Latvijas Centrālās padomes darbībai veltītos piemiņas brīžus pie Brīvības pieminekļa 17. martā jau vairākus gadus apmeklē arī Latvijas politikā pazīstamas personas. Piemēram, Saeimas deputāte Juta Strīķe (JKP) un tieslietu ministrs Juris Bordāns (JKP).
Latvijas Centrālās padomes darbībai veltītos piemiņas brīžus pie Brīvības pieminekļa 17. martā jau vairākus gadus apmeklē arī Latvijas politikā pazīstamas personas. Piemēram, Saeimas deputāte Juta Strīķe (JKP) un tieslietu ministrs Juris Bordāns (JKP).
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Vai gaidāmi jauni “kalendāra nemieri” 3

Valsts prezidents Egils Levits drīzumā gatavojas rīkot ekspertu diskusiju ar Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātu līdzdalību jautājumā par to, kura gada diena būtu piemērotākā pasludināšanai par Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienu. 1. oktobrī Valsts prezidents jau nosūtīja minētajai Saeimas komisijai ierosinājumu iekļaut likuma “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” grozījumos divas jaunas valstī atzīmējamas dienas – Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienu 17. martā un Valsts valodas dienu 15. oktobrī.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 94
16 stundas
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 166
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 16
15 stundas
Lasīt citas ziņas
Par otro domstarpību nav, bet attiecībā uz pirmo vēsturnieku aprindās dzird šaubas un aizrādījumus nepārsteigties ar datuma izvēli.

Saeimai adresētajā vēstulē sacīts, ka 1944. gada 17. martā Konstantīna Čakstes vadītā Latvijas Centrālā padome (LCP) pabeidza parakstu vākšanu Memorandam, kurā Latvijas tautas vārdā tika pieprasīta Latvijas neatkarības faktiska atjaunošana un pausta pārliecība, ka, par spīti abu totalitāro okupācijas režīmu rīcībai, Latvijas valsts un tās Satversme juridiski turpina pastāvēt kā pamats nacionālās pretošanās kustības rīcībai Latvijas labā.

Memorandu ar parakstu apliecināja 188 Latvijas politiskie un sabiedriskie darbinieki. Tomēr nav noslēpums, ka tolaik par dokumenta un pašas LCP eksistenci zināja ļoti šaurs ļaužu loks. Tam nebija rezonanses ne Latvijā, ne Rietumos. Turklāt aizdomas raisa 17. marta tuvums 16. marta latviešu leģionāru piemiņas dienai, ko var traktēt kā mēģinājumu neitralizēt politiski jo­projām jūtīgo datumu.

Ideja par 17. marta izvirzīšanu priekšplānā izskanēja vēl 2012. gada februāra beigās, kad Nacionālās apvienības (NA) valdes sēdē Imants Parādnieks un Einārs Cilinskis rosināja Otrā pasaules kara cīnītājus pieminēt 17. martā tā paša LCP Memoranda sakarā.

Iniciatori toreiz uzsvēra, ka 17. marta atzīšana par atzīmējamu nekādā gadījumā nebūtu jāuzskata par mēģinājumu mazināt 16. marta nozīmi, jo gan leģionāri, gan kurelieši, nacionālie partizāni un latviešu sabiedriskie darbinieki visi cīnījās par Latvijas neatkarības atjaunošanu, tikai katrs savā veidā.

Priekšlikuma pretrunīgās uztveres dēļ pašu NA biedru rindās diskusijas tad tomēr noplaka.

Taču kopš 2014. gada aktīvistu grupa, apvienojusies Latvijas Centrālās padomes piemiņas fondā, regulāri 17. marta vakarā organizē Memoranda parakstīšanas atceri ar sveču nolikšanu pie Brīvības pieminekļa. Gadu gaitā piemiņas brīdis jau iemantojis oficiālu pieskaņu. 17. martā tiek rīkoti dažādi koncerti un vēsturnieku priekšlasījumi Saeimā. Jāpiebilst, ka kaimiņzemē Lietuvā nacionālo partizānu kara piemiņas dienu jau labu laiku oficiāli atzīmē maija trešajā svētdienā.

 

Arī Īles kaujas diena

Jurģis Klotiņš, tagadējais Valsts prezidenta Egila Levita ārštata padomnieks vēsturiskās atmiņas un piederības jautājumos, ir 17. marta atzīmēšanas iniciators kopš 2014. gada. Tagad viņš un vēl prezidenta padomnieks tiesību politikas jautājumos Jānis Pleps Valsts prezidenta vārdā noformulējuši priekšlikumu augstākā līmenī.

Klotiņš skaidro: “Prezidents deva mums tādu mandātu.

