Foto – Fotolia freepeoplea

Vārdi, ko sievietes saka dzemdībās un kas ir pilnīgi normāli 3

Pabijušas daudzās dzemdībās, mēs, vecmātes un dūlas, droši varam teikt, ka dzemdībās no brīnišķīgas, spēcīgas dzemdējošas sievietes mutes var dzirdēt visu, ko vien var iedomāties. Vārdus, ko sieviete instinktīvi saka dzemdību laikā, šajā transformējošā dzīves notikumā. Protams, mēs varētu domāt: “Ooo, es iepriekš neko tādu neesmu dzirdējusi!” Šeit būs vārdi un frāzes, ko dzemdību atbalstītāji dzird visvairāk un skaidrojums, ko tie patiesībā varētu nozīmēt un kā partneri varētu atbildēt.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 11
RAKSTA REDAKTORS
“Viņiem ir advokātu aizmugure, par kādu es pat sapņot nevaru!” Darbavieta nelikumīgi sagrauj Baltkrievijas pilsones gadiem veidoto dzīvi Latvijā 25
RAKSTA REDAKTORS
“Līdzi ņemot omīti, mums šis brauciens izmaksās 112 eiro” – apmeklētāji jautā, kāpēc “Avārijas brigādes” parkā ir tik dārga biļete 121
Lasīt citas ziņas

1. “Es vairs nevaru!” vai “Kad tas beidzot beigsies?”

Ko tas nozīmē:  Dzemdībās ir divi izteikti pārejas posmi – no ievada jeb latentās fāzes uz aktīvu; un tad, kad dzemdes kakliņš beidz vērties, pārejā uz izstumšanas periodu. Dzemdības varētu aprakstīt kā kāpnes, kur ikkatrs solis ir intensīvāks. Tas dzemdējošo sievieti var pārsteigt un prasīt pielāgošanos garīgi un fiziski.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko jūs varat darīt: Palīdziet viņai būt mierīgai, fokusētai un elpot cauri kontrakcijām. Nereti šī sajūta ātri vien pāriet, tiklīdz sieviete pielāgojas jaunā “līmeņa” intensitātei. Atgādiniet, ka viņa var darīt jebko minūti no vietas un būs pārtraukums, atpūta starp kontrakcijām.

 2. “Es VARU to izdarīt.”

Ko tas nozīmē: Īsumā tas nozīmē, ka viņa sev tic, ir sevi izglītojusi par dzemdībām un izveidojusi brīnišķīgu atbalsta komandu! Tā ir sieviete, kas dzemdībās visu laiku saņem mīlošu atbalstu un prasmīgu aprūpi.

Ko jūs varat teikt: pievērsiet uzmanību sievietei un aplieciniet, jā, viņa to VAR, viņa to dara. Ja viņa nomaldās no šādas attieksmes ceļa, aiciniet viņu atkārtot līdz ar jums “Es VARU to izdarīt”. Pastāstiet, ka viņa ir apbrīnojama, viņa ir stipra. Turpiniet apliecināt, ka viņa pareizi dara visu, lai bērniņš virzītos tālāk.

 3. “Neaiztiec mani!”

Ko tas nozīmē: Dzemdībās ir daudz lielu, jaunu sajūtu, kas prasa no sievietes koncentrēšanos. Jo radības iet tālāk, jo viņa vairāk ieiet sevī. Ja sievieti iztraucē nepiemērotā brīdī, tas var nojaukt viņas darbu. Dzemdētājai var ļoti patikt kāju masāža vienā brīdī, bet jau nākamajā viņa var vēlēties, lai neviens nepieskaras.

Ko jūs varat darīt: Neuztveriet to personīgi! Tas ir viss, ko viņa šobrīd var vadīt, un arī šis brīdis paies. Atbalstiet viņu vienkārši ar būšanu blakus, ja nepieciešams, elpošanu un maziniet spriedzi vienīgi ar vārdiem (ja nepieciešams). Soli pa solītim paveicams garš ceļš. Neaizmirstiet viņai atgādināt, ka viņa dara lielisku darbu!

 4. “Man ir karsts… Man ir auksts.”

Ko tas nozīmē: Dzemdību laikā notiek milzu hormonālās svārstības, kādēļ sieviete var justies pārkārsusi vai salt. Tādēļ jūs variet sievietei palīdzēt sasildīties, ja salst, un nākamajā kontrakcijā viņa jau varbūt noraus visas jūsu sasegtās segas un jau būs karsts!

Ko jūs varat darīt: Neuztraucieties – tas ir normāli. Tas nenozīmē, ka viņai ir drudzis (bet jūs varat prasīt vecmātei vai ārstam, ja jūs tomēr jūtat bažas). Vienkārši dariet to, kas viņai konkrētajā brīdī ir vajadzīgs. Zeķes ar sildītiem rīsiem? Ledusauksta drāniņa? Nav problēmu! Vajag uzsildīt telpu līdz 25-26 grādiem? Labi!

Reklāma
Reklāma

5. “Es nezinu, ko es gribu darīt.”

Ko tas nozīmē: Dažkārt, tuvojoties fināla pārejai, sieviete kļūst satraukta un apjukusi. Vairs neviena poza vai rīcība, lai būtu komfortablāk, nepalīdz, vai viņa ir tik ļoti iegājusi sevī, lai vēl iesaistītos ar prātu (tik saprotami!).

