Briežu dārzā
Briežu dārzā
Foto – Valdis Semjonovs

Brieži ar zelta vērtiem ragiem. Ciemos Edmunda Juškeviča selekcijas dārzā Valkas novadā 3

Valkas novada Kārķu pagasta z/s “Jasmīni” īpašnieks Edmunds  Juškevičs ir iekopis vienu no lielākajiem selekcijas briežu dārziem Latvijā. Sācis ar piecpadsmit brašuļiem, bet tagad pārrauga pārsimt augstas klases staltbriežu. Viņa mērķis ir uzlabot šīs dzīvnieku sugas populācijas kvalitāti mūsu valstī.

Apstākļu kopums


JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 24
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tie, kuri, veseli būdami, pavasarī dzer vitamīnus, nomirst ātrāk!” Danilāns ievieš skaidrību 78
1 diena
Lasīt citas ziņas

Edmunda Juškeviča pievēršanās staltbriežu selekcijai šķiet likumsakarīga. Viņam ir Aizupes meža tehnikumā un Latvijas Lauksaimniecības universitātē iegūta mežsaimnieka izglītība, kā arī daudzu gadu pieredze Latvijas Valsts meža dienestā un a/s “Latvijas valsts meži”, kur viņš pildīja gan mežziņa, gan vecākā medību lietu vadītāja pienākumus Rietumvidzemes mežsaimniecībā. Turklāt būtisku lomu nospēlēja arī liktenīga satikšanās ar kādu vācu uzņēmēju, bez kura atbalsta un iedrošinājuma briežu dārzs diezin vai būtu ierīkots.

“Ideja dzima 1999. gadā, kad Latvijā ieradās Vācijas Lauksaimniecības ministrijas konsultants Ginters Runners, kurš bija apbraucis vai puspasaules, meklējot ekoloģiski tīru vidi un neapstrādātas lauksaimniecības zemes platības, kur iekopt briežu dārzu. Pozitīvi novērtējis Latvijas nesagandēto dabu un arī to, ka tolaik pie mums zemi varēja samērā lēti nopirkt (tikai par 35 latiem hektārā!), Vācijas pārstāvis bija gatavs to darīt šeit, Kārķu pagastā,” atceras z/s “Jasmīni” saimnieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Spriežot, ka pienācis laiks pievērsties savas saimniecības izveidei, mežsaimnieks piekrita kļūt par vācu uzņēmēja sadarbības partneri. Abi vienojās, ka viens iegādāsies zemi, bet otrs investēs līdzekļus, lai varētu nopirkt pirmos briežus un ierīkot aplokus, kas, uzsākot darbību šajā jomā, prasa lielākos kapitālieguldījumus.

Edmunds Juškevičs neslēpj: lai tiktu pie starta kapitāla, pārdevis dzīvesbiedres īpašumā esošajā mežā izstrādātos kokmateriālus. Par iegūto naudu nopirka 62 ha zemes, no tiem 40 ha bija lauksaimniecībā izmantojamās platības, bet pārējie – mežs. Visu teritoriju iežogoja, izmantojot no “Lattelecom” par izdevīgu cenu iegādātos, uzņēmumam vairs nevajadzīgos betona stabus, un apvilka stiepļu žogu. Kad aploki bija gatavi, tajos ielaida pirmās 15 briežu govis un divus buļļus, ko Runners nopirka Vācijā – kādā Bavārijas briežu dārzā. Vasarā staltbrieži uzturējās laukos un mežā, paši atrada sev barību, bet ziemā tos piebaroja, no vietējiem zemniekiem iepērkot sienu, dārzeņus, kā arī sagādājot kombinēto lopbarību, minerālpiedevas ar vitamīniem un sāli.

Pēc divu gadu sadarbības vācu partnerim izsīkusi nauda un drīz vien pazudis arī pats. Edmunds sapratis, ka visa atbildība par saimniecību jāuzņemas viņam. Pārreģistrējis saimniecību uz sava vārda un sācis labot pieļautās kļūdas, nepārzinot briežu dārza uzturēšanas nianses.

