Saeima ceturtdien vakarā pirmajā lasījumā atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.
Saeima ceturtdien vakarā pirmajā lasījumā atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.
Foto: Ernests Dinka, Saeima

Trīs stundu ilgas debates: Saeima konceptuāli atbalsta Rīgas domes atlaišanu 1

Saeima ceturtdien vēlā vakarā pirmajā lasījumā atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
Lasīt citas ziņas

Par likumprojektu nobalsoja 53 deputāti, savukārt pret bija 40 deputāti.

Deputātu vairākums tāpat piekrita likumprojektu noteikt par steidzamu, tādējādi tas tiks skatīts divos nevis trīs lasījumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Priekšlikumu iesniegšanas termiņš likumprojekta galīgajam lasījumam noteikts 3.janvāris un izskatīšana Saeimas sēdē noteikta 16.janvārī.

Debates par Rīgas domes atlaišanas likumprojektu ilga aptuveni trīs stundas, opozīcijas deputātiem asi kritizējot koalīcijas vēlmi pēc iespējas ātrāk panākt likumprojekta izskatīšanu un pašvaldības atlaišanu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) Saeimas deputātiem izklāstīja Rīgas domes atlaišanas pamatojumu. Ņemot piemēru no atsevišķiem “augsti godātiem Saeimas deputātiem”, Pūce norādīja, ka vēlas tēlaini aprakstīt izveidojušos situāciju.

Viņš aicināja iedomāties lielu kuģi, kurā divi komandas locekļi nolemj mainīt varas situāciju, vienam no viņiem stājoties kapteiņa vietā, bet otram pārvācoties dzīvot uz kapteiņa kajīti. Šajā situācijā trešais komandas loceklis pamet kuģi, jo ir apvainojies, ka nav piepildījies viņa bērnības sapnis kļūt par kapteini, pauda Pūce.

Šādā situācijā nevienam vairs nav īsti laika strādāt un “uz Rīgas domes kuģa neviens vairs necenšas savākt atkritumus, bet vienlaikus ir problēma ar salūzušiem kuģa mehānismiem” un arī pieejamajām kartēm. Pastāvošais juceklis ir “smakojoša izpausme”, par ko liecina arī avārijas stāvoklī esoši tilti, korupcijas skandāli, nemākulīga namu apsaimniekošana un citas problēmas, teica Pūce.

No opozīcijas deputātiem gan izskanēja vērtējums, to paužot no vietas, ka Pūcem attiecīgais salīdzinājums nav izdevies.

Rīgas domes vadība netiekot galā ar lielāko daļu ar tās pārziņā esošajiem jautājumiem, un, lai gan daļu no situācijas var labot, “kroplīgu sistēmu nē”, akcentēja ministrs. Viņš uzsvēra, ka nevar būt tā, ka galvaspilsēta kļūst par ķīlnieku politiķu strīdiem, ka nepieciešama situācijas restartēšana, kas Rīgas domē pie varas esošas politiķus “noliktu atpakaļ uz zemes”.

Deputāts Sergejs Dolgopolovs (S) ironizēja, ka “jo tuvāk pusnakts, jo gaišāki un labāki notiek darbi”. Deputāts akcentēja, ka likumprojekts ir izraisījis lielus strīdus ne tikai Saeimā, bet arī starp juristiem.

“Runāt par tiesiskumu ir ļoti mīļi un patīkami, bet te ir runa par tiesiskumu kā tādu – ir jāvērtē visi par un pret. Diskusija nevar būs stundu gara sēžu pārtraukumos. Jāskatās ne tikai argumenti, bet arī jāskatās lietas būtība kā tāda, jo jāpieņem lēmums nevis par atkritumiem, bet Rīgas domes atlaišanu,” teica deputāts.

Dolgopolovs atzina, ka labi saprotot koalīcijas vēlmi likumprojektu pieņemt līdz Jaunajam gadam, bet “varbūt likumprojektu var veltīt 8.martam, 1.maijam vai kādiem citiem svētkiem”.

Deputāts Vjačelsavs Dombrovsis (S) atgādināja, ka Pūce pats startēja Rīgas domes vēlēšanās ar saukli “Gāžam Nilu!”, kā rezultātā viņu nevar uzskatīt par neitrālu dalībnieku. Politiķa ieskatā koalīcija patlaban īsteno politisko izrēķināšanos, jo iepriekš zaudējusi pašvaldības vēlēšanās.

