Vai izsijās Krievijas pilsoņus līdz 1. septembrim? 17

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš! 11
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
Lasīt citas ziņas

“Ja līdz 1. septembrim mums būs jāizskata visu 25 tūkstošu Krievijas pilsoņu iesniegumi par pastāvīgās uzturēšanās atļaujas pagarināšanu Latvijā, tad ne teorētiski, ne praktiski šis uzdevums nav izpildāms un tas var ievilkties vairāku gadu garumā,” tā Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē šonedēļ sacīja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) vadītāja Maira Roze.

Parlaments ar pagājušā gadā pieņemtajiem likuma grozījumiem noteicis, ka Krievijas pilsoņiem, kuri pirms Krievijas pilsonības iegūšanas bijuši Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi, pastāvīgās uzturēšanās atļauja būs derīga līdz 2023. gada 1. septembrim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja personas vēlas atkārtoti saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļauju, tām līdz 1. septembrim jāiesniedz apliecinājums par valsts valodas apguvi atbilstoši Imi­grācijas likumā noteiktajam – vismaz pamatlīmeņa 2. pakāpē.

Tas ir jādara Krievijas pilsoņiem vecumā no 15 līdz 75 gadiem, un, pēc PMLP datiem, tās ir 17 865 personas.

Taču, lai PMLP pagarinātu pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, tai, kā skaidroja pārvaldes vadītāja M. Roze, ir jāapstrādā visi iesniegumi – gan tie, kur nav nepieciešams valsts valodas zināšanu apliecinājums, gan iesniegumi, kuriem jāpievieno dokuments par šīm zināšanām.

Turklāt katru personu pārbauda valsts drošības iestādes un šīs pārbaudes ieilgstot – daudzos gadījumos pārbaužu termiņi tiekot pagarināti. Jāņem vērā arī tas, ka atteikumi izsniegt pastāvīgo uzturēšanās atļauju tiks apstrīdēti tiesā.

Nepieciešami 48 darbinieki un 2,3 miljoni eiro

Jau tagad iesniegumu skaits arvien palielinoties, jo tos sūta tie Krievijas pilsoņi, kuri ir atbrīvoti no valsts valodas eksāmena kārtošanas, bet PMLP kavējot izskatīšanas termiņu (tas jāizdara mēneša laikā), jo šim papildu darbam trūkstot darbinieku un finansējuma.

PMLP ir iestāde, kura nevar lepoties ar konkurētspējīgu atalgojumu – tikai nesen tas tika paaugstināts par 100 eiro un, kā informēja iestādes vadītāja, tagad sasniedzot 885 eiro pirms nodokļu nomaksas.

PMLP darba apjoms ir ļoti plašs – iestāde sniedz 32 pamatpakalpojumus un 19 e-pakalpojumus. Tā uztur un attīsta 12 valsts nozīmes informācijas sistēmas, tai skaitā Fizisko personu reģistru, kura datus lieto ļoti liels skaits valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī komersantu.

Mediji jau daudz rakstījuši par PMLP nespēju tikt galā ar personas dokumentu (pasu un ID karšu) izsniegšanu Latvijas iedzīvotājiem.

Cilvēkiem bija un joprojām ir jāstāv garās rindās, lai tiktu pie personas dokumentiem.

Lai varētu izpildīt 13 Saeimas pieņemtos Imigrācijas likuma grozījumus, PMLP ir nepieciešami 48 papildu darbinieki, kuru algošanai vajadzīgi 2,3 miljoni eiro. M. Roze sacīja, ka joprojām neesot zināms, vai šī nauda tikšot piešķirta.

“Mēs nevaram paņemt darbiniekus no ielas. Viņiem ir nepieciešamas juridiskās zināšanas, jo ir jāvērtē, kāda ir Krievijas pilsoņa saikne ar mūsu valsti, vai viņam vispār ir iespēja saņemt pastāvīgo uzturēšanās atļauju, kas tiek izsniegta uz pieciem gadiem. Ja tā nepienākas, tad, iespējams, var izsniegt termiņuzturēšanās atļauju. Tas nav tā vienkārši – mēs anulējam, un viss!” skaidroja Roze.

