Foto – Shutterstock

Turos pie savas mantras. Ārste Egita Senakola, kura praktizē transcendentālo meditāciju 7

“Ja kāds stāsta – meditējot gūstu svētlaimi, pietuvojos gaismai un mīlestībai –, to grūti saprast. Iespējams, sacītais izraisa smīnu. Bet es zinu, ka tā tiešām ir. Pirms daudziem gadiem apgūtā transcendentālā meditācija man palīdz joprojām,” saka ārste Egita Senakola.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 34
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 84
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Neaizmirstami bijuši mirkļi, kad viņai, meditējot un iekšēji skandējot sūtras, izdevies atrauties no zemes. To Egita piedzīvojusi lidojošo jogu mācībās.

Egita Senakola ir Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, zobu higiēnistu studiju programmas vadītāja. Tāpēc nebrīnos, ka transcendentālās meditācijas praktizēšanu viņa salīdzina ar zobu tīrīšanu.

“Nav taču grūti divreiz dienā iztīrīt zobus. Traucē vien slinkums, atrunas, ka nav laika. Taču, ja to dara cītīgi, mutes veselība krietni uzlabojas. Vai grūti divreiz dienā meditēt? Pavisam viegli, ja tas kļūst par ieradumu. Rodas pat nepieciešamība pēc sajūtas, ko gūst meditējot, arī veselība uzlabojas.”

Slepenais skanīgais vārds

“Man vienmēr vajag visu izzināt. Allaž interesējis arī tas, kas ārpus zināmās realitātes. Deviņdesmitajos gados sāka parādīties ezoteriskā literatūra, ķēru un lasīju aizgūtnēm. Tagad par meditācijas tēmu visi gudri, bet toreiz tas bija nezināms un aizraujošs. Mans profesionālais jājamzirdziņš ir mutes veselības veicināšana. Reiz devos pētīt ājurvēdiskās zobu pastas, tolaik jaunumu. Runājos par pastām, bet acis slīdēja pār plakātiem pie sienas. Vienotais apziņas lauks, senās vēdas… Sākām runāties. Jaunais cilvēks bija fiziķis, bet vienlaikus transcendentālās meditācijas skolotājs. Jau pēc brīža man acis iemirdzējās – sapratu, ka gribu apgūt šo māku,” atceras Egita Senakola.

Ar transcendentālo meditāciju pagājušā gadsimta 60. gados Rietumu pasauli iepazīstināja fiziķis un vēdu gudrību pētnieks Mahariši Mahešs Jogi. Viņš ieinteresējās par garīgajām zināšanām, kas slēpjas senajās vēdās, devās mācīties pie indiešu skolotāju guru Devi Sarasvati, pavadot tur 12 gadu.

Transcendentālo meditāciju uzskata par vienu no spēcīgākajām tehnikām līdzīgu vidū. Šo māku var iegūt tikai no skolotāja.

“Tās bija četras dienas, ja pareizi atminos. Vispirms klausījos ievadlekcijas, mācījos īpašo tehniku. Pēc tam saņēmu savu mantru un apguvu veidu, kā to izmantot. Mantra – skanošs vārds, kas it kā neko nenozīmē, nāk no tūkstošiem gadu senām vēdiskām tradīcijām. Tās ir svarīgas garīgajā sfērā. Kura no mantrām būtu tieši man piemērota, izsver skolotājs. Domāju, tajā nav milzīga noslēpuma, mantru piemeklē atbilstīgi katra neirofizioloģijai. Un vēl – savu mantru nevajadzētu izpaust nevienam,” uzsver Egita.

Tikpat dziļa un nozīmīga bijusi garīgā iesvētīšana, tā dēvētā iniciācija. Tolaik tas bijis kas neredzēts. Indiešu rituāls – balts pārklājs, guru Devi fotogrāfija, godināšana, augļi kā ziedojums… Pēc tam viņa piedzīvojusi pirmo īsto meditāciju. Acis ciet, domās sāk atkārtot savu mantru, prāts pamazām apklust, un apziņa atveras tā dēvētajai tīrajai apziņai Vienotajā laukā.

Transcendēt – tas nozīmē pāriet robežu. Šī meditācijas tehnika piemērota, lai iespējami vieglāk un efektīvāk iegremdētos intelekta dziļākajos līmeņos. Tā nav ne apcere, ne koncentrēšanās, ne reliģija, vien garīgs vingrinājums, kurā izmantota prāta iedzimtā tendence virzīties pretim lielākam priekam un mieram.

