Normunds Kozlovskis.
Normunds Kozlovskis.
Publicitātes foto.

Uzņēmējs: Latvijā ārkārtīgi trūkst labu loģistikas speciālistu 7

Autors – Normunds Kozlovskis, MBA, mg.iur., SIA “NNL LV” direktors

140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku 7
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Lasīt citas ziņas

Ikvienu uzņēmējdarbības jomu caurvij loģistika, taču šīs nozares iespējas pagaidām Latvijā izmantojam pārāk maz. Pilnvērtīgi izprotot loģistikas procesu un piegādes ķēžu iespējas un pareizi tās pielietojot, mēs varam ietaupīt daudz laika un līdzekļu. Šobrīd rodas sajūta, ka mēs neizprotam, kas patiesībā ir loģistika, un Latvijā ārkārtīgi trūkst labu loģistikas speciālistu

Trūkst izpratnes par iespējām

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzi uzņēmēji apgalvo, ka viņiem nav nepieciešami uzlabojumi loģistikas jomā un ka viss strādā tāpat, taču liela daļa no viņiem patiesībā neprot gudri izmantot šīs iespējas savā labā. Gudri izmantot iespējas nozīmē beidzot sākt rēķināt, cik kas maksā, veikt rūpīgu uzskaiti un maksimāli izmantot katru kvadrātmetru un darba stundu.

Mums jāsāk apzināties, ka loģistika nav tikai transports un noliktava. Tā ir daudz plašāka un sarežģītāka joma, turklāt arī noliktavā ir jāvada darbs, jāapzinās, kas ir preču atlikumu vadīšana, – nevar nepārtraukti tikai iepirkt un visu, ko nepārdod, glabāt noliktavās. Uzņēmējam ir jābūt skaidram plānam, ko pārdot šodien, ko rīt un pēc pieciem mēnešiem. Tieši izpratnes trūkuma dēļ noliktavas ir pārpildītas ar precēm, kuras neviens nepērk, un, jo ilgāk preces tur stāvēs, jo mazāka iespēja, ka kāds tās pirks.

Sasniegt ASV līmeni

Atbilde, ka “mēs tā strādājam jau 20 gadus”, ko reizēm var dzirdēt no uzņēmējiem, mūsdienās vairs neiztur kritiku. Es degu par loģistikas nozari, vēlos, lai uzņēmēji sāktu rēķināt, lai mums veidotos izpratne, ka loģistika ir visur un nozares speciālistus neuztvertu kā kolhoza noliktavu vadītājus. Tiem, kuriem ir zināšanas un pieredze, ir jāiesaistās nākamās paaudzes izglītošanā, lai arī pie mums loģistika būtu ASV līmenī.

Loģistikas speciālists vai uzņēmējs ar vispusīgu redzējumu vienmēr būs pieprasīts un atradīs darbu, taču šādu cilvēku pagaidām ir gaužām maz. Tāpēc esam gandarīti, ka mūsu uzņēmumam kopā ar Biznesa augstskolu Turība ir izdevies radīt studiju programmu “Biznesa loģistikas vadība”, kas ļaus nodot zināšanas un pieredzi jaunajiem profesionāļiem.

Ārvalstīs novērtē vairāk

Pieprasījums pēc loģistikas speciālistiem jau ir – jāspēj tikai radīt piedāvājumu. Zināšanu un spēju līmenī Latvijas prāti ir konkurētspējīgi arī starptautiskā arēnā, turklāt mūsu speciālisti savus pakalpojumus piedāvā par draudzīgākām izmaksām. Manuprāt, ārvalstīs mūsu speciālisti būs pat vairāk pieprasīti, nekā pašu mājās, jo pasaulē šādus prātus gluži vienkārši vairāk novērtē.

Arī Latvijā loģistikas nozarei ir liels potenciāls – mēs esam ostas pilsētu un jūras republika. Atliek tikai celt savu profesionalitātes līmeni, jo, piemēram, drošības ziņā kravu pārvadājumos un uzglabāšanā mēs jau tagad esam daudzus soļus priekšā Krievijai u.c. valstīm. Jāsaprot, ka nākotnē atgriezīsies arī kravu apjomi no austrumiem – nevienas sankcijas nevar ilgt mūžīgi, turklāt risinājums, ko Krievija ir izvēlējusies šobrīd, ir pārāk dārgs. Un Latvijai ir jābūt gatavai uz jūras un dzelzceļa kravu apjomu atgriešanosun savlaicīgi jānodrošinās ar izglītotiem nozaresspeciālistiem.