Saeimas komisijā par šo jautājumu raisījās debates, deputātiem norādot, ka ir steidzīgi jāmeklē risinājums.

Kā sacīja komisijas vadītājs Ingmārs Līdaka, neizskatot pastāvīgo uzturēšanās atļaujas piešķiršanu vai anulēšanu līdz 1. septembrim, Krievijas pilsoņi palikšot gaisā karājoties – viņus neizdzīs no valsts, bet Latvijā viņi neatradīsies likumīgi.

Komisijas priekšsēdētājs norādīja: “Likums ir jāpilda abām pusēm, gan iedzīvotājiem, gan arī valstij. Ja valsts nevar nodrošināt to, ka iedzīvotājs var pildīt likumu, tad kaut kas nav kārtībā.”

Priekšlikums grozīt noteikumus

Komisija nolēma rosināt grozīt Imigrācijas likuma pārejas noteikumus, lai pastāvīgo termiņuzturēšanās atļaujas piešķiršanas procesu varētu nodrošināt trīs gadu garumā.

Proti, tiem, kuriem šo atļauju termiņš beidzas 2024. gadā, varētu to pagarināt nevis līdz šī gada 1. septembrim, bet vēlāk. To pašu varētu darīt arī tie, kuriem tas beidzas 2025. gadā.

Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija nav likumdošanas komisija, tādēļ, kā skaidroja I. Līdaka, šī komisija ar savu priekšlikumu vērsīšoties pie Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas, kurai ir tiesības nākt klajā ar likuma grozījumiem.

Imigrācijas likuma grozījumus pieņēma 13. Saeima pirmsvēlēšanu gaisotnē, un iniciators tiem bija Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava.

Likuma grozījumi tika pieņemti bez valsts budžeta finansējuma, tātad, neņemot vērā, ka PMLP trūkst darbinieku, lai nodrošinātu likuma izpildi līdz šī gada 1. septembrim. Kā deputāts Dombrava patlaban vērtē radušos situāciju?

Dombrava: “Mērķis bija izveidot filtru”

“Mērķis nav visiem Krievijas pilsoņiem atjaunot pastāvīgās uzturēšanās atļaujas. Nianse ir tā, ka vairākumam no viņiem ir jāiesniedz valsts valodas zināšanu apliecinājums. Ja to nevar uzrādīt līdz noteiktajam termiņam, tad uzturēšanās atļauja šīm personām nav pagarināma.

Citu valstu piederīgajiem, kad viņi vēlējās iegūt pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, bija nepieciešamas valsts valodas zināšanas, bet Krievijas pilsoņiem, kuri pirms Krievijas pilsonības iegūšanas bijuši Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi, tas man nesaprotamu iemeslu dēļ netika prasīts.

Tagad, ņemot vērā sarežģīto ģeopolitisko situāciju, mūsu drošības interesēs nav tas, ka Latvijā uzturas liels Krievijas pilsoņu skaits.

Tie, kuri ir noskaņoti draudzīgi Latvijai, kuriem ir valsts valodas zināšanu apliecinājums, viņiem nebūs problēmu iegūt Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusu. Savukārt tiem, kuri Latvijā ir uzturējušies, kopš atguvām neatkarību, kuri apzināti no Latvijas nepilsoņiem kļuva par Krievijas pilsoņiem, tiem šis uzturēšanās laiks Latvijā, visticamāk, septembrī beigsies,” secina Dombrava.

Viņš uzskata, ka esot iespējams diskutēt par nelieliem precizējumiem Imigrācijas likuma pārejas noteikumos, kas varētu pagarināt pastāvīgo uzturēšanās atļauju saņemšanas laiku par dažiem mēnešiem.

J. Dombrava: “Izstrādājot Imigrācijas likuma grozījumus, nebija mērķis, lai visi Krievijas pilsoņi atjaunotu savu pastāvīgās uzturēšanās atļauju. Mērķis bija izveidot filtru, kuram cauri izlaiž gan ar valsts valodas zināšanām, gan drošības iestāžu pozitīvu atzinumu. Ja Krievijas pilsonis, piemēram, ir piedalījies nesankcionētās protesta akcijās pret Latvijas valsti, kaut vai pie “atbrīvotāju” pieminekļa Pārdaugavā, tad šī jaunā uzturēšanās atļauja nav piešķirama.”