Ko jūs varat darīt: Atkal jau – atgādiniet par elpošanu un palīdziet viņai palikt mierīgai kontrakciju laikā. Jautājiet dūlai vai vecmātei, kāda ir ieteicamā pozu maiņa, kas palīdzētu sievietei šajā radību brīdī. Ja viņa kaut ko vēlas darīt, bet ir grūti pieņemt lēmumu, iesakiet kādu pozu vai tehniku nākamajām trīs kontrakcijām.

6. “Man liekas, es gribu kakāt.”

Ko tas nozīmē: Kakāt? Jā, tieši tā. Mēs, vecmātes un dūlas, kļūstam ļoti priecīgas, dzirdot šādus vārdus (patiešām!)! Tas parasti nozīmē, ka dzemdētāja jūt bērniņa galviņas nosēšanos un tā spiež uz nervu starp vagīnu un dibengalu, liekot viņai just, ka gribas nokārtoties “pa lielam”. Tas parasti nozīmē, ka dzemdību finišs ir tuvu, un viņa drīz varēs mazuli stumt!

Ko jūs varat darīt: Teikt “Urrā!” Tikai nesakiet: “Ko!? Cik rupji!” Kopš jūs ziniet, ka šī sajūta dzemdībās liecina par ko ļoti labu – ka bērniņš drīz būs klāt, – priecājieties līdz ar viņu! Vecmāte vai ārsts ir ietrenējies un veikli vien notīrīs, ja arī būs kādi izdalījumi. Pārliecinieties, ka mamma nejūtas bikli un atgādiniet, ka bērniņš ir pavisam tuvu!

7. “Bērniņš nāk!”

Ko tas nozīmē: Parasti tas nozīmē, ka bērniņš ir tuvu piedzimšanai. Reizēm sievietes izvēlas šos vārdus, lai izteiktu savu priecīgo satraukumu un prognozējot mazuļa ierašanos.

Ko jūs variet darīt: Ja jūs neesiet pārliecināti, varbūt viņa to nav domājusi burtiski, pārjautājiet. Ja patiesi viņai liekas, ka bērniņš tūlīt dzims, bet vecmātes nav klāt, pasauciet viņu – bērniņš dzimst un kādam jābūt gatavam viņu saņemt.

8. (šeit iedomājieties iecienītākos lamuvārdus)

Ko tas nozīmē: Patiesībā ir pārsteidzoši, cik maz sievietes dzemdībās lamājas. Vadoties no tā, kā to pasniedz mediji, filmas, varētu domāt, ka sievietes dzemdību laikā pārņem lamāšanās vētra un viņas pasaka saviem dzīvesbiedriem briesmīgākās iespējamās lietas pasaulē. Bet realitātē parasti tas ir kāds moments tur vai šur, kad izsprūk kāds lamu vārds vai frāze.

Ko jūs varat darīt: Pamājiet ar galvu “jā”. Pasakiet viņai “Mm hmm”. Izrādiet sapratni, ka patiesi piedzīvotā intensitāte ir tāda, kādu viņa agrāk nav izjutusi. Varbūt lamuvārdi ir viņas ikdienas valoda un jūs to neesat īsti ievērojuši. Dūlām un vecmātēm patīk, ja sievietes labājas, jo tipiski, ka tas atkal jau nozīmē, ka dzemdības virzās uz priekšu.

9. “Tas ir forši!” (Ko!? Jā, patiešām… Tā sievietes saka).

Ko tas nozīmē: Labi, atzīsim: tā nav biežāk dzirdamā frāze dzemdībās. Tā visbiežāk saka sievietes, kuras ir dziļi dzemdībās, tajā visā hormonu “kokteilī”. Viņas ar visu būtību ir dzemdību pasaulē. Ir sievietes, kas ir labi atbalstītas radībās un kuras novērtē humoru un smieklus dzemdību laikā. Mammas, kuras dzemdībās izmanto hipnozi, ir visredzamākās pretendentes uz šādiem vārdiem.

Ko jūs varat darīt: Baudiet to! Jūsu dzīvesbiedere ir “sertificēta rokzvaigzne”.

10. Nesaka neko.

Ko tas nozīmē: Sieviete dziļi dzemdībās var būt ļoti iegājusi sevī. Reizēm tas, kas visvairāk viņai palīdz piedzīvot kontrakcijas, ir vaidēšana vai klusēšana. Katra sieviete ir atšķirīga un var sadarboties ar kontrakcijām citādi.

Ko jūs varat darīt: Neuztraucieties, ja viņa nerunā ar jums – tas nozīmē, ka viņa patiesi nopietni strādā, lai koncentrētos uz radībām. Vienkārši esiet blakus, viņa dos ziņu, kad varēs un ja vajadzēs iesaistīties.

Jebkas, ko sieviete saka dzemdībās, ir normāli! Galvenais, ko jūs variet darīt kā atbalsta personas – atbalstīt viņu viņas vajadzībās labākajā iespējamā veidā un būt klāt, kad viņa smagi strādā. Nedariet neko, ko viņa varētu uztvert personiski. Vienmēr sakiet, ka viņa dara brīnišķīgu darbu un cik fantastiska viņa ir! Ja tas no jums prasa pārāk daudz, uzticiet to dūlai. Viņa palīdzēs jums ar idejām, ko teikt kurā brīdī, kā atbalstīt sievieti šajā brīnišķīgajā dzīves ceļojumā.

Priecīgas dzemdības!

Autori: vecmāte Aly Folin un dūla Erina Stertz-Follett

Avots: northstarmidwifery.wordpress.com

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.