Roze Stiebra
Roze Stiebra
Foto: Karīna Miezāja

Valstij ir garīgā dimensija. Saruna ar Rozi Stiebru 0

Pēc nedēļas, 15. novembrī, pirmizrādi piedzīvos animācijas klasiķes ROZES STIEBRAS jaunākais veikums – pilnmetrāžas animācija “Saule brauca debesīs” (studija “Lokomotīve”). Tā ir viena no 16 filmām programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” un šī iemesla dēļ tapusi saspringtā grafikā nepilnu triju gadu garumā.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
14 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 42
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Filmas sižets veidots pēc tautasdziesmu motīviem – Saulei un Mēnesim piedzimst bērniņš, kuru sveikt ierodas ķekatnieki. Vispārējā līksmībā neviens nepamana, ka Saules meita pazūd. Lai bērnu atrastu, vajadzīgs cilvēks. No ķekatniekiem palīgos piesakās Nabašnieks, kāda meitene un viņas mazais brālītis, un trijotne dodas pasaulē, lai atrastu un pārvestu mājās Saules meitu.

Ar Rozi Stiebru sastopamies kafejnīcā – tieši iepriekšējā dienā atbrīvota Rīgas kinostudijas telpās īrētā darbnīca, kurā tapa filma “Saule brauca debesīs”.

– Kāda ir sajūta tagad, kad beidzies darbs pie filmas?

R. Stiebra: – Ja būtu beidzies, tad jau būtu brīnišķīgi, protams, varbūt nāktu arī tukšuma sajūta, bet šis brīdis vēl nav iestājies – tagad diezgan intensīvi strādājam pie skaņu celiņa. Mūzika gan ierakstīta jau pirms diviem gadiem, bet vēl ir savienojuma vietas, kur jāskatās, kā pēc iespējas smalkāk pielikt skaņu klāt filmai. Arī krāsu korekcija vēl nav pilnībā pabeigta. Tā nu, jāsaka, neviens, ieskaitot mani, vēl gatavu filmu nav redzējis.

– Cik cilvēku bija iesaistīti filmas tapšanā šajos gados?

– Neviens nav īsti skaitījis. Pierēķinot katru, kurš kaut brīdi iesaistījies un tad aizgājis citos darbos, šis skaitlis tuvojas simtam. Tādi, kas bija iesaistīti procesā no sākuma līdz beigām, esam desmit piecpadsmit. Process bija ļoti interesants, intensīvs, ekspresīvs un vējains, tāds kā šodien laiks ārā. Ne brīdi nebija garlaicīgi, tam nebija laika, jo no paša sākuma uzstādījums prasīja, ka filmai jābūt gatavai līdz simtgadei, par to mēs pat nediskutējām. Tā, ka filmai pirmizrāde notiek tieši paredzētajā laikā, gadās reti, mēs to uztvērām kā īpašu gadījumu. Es jutu, un šķita, ka ikviens jūt zemapziņā, ka Latvija mums palīdz. To mēs nesaucām vārdā, pat nepieminējām, bet tāda sajūta bija.

– Kad uz ekrāniem iznāk “Disney” vai “Pixar” pilnmetrāžas animācijas, lomas parasti ierunā slaveni aktieri. Arī jums nolasīta zvaigžņu komanda.

– Man ir zvaigžņu komanda, esmu ļoti priecīga par aktieriem – arī tādēļ, ka viņu kvalitāte ir ļoti augusi salīdzinājumā ar laiku pirms desmit gadiem. Tagad viņiem ir daudz vairāk iespēju attīstīties, jo filmas dublē, top arī jaunas tepat uz vietas, un tagad viņi ierunā meistarīgi. Mans mīļākais teātris ir Jaunais Rīgas teātris, man ļoti patīk, kā strādā Alvis Hermanis, tāpēc es arī pie šī teātra turos. Savukārt ar jaunajiem aktieriem palīdzēja Zane Daudziņa, kura tos audzina. Man bija interesanti ar viņiem iepazīties, viņi ienesa daudz jaunu vēsmu un meistarībā neatpaliek no pieredzējušajiem.

– Savukārt dziesmas ieskaņojis “Dzelzs vilks” un Juris Kaukulis, vai ne?