Mūsu kopīgās domas ir, ka nacionālās pretošanās kustības piemiņas datumam jābūt saistītam ar valsts tiesiskumu.

Tam jābūt sasaistē ar kādu organizāciju, kas varēja pretendēt uz Latvijas valsts suverēnās varas pārstāvniecību nacistu un padomju okupācijas laikā.” LCP tam kvalificējas. Turklāt nevienam citam pretošanās kustības dokumentam nav tik liela parakstītāju skaita kā Memorandam.

Prezidenta padomnieks aizrāda, ka vēsturnieku viedokļi var būt dažādi, taču visi atzīst, ka LCP bija politiska pretošanās kustības organizācija, kas sāka darbību vācu un turpināja padomju okupācijas laikā. Katrā ziņā Valsts prezidenta priekšlikums būtībā bijis virzīts uz diskusijas sākšanu, kurš datums piemērotāks nacionālās pretošanās kustības atcerei.

Klotiņš min, ka šobrīd izvēlētais ir vēsturiski saistīts ar pretošanās kustību arī Īles bunkura kaujas dēļ 1949. gada 17. martā, kad 27 nacionālie partizāni izcīnīja savu pēdējo kauju ar vairāk nekā 700 vīru lielo čekas karaspēku: “Līdz ar to šajā datumā satek kopā politiskā pretošanās okupācijas varām un militārā pretošanās.”

Kas attiecas uz 16. marta tuvumu, tad “jāatceras, ka vairāki tūkstoši leģionāru aizgāja mežos un pievienojās nacionālajiem partizāniem”.

Turklāt šajā dienā piemineklis iegūstot skaistu ziedu rotu, bet barjeras, ja tādas leģionāru dienā arī parādīsies, nākamajā dienā būs novāktas, un prezidenta ceļu pie Brīvības pieminekļa nekas neapgrūtinās.

 

Vēsturē jāiedziļinās

Jānis Pleps, lūgts komentēt 17. marta ideju, skaidro, ka šī datuma nozīme pretošanās kustības kontekstā šobrīd ir salīdzinoši skaidrākā un atpazīstamākā, turklāt ar “simbolisku konstitucionālo momentu”: “Nemazinot citu pretošanās kustību nozīmību, LCP ir svarīga konstitucionāli tiesiska iezīme. LCP apvienoja pēdējās likumīgi ievēlētās 4. Saeimas politiskās partijas, un LCP vadība savas pilnvaras rīkoties atvasināja no Satversmes, uzstājot uz savu leģitimitāti, tas ir, ka viņi joprojām īsteno Latvijas tautas doto mandātu un nodrošinās, ka pēc neatkarības atgūšanas un Satversmes atjaunošanas tiek ievēlēta 5. Saeima.

No tā izriet svarīgs moments, ka visas tās politiskās formācijas, kuras mēģināja šeit radīt padomju vai nacistu okupācijas režīms, no Latvijas valsts tiesību viedokļa ir vienlīdz neleģitīmas.”

Turklāt ar līdzšinējiem LCP piemiņas pasākumiem pie Brīvības pieminekļa un Saeimā 17. marts nosacīti kalendārā jau iezīmēts. 16. marta tuvums, Plepa ieskatā, tikai mudinās sabiedrību vairāk iedziļināties vēsturiskajos notikumos. Arī vēsturnieku dažādie uzskati par datuma piemērotību tikai parādot diskusijas nepieciešamību, bet pats svarīgais, lai šāda Nacionālās pretošanās kustības atceres diena kalendārā vispār būtu.

“Tas ļautu atgādināt, ka Latvijas tauta visas okupācijas dienas uzturēja savu valstiskumu un cīnījās par to, cik nu tas bija iespējams. Valsts prezidents uzskata, ka pretošanās kustību nepieciešams mērķtiecīgāk atgriezt sociālajā atmiņā. Tam nepieciešami profesionāli vēsturnieku pētījumi par nacionālo pretošanās kustību visās tās izpausmēs – no pirmajām pretošanās formām līdz pat neatkarības atgūšanai,” tā LU Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un vēstures zinātņu katedras vadītājs. Bet kā šo priekšlikumu uzņems Saeimā? Pleps atzīst, ka to grūti prognozēt, jo “kalendāra kari ir paši sarežģītākie”.