Vairot mūsu valsts prestižu starptautiskā līmenī

Lai sekmētu nozares attīstību, būtu jādomā arī par loģistikas uzņēmumu asociācijas izveidi, kādas šobrīd Latvijā nav. Ir tikai transporta uzņēmumu asociācija, kurai, protams, jāturpina darboties, bet ir nepieciešama lielāka organizācija, kas apvieno visu nozari, ne tikai transportu. Viens cilvēks nevar paveikt visu, tāpat kā viena skudra var panest tikai vienu skuju, bet cik daudz var paveikt viss pūznis?!

SAISTĪTIE RAKSTI

Loģistika ir arī veids, kā vairot mūsu valsts prestižu starptautiskā līmenī. Jā, mēs esam maza valsts un nācija, taču nedzīvojam izolācijā no citiem – arī mums apkārt ir valstis, kurām varam pārdot savus pakalpojumus un zināšanas. Mēs varam eksportēt, apmācot ārvalstu studentus, tādejādi iegūstot arī potenciālos sadarbības partnerus nākotnē un sekmējot nozares attīstību.

Vienmēr un visās nozarēs varēs atrast, kur un kā pielietot loģistikas zināšanas, šī joma ir integrējusies visos uzņēmējdarbības veidos. Ja mēs vēlamies ražošanas, tūrisma, izglītības un citu jomu attīstību, šis process būtu jāsāk arjaunu loģistikas speciālistu sagatavošanu tautsaimniecībai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Lasīt citas ziņas
Brīvprātīgajiem Valsts aizsardzības dienesta beidzējiem valsts varētu apmaksāt studijas. Cik cilvēku ik gadu izvēlētos šo piedāvājumu?
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
“Zītari LZ” apgalvo, ka atkāpšanās no NBS līguma uzņēmumam draud ar 1,1 miljona eiro līgumsodu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Centrāltirgus paviljoniem un kanālmalai steidzami nepieciešami būtiski ieguldījumi
23:11
Juris Lorencs: Atmiņas ir dzīvas, tās mainās līdzi laikam, un katra paaudze pagātni uzver citādi
22:40
Volgogradas “iniciatīvu grupa” vēlas pilsētai veco nosaukumu – Staļingrada
22:06
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Latvijas vēsture skolās – pabērna lomā? Par ārvalstīm skolēniem veidojas priekšstats no filmām un “Youtube”, bet par procesiem Latvijā..
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
Parīzē darbu atsāk atkritumu savācēji. Pilsētās ielās esošo atkritumu svars esot pielīdzināms Eifeļa tornim
Skotijas jaunais premjers, musulmanis Humza Jusufs, nodevis amata zvērestu
“Air Baltic” iegādājies elektroautomašīnas 100 000 eiro vērtībā katru; ministrs pieprasīs skaidrojumu
Ašeradens: Ar esošajiem nodokļiem nepietiek visām vajadzībām; pārvērtēsism visus 14 nodokļus
“Apgalvojumi par aplokšņu algu izmaksām man šķiet absurdi”. Plaude-Rēlingere noliedz apsūdzību krimināllietā
Latvijai strauji tuvojas nokrišņu zona – valsts lielāko daļu pārklās sniegs
VIDEO. Latvijas futbola fani satricina tribīnes Velsā
Medijs: “Wizards” pārrunā ar Porziņģi ilgtermiņa līgumu. Kādas ir nākamās opcijas un līguma summas?
Publicists: Kariņš ir persona, kas nekad ne par ko neuzņemas atbildību
Valsts Valodas centrs īpašā akcijā apbalvo kvalitatīvas latviešu valodas laureātus masu mediju nozarē
Avdijivkā krievu karaspēks pielietojis gāzes granātas, kuru izmantošanu aizliedz konvencija
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Somija soļa attālumā no NATO: robeža ar Krieviju kļūs teju divreiz garāka
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Ķīna piedāvā Putinam bloķēt “YouTube” Krievijā
Juris Lorencs: Atmiņas ir dzīvas, tās mainās līdzi laikam, un katra paaudze pagātni uzver citādi
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā