Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

Vai PEP mammu izsaucāt? Pirmā emocionālā palīdzība mājās mammām 0

Kāda teika vēsta, ka dzīve ir gluži kā upe ar diviem krastiem. Vienā krastā cilvēks pavada visu savu mūžu līdz pirmā bērna dzimšanas dienai. Šajā pusē viss ir mīļš un pazīstams. Taču dzemdības nozīmē pārpeldēt upi – reizēm tā ir ļoti plata, un mamma procesa laikā zaudē visus spēkus. Nonākot otrā krastā, viņa atklāj, ka tur viss ir jauns, nepazīstams un arī pati kļuvusi citāda. Bieži vien krastā sievieti neviens nesagaida un viņai vienatnē jāsaprot jaunā lietu kārtība. PEP jeb pirmās emocionālās palīdzības mammas ir profesionāli mācīti cilvēki, kuri sagaida jauno māmiņu, pastāsta, kā dzīvot šajā upes pusē, ko darīt un kā tikt galā ar jauno lomu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Jūs nekad vairs neēdīsit šos ēdienus, kad uzzināsit to sastāvu
14 iecienīti produkti, kuru sastāvā ir vielas, kas var veicināt vēža veidošanos 14
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kuriem Līgo svētki būs īpaši izdevušies
Lasīt citas ziņas

PEP mammas ir ģimenes psihoterapeites Vitas Kalniņas un ģimenes psiholoģiskā atbalsta centra Līna izveidota programma, kurā sagatavo profesionālas atbalsta personas jaunajiem vecākiem. Pēcdzemdību periodā un laikā, kamēr bērns ir mazs, sievietes var būt ļoti emocionāli jūtīgas un sastapties ar daudziem neatbildētiem jautājumiem. Palīdzība tiek piedāvāta mammām un bērniem no dzimšanas brīža līdz trīs gadu vecumam.

No mammas mammai

Lai kļūtu par šāda veida atbalstu, vajadzīga liela apņemšanās un aicinājums. Taču ar to vien nebūs gana. Sievietei, kas vēlas iziet divu gadu mācību kursu, obligāti jāaudzina vismaz viens bērns, kurš kursa beigās būs vecāks par trim gadiem, un jāiegūst augstākā izglītība vienā no jomām – psiholoģijā, pedagoģijā, sociālajā darbā, medicīnā vai humanitārajās zinātnēs. Mācībās augsti kvalificēti profesionāļi vada gan teorētiskās, gan praktiskās nodarbības. Taču arī tad, kad sertifikāts jau kabatā, lai nodrošinātu kvalitāti un saņemtu atbalstu, reizi divos mēnešos jaunās speciālistes satiekas kopīgās supervīzijās jeb konsultācijās.

CITI ŠOBRĪD LASA
Dažreiz cilvēki, izdzirdot par programmu, izturas visai skeptiski, apšaubot tās lietderību. Tomēr PEP mammas no citiem speciālistiem atšķiras ar to, ka pašām ir bērni un viņas bieži vien nonākušas līdzīgās situācijās. Personiskā pieredze ļauj būt iejūtīgākai un saprotošākai sarunās ar jaunajiem vecākiem.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.