“Kā savulaik jau tika likvidēti dārziņi Torņakalnā, Skanstes ielas rajonā, liela daļa Lucavsalā, tā tiks parakstīts spriedums arī šai gadu desmitus koptajai zaļajai saliņai Mežaparkā,” saka mazdārziņa nomniece Inese Kalēja.
“Kā savulaik jau tika likvidēti dārziņi Torņakalnā, Skanstes ielas rajonā, liela daļa Lucavsalā, tā tiks parakstīts spriedums arī šai gadu desmitus koptajai zaļajai saliņai Mežaparkā,” saka mazdārziņa nomniece Inese Kalēja.
Foto: Valdis Semjonovs

Uz mazdārziņu dobēm būvēs skolu 0

Rīdzinieki – Mežaparka mazdārziņu zemes nomnieki – pretojas pašvaldības nodomam uzteikt ar viņiem noslēgtos nomas līgumus, paredzot šo teritoriju apbūvei. Septembra beigās Rāts­laukumā pie pašvaldības ēkas bija sapulcējušies ap divdesmit zemes nomnieku, skaļi iebilstot pret šo plānu.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 106
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Rīdziniece Inese Kalēja, kas nomā zemi otro gadu, man stāsta, ka Mežaparkā, Sudrabu Edžus ielas un Kokneses prospekta stūrī, saglabājusies viena no vecākajām un sakoptākajām mazdārziņu teritorijām 2,4 hektāru platībā, kas tur iekopta jau kopš pagājušā gadsimta 30. gadiem.

“Septiņdesmit četriem rīdziniekiem, ieskaitot mani, visticamāk, šis būs pēdējais rudens, kad šajā vietā vēl varēsim novākt dārzos izaudzēto ražu,”
CITI ŠOBRĪD LASA

turpina viņa, “kā savulaik jau tika likvidēti dārziņi Torņakalnā, Skanstes ielas rajonā, liela daļa Lucavsalā, tā tiks parakstīts spriedums arī šai gadu desmitus koptajai zaļajai saliņai Mežaparkā. Pašvaldība te esot paredzējusi uzcelt skolu, kaut arī Mežaparkā ir arī citas vietas, kur to varētu būvēt, neizpostot mūsu iekoptos dārziņus.”

“Šāds pašvaldības lēmums man nekā nav saprotams,” atzīst rīdzinieks Imants Jansons, kurš te nomā zemi jau septīto gadu, “kāpēc tīšuprāt jāiznīcina cilvēku gadiem ilgi iekopta un auglīga zeme, ja Mežaparka rajonā ir daudz citu neapstrādātas zemes gabalu, kurus var izmantot apbūvei?”

Mežaparka Attīstības biedrības valdes priekšsēdētājs Andis Zīlāns saka, ka neapšaubot vajadzību uzbūvēt Mežaparkā jaunu skolu. Mežaparks esot viens no tiem galvaspilsētas rajoniem, kurā tās nav. Turklāt pašreizējās Jāņa Poruka vidusskolas sākumskolas telpas Mežaparkā, agrākajā dzīvojamā mājā Lībekas ielā 27, vairs neatbilstot mūsdienu skolas ēkas prasībām.

Bet arī viņš šaubās, vai šī mazdārziņu teritorija ir vienīgā brīvā vieta, kur būvēt jauno skolas ēku.

“Šā gada sākumā gan pašvaldībā, gan Jāņa Poruka vidusskolas sākumskolā notika sarunas par alternatīvu Mežaparka jaunās skolas ēkas novietojumu, kurā piedalījās mūsu un citu Rīgas rajonu biedrību pārstāvji,” atceras Andis Zīlāns. “Diemžēl pašvaldības pārstāvji ieradās uz šo tikšanos, lai paziņotu iedzīvotājiem jau par gatavu lēmumu – jaunās skolas celtniecība ir iespējama tikai un vienīgi Sudrabu Edžus ielas un Kokneses prospekta stūrī – Mežaparka mazdārziņu teritorijā. Netika apspriesti nekādi citi iespējamie risinājumi, lai saglabātu iedzīvotājiem šos dārziņus.”

Kā stāsta Andis Zīlāns, toreiz Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs klātesošajiem cita starpā pavēstījis, ka 17 miljonu eiro vērtās jaunās skolas ēkas celtniecības finansēšanai tikšot pārdoti vairāki pašvaldībai piederošie īpašumi Mežaparkā, to skaitā ēka Lībekas ielā 27, kur skola ir pašlaik, kā arī bērnu un jauniešu centrs “Ezermala” Ezermalas ielā 36. Uz jautājumu, kāpēc jāpārdod ēka Lībekas ielā 27 un kāpēc nebūtu iespējams pārbūvēt un labiekārtot, Oļegs Burovs abildējis, ka jaunajai skolai tā neesot piemērota un punkts.