 

Vēsturnieks: atzīmējamo dienu mums jau pietiek

Vēsturnieki par 17. martu kā Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienu:

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaspars Zellis, vēsturnieks, LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks: “Vispirms ideja būtu jānodod sabiedriskai apspriešanai, lai šo tematu izdiskutētu. Otrkārt, manuprāt, 17. marts LCP sakarā nav tas datums, kas būtu īpaši nozīmīgs. Rodas iespaids, ka 17. marts izvēlēts, lai “atmazgātu” 16. marta leģionāru dienu. Es gribētu redzēt, kā Valsts prezidents 17. martā no rīta ies pie Brīvības pieminekļa, kad pie tā vēl būs iepriekšējās dienas nojausmas. Man tas šķiet diezgan dīvaini.”

 

Valters Ščerbinskis, vēsturnieks, Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors: “Īsti neredzu pamatu šim konkrētajam datumam. Memorands, bez šaubām, bija laba lieta, tomēr LCP pasākums notika diezgan šaurā lokā. Tam nebija plašas rezonanses ne tā laika sabiedrībā, ne vēlāk. Tādām atzīmējamām dienām tomēr ir svarīga kāda slodze. Turklāt, manuprāt, atzīmējamo dienu mums jau pietiek ar atliektiem galiem. Jāiedzīvina tās pašas un jānostiprina tradīcijas. Radīt jaunas? Es būtu diezgan skeptisks. Kāpēc radīt jaunu stāstu, ja sabiedrībā vēl vecie nav īsti iegājušies? Ja tas ir pretnostatījums 16. martam, tad jebkurā gadījumā tas atkal izraisīs diskusijas.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 94
16 stundas
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 166
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 16
15 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 5
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Diemžēl šiem Covid-19 pacientiem dzīvības glābt visbiežāk neizdodas. VM par skarbo situāciju Latvijā 12
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Saņemtas liecības, ka jaunais koronavīrusa paveids ir ne tikai lipīgāks, bet arī nāvējošāks 17
8 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 5
6 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Diemžēl šiem Covid-19 pacientiem dzīvības glābt visbiežāk neizdodas. VM par skarbo situāciju Latvijā 12
9 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā
22:56
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 5
21:50
Uldis Šmits
Ziņas
Pēc Džo Baidena stāšanās amatā ES cer uz transatlantiskās partnerības restartu 2
21:06
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Cilvēki atvadās no izcilās teātra un kino aktrises Astrīdas Kairišas 2
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 94
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kā strādā Covid-19 vakcīnas, kas īsti notiek, kad mēs tiekam vakcinēti. Profesora Kaspara Tāra lekcija 14
8 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: “Iedomājieties, ja Vācijā tiesas zālē uz sienas būtu Himlera portrets…” Navaļnija tiesa ar čekistu fonā 12
10 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Smakas traucē dzīvot. Apkopota informācija par desmit vietām Latvijā, kur iedzīvotāji saskaras ar nepatīkamām smakām 7
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Cilvēki ziņo par blaknēm arī pēc otrās vakcīnas pret Covid-19 14
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 16
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dome liedz Kremļa vajātā opozicionāra Navaļnija atbalstītājiem doties pie Krievijas vēstniecības 24
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirmais Eiropas mēroga latvietis. Kas viņš bija?
10 stundas
LD
Linda Dombrovska
Medības
Cūku mēris atgriezies: ierobežoto medību dēļ tas var turpināt izplatīties 7
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vietām gaidāma migla un lietus. Laika prognoze sestdienai
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB aizturējis Jēkabpils mēru un pašvaldības uzņēmuma “Jēkabpils pakalpojumi” vadītāju 5
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jauno Vakcinācijas biroju vadīs bijusī XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektore Juhņēviča 36
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šo putnu kā mazuli ligzdā es apgredzenoju 2020.gada jūlijā.” Putnu eksperts Kalvāns atpazinis Nigērijā notverto zivjērgli 4
21 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Pateica, ka visa nauda ir samaksāta un vairāk nebūšot!” Jauniete no pensionāra Jura izkrāpusi auto un pazudusi ar galiem 30
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Lēdijas Gāgas uzstāšanās Džo Baidena inaugurācijas ceremonijā “sašūpo” soctīklus: dziedātājas tērps un putna piespraude bijusi slēpta ziņa 27
1 diena
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 166
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Koronavīrusa lipīgāko paveidu dēļ aicina gatavoties stingrākiem pasākumiem 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Austris
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jaunups: Kariņš sliktās ziņas nemitīgi atliek par nedēļu. Atbildīgāk būtu pateikt, kā mēs dzīvosim turpmākos divus mēnešus 34
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ideālās zupiņas meklējumos: sātīgas, sildošas un veģetāras
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 23. līdz 29.janvārim: kādas vēlmes piepildīsies
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 32
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pievērs uzmanību mājdzīvniekiem un ģimenes locekļiem! Horoskopi no 22. janvāra līdz 3. februārim
19 stundas