Juris Lorencs
Juris Lorencs
Arhīva foto

Juris Lorencs: Kā jūs uzdrīkstaties svinēt Ziemassvētkus! 6

Nosvinēti Ziemassvētki, sagaidīts Jaunais gads. Ne tikai Latvijā, visā pasaulē cilvēki izsaiņojuši dāvanas. Tās sagādājušas daudz prieka, sevišķi jau bērniem. Tikmēr pieaugušie sāk domāt, ko darīt ar jaunajām mantām.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas
Internetā parādās diskusijas par tēmu – vai ir ētiski nevajadzīgās dāvanas pārdot?

Varbūt dāvināt tālāk? Jebšu tomēr labāk ziedot labdarībai? Vācijas mediji joko, ka pēc Ziemassvētkiem un Jaungada šajā zemē populārie krāmu tirgi vairāk līdzinoties nevis “uteņiem”, bet gan elektronikas preču lielveikaliem. Vislielākais esot viedtālruņu piedāvājums. Kāda vilšanās – ne tāds modelis, ne tāda krāsa! Vecmāmiņa jau nevar zināt, kas mazbērniem “topā”! Un, galu galā, mantu vienkārši esot par daudz…

CITI ŠOBRĪD LASA

Pamatīgu skandālu šajā starpsvētku laikā Vācijā sarīkoja televīzijas kanāls WDR, kas 28. decembrī bērnu kora izpildījumā parādīja jautru vides aizsardzības tēmai veltītu dziesmiņu ar piedziedājumu “Meine Oma ist eine alte Umweltsau!”.

Burtiskā tulkojumā no vācu valodas – “Mana vecmāmiņa ir veca cūka, kas piesārņo apkārtējo vidi”.

Lūk, daži no vecmāmiņas “grēkiem”, kas uzskaitīti dziesmiņā: “viņa brauc pie ārsta ar automašīnu” (tā vietā, lai izmantotu sabiedrisko transportu, mītu velosipēda riteņus vai soļotu kājām!), “katru dienu cep kotletes no lētās, uz atlaidēm pirktās gaļas” (un nevis mielojas ar videi draudzīgo vegānu pārtiku!).

Tas dīvainākais ir tas, ka šo dziesmiņu dzied bagātas valsts pati turīgākā, pati nodrošinātākā paaudze, kas vien jebkad dzīvojusi.

“Generation Greta” jeb Grētas paaudze, kā viņu dēvē. Bērni un pusaudži, kuru labklājības vārdā smagi strādājušas iepriekšējās paaudzes, novācot karā sagrauto pilsētu drupas, radot un joprojām darbinot Vācijas “ekonomiskā brīnuma” motoru. Dziesma gan ātri pazuda no WDR interneta lapas, kora vadītājs atvainojās.

Tikmēr internetā parādījušies videoklipi, kas salīdzina šo priekšnesumu ar Hitleru un Staļinu slavinošām hitlerjūgenda un pionieru organizācijas dziesmām, velkot paralēles ar iespējamo “ekofašisma” diktatūru nākotnē.

Vēl kāda zīmīga vēsts – 2020. gada pirmajās dienās administratīvā tiesa Londonā atzinusi, ka vegānisms ir nevis diēta, bet gan filozofiska pārliecība. Tātad kaut kas līdzīgs reliģijai. Eksperti apgalvo, ka šim lēmumam būšot tālejošas sekas visā Apvienotajā Karalistē.

Piemēram, strādnieks vai pārdevējs lielveikalā varēs atteikties no darba ar dzīvnieku izcelsmes produktiem, un priekšniecībai nebūs tiesību viņu sodīt.

Par to var pavīpsnāt, taču klimata apokalipsi gaidošas sabiedrības noskaņojums (it īpaši Rietumeiropas jaunatnes vidū) kļūst aizvien radikālāks, un Grēta Tūnberga ir tikai šo pārmaiņu aisberga redzamā daļa. Tāpat skaidrs, ka klimata politika būs viena no jaunās ES Komisijas prioritātēm. Tuvākajā desmitgadē mūs gaida augoši nodokļi fosilajam kurināmajam (ogles, nafta, gāze), aizvien jaunas atbalsta shēmas (kā redzam Latvijas piemērā – nereti krāpnieciskas) videi draudzīgākas enerģijas ražošanai, īpaši nodokļi aviopārvadājumiem (vai pat individuālas lidošanas kvotas), jebkādu vienreiz izmantojamu plastmasas priekšmetu aizliegšana. Nav izslēgts, ka no veikaliem pazudīs dabiskie kažoki.

Reklāma
Reklāma

Tiem, kuri šaubās par šādu pasākumu ieviešanu, lai atceras smēķētāju likteni. Es pats vēl piedzīvoju laikus (pirms nieka 25 gadiem!), kad vismaz Krievijā lidmašīnu salonos vēl varēja smēķēt.

Šodien mēs esam liecinieki tam, kā cilvēks ar cigareti mutē tiek pamazām izstumts no sabiedrības, – ne tikai garīgā, pat fiziskā nozīmē.

Vienlaikus nevar nepamanīt ekoloģisko liekulību, pat dubultmorāli. Vācijas valdošā koalīcija aizvadītā gada nogalē tā arī nespēja pieņemt lēmumu par ātruma ierobežojuma noteikšanu uz šīs valsts autostrādēm. Neraugoties uz to, ka Vācijas parlaments apstiprinājis tā saucamo “klimata paketi”, ceļa karti izmešu samazināšanai, Merkeles valdība ar maniakālu apsēstību turpina aizstāvēt politiski un ekoloģiski apšaubāmo “Nordstream” gāzes vada projektu.

Cits piemērs – aizvadītajā gadā ASV interneta veikali piegādājuši pircējiem 200 miljardus paku, tātad 6 pakas uz katru šīs valsts iedzīvotāju. Interneta tirdzniecības apjomi ASV aug milzīgos tempos – 10% gadā. Sekas – atkritumu kalni (jo pasta sūtījumi tiek rūpīgi iepakoti), atpakaļ atgriezti un tātad divreiz pārvadāti sūtījumi (prece nepatīk!), milzīgi loģistikas centri (jo kaut kur pakas ir jāšķiro), ar piegādes mašīnām un kurjeriem pieblīvētas pilsētu ielas.

Pilnīgi izgāzušies pirms gadiem divdesmit izteiktie rožainie pareģojumi, ka interneta veikali būšot videi draudzīgāki.

Tikmēr šajos Ziemassvētkos tirdzniecībā parādījās teniskrekli ar Grētas Tūnbergas portretu un uzrakstu, parodiju par viņas slaveno runu ANO: “How Dare You Have a Merry Christmas” – “kā jūs uzdrīkstaties svinēt Ziemassvētkus”. Es nebrīnītos, ja pēc svētkiem dažā labā mājā pašreiz lauza galvu, ko darīt ar vairākiem vienādiem “Grētas krekliem”…