Svētīga mācība


Naudas taupīšanas nolūkā Juškevičs piekritis, ka sadarbības partneris Vācijā žogam iegādājas lētākas mazāka diametra stieples, nekā būtu vajadzīgs. Ar tām iežogoja daļu teritorijas, kas kļuva par aploku vājo punktu. Briežu dārza saimnieks to pat sauc par sava biznesa lielāko kļūdu. “Vispirms stiepļu pinumu “apstrādāja” katrs spēcīgāks vēja pūtiens, bet daudz pamatīgākus postījumus nodarīja savvaļas briežu buļļi, kad riesta laikā rudenī spriegojamās stieples pārplēsa ar ragiem kā papīra striķus. Puse mana staltbriežu ganāmpulka izmuka no aplokiem. Paldies dievam, briedis ir nometnieks, tāpēc nebēg prom no teritorijas, kur mierīgos apstākļos audzis, saņēmis kvalitatīvu barību un jau sācis gaidīt jauno paaudzi. Izbēgušais bariņš turējās četru kvartālu attālumā visriņķī briežu dārzam. Rudenī starp aplokiem atvēru nelielu koridoru, lai bēguļotāji var atgriezties tur, kur iepriekš dzīvojuši.”

Lai nebūtu jāpiedzīvo līdzīga situācija, briežu dārza teritoriju vajadzēja pārkārtot. Edmunds Juškevičs saprata, ka klātienē jāpavēro, kā saimnieko staltbriežu audzētāji citviet. Izrādās, pasaulē līderpozīcijās ir briežkopības speciālisti Jaunzēlandē. Viņš ne mirkli nav nožēlojis braucienam iztērēto naudu un laiku, jo mājās atgriezās ar daudz dziļākām zināšanām par staltbriežu selekcijas principiem, dzīvnieku barošanu, kopšanu, šķirošanu un pārdošanu izsolēs. Turklāt beidzot noskaidroja, kā pareizi jāierīko aploki.

Pārbraucis mājās, gandrīz visu sāka no nulles. Kaut gan saimniecības budžetā tas iecirta pamatīgu robu, izveidoja jaunu iežogojuma konstrukciju. Ierīkoja 26 aploku sistēmu, kas savstarpēji savienoti ar koridoriem. Tajos atrodas sadales vietas, kur var iedzīt staltbriežu grupas, lai atlasītu īpatņus selekcijai, ņemot vērā to asinslīniju un vēlamo krustojuma līniju. Lai izvairītos no briežu tuvradniecības, ganāmpulku papildināja ar Vācijā, Polijā, Rumānijā, Ungārijā un tepat Latvijā iegādātām briežu mātēm un buļļiem. Viņš atklāj, ka šo dzīvnieku cena svārstās no 70 līdz pat 130 tūkstošiem eiro.

“Manā saimniecībā ir divi buļļi no dārgā gala,” palepojas briežu dārza saimnieks.

Tagad “Jasmīnos” ir iežogoti 220 ha zemes, kur iesēti daudzgadīgie zālāji, lai aploku iemītniekiem vasarā būtu barība. Katrā aplokā atrodas savas asinslīnijas pārstāvji. Lai nepietrūktu zaļās zāles, vasarā tos ik pēc nedēļas pārvieto uz nākamo aploku. Pēc četrām nedēļām brieži atgriežas pirmajā aplokā, kur zāle paguvusi ataugt. Ik pa laikam zemi aplokos uzar un zālāju atjauno.

Ziemā dzīvniekus baro ar sienu un skābsienu, dod arī dārzeņus (kartupeļus, bietes, burkānus, kāpostus) un placinātos graudus (auzas un kviešus), kas izauguši pašu saimniecībā. Ganāmpulkam tiek arī minerālpiedevas ar vitamīniem un sāls. Lai veidotos diži ragi un būtu spēcīgs organisms, krāšņajiem dzīvniekiem nepieciešams dzelzs, selēns, magnijs, kālijs, fosfors un vēl citas vērtīgas minerālvielas. Daudz ko no organismam vajadzīgā – koku zariņus, mizu, pīlādžu ogas, brūklenājus un citas labas lietas – tie atrod iežogotajā mežā.

