Ekonomika
Bizness

Uzņēmumu optimisms sasniedzis sen nepieredzētu līmeni, liecina “Citadele Index”0


Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš
Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Latvijas uzņēmēju noskaņojums šoruden ir labākais pēdējo piecu gadu laikā, lielajiem uzņēmumiem sasniedzot pat pirmskrīzes gadu optimismu, liecina “Citadele Index”.

Latvijas uzņēmēju noskaņojums šoruden ir uzlabojies, un “Citadele Index” ir 52,4 punkti, salīdzinot ar indeksu 51,3 iepriekšējā ceturksnī. Tas ir optimistiskākais uzņēmēju noskaņojums kopš 2013. gada sākuma, kad “Citadele Index” bija līdzvērtīgs.

Turklāt Latvijas lielo uzņēmēju noskaņojums sasniedzis sen nepieredzētu optimismu un ir pirmskrīzes gadu līmenī. Uzņēmumu ar vairāk nekā 250 darbiniekiem “Citadele Index” šoruden ir 62,5 punkti, kas ir augstākais indekss kopš 2006. gada nogales, kad tas bija bija 63,5.

Mazie un vidējie uzņēmēji gan ir noskaņoti piesardzīgāk. Ar indeksu 57 optimistiski noskaņoti ir vidējo uzņēmumu vadītāji ar darbinieku skaitu no 50 līdz 249.

Mazo uzņēmumu, kuri dod darbu no 10 līdz 49 darbiniekiem, indekss ir 52,6, bet mikrouzņēmumu optimisms ir piesardzīgāks – 50,6 punkti.

Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš saka, ka augošā ekonomika un uzņēmēju optimisms kopumā ir laba ziņa. Esot gan jāatzīmē, ka, acīmredzot, mazie uzņēmumi šo pozitīvo vilni ekonomikā līdz galam vēl neizjūt.

Beidzot pozitīvs vērtējums ir visos indeksu veidojošajos griezumos – aktivitāte valstī un nozarē, konkurence nozarē, uzņēmuma apgrozījums, rentabilitāte, finansiālais stāvoklis, darbinieku skaits un investīcijas.

Pagājušajā ceturksnī uzņēmēju vērtējums par rentabilitāti un finanšu stāvokli vēl bija pesimistisks. Tāpat tirdzniecības un pakalpojumu nozaru uzņēmumu noskaņojumam ir tendence uzlaboties, savukārt ražošanas un būvniecības, kas ilgu laiku bija optimistiskākās nozares Latvijā, optimisms mazinās.

Optimistisks noskaņojums vērojams visās tautsaimniecības jomās, un pēdējā ceturksnī īpaši ir uzlabojies pakalpojumu nozares noskaņojums, indeksam pieaugot līdz 52,9.

Līdzīgs optimisma līmenis ar indeksu 52,6 ir būvniecībā, savukārt ražošanas un tirdzniecības nozaru uzņēmumu vadītāji noskaņoti nedaudz mazāk optimistiski – to indekss attiecīgi 52,7 un 51,4.

Pakalpojumu jomā visoptimistiskāk noskaņota ir IT nozare, savukārt piesardzīgākie optimisti ir izglītības, transporta un uzglabāšanas pakalpojumu sniedzēji.

Kopumā noskaņojums uzlabojies gan eksporta, gan vietējā tirgū strādājošajiem uzņēmumiem. Eksportējošo uzņēmumu indekss ir 55, savukārt neeksportējošo uzņēmumu optimisms ir 51,26 punkti.

“Citadele Index” ir pētījums, ko banka “Citadele” Latvijā veic kopš 2004. gada. Katru ceturksni tiek aptaujāti 750 uzņēmumu īpašnieki un to vadītāji.

Aptauju un datu apkopojumu nodrošina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS. Pētījumā savu viedokli pauduši ražotāji, tirgotāji, būvnieki un pakalpojumu sniedzēji no visiem Latvijas reģioniem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Šuvajevs: Kamēr “Facebook” un “Amazon” paliek bagātāki, citviet augt nevienlīdzība
13 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Iztirgo “Dzintara” ražotni 1
20 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Igaunijas un Lietuvas tūristi pie mums vēl nedrūzmējas 1
21 stundas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Ekonomika
Latvija viena no pirmajām pasaulē, kas izmēģinās “Apple” un “Google” Covid-19 izsekošanas lietotni 3
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Kā sieviete uz Vanšu tilta vienlaicīgi sadauzīja gan policijas auto, gan dārgu “Bentliju” 4
8 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps pamet “Atvērto debesu” līgumu un pasaule kļūst bīstamāka 1
8 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Pa vadiem” kopā spēlēt nav iespējams! Saruna ar “Sinfonietta Rīga” māksliniecisko vadītāju ­Normundu Šnē
8 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Tūkstošiem biļešu nedēļas laikā – “airBaltic” rezervāciju skaits turpina strauji augt 1
13 stundas