“Man bieži vaicā, ar ko šī meditācija atšķiras no citām. Atšķirība ir neirofizioloģijas līmenī. Ja gribu nokļūt Parīzē, varu iet kājām, braukt ar mašīnu vai lidot lidmašīnā. Bet varu iekāpt reaktīvajā lidmašīnā. Transcendentālā meditācija ir šī reaktīvā iespēja. Iedomāsimies ezeru. Pārvarot ūdens virsmas līniju, no laipas ielecam ūdenī – līdzīgi ir šajā meditācijā. Lai lēciens izdotos labāk, noder mantra. Tā dod leņķi, ļauj ienirt dziļāk. Ezeram ir pamats, tas atrodas dziļi. Transcedentējot tieku līdz tam.

No apzināta prāta līmeņa nokļūstu dziļi sevī – Tīrās apziņas mājoklī. To var dēvēt par Vienoto lauku vai Dievu, kā vien vēlas. Šādi savas personības potenciālu iespējams atvērt līdz bezgalībai.” Slavenais kinorežisors Deivids Linčs, kurš arī praktizē šo meditāciju, transcendences brīdi salīdzinājis ar atrašanos liftā, kam piepeši pārgriež vadu – traucies iekšā, ārā, lejā! Grandiozi svētlaimes viļņi.


Izturēju dvēseliskas sāpes

“Kad mācījos meditēt, bija karsta vasara, logs atvērts. Ārā lauza asfaltu, troksnis pamatīgs. Kāda vairs meditācija, ja visu laiku trokšņo?! Piepeši, laikam trešajā dienā, attapos – tas troksnis vairs neuztrauc. Šis meditācijas efekts manī saglabājās ilgi. Piemēram, kaut kas notika, visi salēcās, bet es paliku rāma.

Drīz pēc kursiem vajadzēja braukt uz Ameriku. Situācija bija psiholoģiski grūta. Brīnījos, kā spēju visu tik mierīgi uztvert. Tas bija, pateicoties meditācijai.

Pēdējos gados man klājies smagi. Ģimenē bija daudzi smagi pārbaudījumi. Domāju, diez vai būtu izturējusi visas šīs dvēseles sāpes, ja nebūtu meditēšanas prasmes. Es zinu, kā ir sēdēt dziļi bedrē. Kolēģe teica – iedošu tev antidepresantu. Izlasīju, kādas šīm zālēm ir blaknes, un atteicos. No izmisuma kārpījos laukā pati.

Kādu laiku šo meditēšanu biju pametusi. Tās vietā nāca lūgšanas, citas garīgās tehnikas, apguvu arī reiki. Taču viss, ko iestrādā transcendentālās meditācijas tehnika, neirofizioloģiskā līmenī nepazūd. Lai gan biju pārtraukusi meditēt, miera sajūta bija un ir manī saglabājusies kā drošā bankā. Tagad esmu atgriezusies. Ir speciāls paņēmiens, kā atsvaidzināt šo tehniku.”

Ar klikšķi pāri upei

Egitai Senakolai ir zinātniskais grāds, viņa ir medicīnas doktore, tāpēc visam meklē zinātnisku pamatojumu. Transcendentālās meditācijas metodes iedarbīgums ir pamatīgi izpētīts. Par to izsmeļoši stāstīts nesen latviski izdotajā Džeka Forema grāmatā Transcendentālā meditācija. Veikti vairāki simti nopietnu pētījumu, pierādījumus publicējuši ļoti daudzi pasaules nozīmīgākie zinātniskie žurnāli.

“Cilvēki domā, ka transcendentālā meditācija ir atslābināšanās. Nav tik vienkārši. Tā dod daudz vairāk. Pozitīvo efektu jutu diezgan drīz. Piepeši sapratu atšķirību starp to, kā jūtos līdzsvarā un ikdienas skriešanā, nemierā. Neraugoties uz apkārt notiekošo, māku just mieru sevī. Satrakojies prāts norimst.

Galvenais ir dabūt sajūtu, ka varu transcendēt. Tas iestrādājas sajūtu līmenī, automātiski. It kā noklikšķinu – pieslēdzos un esmu. Varu uzreiz tikt līdz ezera apakšai, nokļūt tai upei pāri. Ir miers, tāda īpaša laimības izjūta,” uzsver daktere.

