 600 parakstu.

Trikātas pagasta iedzīvotājs Lauris Rozenbaks par Valkas novada domes sēdes protokola un sēdes audioieraksta neatbilstību vērsies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā( VARAM).

Ministrija, iepazīstoties ar Valkas pašvaldības mājaslapā pieejamo domes sēdes protokolu un audio ierakstu konstatējusi, ka domes sēdes laikā vienbalsīgi balsojot “Par” deputāti vienojās, ka gadījumā, ja netiek pieņemts likumprojektā “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums” piedāvātais modelis, tad tiks izteikts priekšlikums Valkas novadu veidot no Valkas un Strenču novados esošajām pilsētām un pagastiem, pievienojot Ēveles pagastu un Gaujienas pagastu.

Savukārt domes sēdes protokolā ir rakstīts, ka domes sēdes laikā vienbalsīgi balsojot “Par” deputāti vienojās, ka gadījumā, ja netiek pieņemts likumprojektā “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums” piedāvātais modelis, tad tiks izteikts priekšlikums Valkas novadu veidot no Valkas un Strenču novados esošajām pilsētām un pagastiem, pievienojot Trikātas pagastu, Ēveles pagastu un Gaujienas pagastu.

“No pašvaldības mājaslapā pieejamā domes sēdes protokola un audio ieraksta ir secināms, ka domes sēdes protokols satur tādas ziņas par pieņemto domes lēmumu, kas nav ticis koleģiāli pieņemts domes sēdē – domes sēdē netika pieņemts lēmums par iespējamu Trikātas pagasta pievienošanu Valkas novadam, piedaloties balsošanā visiem domes deputātiem,” teikts VARAM atbildē Rozenbakam.

Valkas novada pašvaldībai VARAM jāsniedz skaidrojums, kādu iemeslu dēļ domes sēdes laikā pieņemtais lēmums, par kuru balsoja domes deputāti, nav identisks domes sēdes protokolā ierakstītajam domes lēmumam. Tāpat jāskaidro, kāds ir domes sēdē pieņemtais lēmums un vai par to ir balsojuši visi domes deputāti domes sēdes laikā. Pašvaldībai jāskaidro arī tas vai kāds no domes deputātiem ir izmantojis savas likumā “Par pašvaldībām” noteiktās tiesības paust viedokli, ka deputāts nepiekrīt ierakstam protokolā un ir lūdzis nākamajā domes kārtējā sēdē precizēt protokola ierakstu.

Valkas novada domei būs jāinformē VARAM kādas darbības tā veiks, lai nodrošinātu domes sēdes laikā pieņemtā lēmuma tiesiskumu.

LETA jau ziņoja, ka Beverīnas novada pašvaldība nosūtījusi atklātu vēstuli Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, Latvijas Pašvaldību savienībai, kā arī Valkas novada domei, kurā pauž savu neapmierinātību par lēmumu pieņemšanas procesu Administratīvi teritoriālās reformas kontekstā.

Beverīnas novada domes priekšsēdētājs Jānis Fūrmanis (“Novadam”) sacīja, ka Beverīnas novada pašvaldības domes deputāti ir sašutuši par šādu Valkas domes rīcību. Viņuprāt, tā pauž klaju necieņu pret citu novadu pašvaldībām, neuzskatot par vajadzību vispirms konsultēties ar kaimiņiem.

“Šādu lēmumu nevar pieņemt, neveicot konsultācijas ar ieinteresētajām pusēm. Tādēļ uzskatāms, ka lēmums ir nelikumīgs no tā pieņemšanas brīža,” sacīja Fūrmanis.

Saistītie raksti

Viņš piebilda, ka likumprojekts “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums” neparedz dalīt novadu pagastus, tādējādi deputāti uzskata, ka novadi nav dalāmi. Par to liecina arī Latvijā spēkā esošie normatīvie akti, uzsvēra Fūrmanis.

Vienlaikus likums “Par pašvaldībām” nosaka, ka tikai dome var lemt par administratīvās teritorijas robežu grozīšanu. Savukārt Beverīnas novada pašvaldība nav saņēmusi iedzīvotāju priekšlikumu par Trikātas pagasta pievienošanu Valkas novadam, uzsvēra Fūrmanis.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Koronavīrusu izgudrojuši Latvijā? Kāpēc gan ne”. Dez­informācijas plūsma, ko izplata varai tuvie Krievijas un arī Ķīnas mediji 1
16 stundas
LE
LETA
Latvijā
Azartspēles Covid-19 laikā interaktīvajām vidē neatļaus
16 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Noticis incidents veikalā distances neievērošanas dēļ 6
18 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Diennakts laikā konstatēti 16 jauni Covid-19 gadījumi, kopējam slimnieku skaitam sasniedzot 509 1
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Aizputes novadā kravas automašīna uz pārbrauktuves taranējusi pasažieru vilcienu
11 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saule mīsies ar mākoņiem. Pastiprināsies anticiklona ietekme
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Epidemiologs: Visticamāk, ar Covid-19 būs jāsadzīvo ilgu laiku
18 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Dod zaļo gaismu papildu pasākumiem Covid-19 krīzes pārciešanai
14 stundas