Foto – Shutterstock

Vai PEP mammu izsaucāt? Pirmā emocionālā palīdzība mājās mammām 0

Kāda teika vēsta, ka dzīve ir gluži kā upe ar diviem krastiem. Vienā krastā cilvēks pavada visu savu mūžu līdz pirmā bērna dzimšanas dienai. Šajā pusē viss ir mīļš un pazīstams. Taču dzemdības nozīmē pārpeldēt upi – reizēm tā ir ļoti plata, un mamma procesa laikā zaudē visus spēkus. Nonākot otrā krastā, viņa atklāj, ka tur viss ir jauns, nepazīstams un arī pati kļuvusi citāda. Bieži vien krastā sievieti neviens nesagaida un viņai vienatnē jāsaprot jaunā lietu kārtība. PEP jeb pirmās emocionālās palīdzības mammas ir profesionāli mācīti cilvēki, kuri sagaida jauno māmiņu, pastāsta, kā dzīvot šajā upes pusē, ko darīt un kā tikt galā ar jauno lomu.

Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus 9
“Iesaistīties kaujās ar krievu “SU-57″ nevajag – tā ukraiņiem būtu pašnāvība,” atzīst Rajevs
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
Lasīt citas ziņas

PEP mammas ir ģimenes psihoterapeites Vitas Kalniņas un ģimenes psiholoģiskā atbalsta centra Līna izveidota programma, kurā sagatavo profesionālas atbalsta personas jaunajiem vecākiem. Pēcdzemdību periodā un laikā, kamēr bērns ir mazs, sievietes var būt ļoti emocionāli jūtīgas un sastapties ar daudziem neatbildētiem jautājumiem. Palīdzība tiek piedāvāta mammām un bērniem no dzimšanas brīža līdz trīs gadu vecumam.

No mammas mammai

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai kļūtu par šāda veida atbalstu, vajadzīga liela apņemšanās un aicinājums. Taču ar to vien nebūs gana. Sievietei, kas vēlas iziet divu gadu mācību kursu, obligāti jāaudzina vismaz viens bērns, kurš kursa beigās būs vecāks par trim gadiem, un jāiegūst augstākā izglītība vienā no jomām – psiholoģijā, pedagoģijā, sociālajā darbā, medicīnā vai humanitārajās zinātnēs. Mācībās augsti kvalificēti profesionāļi vada gan teorētiskās, gan praktiskās nodarbības. Taču arī tad, kad sertifikāts jau kabatā, lai nodrošinātu kvalitāti un saņemtu atbalstu, reizi divos mēnešos jaunās speciālistes satiekas kopīgās supervīzijās jeb konsultācijās.

Dažreiz cilvēki, izdzirdot par programmu, izturas visai skeptiski, apšaubot tās lietderību. Tomēr PEP mammas no citiem speciālistiem atšķiras ar to, ka pašām ir bērni un viņas bieži vien nonākušas līdzīgās situācijās. Personiskā pieredze ļauj būt iejūtīgākai un saprotošākai sarunās ar jaunajiem vecākiem.

Palīdz, bet neārstē

Darbs sākas no brīža, kad konsultante tiek aicināta to darīt. Visbiežāk tas ir tad, kad bērns piedzimis, taču vairākas PEP mammas atzīst, ka vēlētos vismaz reizi tikties ar grūtnieci arī pirms dzemdībām, lai iepazītos un laikus sagatavotos pārmaiņām.

Mazo bērnu mammām profesionāle sniegs dažādu palīdzību.

* Atbalstīs, informēs un iedrošinās pirmajās dienās un nedēļās, palīdzot vecākiem apgūt jauno lomu.

* Iedrošinās vecākus pazīt mazuļa izturēšanos un sekot līdzi tai.

* Pastāstīs, kā palīdzēt jaunpiedzimušajam adaptēties pasaulē.

* Paskaidros, kā mazināt stresu un atbalstīt bērna vajadzības.

* Parādīs, kā komunicēt un pareizi nēsāt bērniņu.

* Konsultēs zīdīšanas jautājumos.

* Palīdzēs rast risinājumu, ja bērns ir pārāk raudulīgs, nemierīgs, slikti guļ.

* Pārrunās ar vecākiem mazuļa ikdienas aprūpi, kā arī ikdienišķus audzināšanas jautājumus. Kādas ir vecumam atbilstīgas rotaļas un rotaļlietas? Kāpēc bērns man kož? Ko darīt, lai viņš klausītu? Vai tiešām viņš nedrīkst gulēt manā gultā?

* Ieteiks, kur vērsties pēc specifiskas profesionālas palīdzības.

* Atbalstīs gan vesela, gan slima bērna aprūpē (stacionārā).

Mācību laikā tiek apgūti arī psiholoģijas un fizioterapijas kursi, tāpēc šīs sievietes pārzina bērna fiziskās un emocionālās attīstības posmus un ieteiks, ja nepieciešams vērsties pie ārsta. Taču galvenais PEP mammu uzdevums ir iedrošināt jaunos vecākus un palīdzēt saprast, ka ir normāli daudzas lietas nezināt. Reizēm, lai mazinātu uztraukumu, ir svarīgi dzirdēt, ka viss tiek darīts pareizi.

! PEP mamma var palīdzēt dažādos jautājumos, taču šī konsultācija nekad nevar aizstāt vizīti pie ārsta.

Vizīte bez kabineta

PEP mamma, saņemot aicinājumu, dodas pie klientes uz mājām. Satikties iespējams dažādos laikos, taču parasti tas notiek divu trīs dienu laikā no brīža, kad saņemts zvans. Pirmās vizītes sākumā sievietes iepazīstas, noskaidro, kas ir sasāpējis un ko sagaida no konsultācijas. Izrunā laika ierobežojumu, samaksas un konfidencialitātes jautājumus un tad ķeras klāt katrai situācijai.

Dažkārt sarunas sākumā ir visai biklas, bet reizēm jau kopš pirmās minūtes vārdi neapstādināmi plūst no jaunās māmiņas mutes. Šādas situācijas var saprast, jo nereti mājiniekiem apnicis klausīties par pamperiem un atraudziņām, taču stāstāmā un jautājamā vēl tik daudz. Sarunu gaitā precizē, kādas tieši grūtības piedzīvo mamma, kas būtu vēlamās pārmaiņas un uzlabojami, kā arī mēģina kopīgi rast veidu, kas situāciju mammai un mazulim atvieglotu. Bieži ilglaicīgu un noturīgu risinājumu nav iespējams atrast uzreiz, tas visdrīzāk noskaidrojas turpmākajās vizītēs.

Parasti sarunas ilgst aptuveni 90 minūtes. PEP mammas ir gatavas uzklausīt visu, kas sasāpējis, tomēr viņu galvenā kompetence ir tieši mātes un bērna attiecības. Atšķirībā no psihologa, pie kura cilvēks visbiežāk dodas viens, šajās sarunās vienmēr klāt ir bērns. Vecākiem konsultācijas laikā nav jāvajadzīga aukle.

Vistuvākais cilvēks grūtniecības laikā un pēc tās mazajam ir mamma, tāpēc sarunas paredzētas, lai atbalstītu sievietes, taču vajadzības gadījumā iesaistīties var tēvs vai jebkurš cits ģimenes loceklis.

Ieteikumi pārsvarā virzīti uz to, lai stiprinātu jauno māmiņu viņas ticībā savām izjūtām dažādos jautājumos, taču tie ir neuzbāzīgi, un kliente var izvēlēties sev pieņemamāko risinājumu.

Sadarbības modeļi ir dažādi, tomēr visefektīvākā palīdzība tiek sniegta ilgākā laika periodā. Akūtos gadījumos tās var būt divas vai vairākas mājvizītes nedēļas laikā, taču lietderīgi ir arī tikties divas reizes mēnesī, sekojot līdzi konkrētās ģimenes vajadzībām.

Neraugoties uz to, ka palīdzības projekta pamatdoma ir doties uz mājām, satikties iespējams arī citur, piemēram, dzemdību iestādē, slimnīcā vai pat parkā, ja abas puses ir ar mieru.

Satiec savu PEP mammu!

Vecāku atbalsts, kad mammas iet pie mammām un tēti pie tētiem, sastopams daudzviet Eiropā. Latvijā tas ir pirmais šāda veida projekts, kaut gan tas labi iedzīvojies un jau ir sniegta palīdzība vairākiem desmitiem mammu.

Lai satiktu savu PEP mammu vai pieteiktos mācībām, interneta vietnē www.pep.lv atrodama visa vajadzīgā informācija un profesionāļu tālruņu numuri. Patlaban Latvijā darbojas vienpadsmit profesionāli mācītas PEP mammas – astoņas Rīgā, divas Valmierā un viena Salaspilī.

Vienas vizītes cena ir aptuveni 20–30 eiro, un tā ilgst 90 minūtes. Reizēm sarunas mēdz ievilkties, taču pastāv viedoklis, ka tas nav produktīvi nevienai no iesaistītajām personām.