Pirms rīta meditācijas viņa veic vairākas jogas asanas un pranajamu, elpošanas vingrojumus. Kopā tas aizņem aptuveni 40 minūšu, tās jāatlicina, jāpieceļas agrāk. Vakaros dažreiz meditē darbā, paliek ilgāk, jo zina, ka, atnākot mājās, uzreiz gribēsies ēst, bet meditēt vajag tukšā dūšā. Visi prom, taču Egita meditē.

“Apsēžos. Galvenais, lai mugurkauls taisns. Mājās sēžu gultā taisnām kājām. Aizveru acis. Prāts visu laiku burbuļo – ļauju tam notikt. Meditācijas laikā nav jāuztraucas, turos pie savas mantras, un viss. Nav svarīgi, vai aizmiegu vai palieku nosacītā nomodā. Laiks iestrādājas automātiski. Paskatos pulkstenī un brīnos – precīzi 20 minūtes.”

Atrauties no zemes

“Biju jau visai pieredzējusi meditētāja, taču stāsti par lidojošiem jogiem aizgrāba. Tas šķita kaut kas pārcilvēcisks. Virsotne. Pati pilnība. Mani gan interesēja ne tik daudz levitācija, kā garīgais aspekts, iespējamās izjūtas. Ne velti saka – lidot no prieka. Bērnībā daudz lidoju sapņos, tas joprojām kņudināja pakrūtē.

Daudzi apšaubīja – cilvēks taču nevar pārvarēt gravitācijas spēku! Iebildu – es ticu, ka var, lai gan neesmu redzējusi. Pēc tam, kad atgriezos no Bonnas, sacīju – es ticu un redzēju!”

Levitāciju dēvē par gara uzvaru pār matēriju. Tas notiek apziņas līmenī, taču izpaužas fiziski – spējā atrauties no zemes. To var, ja pilnībā apgūta koncentrēšanās un pareizas elpošanas prasme, kas ļauj kontrolēt dzīvības enerģiju. Levitācija notiek no dažām sekundēm līdz pat vairākām minūtēm.

Dakterei radās iespēja nokļūt Dabas likumu partijas kongresā Bonnā. Tur notika arī lidojošo jogu sacensības. Tādas risinās jau vairāk nekā 20 gadu, dalībnieki patiesi sacenšas, kurš augstāk un tālāk.

“Sākumā visi nosēdās lotosa pozā. Uz matračiem, lai nesasistos, kad pēc pacelšanās nāks lejā. Visi meditēja, iekšēji skandēja sūtras. Tie ir īpaši teksti, ko visi skaita, tāds kā palaidējmehānisms, kā piestartē mašīnu. Ievēroju, ka daudzi transcendenci dabū ļoti ātri – spēji uzsitas gaisā, tad atkal un atkal. Visbeidzot viņi visi lēkāja kā vardītes. No redzētā un sajūtām biju ļoti iedvesmota!”

Pēc kāda laika Egita uzzināja, ka Latvijā ieradīsies indieši, kuri vadīs lidojošo jogu kursu. Protams, arī viņa gribēja!

“Programma notika divu nedēļu garumā, bijām prom no visa, Jūrmalā. Apstākļi askētiski, ēdām un runājām maz. Mēbeles ne pirmā svaiguma, gultas veļa tāda pavalkāta… Raucām degunu. Bet pagāja pāris dienu, un viss rādījās labs un skaists, pat noplukušais spilvens šķita ļoti mīļš.

Sievietes un vīrieši atradās atsevišķās telpās. Veicām asanas, pranajamu, dziļas meditācijas. Mācījāmies sūtras. Sākās dažādas reakcijas – viens raudāja, cits smējās. Nāca laukā stress, negatīvais, kas sakrājies. Ir kaut kas jāatbrīvo, lai impulss sāktu darboties.

Apkārt virmoja sajūta – tūlīt, tūlīt raus gaisā! Tā nav vieglatlētika. Sajūti impulsu, kas tev it kā uzsit, un kā vardīte pirms lēciena sāc rauties augšup, pacelies mazliet virs paklāja, uz kura sēdi.