Briežu mātes pirmoreiz aplecina divu gadu vecumā, tās dzemdē vienu vai divus mazuļus. Edmunds Juškevičs atklāj, ka pašlaik brieži ar ciltsrakstiem ir ļoti pieprasīti. Ar “Jasmīnos” izaugušiem skaistuļiem pilnībā esot nokomplektēti divi briežu dārzi Latvijā, tie aizceļojuši arī uz Igauniju un Lietuvu. Par staltradžiem interesējas ne vien briežu dārzu saimnieki, bet arī medību kolektīvi, kas vēlas uzlabot savvaļas briežu asinslīniju.

Arī gaļas lopi un aitas


Drīz vien pēc pirmo staltradžu iegādes “Jasmīnu” saimnieks nopirka arī gaļas liellopus un aitas. To darīja pragmatisku apsvērumu dēļ – brieži nespēja noēst zāli visos aplokos. Vispirms iegādājās 20 grūsnas teles un vienu bulli, izvēloties Francijā radīto ekstensīvo Saleras gaļas liellopu šķirni, un pa kādam Šarolē un Herefordas gaļas liellopam, bet aitu ganāmpulku veidoja no Latvijas tumšgalvēm.

“Iepērku tīršķirnes pārstāvjus un veidoju krustojumus – saleriešus krustoju ar šaroliešiem un herefordiešiem. Pēc šiem krustojumiem ir labs pieprasījums. Tiesa, kopš gaļas lopu uzpircēji ir pametuši Latvijas tirgu, interese ir mazliet sarukusi,” stāsta Edmunds Juškevičs un piebilst, ka arvien lielākā cieņā esot aitas gaļa.

Lai varētu sekot nozarē notiekošajam, briežu dārza saimnieks iestājās savvaļas dzīvnieku audzētāju, gaļas liellopu audzētāju un arī aitu audzētāju asociācijā. Ik pa laikam piepērk klāt zemi, lai uz tās varētu saimniekot pats ar dzīvesbiedri un zeme spētu pabarot abus dēlus ar ģimenēm. Tagad Edmunda Juškeviča īpašumā ir 500 ha zemes un vēl 300 ha viņš nomā. Pārsimt hektāru atstāj dabiskajām pļavām, bet 250 ha apsēj ar kviešiem un auzām. Pērn pirmoreiz graudaugi palika pāri, tāpēc varēja pārdot. “Lai zemnieks varētu sevi un ģimeni nodrošināt, apsaimniekošanai nepieciešams divsimt, trīssimt hektāru,” lēš “Jasmīnu” saimnieks.

Edmunds tagad saimnieko kopā ar dēliem. Vecākā pārziņā ir graudkopība un aitkopība, bet jaunākais atbild par tehnikas parku. Dzīvesbiedre strādā pastā un arī pieskata brīvdienu māju, kur apmetas viesmednieki. Juškevičs darbu dod arī septiņiem pagasta ļaudīm.

Nesaprātīgus kredītus saimniecībai nav ņēmuši, bet kopš 2008. gada piesakās modernizācijas projektiem, lai varētu atjaunot tehniku. “Nopirkām divus traktorus “Belarusj”, pļaujmašīnas, arklus, piekabes, preses un ruļļu tinējus. Vislielākais pluss, ko līdz šim esmu izjutis no Eiropas Savienības, ir iespēja šo tehniku iegādāties ar 40% līdzmaksājumu. Ja visu vajadzētu pirkt par savu naudu, attīstība apsīktu uz vairākiem gadiem.”

