Foto – Valdis Ilzēns

Krišjānis Kariņš: Vācijas vēlēšanu ietekme Latvijā 0

Nesen notikušajās Vācijas parlamenta vēlēšanās centra labējie (CDU) spēki Angelas Merkeles vadībā guva pārliecinošu uzvaru. Gandrīz 42% Vācijas vēlētāju nobalsoja par šo politisko spēku, kas ļauj Merkeles kundzei turpināt vadīt valdību un jau trešo reizi veidot valdības koalīciju. Viņai pietrūka tikai nedaudz, lai varētu veidot CDU valdību, nepieaicinot citus partnerus. Ko šis rezultāts nozīmē Vācijai, Eiropai un Latvijai?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Mūsu tētis šodien atkal precas…” Bijusī sieva pavēsta, ka komponists Jānis Lūsēns iestūrējis laulības ostā
TV24
Uzņēmējs Bergs: “Tā bilde ir ļoti sērīga… Valsts strādā pēc tāda pieņēmuma, it kā vidējais latvietis dzīvotu 500 gadus”
Kokteilis
Maestro Raimonds Pauls atklāj Lanas pieminekli Lāčupes kapos: “Vienkārši un ļoti skaisti” 3
Lasīt citas ziņas

Pirmkārt, tas norāda uz to, ko varētu saukt par “veselā saprāta” uzvaru. Vācijas vēlētājs izlēma uzticēties pārbaudītām vērtībām neskaidros pasaules apstākļos, nevis riskēt ar savu balsi, atdodot to jaunai partijai, kura sola debesu brīnumus. Pirms vēlēšanām daudzi komentētāji lēsa, ka jaunas, daudz radikālākas partijas ar spilgtiem vadītājiem priekšgalā varētu gūt lielus panākumus. Tā tomēr nenotika. Ne tikai CDU palielināja savu pārstāvniecību parlamentā, bet to pašu panāca arī tradicionāli centra kreisie sociāldemokrāti (SPD), gūstot gandrīz 26% vēlētāju atbalstu. Gan Austrumvācijas bijušie komunisti, gan zaļie parlamentā iekļuva, bet zaudēja mandātu skaitu. Pirmo reizi pēc kara liberālā Brīvo demokrātu (FDP) partija nepārkāpa 5% vēlēšanu slieksni un nākamos četrus gadus nebūs parlamentā pārstāvēta. Kaut vadošā koalīcija mainīsies, ir skaidrs, ka ar Angelu Merkeli priekšgalā Vācija turpinās savu stabilo kursu, kas ir raksturojams kā “mierīga un prognozējama attīstība” bez politikas satricinājumiem.

Eiropai šāds vēlēšanu rezultāts ir ļoti nozīmīgs, jo Vācija ir ne tikai lielākā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, bet arī tās vadošā ekonomika. Vācijas viedoklis jebkurā ES jautājumā ir ļoti nozīmīgs. Merkeles atkārtotā uzvara nozīmē to, ka, visticamāk, ES politikā nebūs gaidāmas radikālas izmaiņas. Vācija turpinās virzīt ciešāku dalībvalstu sadarbību, uzstājot uz atbildīgu politiku tādās svarīgās jomās kā, piemēram, valsts budžeta deficīta ierobežošana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijai Vācijas vēlēšanu rezultāts ir laba ziņa. Mūsu ekonomikas izaugsme šobrīd balstās vērienīgā eksporta attīstībā. Latvija šobrīd eksportē vairāk nekā izdaudzinātajos Ulmaņa laikos pirms Otrā pasaules kara. Mums nav saglabājusies milzu rūpniecība kā padomju laikos, taču mums ir tūkstošiem mazāku, bet veiksmīgu eksportējošu uzņēmumu visdažādākās nozarēs, kuri nodarbina aizvien pieaugošu cilvēku skaitu. Lai mūsu uzņēmumi varētu eksportēt preces un pakalpojumus, ir nepieciešamas partnervalstis, kuras būtu atvērtas mūsu uzņēmēju saražotajai produkcijai un kuru iedzīvotāji būtu spējīgi arī tās nopirkt. Vācijas politiskā un ekonomiskā stabilitāte ir nepieciešama mūsu ilgtermiņa izaugsmei. Angelas Merkeles uzvara ir kā pozitīvs signāls tam, ka mūsu eksportētājiem arī nākotnē būs pieejams stabils un prognozējams tirgus.

Arī Latvijā pēc gada būs Saeimas vēlēšanas. Līdzīgi kā mums ir bijis svarīgi saprast, kāda būs Vācijas politika nākamajos četros gados, arī pasaules finanšu tirgi interesēsies par to, kāda būs mūsu valsts attīstība pēc vēlēšanām. Šobrīd pasaules finanšu tirgi uzticas mūsu valstij, kas nozīmē zemākus kredītu procentus jebkuram, kurš Latvijā ir aizņēmies naudu. Tas ir cieši saistīts ar uzticību mūsu valdības prognozējamībai. Visticamāk, arī Latvijas vēlētājiem pēc gada būs jāizdara līdzīga izvēle kā vāciešiem: turēties pie pārbaudītām vērtībām un nodrošināt stabilas izaugsmes izredzes vai virzīties uz kaut ko radikālāku un riskantāku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.