Parlamentārietis Valērijs Agešins (S) pauda, ka likumprojektam un tā anotācijai trūkst juridiskā pamatojuma, tāpēc ir uzmanīgi jāraugās uz to, vai šim jautājumam nepastāv satversmības riski. Agešins pauda, ka “Saskaņai” nav politisku iebildumu pret Rīgas domes atlaišanu un ārkārtas vēlēšanām, jaunajam sasaukumam ļaujot strādāt līdz kārtējām vēlēšanām.

Deputāts brīdināja, ka politiskais spēks gatavo “atbildes soļus” gan par Rīgas domes atlaišanas likumprojektu, gan arī grozījumiem pašvaldību ārkārtas vēlēšanu kārtībā, pieļaujot iespēju vērsties Satversmes teikto.

Agešins norādīja, ka Šteina ziņojums bija ļoti nekorekts, uzsverot, ka Juridiskais birojs nerekomendēja likumprojektu virzīt pirmajam lasījumam.

Ja tikai skartu politiķu karjeru, tad jau varētu arī kļūdīties, taču tiek riskēts ar tiesiskuma principu pārkāpšanu un valsts pārvaldes reputācijas graušanu, pauda deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Ja šis likums tiks pieņemt, tad Satversmes tiesā valsts zaudēs tiesvedību par šī likumprojekta atbilstību valsts pamatlikumam, prognozēja politiķe.

Viņa norādīja, ka deputātiem netika dota iespēja uzdot jautājumus pēc būtības, nebija iespējas arī tik īsā laikā pārliecināties, ka Rīgas dome ir pārkāpusi kādu likumu.

Atkritumu problēma, uz kuras pamata rosināta Rīgas domes atlaišana, būs atrisināta, un lēmumu par to pieņemšot dome, kas vēl nebūs atlaista, vērsa uzmanību politiķe. Viņa vaicāja, ko šādā situācijā darīs koalīcijas pārstāvji un pauda, ka valdošie spēki rupjā veidā īsteno savas ambīcijas.

Deputāts Boriss Cilevičs (S) vaicāja, vai kaut viens cilvēks Saeimā tic, ka Rīgas dome tiks atlaista atkritumu apsaimniekošanas situācijas dēļ. Viņš norādīja, ka daži būs priecīgi par Rīgas domes atlaišanu, jo uzskata, ka “sen jau vajadzēja tos krievus dabūt ārā no domes”.

Politiķis akcentēja, ka vairāk nekā 50 gadus ir rīdzinieks un ka nekādas krīzes pilsētā nav. Politiķis aicināja Pūci rakstīt šausmu filmu scenārijus, jo ministram tas izdodas, aprakstot situāciju, kas deputāta ieskatā Rīgā nepastāvot.

Deputāts Māris Kučinskis (ZZS) norādīja, ka viens no Latvijas labākajiem juristiem norādījis, ka ar šo likumprojektu tiek grauta Saeimas reputācija.

Viņš pauda, ka viņam kā pašvaldību lietu ministram bija kārdinājums atlaist Rīgas domi 2005.gadā, kad pārkāpumi nebija mazāki. Kučinskis norādīja, ka tomēr secinājis, ka argumenti “ir par īsu”. Līdzīga situācija bija, kad tā brīža vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) rosināja lemt Rīgas domes atlaišanu.

Ja tiktu atbalstīts Gerharda rosinājums, varbūt ZZS būtu ieguvusi vēl divus mandātus Saeimā, ja Kučinskis tobrīd premjera amatā būtu atbalstījis Rīgas domes atlaišanu, pauda bijušais valdības vadītājs. Viņš norādīja, ka pēc Satversmes tiesas sprieduma par šodien skatāmajiem likumprojektiem “ieiesim ļoti neprognozējamā situācijā” un būs “liels haoss”.

Ņemot vērā, cik intensīvi notiek cenšanās “pārkāpt visu likumdošanu”, politiķis pašreizējo situāciju salīdzināja ar situāciju, kad 2006.gadā un 2007.gadā tika pieņemti tā dēvētie “drošības likumi”, par kuriem vēlāk tika rīkots referendums.

Mārtiņš Bondars (AP) aicināja tos, kuri pārmet, ka Budžeta komisijas sēdē bijis par maz laika debatēm, nenodarboties “ar melošanu, maldināšanu un muldēšanu”. Ikkatram bija dota iespēja izteikties, ieskaitot Rīgas domes un Latvijas Pašvaldības savienības pārstāvjus, pauda politiķis.

Deputāte Regīna Ločemele-Luņova (S) pauda, ka vēlas komentēt to, kā Ministru kabineta sēdē, kurā lemts par atlaišanas likumprojektu, ievērota demokrātiska procedūra. Izskatāmajiem dokumentiem valdības sēdes dienā netika pievienota Rīgas domes nosūtītā vēstule, pauda politiķe.

