Pasaulē
Citur

Tūnberga Davosā atspēko Trampu2


“Ar koku stādīšanu nepietiek, jo mūsu māja joprojām ir liesmās,” teica Tūnberga.
“Ar koku stādīšanu nepietiek, jo mūsu māja joprojām ir liesmās,” teica Tūnberga.
Foto: Denis Balibouse/REUTERS/SCANPIX/LETA

Vakar Davosas kūrortā Šveicē sākās ikgadējais Pasaules ekonomikas forums, kas pulcējis vairāk nekā 50 valstu galvas un valdību vadītājus, kā arī biznesa un pilsoniskās sabiedrības līderus. Šī gada foruma galvenā tēma ir ilgtspējība, pievēršot uzmanību arvien pieaugošajām klimata pārmaiņām un valstu domstarpībām par to, kā tās iegrožot. Foruma pirmajā dienā dalībnieku galvenā uzmanība bija pievērsta diametrāli pretējam skatījumam uz pasauli, kādu izklāstīja ASV prezidents Donalds Tramps (73) un zviedru jaunā vides aktīviste Grēta Tūnberga (17).

 

Ar koku stādīšanu nepietiek

Pasaules Ekonomikas foruma pagājušajā nedēļā publiskotajā ziņojumā par globālajiem riskiem izskan brīdinājums, ka klimata pārmaiņu ietekme ir jūtama arvien izteiktāk un globālā temperatūra līdz gadsimta beigām var pieaugt par vismaz trim grādiem pēc Celsija.

Savā uzrunā Tūnberga nosodīja globālo bezdarbību cīņā ar klimata pārmaiņām. Viņa pārmeta valdībām, ka tās neaptver situācijas nopietnību klimata pārmaiņu jomā.

“Mēs visi cīnāmies par vidi un klimatu. Ja uz to paraugās no plašākas perspektīvas, pamatā nekas nav izdarīts,” sacīja Tūnberga, uzsverot, ka šis ir tikai sākums un ir jādara daudz vairāk. Padsmitniece sacīja, ka kampaņa, kas sākās ar viņas pieteikto streiku skolai un protestēšanu pie Zviedrijas parlamenta, ir piesaistījusi plašu uzmanību, bet nav spējusi panākt īstas pārmaiņas. Viņa norādīja, ka ir atšķirība starp to, ka tiec sadzirdēts, un reālām izmaiņām. “Es tieku uzklausīta,” viņa atzina, taču piebilda, ka “zinātne un jauno cilvēku balss nav sarunas centrā”.

Viņasprāt, ar koku stādīšanu nepietiek, teica Tūnberga, atbildot uz Trampa deklarēto ASV pievienošanos jaunajai starptautiskajai iniciatīvai, kurai dots nosaukums “viens triljons koku”.

“Mūsu māja joprojām ir liesmās,” viņa teica, atkārtojot pirms gada Davosas forumā izteikto brīdinājumu.

Trampam slavējot ASV kā lielāko naftas un dabasgāzes ražotāju pasaulē, Tūnberga aicināja nekavējoties izbeigt ieguldījumus fosilās degvielas ieguvē.

 

“Amerikāņu sapnis” esot atgriezies

Tramps savā uzrunā Davosā lepojās ar panākumiem ekonomikas atdzīvināšanā, paziņojot, ka ASV tautsaimniecības sniegums viņa administrācijas laikā varot kalpot par piemēru pārējai pasaulei. Uzrunājot biznesa un politikas līderus, Tramps norādīja, ka deregulējis ASV ekonomiku, noslēdzis jaunus tirdzniecības līgumus un radījis ekonomiskās iespējas ierindas strādniekiem un viņu ģimenēm. “Ekonomiskās stagnācijas gadi devuši vietu trokšņainam ekonomisko iespēju geizeram,” paziņoja Tramps.

“Skepticisma laiks ir beidzies,” sacīja prezidents, un “amerikāņu sapnis ir atgriezies, labāks un spēcīgāks nekā jebkad agrāk.”

Savā runā viņš pievērsās arī klimata pārmaiņu jautājumam, nodēvējot par muļķīgiem brīdinājumus par klimata krīzi. Prezidents slavēja plaukstošo ASV ekonomiku un fosilos enerģijas avotus.

“Mums jānoraida mūžīgie nolemtības pravieši un viņu pareģojumi par apokalipsi,” sacīja Tramps, kura redzējums uz pasauli asi kontrastēja ar jaunās zviedru vides aktīvistes Grētas Tūnbergas īsi pirms tam Davosā sacīto, ka valdības neaptver situācijas nopietnību klimata pārmaiņu jomā un būtībā nav neko izdarījušas, lai novērstu klimata pārmaiņas. Tramps, kura klausītāju vidū bija arī Tūnberga, nodēvēja par “pagātnes muļķīgo zīlnieku pēctečiem” tos, kuri mūsdienās brīdina par nekontrolētu globālo sasilšanu un citām vides katastrofām.

Prezidents norādīja uz vairākiem agrākajiem pareģojumiem, kas izrādījušies nepatiesi, tostarp par pārapdzīvotību pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados un naftas izsīkumu pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados.

“Mēs nekad neļausim radikāliem sociālistiem iznīcināt mūsu ekonomiku,” viņš paziņoja, acīmredzot ar to domājot savus demokrātu oponentus.

Sakritības dēļ dienā, kad Tramps runāja Davosā, ASV Kongresa Senātā sāka izskatīt viņam izvirzītās apsūdzības, kas teorētiski varētu novest pie prezidenta atstādināšanas.

Baltā nama saimnieks slavēja ASV kā “numur viens naftas un dabasgāzes ražotāju pasaulē” un aicināja Eiropu iegādāties vairāk ASV enerģētikas produktu. Naftas, gāzes un ogļu ieguves paplašināšana bijusi tik veiksmīga, ka ASV vairs nav nepieciešams importēt enerģiju no naidīgām valstīm, paziņoja Tramps.

“Mūsu Eiropas sabiedrotajiem vairs nevajag būt viegli ievainojamiem, ja viņi izmantos Amerikas plašās piegādes,” sacīja Tramps. Viņš paziņoja, ka ASV pievienosies jaunajai starptautiskajai iniciatīvai, kurai dots nosaukums “viens triljons koku”.

Tramps sacīja, ka vēlas saglabāt “Dieva radīto un pasaules dabisko skaistumu”, taču uzsvēra, ka ceļš uz priekšu ir meklējams tehniskās inovācijās, nevis ekonomiskās izaugsmes iegrožošanā.

Saistītie raksti
Amerikāņu ekonomists Nobela balvas laureāts Džozefs Stiglics kritizējis Trampa runu Davosā, jo tās autors “izliekas neredzam to, kas notiek mūsu acu priekšā”.

Vēl asāks savā vērtējumā bija Vācijas Zaļās partijas līdzpriekšsēdētājs Roberts Habeks, kurš to nodēvēja par “sliktāko runu, ko jebkad dzirdējis”: “Tikai sevis slavēšana, nezināšana, neviena necienīšana, neizpratne par globālajām problēmām.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.