Dabā

Uz bebriem – ziemā0

Foto – Dainis Bušmanis

Lietuvas uzņēmums “Kailiu mitas” no 15. decembra līdz 15. martam iepirks bebrādas cenā no 10 līdz 20 eiro gabalā – šādu ziņu pavēstīja tā direktors Sauļus Kmits.

Iepirkuma cenu šogad kaimiņi paaugstinājuši par 30 – 40%, taču ādām noteikti daudz stingrāki kvalitātes kritēriji. “Kailiu mitas” katru gadu iepērk četrus līdz piecus tūkstošus bebrādu, tostarp no Latvijas medniekiem – divus līdz trīs tūkstošus.

“Vēsture ir tāda, ka pirms četriem gadiem piedalījāmies medību izstādē Ķīpsalā un sapratām, ka Latvijā ar bebrādām ir problēma – visi uzskata, ka bebri jāmedī, bet ādas nav kur likt,” stāsta Sauļus Kmits, kura uzņēmums ar bebrādu apstrādi un šūšanu nodarbojas 18 gadus. Šauļu pilsētā izvietotajā darbnīcā gadā top 500 līdz 600 cirptu bebrādu kažoku, zeķes un pledi. Kažokiem tiek izmantota dzīvnieka āda no vēdera daļas, jo tā ir plāna, izturīga un ar labu pavilnu, skaidro uzņēmuma vadītājs.

Šogad Kanādā iegūtā pieredze likusi pamainīt ādu iepirkšanas noteikumus. “Tur pieņem tikai ziemā medītu dzīvnieku ādas. Mūsu mednieki stāsta, ka ziemā bebrus nevar noķert, bet vajag ķert nevis naudu, bet ādu,” nosaka S. Kmits. Viņš nosauc svarīgākos kvalitātes kritērijus, lai mednieks par ādu varētu saņemt labu cenu, – tai jābūt tīri novilktai, bez griezumiem, labi iesālītai.

Materiāli sagatavots 
ar Medību saimniecības 
attīstības fonda atbalstu.

LA.lv