Otrā mācību gada laikā topošajām PEP mammām ir obligātā prakse, kuras laikā maksa par pakalpojumiem netiek ņemta. Arī patlaban iespējams bez maksas uzaicināt topošo, bet pietiekami zinošo konsultanti, atsevišķi vienojoties vien par ceļa izdevumiem. Sīkāku informāciju par sadarbības noteikumiem katra sieviete sniedz individuāli. Kustībai kļūstot lielākai, iespējams, pirmā emocionālā palīdzība varētu tikt finansēta no pašvaldību līdzekļiem, tādējādi nodrošinot ģimenēm bezmaksas aprūpi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jaunie vecāki mēdz kautrēties no nesakārtota dzīvokļa un citiem ikdienas sīkumiem, taču šīs profesionāles pašas ir mammas un apzinās, ko nozīmē bērna ienākšana mājās. Mammai savukārt jābūt drosmīgai, lai atzītu, ka viena netiek galā un pēc palīdzības jāvēršas pie sveša cilvēka, taču tas parasti atmaksājas, nodrošinot labsajūtu gan vecākiem, gan atvasei.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus
“Iesaistīties kaujās ar krievu “SU-57″ nevajag – tā ukraiņiem būtu pašnāvība,” atzīst Rajevs
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
“Dzirdēju trokšņus bēniņos – domāju, ka tas ir dzīvnieks, bet izrādījās, ka bija daudz sliktāk…”
FOTO. “Mani visu laiku dzīve ir mocījusi…” aktieris Mārtiņš Vilsons ar asarām acīs atceras par smagāko, ko piedzīvojis dzīvē
Lasīt citas ziņas
EP pieņem lēmumu par ilgtermiņa palīdzību Ukrainai: tuvākajos mēnešos tai piegādās vienu miljonu artilērijas lādiņu
Jānis Slaidiņš: Krievi pastiprina savus spēkus Ļeņingradas apgabalā, lai veiktu lidojumus virs Baltijas jūras
FOTO. Pirmie pavasara ziedi baltos un violetos toņos iekrāso romantisko Ķemeru vēsturisko parku
FOTO. Sabiedrības krējums pulcējas Dailes teātra “Kaukāziešu krīta aplis” pirmizrādē
Vācijā 27.martā būs plaši streiki sabiedriskā transporta sektorā – gan lidostās, gan dzelzceļu stacijās un ostās
22:45
Skaisti vārti Dublinā! Latvijas futbola izlase EČ kvalifikācijas sākumu var sagaidīt labā noskaņojumā
22:14
EP pieņem lēmumu par ilgtermiņa palīdzību Ukrainai: tuvākajos mēnešos tai piegādās vienu miljonu artilērijas lādiņu
21:30
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
Krievijas robeža beigsies tur, kur tiks sakauts Putins
Vērienīgo Francijas protestu dēļ atlikta Čārlza III vizīte
Pirkstiņuzkodas – karbonāžu kalnu vietā
FOTO. “Mani visu laiku dzīve ir mocījusi…” aktieris Mārtiņš Vilsons ar asarām acīs atceras par smagāko, ko piedzīvojis dzīvē
ASV piemērojusi sankcijas Lukašenko oficiālajai reaktīvajai lidmašīnai, ko izmanto arī viņa ģimene
Viņa bagāžā atrada kokaīnu…Jamaikas tiesa nosaka Latvijas pilsonim 2 miljonu dolāru drošības naudu par narkotiku kontrabandu
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Viļņas Drošības foruma eksperti: “Mums ir jāpalīdz Ukrainai uzvarēt, nevis izdzīvot, un tas ietver Krimas atbrīvošanu”
Dombrovskis neplāno kandidēt uz Valsts prezidenta amatu
Latvijā daudzviet centrālajos rajonos novērojums spožs halo ap sauli
FOTO. Princis Viljams negaidīti ieradies vizītē Polijā: tas tika turēts lielā noslēpumā
Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus
Armijas pārtikas iepirkumā iesaistītais uzņēmums “Zītari LZ” apgalvo, ka ir radies nepareizs priekšstats par lietas apstākļiem
FOTO. Kā no fantastikas filmām! Latviešu fotogrāfs šonakt Kurzemē iemūžinājis mūsu platuma grādos reti redzamu dabas parādību
Skatītājs jautā: Valstī nav naudas medicīnai, bet kāpēc atrod miljonus, lai varētu padancot?
Daiļslidošanas zvaigzne Vasiļjevs pēc uzstāšanās PČ Japānā izjūt prieku par aplausiem, bet par savu rezultātu ir vīlies
Ja tu kādam esi ko apsolījis, tad šo solījumu vajadzētu arī turēt! Horoskopi 25.martam
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
“Iesaistīties kaujās ar krievu “SU-57″ nevajag – tā ukraiņiem būtu pašnāvība,” atzīst Rajevs
FOTO. Zemeņu audzētāja 6 zelta padomi – kā tikt pie izcilas zemeņu ražas
Olafs Zvejnieks: Latvijā banku mierīgo un saldo snaudu satricināja “sliktais policists” Ašeradens
Migrācijas koridors caur Franciju – joprojām vaļā. Visi migranti, kuri Apvienotajā Karalistē ieradīsies nelegāli, uzreiz zaudēs tiesības “legalizēties”
Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieki atraduši ieroci pret baktēriju visbīstamāko sargu
Skaisti vārti Dublinā! Latvijas futbola izlase EČ kvalifikācijas sākumu var sagaidīt labā noskaņojumā