Kas ir šie cilvēki, kurus pamatā skar likuma grozījumi? PMLP vadītāja Roze deputātiem skaidroja, ka liela daļa Latvijas nepilsoņu izvēlējās kļūt par Krievijas pilsoņiem, kā arī Latvijas pilsoņi par Krievijas pilsoņiem tādēļ, ka bieži ceļoja uz Krieviju un arī vēlējās saņemt Krievijas pensiju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
“Ieradusies uzņemšanā, jo tā kā reibstot galva un mūzika skan galvā” – kāda ārsta stāsts par pacientes sūdzībām
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Plūdu draudi Daugavā Pļaviņu – Jēkabpils posmā; iespējams, atslēgs elektrību. Izsludināts sarkanais brīdinājums!
Piecas lietas, kuras vislabāk ukraiņiem noder cīņā pret orkiem. Ieroči, kas izmainīja cīņas gaitu
TESTS. Pārbaudi sevi: noskaidro, cik labi pārzini dažādu valstu karogus!
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
TESTS. Pārbaudi sevi: noskaidro, cik labi pārzini dažādu valstu karogus!
18:00
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm
17:44
TV24
Ministre: Rodas jautājums, kā interesēs ir Rēzeknes domes deputātu bezdarbība?
17:25
TV24
Kurš vispār sklandrausi pieteica kā labāko Latvijas ēdienu?! Eksperts smejas, ka ne bukstiņputru, ne zirņus ar speķi nedrīkst nekur “sūtīt!”
Policija lūdz palīdzību attēlos redzamā vīrieša identitātes noskaidrošanai
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm
TV24
Tieslietu ministre: Skolotājus var sodīt, ja tie nerunā latviski. Tā ir vienīgā valoda, kas ir jālieto
Piedņestras separātisti pieprasa Krievijas “aizsardzību no pieaugošā Moldovas spiediena”. Kampaņa histērijas radīšanai?
Krimināls
FOTO. Vai mērķtiecīgi plānots uzbrukums? Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums
Kokteilis
VIDEO. Kas labāk izgaismos zāli – olīveļļa vai sviests uz Dona galvas? Eirovīzijas priekšnesuma “mēģinājums” turpinās
VIDEO. Noskaties! Cik bieži tu piestāj ceļmalā, kad kādam citam auto gadījusies ķibele?
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
“Nāciet laicīgi…” Paziņo, kur un kad notiks Alekseja Navaļnija bēres Krievijā
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
Tevi sagaida interesanta un notikumiem bagāta diena! Horoskopi 29. februārim
TV24
“Prāmju satiksmē viss ir slikti.” Nozares eksperts dzirdējis, ko kuluāros par prāmju nākotni Latvijā runā ierēdņi
Naktī daudzviet piesals. Kāds laiks būs februāra pēdējā dienā?
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Kokteilis
VIDEO. Uģis Kuģis bijis Samantas Tīnas vēdiskās ticības skolotājs, taču ne visus krišnaitu noteikumus viņa ir gatava pieņemt
TV24
VARAM ministre: Mēram nav uzreiz jāatkāpjas, kad KNAB ierodas pašvaldībā
TV24
Ministre: Rodas jautājums, kā interesēs ir Rēzeknes domes deputātu bezdarbība?
Mārupes mērs Ence izturējis uzticības balsojumu
Kriminālprocesā par Krievijā ražotu saplākšņu eksportu izmeklēšanas darbības veiktas LTRK Valmieras nodaļas telpās
Lauksaimnieki kopā ar mežstrādniekiem pošas uz protestu nākošnedēļ Rīgā
Problēma nav tikai Rīgā! Tiesībsargs aptaujās iedzīvotājus par izklaides trokšņa ietekmi uz naktsmieru
Slēpošanas kūrortos Alpos apturēti pacēlāji! Daudzviet Eiropas kalnos katastrofāli trūkst sniega