Pasaulē
Eiropa

Ūdens kari Īrijā: Vienīgā ES valsts, kur netiek piemērota maksa par ūdeni7

Foto – REUTERS/LETA

Īrija bija vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā mājsaimniecībām netika piemērota maksa par ūdeni. Pateicoties iedzīvotāju protestiem, mēģinājumi to ieviest bija beigušies bez rezultātiem jau divas reizes – 1980. un 1990. gadā. Ūdens infrastruktūra valstī tika finansēta no vispārējiem nodokļiem.

 

Direktīva prasa atgūt izdevumus

Visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir pienākums ievērot Ūdens direktīvu (“Water Framework Directive” jeb WFD), kuras mērķis bija uzlabot ūdens kvalitāti visā ES. Vispārējie principi nosaka dalībvalstīm pienākumu nodrošināt, ka apkārtējās vides piesārņotājs maksā un ka pastāv sistēma, kas nodrošina ūdenssaimniecībā ieguldīto izdevumu atgūšanu.

ES direktīvas 9. pants faktiski deva Īrijai atbrīvojumu no tās, bet ar nosacījumu, ka valdība var pierādīt, ka tajā ietvertie principi un mērķi galu galā tiek ievēroti. Īrija dzīvoja mierīgi līdz 2010. gadam, kad valdība ieviesa jēdzienus “ūdens maksa” un “uzskaite”. Eiropas Komisija uzskata, ka līdz ar to Īrijas “iedibinātā prakse” mainījusies, un no šā brīža atbrīvojums no direktīvas vairs netiek piemērots.

Ekonomiskās krīzes laikā, kad Īrijai tika piešķirts starptautisks aizdevums, viens no nosacījumiem, lai to saņemtu, bija prasība ieviest mājsaimniecībām maksu par patērēto ūdeni.

 

Masveida protesti pret maksu par ūdeni

Saskaņā ar valsts glābšanas plānu par ūdeni iedzīvotājiem bija jāsāk maksāt 2014. gada 1. oktobrī, taču 2013. gada jūlijā sāktā ūdens skaitītāju uzstādīšana mājsaimniecībās nevedās tik ātri, kā cerēts. Valdība vienojās ar starptautiskajiem aizdevējiem par termiņa pārcelšanu uz 2015. gada 1. janvāri. Tika izveidots dienests “Irish Water”, kas no pašvaldībām pārņēma ūdens infrastruktūras apsaimniekošanu.

Sākotnēji bija paredzēts, ka mājsaimniecībām ar ūdens skaitītājiem būs jāmaksā 4,88 eiro par 1000 litriem ūdens, bet tiem, kuru mājokļos ūdens skaitītāji vēl nav uzstādīti, bija paredzēts piemērot noteiktu likmi – sākot no 176 eiro gadā par vienu pieaugušo, plus 102 eiro par katru papildu pieaugušo, kas pastāvīgi dzīvo attiecīgajā mājsaimniecībā.

Īrijas iedzīvotāji atkal uzsāka masveida protesta akcijas, balstoties uz Apvienoto Nāciju organizācijas rezolūciju, ar kuru tā pasludināja, ka tiesības saņemt tīru dzeramo ūdeni un sanitāriju ir uzskatāmas par cilvēka pamattiesībām. Masveida protesta demonstrācijās visā valstī piedalījās simtiem tūkstoši Īrijas iedzīvotāju, kuri pauda sašutumu par ūdens maksas ieviešanu, apgalvojot, ka tādējādi viņi tiks spiesti par patērēto ūdeni maksāt divkārt.

Pateicoties plašajiem iedzīvotāju protestiem, 2014. gada novembrī valdība paziņoja, ka četru gadu laikā – no 2015. līdz 2018. gadam – mājsaimniecībām tiks piemērota fiksēta maksa 160 eiro gadā viena pieaugušā un 260 eiro gadā vairāku pieaugušo mājsaimniecībām, turklāt katra mājsaimniecība, kas noteiktā termiņā reģistrēsies dienestā “Irish Water”, varēs saņemt 100 eiro pabalstu ūdens izmaksu segšanai.

 

Maksā tikai trešdaļa

Tomēr protesti turpinājās, iedzīvotāji rīkoja demonstrācijas, atteicās reģistrēties dienestā un atteicās apmaksāt patērētā ūdens rēķinus, kas mājsaimniecībām tika sūtīti ar 2015. gada aprīli. Kopumā 2015. gadā ieņēmumi no apmaksātajiem ūdens rēķiniem bija 144 miljoni eiro, kas bija vien 53% no ieplānotā. Par izlietoto ūdeni šajā gadā nemaksāja 36% mājsaimniecību jeb apmēram 500 tūkstoši cilvēku.

Pēc parlamenta vēlēšanām Īrijā 2016. gada februārī, pildot pirmsvēlēšanu solījumus, deputāti pieņēma lēmumu apturēt ūdens maksas piemērošanu mājsaimniecībām un izveidot parlamenta komisiju, kas izpētītu visas ūdenssaimniecības finansēšanas iespējas nākotnē. Protesta kampaņu organizatori uzskata, ka, pateicoties solījumam atcelt maksu par ūdeni, parlamentā iekļuva vismaz divi no katriem trim deputātiem. Maksa par ūdeni ir jautājums, kas pēdējo trīs gadu laikā ir dominējis Īrijas politiķu darba kārtībā.

