Latvijā
Politika

Levits aicina noteikt divas jaunas atceres un atzīmējās dienas2


Egils Levits.
Egils Levits.
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Valsts prezidents Egils Levits rosina parlamentu likumā noteikt 17.martu kā Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienu un 15.oktobri kā Valsts valodas dienu, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Levits Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai ir nosūtījis attiecīgos rosinājumus grozījumu likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” pilnveidei.

Valsts prezidents paudis viedokli, ka “Latvijas valstiskuma otrā gadsimta sākumā ir nepieciešams atgriezt sabiedrības sociālajā atmiņā zināšanas par Latvijas patriotu pretošanos okupācijas režīmiem un godināt mūsu varoņus, kuri uzturēja Latvijas tautas prasību pēc savas valsts un neatkarības dzīvu visos okupācijas gados”.

Valsts prezidenta kancelejā norāda, ka pilsoniskās sabiedrības aktīvisti aizsākuši tradīciju kā nacionālās pretošanās kustības atceres dienu atzīmēt 17.martu – dienu, kad profesora Konstantīna Čakstes vadītā Latvijas Centrālā padome 1944.gadā pabeidza parakstu vākšanu memorandam, kurā Latvijas tautas vārdā tika pieprasīta Latvijas neatkarības faktiska atjaunošana. Memorandā tika pausta pārliecība, ka Latvijas valsts un tās Satversme juridiski turpina pastāvēt.

Valsts prezidents uzskata, ka Nacionālās pretošanās kustības piemiņas diena būs būtisks atgādinājums, ka neatkarīga un demokrātiska Latvija ir jāsargā arī šodien.

Ar likumdevēja noteiktu Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienu Latvijas tauta izrādīs cieņu un godinās savus varoņus, apliecinās Latvijas valstiskuma nepārtrauktības uzturēšanu abu totalitāro okupācijas režīmu laikā un atgādinās katra pilsonisko pienākumu aizstāvēt savu valsti, norāda Levits.

1998.gada 15.oktobrī konstitucionālais likumdevējs pabeidza vēl Satversmes izstrādāšanas laikā aizsāktās diskusijas un Satversmes 4.pantā nostiprināja latviešu valodu kā valsts valodu Latvijas Republikā.

Ar Satversmes 4.panta grozījumu latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda tika nostiprināta kā viena no valstiskuma svarīgākajām konstitucionālajām vērtībām, atgādina Valsts prezidents.

“Atzīmējot Valsts valodas dienu 15.oktobrī, būtu iespējams uzsvērt latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas konstitucionālo nozīmi saliedētas Latvijas sabiedrības veidošanā un Latvijas valstiskuma pastāvēšanā.

Tas sekmētu labāku Latvijas valstiskuma pamatu izpratni un dotu iespēju veidot Latvijas sabiedrību vienojošu konstitucionālo identitāti Latvijas kultūrtelpā,” pauž Levits.

Valsts prezidents ir uzsvēris, ka Valsts valodas diena Latvijai piederīgajiem gan Latvijā, gan diasporā atgādinātu par mūsu kopējo atbildību latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas kopšanā, lietošanā un turpmākā attīstībā.

Tas varētu sekmēt ikvienu tiekties pēc izcilības valsts valodas prasmē un plašāk lietot valsts valodu ikdienas saziņā, skaidro valsts augstākā amatpersona.

Saistītie raksti

Valsts valodas dienas atzīmēšana 15.oktobrī akcentētu šo dienu kā konstitucionāli svarīgu un visai sabiedrībai kopīgi atzīmējamu dienu. Tas sekmētu mazākumtautību iesaisti un veicinātu modernas, atvērtas latvietības nacionālā valstī koncepcijas iedzīvināšanu, norāda Valsts prezidenta kancelejā.

Saskaņā ar likumu Latvijā ir svētku dienas, kas ir brīvdienas, un atceres un atzīmējamās dienas. Kādas tās ir šobrīd, lasiet šeit.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Muzeja lielākais izaicinājums ir mainīt cilvēkus”. INTERVIJA ar Solvitu Vību
Intervija 13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Aprūpes centrā “Kalkūni” atklāj seksuālu uzmākšanos nepilngadīgai klientei
14 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Ķekavā auto notriecis velosipēdistu: šokā gan cietušais, gan autovadītāja 1
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 21 bojāgājušais, 1030 ievainoti
1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
No Vīgriezes līdz Cūkasdziesmai: izpētīti uzvārdi Kurzemē, Zemgalē un Sēlijā 1
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sestdien gaidāms pavasarīgs laiks
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Gulbim neizdodas pārsteigt Monfisu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 1
2 stundas