Vecpiebalgā jau agrā pavasarī dzīvība sākusies vairākos desmitos skaitāmās vasaras mājās, kurās parasti pilsētnieki ierodas tikai jūnijā.
Vecpiebalgā jau agrā pavasarī dzīvība sākusies vairākos desmitos skaitāmās vasaras mājās, kurās parasti pilsētnieki ierodas tikai jūnijā.
Foto: Aivars Ošiņš/vecpiebalga.lv

Vai covid palīdz atdzimt Latvijas laukiem? 1

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Līdz ar Covid-19 izraisītās krīzes iestāšanos mainījusies ir arī dzīve laukos, kur šo laiku pavada daudzi pilsētnieki.

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

Nelielajos pagastos, kur cits citu pazīst un sveicina, tagad esot redzamas arī svešas sejas, bet meža takās divtik vairāk ļaužu, nekā bija līdz šim.

Līgatnes novada priekšsēdis Ainārs Šteins esot simtprocentīgi pārliecināts, ka liela daļa šo cilvēku vairs neatgriezīsies pilsētas birojos, jo būs sapratuši, ka strādāt var arī attālināti, dzīvojot vidē, kur ir svaigs gaiss, zaļi lauki un tīrs ūdens.

CITI ŠOBRĪD LASA

No pakalpojumu pieejamības viedokļa ārpus Rīgas esot teju viss, kas vajadzīgs dzīvošanai. Tā būšot iespēja arī vietējiem mājražotājiem, amatniekiem un citu pakalpojumu sniedzējiem, uzskata “Latvijas Avīzes” aptaujātie pašvaldību vadītāji.

Pirmā reakcija uz pilsētnieku ierašanos laukos gan bijusi rezervēta, atzina Pārgaujas novada priekšsēdis Hardijs Vents.

Viņa vadītajā pašvaldībā tika konstatēta saslimšana ar Covid-19. Kad šī ziņa parādījās, iedzīvotāji sākuši satraukti zvanīt uz domi neziņā, kā sevi pasargāt. Vadībai nav pieejama informācija par to, kurš ir saslimušais.

Taču nelielā pašvaldībā ir vieglāk to noskaidrot, skatoties, pie kuras mājas ik pa laikam piebrauc policija, kurai jāveic pārbaudes. Tad arī sapratuši, ka koronavīruss skāris nevis pašvaldības iedzīvotāju, bet gan rīdzinieku, kurš šo karantīnas laiku nolēmis pavadīt laukos.

 

Pie pludmalēm vairāk mašīnu

Ventspils novada Jūrkalnes iedzīvotāji arī satraukti zvanījuši uz pašvaldību, bet nemiera iemesls bijis cits – uz domi sūtīti video, kuros redzams, ka Jūrkalnes pludmales autostāvvietā ir vairāk mašīnu nekā vasaras sezonā, kad te atpūsties ierodas arī kaimiņvalsts Lietuvas iedzīvotāji, stāstīja Ventspils novada priekšsēža vietnieks Māris Dadzis. Jūrkalnē brīvdienu māju nav daudz – ap desmit.

“Mašīnas pie mājām redzu, bet cilvēkus pašus tikpat kā nesatieku. Taču viņi visi jau tagad ir mūsējie,” sacīja Jūrkalnes pagasta pārvaldes vadītājs Guntars Reķis, kurš pie cilvēku pieplūduma esot pieradis.

Tagad lielākās bažas ir, kas notiks pēc robežu atvēršanas ar Igauniju un Lietuvu, kuras iedzīvotāji vasarās pieraduši atpūsties pie jūras Latvijā.

Par rīdzinieku izvēli šo laiku pavadīt laukos M. Dadzis priecājas – viņš esot runājis ar kādu diriģentu, kurš savam kaimiņam atzinis, ka nedēļu jau te dzīvojot, bet līdz jūrai vēl neesot aizgājis. Uz to uzrunātais atbildējis: “Tad tu jau esi kļuvis par vietējo.”

 

Sāk aizmirst biroju dzīvi

Vidzemē aptaujāto cilvēku daļa uz laiku apmetusies vecāku mājās, savukārt citiem Līgatnē, bet – jo īpaši Vecpiebalgā – ir savas mājas, kur līdz šim vadītas nedēļas nogales un vasaras. Abos gadījumos nozīmīgs arī Rīgas tuvums.

 

Līgatnes domes priekšsēdis Ainārs Šteins: “Cilvēki kādreiz dzinās uz pilsētu un Pierīgu, tagad varētu notikt pretējais process.”
Foto: Paula Čurkste/LETA

Līgatnes novada priekš­sēdis Ainārs Šteins gan neņemas prognozēt, kas notiks tagad, kad cilvēki sāk runāt par atgriešanos darbavietās, ko var secināt arī pēc pieaugošā bērnu skaita bērnudārzos.

Tad, iespējams, arī pilsētnieki gribēs braukt atpakaļ uz saviem Rīgas mitekļiem. Taču, viņaprāt, to gan šis laiks būs atklājis, ka var strādāt attālināti, kas ir gan produktīvāk, gan ekonomiski izdevīgāk.

Augstākā līmeņa vadītāji sāks apsvērt, cik racionāli ir uzturēt dārgus birojus, pieļāva A. Šteins.

Viņa meita ar draugu arī dzīvo ārpus pilsētas citā pašvaldībā, bet līdz krīzei stundu vadīja ceļā uz darbu, savukārt tagad abi strādājot mājās un visu varot izdarīt.

Līgatnes domes priekšsēdis domā – kā cilvēki kādreiz dzinās uz pilsētu un Pierīgu, tā tagad varētu notikt pretējais process un viņi sāktu atgriezties laukos.

Tas palielinātu arī pašvaldību ieņēmumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, bet A. Šteins atzina, ka jau tagad ar Līgatni saistīti spēcīgi uzņēmēji, kas strādā citur, deklarējušies Līgatnē.

Līgatnes novada domē strādā arī arhitekte Dace Gradovska, pie kuras meitas ģimene ar trīs bērniem ieradās vēl tad, kad nebija noteikti ierobežojumi.

Arhitekte “LA” pastāstīja, ka mājā vietas visiem pietiek, jaunie jau pieraduši iepirkties vietējā veikalā, bet daudz izmantojot arī attālināto iepirkšanos. Mazdēlam bijusi sešu gadu jubileja, kurā viņš, izmantojot interneta saziņas programmas “Zoom” iespējas, vairākas stundas bijis kopā ar draugiem.

“Jaunieši jau ir pamanījuši tās priekšrocības, kas ir laukos, kur var braukt uz mežu staigāt, apskatīt jaunas vietas.

Man pašai reizēm iezogas doma, kā būs, kad tas viss beigsies,” atzina D. Gradovska.

Viņa reizi nedēļā aiziet uz domi un satiekas ar darbabiedriem, jo cilvēciskie kontakti ir vajadzīgi. To arī jūtot, ka lielie darbi pamazām krājas. Iedzīvotāji arī bija pieraduši, ka varēja atnākt uz domi izkratīt sirdi.

No šī viedokļa daudzus biedējot pašvaldību reforma, pēc kuras nebūs vairs, uz kurieni aiziet.

 

Vecpiebalga atver durvis

“Vecpiebalga atver durvis” ir plaša kultūras pasākumu programma, kas nedēļas garumā vasaras otrajā pusē ik gadu priecē simtiem Piebalgas viesu.

Šogad tā, iespējams, nebūs tāda kā agrāk, bet Vecpiebalga savas durvis atvēra jau martā. Agrā pavasarī dzīvība sākās vairākos desmitos skaitāmās vasaras mājās, kurās parasti pilsētnieki ierodas tikai jūnijā.

 

Latvijas Mākslas akadēmijas profesore Inguna Elere: “Šis laiks liks mainīt paradumus, izstrādāt jaunus rīcības modeļus, kā strādāt nākotnē.”
Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvijas Mākslas akadēmijas profesore, Dizaina biroja H2E līdzīpašniece Inguna Elere kopā ar vīru Holgeru un astoņgadīgo meitu Piebalgas mājā ieradās pēc brauciena uz ASV, lai šeit nedēļu pabūtu pašizolācijā.

Tagad ģimene te vada jau astoto nedēļu. I. Elerei nemaz negriboties vairs uz Rīgu braukt un neesot arī bijusi tāda nepieciešamība.

Viņa “LA” apstiprināja, ka šis laiks ir atklājis – arī attālināti var pilnasinīgi strādāt, piedalīties sapulcēs, rīkot digitālās tikšanās, prezentēt projektus. “Kad septiņos vakarā beidz darbu, var iziet ārā, redzēt mainīgo dabu un priecāties, kā saplaukst koki.

Šis laiks parādīja, ka tas viss ir iespējams, un liks pārvērtēt paradumus, izstrādāt jaunus rīcības modeļus, kā strādāt nākotnē,” sacīja dizainere. Uz vaicāto, vai tiešām nepietrūkst nekā no Rīgā pieejamajām ērtībām, I. Elere atbildēja – te ir pat ekskluzīvā iespēja desmit minūšu ilgā pastaigā aiziet uz kaimiņmāju pēc svaigām vistu olām.

 

Tirgotājiem pieaudzis apgrozījums

Vecpiebalgas novada domes priekšsēdis Indriķis Putniņš jau aprīlī tviterī ierakstīja, ka laukos ir pieaugusi aktivitāte.

Pērn vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce kā vienu no pašvaldību reformas kritērijiem uzlūkoja “LMT” bāzes staciju tīkla fiksētos sakarus, kas norāda uz ekonomiskās aktivitātes centriem. Vecpiebalgai ir izredzes kļūt par tādu centru, ja par kritēriju ņem “LMT” tīkla noslogojumu, puspajokam pieļāva I. Putniņš.

Uz laukiem pārcēlusies arī viņa māsa ar ģimeni, kurā bērni turpinot attālināti mācīties, bet vīrs strādāt ar studentiem.

Pilsētnieku pārcelšanās uz Vecpiebalgu ir mainījusi vietējo dzīvi – tirdzniecības sektorā ievērojami pieaudzis apgrozījums, tagad ceturtdienās pie veikala “Top” ir mājražotāju tirdziņš, kāds agrāk te nav bijis.

Tirgotāji uz to sabraucot arī no citurienes. I. Putniņš neņēmās teikt, cik daudz ir to, kas pavada šo laiku laukos, bet viena kilometra rādiusā ap viņa dzimtas mājām vien esot kādas piecas ģimenes. Kāds kaimiņš izīrējot apartamentus, no kuriem viens jau uz trīs mēnešiem esot noīrēts.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pašvaldības vadītājs neizslēdz, ka pēc gada, kad notiks pašvaldību vēlēšanas jaunajos novados, būs mainījušies cilvēku paradumi un daudz vairāk būs to, kas novērtēs iespēju dzīvot ārpus Rīgas un strādāt attālināti.

Tiklab citi, iespējams, būs noilgojušies pēc pilsētas dzīves un steigsies atpakaļ.

Viena mācība no šī laika gan paliks – nav nepieciešams tērēt degvielu un laiku, lai brauktu uz sēdēm vai sapulcēm Cēsīs un Rīgā, ja tikšanās ir iespējamas videokonferencē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 82
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 12
14 stundas
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 82
8 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 27
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 12
4 stundas
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 137
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
F-1 izziņo 2022.gada sezonas kalendāru ar 23 sacīkstēm
22:30
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 12
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 4
20:44
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 149
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 17
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 16
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 3
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sieviete moteļa numurā zem gultas atrod apslēptu eju 5
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 11
9 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Aļona Ostapenko – pirmā Latvijas tenisiste, kura nopelnījusi 10 miljonus ASV dolāru 7
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Var jau būt, ka viņi arī visi ir šovbiznesā.” Roga par jauno budžeta portfeli 19
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Briedis oficiālajā svēršanās procedūrā nedaudz vieglāks par Mannu
7 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Pacientus izvērtē un šķiro. Cik ir to cilvēku vienas dienas laikā, kuriem izsaukums tiek atteikts? 87
Intervija 17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā desmit Lietuvā iekļuvušie migranti varētu būt saistīti ar teroristiskām organizācijām 25
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ir sasniegts Covid-19 gultu maksimums: Balvu slimnīcas vadītāja “uztaisījusi lielu skandālu” un lūgusi nevest jaunus pacientus 74
11 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 142
15 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 33
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 111
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
16 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 11
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 43
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 121
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 1
1 diena