Parlamenta komisija ir pabeigusi savu darbu un pēc karstām politiskām diskusijām šonedēļ iesniegusi Īrijas parlamentā apspriešanai un izvērtēšanai ziņojumu ar priekšlikumiem par ūdenssaimniecības turpmāko finansēšanas sistēmu.

Komisija iesaka pilnībā atcelt maksu par patērēto ūdeni mājsaimniecībām, kā arī atmaksāt naudu tiem iedzīvotājiem, kuri iepriekš ir apmaksājuši savus ūdens rēķinus. Pēc nopietnām juridiskām konsultācijām ir panākts kompromiss attiecībā uz strīdīgo terminu “pārmērīgs ūdens patēriņš”, par kuru mājsaimniecībām ieteikts piemērot maksu.

Ziņojumā noteikts, ka “pārmērīgs ūdens patēriņš” nozīmētu 1,7 reizes vairāk izmantotā ūdens nekā vidēji valsts mājsaimniecībās, kā arī tiek minēts vidējais patēriņš vienam cilvēkam – 133 litri ūdens dienā. Eksperti lēš, ka šo patēriņa līmeni Īrijā pārsniedz apmēram 8% mājsaimniecību.

Pretēji iepriekš cerētajam, komisijas ziņojumā tomēr ir ietverts nosacījums, ka ūdens skaitītāji jāuzstāda visos jaunuzceltajos namos.

 

Pārāk liels – 1,7 reizes?

Neraugoties uz it kā pozitīvu rezultātu, protestētāji apsūdz politiķus par ūdens izmaksu celšanu “caur sētas durvīm” un brīdina, ka gadījumā, ja likumdošanā tiks noteikta maksa par “pārāk lielu ūdens patēriņu”, atsāksies masu protesti un masveida nemaksāšana.

Īrijas mājokļu, plānošanas un pašvaldību ministrs Saimons Kovinijs šīs nedēļas sākumā pauda pārliecību, ka tiesību akti, pamatojoties uz komisijas ziņojumu, varētu tikt izstrādāti līdz parlamenta vasaras atvaļinājumam. Tomēr diskusijas liecina, ka parlamentā nav vienprātības šajā jautājumā.

Bijušais vides ministrs Alans Kellijs iepriekš nodēvējis ūdens maksas jautājumu par “pilnīgu un galīgu farsu” un paudis uzskatu, ka komisijas ziņojumā ietvertie priekšlikumi neatbilst Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tas nozīmē, ka valstij būs jāmaksā milzīgi naudas sodi. Viņš norādīja, ka no vides un investīciju viedokļa ir “nepieciešams pamosties, lai saprastu, kas gaidāms”, un pajautāt, no kurienes nāks ūdenssaimniecības finansējums nākotnē. Viņš pauda uzskatu, ka lielākā daļa cilvēku saprot, ka par ūdeni tomēr ir jāmaksā.

Ar lūgumu sniegt rakstisku situācijas skaidrojumu pie Eiropas Komisijas (EK) ir vērsusies Īrijas parlamenta deputāte Mariana Harkina. Viņa uzdeva jautājumu, vai Īrijas metode maksāt par ūdeni no vispārējiem nodokļiem vēl ir spēkā, kā tas bija direktīvas WFD pieņemšanas brīdī 2003. gadā. Tas nozīmētu, ka tā ir Īrijā “iedibināta prakse”, un tas joprojām ļautu Īrijai atteikties no ūdens maksas.

EK atbildē teikts, tā kā Īrija ir apstiprinājusi upju baseinu apsaimniekošanas plānus 2010. gada jūlijā un paudusi skaidru apņemšanos ieviest maksu par ūdeni, tā tiek kvalificēta kā valstī “iedibināta prakse”. WFD direktīva nepieļauj atgriešanos pie jebkuras iepriekšējās prakses.

Atbilde apstiprina EK uzskatu, ka ar ūdens maksas atcelšanu tiks pārkāpta Eiropas direktīva, savukārt tas nozīmē, ka pret Īriju varētu tikt sākta tiesvedība. Ja lieta nonāks līdz Eiropas tiesai, Īrijai var nākties maksāt soda naudu miljoniem eiro dienā.

Līdz šīs nedēļas beigām Īrijas parlamentārieši būs pauduši savu attieksmi pret komisijas priekšlikumiem, un, visticamāk, ilgi nebūs jāgaida arī EK reakcija.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Polijas prezidenta vēlēšanas: aptaujas liecina, ka vadībā ir pašreizējais valsts galva Duda
1 diena
LA
LA.LV
Pasaulē
Pandēmija ir atklājusi nevienlīdzības postošās sekas, un nevienlīdzība tās laikā vēl saasinās 3
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Cietis arī memoriāls komunisma upuriem
1 diena

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Latvijā
Pirmais pasaulē, kurš airu laivā šķērsojis Kluso okeānu! Ceļotājs Kārlis Bardelis atgriezies mājās
11 minūtes
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Neviena jauna Covid-19 slimnieka – vai esam palikuši uzmanīgāki?
47 minūtes
ML
Māra Libeka
Latvijā
Caurumi paver ceļu koronavīrusam. Kas glābs – obligātas maskas iebraucējiem, jauna vīzu politika vai ārsts lidostā?
3 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Varavīksnes, 9. maija vai 18. novembra Rīga? Spēle “grozoties” tikai ap trim sāncenšiem 3
3 stundas