“2013. gadā Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes studenti izstrādāja dažādus iespējamos skolas pārbūves variantus un parādīja, ka arī Lībekas ielā 27 skolas vajadzībām var saglabāt gan esošo ēku, kas ir arhitektūras piemineklis, gan tai līdzās uzbūvēt jaunas, mūsdienīgas mācību telpas. Bet, kā redzams, Rīgas domē to neviens neņem vērā,” piebilst Andis Zīlāns.

 

 

Būvniecības plāns sanaido iedzīvotājus

Pats bēdīgākais, ka jaunās skolas celtniecības plāns sanaidojis Mežaparka iedzīvotājus. Pirms dažiem gadiem nodibinātā Mežaparka skolas atbalsta biedrība, kurā apvienojušies Jāņa Poruka vidusskolas sākumskolas skolēnu vecāki, skolotāji un citi iedzīvotāji, aizstāv jaunās skolas ēkas celtniecību. Mežaparka skolas atbalsta biedrības valdes locekle un Rīgas pašvaldības kultūras pils “Ziemeļblāzma” direktore Inita Andžāne gan saka, ka biedrība tik kategoriski neiestājas par to, ka skolai jābūt Sudrabu Edžus ielas un Kokneses prospekta stūrī, kur pašlaik ir iedzīvotāju iekoptie mazdārziņi. 2016. gadā Rīgas domes priekšsēdētājam N. Ušakovam rakstītajā atklātajā vēstulē biedrība pieminējusi Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes studentu piedāvāto pašlaik izmantotās ēkas Lībekas ielā 27 pārbūvi, minot to kā vienu no iespējām, kā skola tiktu pie labākām telpām.

Bet, tā kā par šo nepieciešamību pašvaldībai esot rakstīts un atgādināts jau gadiem ilgi, biedrība atbalsta pašvaldības lēmumu.

Mazdārziņu zemes nomnieks Imants Jansons domā, ka lēmums likvidēt mazdārziņus, savulaik neļaujot tos nomniekiem privatizēt, neesot gluži nejaušs. Zinot Mežaparka īpašumu augsto vērtību, uz šī rēķina vairākas pašvaldībai piederošās ēkas un zeme tiks pārdotas amatpersonu draugiem un citiem pietuvinātiem cilvēkiem. Viņaprāt, piesedzoties ar vajadzību būvēt jaunu skolu, top kārtējais biznesa plāns, kurā patiesībā visvairāk ieinteresētas pašvaldības amatpersonas.

 

Ēkas projektu sagatavos gada laikā

Rīgas domes Īpašuma departamenta komunikācijas nodaļas vadītāja Baiba Gailīte vēsta, ka šajā vietā pašvaldība patiešām plāno uzbūvēt skolu 468 skolēniem. Tāpēc jau 2010. gada 9. septembrī ar pašvaldības lēmumu zemes gabals 24 145 kvadrātmetru platībā, kur pašlaik iekārtoti mazdārziņi, bijis pieskaitīts pašvaldības funkciju veikšanai izglītības, jaunatnes un sporta nozarē nepieciešamajiem zemes gabaliem, paredzot to jaunas skolas būvniecībai.

Zemesgabala kā publiskas apbūves teritorija bijusi noteikta jau pirmajā Rīgas attīstības plānā laikposmam no 1995. līdz 2005. gadam. Atbilstoši Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem, zemesgabals atrodas publiskās apbūves teritorijā. Tāpēc 2010. gada 9. augustā Rīgas dome nolēma atteikt zemes gabalu nodot privatizācijai.

Tā kā šā gada budžetā bijusi paredzēta nauda skolas ēkas projektēšanai, 25. jūlijā pašvaldības Īpašuma departaments izsludināja projektu konkursu “Sākumskolas ēka pie Kokneses prospekta un Sudrabu Edžus ielas krustojuma Mežaparkā, Rīgā”, kurā līdz 26. septembrim pieteikušies pieci pretendenti. Konkursa komisija iesniegtos projektu metus vērtēšot jau tuvāko nedēļu laikā.

Uz jautājumu, kad varētu sākties skolas ēkas būvniecība, Baiba Gailīte atbild, ka to uzsāktu pēc tam, kad būs gatavs ēkas projekts. Komisijas izraudzīto projekta metu plānots izstrādāt viena gada laikā.

Jautāta, kas notiks ar Mežaparka mazdārziņiem, kamēr izstrādās projektu, pašvaldības pārstāve paskaidro, ka 2016. gadā Rīgas Ziemeļu izpilddirekcija bija noslēgusi pagaidu zemes nomas līgumu nevis ar katru mazdārziņa nomnieku atsevišķi, bet ar Mežaparka Attīstības biedrību. Šis līgums noslēgts līdz šā gada 31. decembrim. Kamēr norit projekta izstrāde, tikmēr līgums tikšot pagarināts vēl uz kādu laiku.

