Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Artūrs Kārkliņš/LETA

Valmieras novadā PVD apstiprinājusi šogad pirmo putnu gripas gadījumu 21

Latvijā apstiprināts šogad pirmais putnu gripas gadījums, aģentūrai LETA pavēstīja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Reklāma
Reklāma
13 pazīmes, kas liecina – tavs partneris ir “toksisks” un zog tavu laimi 9
Ukrainas galvenais izlūks palika dzīvs – detaļas, kā Kijivai izdevās izjaukt “Putina vilku suņa” atentātu pret Budanovu
Kokteilis
Šajos 5 datumos dzimušas īstas kompānijas dvēseles, viņi burtiski izstaro gaismu visur, kur iet
Lasīt citas ziņas

PVD saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina augsti patogēno putnu gripu meža zosij Valmieras novada Skaņkalnes pagastā.

Dienesta pārstāvji aicina Latvijas mājputnu turētājus nelaist mājputnus ārpus telpām vai nožogotām konstrukcijām, nepieļaut mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem, īpaši – ūdens putniem, gulbjiem, pīlēm, kā arī pavasara mēnešos atturēties no mājputnu iegādes citās Eiropas valstīs.

CITI ŠOBRĪD LASA
Mājputnu īpašniekiem nekavējoties jāziņo PVD, ja putniem novērotas slimības pazīmes, būtiski samazinās putnu barības un ūdens uzņemšana, samazinās dējība vai novērojama putnu mirstība.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kurai raksturīga augsta mirstība. Slimības klīniskās pazīmes ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, grīļīga gaita, smakšana un citas pazīmes.

Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kuriem slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, piemēram, piekļūstot dīķiem un citām ūdenstilpnēm. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu barību vai priekšmetiem, apaviem, apģērbu, inventāru, uz kuriem nonācis vīruss.

2024.gadā augsti patogēnā putnu gripa savvaļas putniem līdz šim konstatēta 25 Eiropas valstīs, bet mājputniem 16 Eiropas valstīs.

PVD aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, lai nepieļautu mājputnu saslimšanu ar augsti patogēno putnu gripu.

PVD aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, it īpaši ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi, precīzi aprakstot putna līķa atrašanās vietas vai arī nosaucot koordinātes. Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, PVD aicina nekavējoties ziņot veterinārārstam vai PVD.

Laboratoriskai izmeklēšanai uz putnu gripu ir derīgs putna līķis ar galvu un neskartiem iekšējiem orgāniem, tāpēc PVD aicina ziņot tikai par tādiem savvaļas putniem, kurus nav jau sabojājuši dzīvnieki vai citi putni. Par laboratoriskai izmeklēšanai nederīgu savvaļas putnu līķu savākšanu un apkārtnes sakopšanu ir atbildīga pašvaldība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.