Ekonomika
Darbs un nauda

Vai palīdzēsi baņķierim nopirkt luksusa auto?0

Publicitātes foto

Iedomājies – medijos izskan aicinājums ziedot līdzekļus ar uzsaukumu “Palīdzēsim baņķierim nopirkt BMW!” Vai Tu ziedotu?

Droši vien jau nē. Tomēr daudzi no mums nevajadzīgi dāvina baņķieriem savu naudu, neizpētot, kādi ir nosacījumi un izmaksas tiem finanšu produktiem, kurus mēs izmantojam.

Izmaksas ir svarīgas

Ja ar kurpēm mēdz būt tā, ka Tu nopērc dārgas kurpes un tās ir daudz labākas nekā lētāki apavi, tad finanšu tirgos parasti ir otrādi. Ja Tu pērc dārgāku ieguldījuma produktu, tad, visticamāk, tavs ilgtermiņa rezultāts būs vājāks, nekā tad, ja nopirksi līdzīga profila produktu ar zemākām izmaksām. Tas ir tādēļ, ka katrs eiro, kas izmaksāts komisijās, vistiešākajā veidā samazina tava konta atlikumu.

Statistika rāda, ka gandrīz neviena baņķiera “gudrība” vai īpašās spējas nespēj kompensēt augstākas komisijas. Daudzu gadu laikā, piemēram, krājot pensijai, atšķirība var būt tūkstošiem un pat desmitiem tūkstoši eiro.

Finanšu pārdevējs arī ir pārdevējs!

Kad bankā vai citā finanšu iestādē runā ar finanšu speciālistu vai konsultantu par dažādiem finanšu risinājumiem, atceries, ka šī cilvēka galvenais uzdevums ir pārdot produktu un vairāk nopelnīt, nevis palīdzēt Tev.

Diemžēl bieži ir sastopama tāda prakse, ka speciālisti Tev pastāstīs tikai par daļu no izmaksām vai vispār nepieminēs izmaksas, kas ir saistītas ar produktu, ja Tu par tām nejautāsi. Tādēļ vienmēr lūdz skaidri un gaiši izskaidrot visas izmaksas, kas saistītas ar konkrēto finanšu produktu, kuru Tev piedāvā.

Zini, kur meklēt informāciju

Par dažiem finanšu produktiem atrast pilnīgu informāciju var būt grūti, tomēr daudzos gadījumos mums palīdzēs Eiropas Savienība, kas pakalpojumu sniedzējiem pieprasa veidot tā sauktos pamatinformācijas dokumentus. Meklē ieguldījuma fonda, pensiju plāna vai uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas pamatinformācijas dokumentu, kurā līdz ar citu informāciju būs norādītas šī produkta izmaksas.

“Latvijā augstas finanšu produktu izmaksas ir bijusi liela problēma. Tieši tādēļ nodibinājām INDEXO un uzsākām strauju, spēcīgu cenu konkurenci pensiju tirgū. 2. pensiju līmenī konkurence tagad jau ir aktīva un izmaksas arī strauji samazinās. Bet ar daudziem citiem produktiem, piemēram, uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu un ieguldījumu fondiem, vēl ir tā, ka cilvēki bieži pārmaksās, ja rūpīgi neizpētīs nosacījumus,” norāda INDEXO izpilddirektors Toms Kreicbergs.

Saistītie raksti

Trīs galvenās lietas, ko vienmēr ir vērts paturēt prātā, iegādājoties finanšu produktus: pirmkārt, izmaksas ir svarīgas, otrkārt, pārdevējs nav Tavs draugs, treškārt, meklē un izpēti pamatinformācijas dokumentu pats. Tad Tu nevienam baņķierim BMW neuzdāvināsi, bet varēsi vairāk iekrāt pats savam spēkratam!

Vēlies labāk pārvaldīt savas finanses un gudri ieguldīt savus līdzekļus? INDEXO ir izveidojis bezmaksas video ciklu “INDEXO Akadēmija”, kas palīdzēs tev labāk orientēties ieguldījumu pasaulē. Uzzini vairāk vietnē INDEXO.LV/AKADEMIJA!

INDEXO – par izdevīgiem pensiju plāniem un labāku finanšu vidi Latvijā!

LA.lv
PS
Pēteris Strautiņš
Ekonomika
Ekonomists: Dusošā skaistule Latvija – par IKP izmaiņām 2019.gadā
20 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Latvijā lēnākā ekonomikas izaugsme Baltijā
22 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latvijas Būvuzņēmēju partnerību turpmāk vadīs Gints Miķelsons
22 stundas

Lasītākie raksti

VK
Vita Krauja
Kultūra
Arī sabiedrība ir atbildīga par cilvēka izvēlēm. Saruna ar Rēziju Kalniņu
Intervija 1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Burovs: GKR jāpierāda, ka tā nav satelītpartija
25 minūtes
VE
Veselam.lv
Veselam
VIDEO. Komiski par traģisko! Mediķi aizsargtērpos dejo “Gulbja ezeru”
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO. Porziņģa 24 punkti neglābj “Mavericks” no zaudējuma
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Grieķija izrāda apņēmību neielaist valstī nelegālos imigrantus
1 stunda