Tajā Rīgas dome akcentē, ka situācija pilsētā liecina, ka videi nekādas problēmas nedraud un grauzēju savairošanās tāpat nedraud, kā esot norādījusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Ločemele-Luņova pauda, ka Rīgas dome norāda, ka likumprojekts ir vērsts uz politisko izrēķināšanos ar Rīgas domes pašreizējo sastāvu.

Deputāts Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) norādīja, ka šis ir jautājums par kvalitatīvu Rīgas pārvaldību un ka daudzi rīdzinieki dzīves apstākļu dēļ nav redzējuši neko labāku. Taču “Saskaņas” deputāti ceļojot ir redzējuši, kā lietas ir sakārtotas Rietumos.

Viņš vaicāja, vai tiešām ir atbilstošas iespējas sasniegt pilsētas centru, vai pagalmi Rīgā neizskatās pēc “sādžām”, vai ir veikti uzlabojumi īres tirgū, kur cilvēkiem daudz jāmaksā un vai iedzīvotājiem ir iespēja droši pārvietoties Rīgā.

Parlamentārietis Didzis Šmits pauda, ka redzams, ka Rīgas domes atlaišanai “ar atkritumiem nav nekāda sakara”. Viņš jau iepriekš akcentēja, ka koalīcija zaudēs Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, jo nepietiks spēka tik ilgi cīnīties.

Politiķis uzsvēra, ka vara un arogance slikti beidzas. Šmits arī norādīja, ka Rīgas domes koalīciju nodrošina atsevišķi deputāti, kas domē ievēlēti no Jaunās konservatīvās partijas, “Attīstībai/Par!” un nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK saraksta.

Minēto likumprojektu valdība izskatīšanai Saeimā virzīja otrdien, savukārt trešdien ārkārtas sēdē parlaments to nodeva izskatīšanai komisijā.

VARAM nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu, jo ministrijas ieskatā vietvara jau otro reizi nav spējusi izpildīt vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām – nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma” ziņojis, ka ārkārtas vēlēšanas varētu notikt nākamā gada 2.maijā.

Ņemot vērā šodien Saeimā pieņemtos grozījumus, Rīgas domi tās atlaišanas gadījumā varēs ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Lasīt citas ziņas
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Aigars Rostovskis: Ja pretenziju pret Vitenbergu nav, tad lai viņš strādā
Maiznieki paredz, ka rudenī maizes cenas var nākties mainīt gandrīz katru nedēļu. Cik maksās maize?
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
14:28
Nosauc ceļu posmus, pa kuriem no 20.maija varēs braukt ar 110 km/h ātrumu
13:42
Valdība apstiprina 94,9 miljonu eiro atbalstu uzņēmumiem kara Ukrainā seku mazināšanai
13:28
Šlesers un Gobzems apgalvo, ka viņu partijas 14.Saeimas vēlēšanās startēs atsevišķi
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
Divi ministri zaudēs amatus, balsojums parādīs, cik stipra ir koalīcija
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
No Mariupoles rūpnīcas “Azovstaļ” evakuēti 264 Ukrainas karavīri
“Ruka kungs šobrīd ir vairāk nobažījies par savu vietu,” Kreituse komentē šī brīža “politisko vētru” pēc 9. maija
Kļuvis zināms, kāda slimība aprāva leģendāra latviešu aktiera Pētera Liepiņa dzīvi
VIDEO. “Viņiem jāsaprot, ka šausmīgā Krievija ir blakus!”: TV kanālā “Rossija 1” izteikti draudi Latvijas politiķiem
VIDEO. “Jā, man ir svarīgi apprecēties!”: žurnāliste Una Ulme gatavojas trešajām kāzām
Kas notiek ar sankcijām un ekonomiskajām attiecībām Latvijas un Baltkrievijas starpā?
Egils Levits: Okupācijas un agresijas simbols jādemontē
Bijušais iekšlietu ministrs Gulbis: Golubevai nevajadzēja pamest valsti
Masks: “Twitter” iegādes darījums netiks īstenots bez skaidrības par neīstu kontu īpatsvaru
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Austrija neplāno pievienoties NATO
Herberts, Dailis, Umberts – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Nedēļas sākums var būt ļoti emocionāls un sāpīgs. Horoskopi no 16. līdz 22. maijam
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Apšaudēs Kalifornijā un Brazīlijā nogalināti pieci cilvēki