 

Dažviet mazdārziņi vēl paliks

Rīgas pašvaldības projektu koordinatore Aira Šmelde saka, ka mazdārziņu skaita samazināšanu neviena pašvaldības izpilddirekcija pašlaik neplānojot. Tas gan vēl nenozīmē, ka uz pašvaldībai piederošo zemi kādā brīdī nevarētu pieteikties kāds investors.

Pašlaik apstiprinātajā Rīgas teritorijas plānojumā 2006. – 2018. gadam redzams, ka tikai piecās vietās rīdzinieki varētu izmantot zemi mazdārziņiem ilgākam laikam, noslēdzot nomas līgumus uz sešiem līdz deviņiem gadiem. Savukārt no jauna veidojamie dārziņi paredzēti tikai vienā teritorijā. Toties pārējās vietās, kur tie savulaik bijuši ierīkoti, zemes īpašnieks var lauzt ar zemes nomniekiem noslēgtos nomas līgumus būtībā jebkurā brīdī – tiklīdz kādu mazdārziņu teritoriju būs noskatījis kāds tā dēvētais attīstītājs – ģimenes savrupmāju vai daudzdzīvokļu namu vai biroju būvnieks.

Pašvaldības mājas lapā ir publicēti saraksti ar pašlaik brīvajiem mazdārziņiem dažādos galvaspilsētas rajonos. Rīgas Ziemeļu rajonā un Vidzemes priekšpilsētā piedāvājumā to gan ir tikai astoņi no 150 līdz 400 kvadrātmetru platībā. Un tie paši citā Rīgas galā – Jaunciema gatvē pie Juglas kanāla.

SAISTĪTIE RAKSTI
Turklāt līgumus noslēdz tikai uz vienu gadu un bez apbūves tiesībām un tiesībām stādīt ilggadīgus stādījumus.

Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta procesu kvalitātes un attīstības vadītāja Ieva Zariņa gan teic, ka pašlaik tiekot izstrādāts jauns Rīgas teritorijas plānojums līdz 2030. gadam, kurā būšot paredzēti ģimenes dārziņi arī pastāvīgai izmantošanai. Tādējādi vismaz turpmāko 12 gadu laikā kāds zemes stūrītis galvaspilsētā vēl paliks arī mazdārziņiem. Bet pašvaldībai – šīs zemes īpašniecei – būs tiesības noteikt nomniekiem prasības, kā tiem jābūt iekārtotiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 106
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Notekūdeņu izpēte atklāj, kurās pilsētās strauji izplatās omikrons, kurās joprojām dominējošais ir Covid-19 delta paveids 15
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Vētras postījumi Latvijā: daudzviet lūzuši koki, ēkām norauti jumti, traucēta satiksme un apskādēta Doma baznīca 22
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairākas ģimenes palikušas bez pajumtes: Ādažos vētrā pilnībā norauts jumts daudzdzīvokļu mājai 3
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Notekūdeņu izpēte atklāj, kurās pilsētās strauji izplatās omikrons, kurās joprojām dominējošais ir Covid-19 delta paveids 15
23:13
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet Latvijā autoceļi joprojām slideni un satiksme palēnināta 3
21:25
DJ
Diāna Jance
Ziņas
Par mūža ieguldījumu suminās Izjumovu un Resni
21:09
LE
LETA
Ziņas
Traģiska nelaime Jūrmalā: uzkrītot vēja nolauztam zaram, gājusi bojā sieviete 5
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vienā diennaktī ar Covid-19 saslimušo skaita ziņā viens novads pārspējis līdzšinējo rekordistu Mārupes novadu
8 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 5
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ugunsdzēsēji dzēš degošu auto Matīsa ielā
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ogres novadā Covid-19 dēļ karantīna noteikta 87 klasēm
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet Latvijā autoceļi joprojām slideni un satiksme palēnināta 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits pagājušajā nedēļā pieaudzis par 47,2% 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Es to ne mirkli nenožēloju,” Navaļnijs pēc gada cietumā par atgriešanos Krievijā
14 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Nav vecie laiki, kad kāds premjers teica – visa Latvija deg zilās ugunīs.” Egila Līcīša feļetons
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem 79
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 106
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Nebeidzamais stāsts: princis Harijs draud iesūdzēt tiesā Lielbritānijas valdību
13 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
21 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir kovida laiks un ģimenes atrodas ļoti dažādās situācijās,” Ašeradens uzskata, ka cilvēkiem vēl vairāk jāpalīdz nomaksāt rēķinus 34
21 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 166
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 256
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Katrā karā visas puses veic kara noziegumus – lielākā vai mazākā apmērā. Galvenais ir nebūt zaudētāju pusē 64
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Pētījumos iezīmējas, ka 1989. gads bija viens no lūzuma punktiem,” Karušs uzskata, ka arvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus 6
1 diena
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā 106
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Kad nevari pasargāt cilvēku no saslimšanas, tad to nevajag darīt un tērēt resursus,” skaidro krīžu vadības eksperts Druvaskalns 95
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas 98
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Nedēļas sākums gaidāms ļoti emocionāls! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena