Tramps atstāj Balto namu
Tramps atstāj Balto namu
Foto: EPA/ SCANPIX

Rolands Repša: Vai gaidāma Trampa “augšāmcelšanās”? 4

Rolands Repša, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Pasaule visdrīzāk tomēr ir plakana – astrofiziķis izpētījis zemi visaugstākajā precizitātes līmenī
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Lasīt citas ziņas

Donalds Tramps piesaka cīņu par ASV prezidenta krēslu 2024. gada vēlēšanās. Tikai tā varēja interpretēt viņa pusotru stundu garo uzstāšanos konservatīvo un republikāņu aktīvistu sanāksmē (CPAC) februāra pēdējā dienā Orlando Floridas štatā, kas notika zem lozunga “Nedzēstā Amerika” (America Uncanceled). Parasti bijušie ASV prezidenti uzreiz pēc aiziešanas no amata izturas samērā klusi, bet Tramps arī šeit lauž visus stereotipus.

Nesaudzīgu kritiku Trampa runas laikā saņēma savu darbu nesen uzsākušais prezidents Džo Baidens – gan viņa lēmums par sienas būvniecības pārtraukšanu uz Meksikas robežas un imigrācijas slūžu atvēršanu, gan dalības atjaunošana Pasaules veselības organizācijā, kas, pēc Trampa domām, ir “Ķīnas lelles”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nenoliedzami, ar šo uzstāšanos Tramps vēlreiz parādīja sevi kā īsts konservatīvais. Saistībā ar jūtīgo dzimumu tēmu Tramps izteicās, ka, piemēram, transpersonu iekļaušana sieviešu sportistu rindās iznīcinās sieviešu sportu kā tādu. Rezumējot savus uzbrukumus, Tramps brīdināja, ka Baidena administrācija ved Ameriku uz sociālismu un komunismu. Manuprāt, tā jau ir priekšvēlēšanu retorika ar skaidru mērķi konsolidēt un idejiski uzbudināt savu vēlētāju bāzi.

Kā vienmēr Trampa uzstāšanās bija ne tikai savu pretinieku “izsmērēšana gar sienām”, bet arī personīgo nopelnu slavināšana. Viens no tiem bez šaubām ir Covid-19 vakcīnas izstrādei nepieciešamā finansējuma nodrošināšana un pēc tam tās paātrināta reģistrācija ASV Zāļu aģentūrā.

Trampa runā, ko bieži pārtrauca aplausi un pat stāvovācijas, izskanēja arī vairāki konkrēti paziņojumi. Pirmkārt, viņš nedibināšot savu partiju, kas sašķeltu konservatīvo flangu un tādējādi liegtu tam pat teorētiskas iespējas uzvarēt vēlēšanās. Otrkārt, Tramps aicina atteikties no balsošanas pa pastu un vēlēšanas noturēt vienā dienā, lai nodrošinātu to nepārprotamu godīgumu.

Treškārt, no Republikāņu partijas rindām tiks “iztīrīti” visi tie kongresmeņi un senatori, kas atbalstīja Trampa impīčmentu. Domāju, ka tā ir kļūda, kas liecina, ka Tramps ir un paliek biznesmenis, kurš uzskata, ka citādi domājošus partijas biedrus var tā vienkārši “atlaist” kā nepaklausīgus darbiniekus.

“Grēkāži”, kuru vārdus Tramps skaļi nosauca, joprojām darbojas pārstāvju palātā un senātā un nodrošina tur republikāņiem trauslu mazākumu, kas tomēr ļoti tuvs līdzsvaram. Kā var atļauties riskēt zaudēt viņu balsis zelta vērtē?

Savā 90 minūtes garajā runā Tramps spoži nodemonstrēja, ka viņš ir vienīgā republikāņu partijas zvaigzne, pilnīgs partijas saimnieks un citas alternatīvas viņam tur nav. Bet kā Trampa maz ticamā, bet tomēr iespējamā “augšāmcelšanās” 2024. gadā varētu ietekmēt Eiropas un Latvijas situāciju?

Reklāma
Reklāma

Latvijas interesēs ir, lai ASV un Baidena administrācija turpinātu Rietumu civilizācijas stratēģisko vadību un aizsardzību, jo Eiropa šo lomu vismaz pagaidām nespēj uzņemties – tai vēl ilgi būs nepieciešams amerikāņu militārais vairogs. Tramps savas prezidentūras laikā jau uzskatāmi parādīja, ka viņš nevar būt Rietumu alianses līderis un, būdams no jauna prezidents, atkal ieslīgtu konfrontācijā ar Eiropas partneriem vai mēģinātu noslēgt apšaubāmus darījumus ar Ķīnu un Krieviju. Tāds variants mums galīgi neder!

Savukārt Baidena administrācija sper pirmos soļus, un tie dod pamatu optimismam – Rietumu vienotība ir atjaunota. Baidens ir nosvērts un racionāls, viņš izvairās no pārāk straujas reakcijas uz pasaulē notiekošo un skaļiem paziņojumiem. Tieši tas mums visiem šobrīd ir visvairāk vajadzīgs – emociju apvaldīšana un racionalitāte!

Daži jautās, bet kā ar ASV demokrātu partijas kreisumu un “dzēšanas kultūras” (cancel culture) pieļaušanu? Domāju, ka tieši Baidens ir centriskais spēks demokrātu administrācijā un nepieļaus tās ieslīgšanu kreisos ekscesos. “Dzēšanas kultūra” ir pārejoša parādība un drīz izgaisīs pati no sevis. Šekspīrs un Bēthovens netiks iedzīti pagrīdē. Rietumu demokrātija ir pašregulējoša sistēma, kas savās neskaitāmajās politiskajās, ekonomiskajās un kulturālajās izpausmēs nemitīgi gan ģenerē glupus pārspīlējumus, gan pati tos atkal novērš. Esiet droši – saprāts vinnēs!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.