Pēkšņi sajutām – būs, notiks, viena sieviete tūlīt… Tomēr viņa nobijās. Ne visi aiziet gaisā. Taču sajūtas ir brīnišķīgas ikvienam, kurš atrodas šajā laukā. Pēkšņi tas sāka notikt ar mani… Kaut kas mani pasita uz augšu. Sajūtu grūti aprakstīt. Kā radīšana, gandrīz kā dzemdēšana. Kā lai izstāsta svētlaimi? Tagad runāju, to mirkli atsaucu atmiņā un atkal nonāku tajās izjūtās. Pat drebulīti uzsit.

Aiz sienas dzirdējām pamatīgus būkšķus, tur gāja gaisā vīrieši. Lauks, kas veidojas, cilvēkiem levitējot, ir reāls, lai gan neredzams. Kursi notika ziemā, viss bija piesnidzis. Kādu vakaru gājām staigāt un ievērojām, ka uz mūsu mājas nokusis sniegs. Citur ir, bet te tīrs jumts. Neparasta gaismas sajūta no augšas un gaismas sajūta iekšā. Manī bija iemitinājusies svētlaime. Kā tāda saulīte.

Tagad gan lidojošo jogu tehniku vairs nepraktizēju.”

Ar gaismu un mīlestību

Lidojošos jogus sauc palīgā, piemēram, vēloties tikt galā ar kādu agresiju. Aprēķina, cik jogu vajag konkrētai platībai, saaicina no visas pasaules. Jo vairāk cilvēku sapulcējas un levitē, jo lauks spēcīgāks, efekts lielāks. Nemieri noplok.

“Tas nes garīgumu, līdzīgi kā Latvijā Dziesmu un deju svētki. Kamēr dziedam un dejojam, neko mums nevar izdarīt!” starojoši saka Egita.Transcendentālā meditācija var noderēt ikvienam. Pašlaik pasaulē to apguvuši aptuveni pieci miljoni cilvēku. Kā vēstīts šim meditācijas veidam veltītajā Latvijas portālā, arī slavenie Beatles, televīzijas šovu zvaigzne Opra Vinfrija un viņas komanda, aktieri Džims Kerijs un Klints Īstvuds, leģendārie kinorežisori Mārtins Skorsēze un Deivids Linčs, mūsu pašu tenisa zvaigzne Ernests Gulbis.

Tas ir vienkāršs veids, kā cilvēkus rehabilitēt, – iemācīt meditēt. Zūd bailes, trauksme, dzīve kļūst laimīgāka, veselīgāka un radošāka. Prasme palīdz, ja pārciestas psiholoģiskas traumas, moka pēctraumatiskais stress, bērniem – ja ir hiperaktivitātes sindroms. To var likt lietā biznesa vidē – ja vēlas, lai kompānija ir veiksmīga, ik dienas visi kopā meditē.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Manī šī tehnika attīstījusi beznosacījuma mīlestību. Uz šīs pasaules ir tikai divas būtiskas lietas – gaisma un mīlestība. Tomēr katram savs ceļš ejams. Esmu sapratusi, ka nedrīkst nevienu idealizēt – ne skolotāju, ne lidojošo jogu. Tikko kāds apgalvo, ka tikai šis ir vienīgais ceļš, tiek pārkāpta izvēles robeža. Mums ir brīvs gars un brīva izvēle. Un mēs visi tikai mācāmies.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 20
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 22
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
6 stundas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Viss plūst un mainās, viss notiks citādi nekā iepriekš! Horoskopi no 18. līdz 24.janvārim
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 34
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 84
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 22
6 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 20
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena ir kā radīta mīlestībai! Horoskopi 17.janvārim
23 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika 3
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Kinofilmas “Dvēseļu putenis” operators Valdis Celmiņš: “Skatīties filmu telefonā ir kā ēst “fāstfūdu”” 7
Intervija 2 dienas
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu 3
4 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 42
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sals nedaudz atslābs. Laika prognoze pirmdienai
2 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 20
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 6
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 22
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
8 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 7
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 62
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 68
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 34
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 28
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 78
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 84
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
6 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Sals nedaudz atslābs. Laika prognoze pirmdienai
15:24
LE
LETA
Ziņas
Melnajā jūrā nogrimis Krievijas kravas kuģis; uzsākta apkalpes glābšanas operācija
14:48
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 42
14:24