Tagad “Jasmīnos” pilnā sparā rit tehnikas remonts, gādājot arī kokmateriālus, bet drīz ķeršoties pie zemes meliorācijas, lai ērti varētu piekļūt visiem briežu aplokiem un rudenī mašīnas nestigtu dubļos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 24
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tie, kuri, veseli būdami, pavasarī dzer vitamīnus, nomirst ātrāk!” Danilāns ievieš skaidrību 78
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Pēc pārslimota kovida – atkal slimnīcā vai pie skābekļa. Dzīvības un nāves jautājums, bet valsts nepalīdz 51
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Tas nav Covid-19! Ārsts pastāsta, no kā Latvijā cilvēki mirst visvairāk 22
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij vienmēr vajag attaisnojumu, lai pārkāptu cilvēka brīvību!” Satversmes tiesas priekšsēdētāja par vakcināciju 53
10 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Bērns bija izkritis mātei no rokām!” Pēc zīdaiņa nāves māte mēģina pakārties, bet tēvs ievietots cietumā 1
7 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Dažas tēmas pārspīlēta politkorektuma dēļ jau pārvēršas par tabu!” Latvijā nodibināta jauna domnīca 14
9 stundas
LE
LETA
Kokteilis
Par Latvijas ietekmīgāko influenceri atzīst aktrisi Ievu Florenci-Vīksni 2
8 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Uzreiz momentā ar blīkšķi logi bija ārā!” Postošs ugunsgrēks Jelgavā “aprij” vairākas ēkas un automašīnas
22:55
LE
LETA
Ziņas
Navaļnija līdzgaitniece Vasiljeva aicina viņu pārtraukt badastreiku
22:21
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Bērns bija izkritis mātei no rokām!” Pēc zīdaiņa nāves māte mēģina pakārties, bet tēvs ievietots cietumā 1
22:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Uzreiz momentā ar blīkšķi logi bija ārā!” Postošs ugunsgrēks Jelgavā “aprij” vairākas ēkas un automašīnas
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Iekārtot vienā no vēsturiskajiem paviljoniem “baraholku” ir tas pats, kas barona pilī – kolhoza noliktavu vai baznīcā – boksa zāli 3
8 stundas
LE
LETA
Kokteilis
VIDEO. Latviešu supergrupa “Prāta vētra” nākusi klajā ar ļoti neparastu un drosmīgu videoklipu: nekas tāds latviešu mūzikā nav bijis 37
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnija līdzgaitniece Vasiljeva aicina viņu pārtraukt badastreiku
7 stundas
LE
LETA
Praktiski
FOTO. Dobeles novadā konstatē nelegālu suņu audzētavu: īpašnieks dzīvniekiem pašrocīgi veicis arī ausu neatļautu apgriešanu 4
9 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Salāti un pat našķis: 3 ēdieni ar “labo tauku” karali – avokado
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Ziņas
Cilvēkiem samazinājušies ienākumi, iepērkas lietoto preču “bodēs”. Veikalnieku novērojumi pēc pirmās darba nedēļas 20
16 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: “Viss sāksies pēc pareizticīgo Lieldienām, tātad maija sākumā!” Tas jau pavisam tuvu! 27
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir tikai tāda nopauzēšana.” Žagars stāsta, vai viens pandēmijas gads spēj mainīt cilvēku paradumus 3
15 stundas
LA
LA.LV
Uncategorized
FOTO: “Iedvesma rasta no elementa, kas savieno visas trīs Baltijas valstis.” Kā izskatīsies “Rail Baltica” ātrgaitas vilcieni? 20
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Tas nav Covid-19! Ārsts pastāsta, no kā Latvijā cilvēki mirst visvairāk 22
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu bokseris Mairis Briedis publicē attēlu, kurā atdarina slavenu filmu un tās varoni: fani sajūsmā! 7
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“izķers” nevakcinētos? Vakcinācijas biroja pārstāve skaidro, vai meklēs cilvēkus, kuri paši nav pieteikušies vakcinācijai 46
16 stundas
AZ
Armands Znotiņš
Ziņas
Svinot Pētera Vaska jubileju. Armands Znotiņš recenzē komponista septiņdesmit piektās jubilejas pasākumus
11 stundas
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 24
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tie, kuri, veseli būdami, pavasarī dzer vitamīnus, nomirst ātrāk!” Danilāns ievieš skaidrību 78
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atnāks viens inficētais un sekas tam būs 2600 saslimušo!” Kā čempionātā varētu pasargāt Latvijas kvēlākos hokeja fanus? 37
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Latviešu basketbolists Jānis Timma Maskavā palicis bez darba un krasi mainījis savu imidžu 17
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 suņu šķirnes, kas visbiežāk sirgst ar vēzi: arī TOP3 onkoloģiskās saslimšanas suņiem, kas visbiežāk sastopamas Latvijā 4
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā pareizi aprūpēt krūmmellenes, lai tās nebūtu tikai dārza “dekors”
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. “Šajā ziņā esmu vecmodīgs…”: fitnesa treneris Gints Valdmanis mēnesi pirms bērniņa dzimšanas ar gaidāmā bērniņa mammu iestūrēs laulības ostā 5
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 2021.gada kāzu sezonas aktualitātes: kā tērpsies visskaistākās līgavas šogad?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Armands un Armanda
18 stundas