– Juris Kaukulis man bija iedvesma, pirms vispār biju sadūšojusies veidot filmu. Reiz, pēc “Daukas” aizvēršanas, braucot mašīnā, dzirdēju Kaukuļa disku “Kālabad”. Tā sajūta man bija – ārprāts, cik skaisti!

Toreiz pat nezināju, domāju: diez, kurš no jaunajiem plikgalvjiem tas Kaukulis ir?

(Smejas.) Viņa mūzikā bija tāda vīrišķība un tautasdziesmu smalkums, un es toreiz domāju: cik žēl, ka es neuzņemu filmas; ja uzņemtu, tad noteikti pēc šīs dziesmas.

Pēc kāda laika radās iespēja veidot filmu simtgadei. Domāju – tās dziesmas būs jāiedzied, un man bija skaidrs, ka to darīs Kaukulis, kurš vēl izrādījās arī ļoti gudrs un labs cilvēks. Mēs ļoti daudz runājām, diskutējām, palīdzējām viens otram atrast savu vietu filmas sistēmā. Esmu viņam ļoti pateicīga.

– Filmas pieteikumā minēts, ka Saules meita ir kā Latvija…

– Simboli tāpēc ir simboli, ka tos var dažādi redzēt un tulkot, mēs varam arī Saules meitu saukt par Latviju, bet tad ir jautājums – kam Latvija? Kas ir Latvija? Pēc būtības, protams, var ņemt jebkuru lietu, kas saistīta ar augstāku dimensiju, un saukt to par Latviju.

Mēs dzīvojam diezgan skeptiskā laikā, kad cilvēki ne tikai nerunā par augstākām lietām, bet arī nedomā, ir aizmirsuši par tām. Ļoti piezemēti skatāmies uz dzīvi, rūpējamies, lai būtu paēduši un apģērbušies, un izklaidējušies. Bet ar to jau dzīve nebeidzas, tā ir pārāk garlaicīga bez garīgās dimensijas. Simtgades gaidīšanas laikā Latvija atklājas kā garīga dimensija, pret kuru salīdzināt sevi, savu dzīvi un visu pārējo, citādi jau Latvijai nav nekādas jēgas, valsts ir domāta tieši tam, lai iedotu garīgo dimensiju. Jo augstāku dimensiju, pret kuru salīdzināties, sev izvēlies, jo lielāka cerība pašam pacelties augstāk.

– Ikdienā gan patiešām retāk aizdomājamies par valsts garīgo dimensiju, vairāk par to, ka valsts par mums nerūpējas…

– Ir dažādi veidi, kā rūpēties – protams, valstij ir dažādas institūcijas, kas var to darīt, un tie, kas nerūpējas, ir cilvēki, kas tajās ieņem atbildīgus amatus. Uztvert valsti kā tikai institūciju kopumu ir par maz, par sīku. Protams, valstij ir funkcija rūpēties par saviem cilvēkiem, bet tās jau rada paši cilvēki, un, ja viņi nedara šo darbu, tad viņi jānomaina. Un ir arī jāsaprot, vai es pats daru visu, ko spēju, savā labā. Tās ir sociālās lietas.

Bet valstij ir arī garīgā dimensija, kas mūs visus apvieno, vai esam bagāti vai nabagi, lieli vai mazi, tā dimensija, kas sastāv no mūsu dvēselēm…

– Tā, par kuru savulaik krita strēlnieki…

– Jā, un tā, par kuru mēs katrs aizstāvētu savu valsti, arī tie, kuri saka, ka valsts viņiem neko nedod. Valsts garīgā dimensija ir ieprogrammēta mūsos, un to mēs saņemam piedzimstot. Protams, varam to uzreiz neapzināties, tikai robežsituācijās. Bet robežsituācija jau sākas, atstājot Latviju, kad tev jautā, no kādas valsts esi. Tikko manas paaudzes cilvēki varēja teikt, ka ir no Latvijas, nevis no PSRS, mēs bijām ļoti laimīgi, izrunājām to ar sirdsskaņu. Man liekas, nav laimīgāka vārda par vārdu “Latvija”.

– Vēl varētu teikt, ka Saules meita ir simboliska arī tādēļ, ka latviešiem saule vienmēr bijusi ļoti svarīga. Ne jau velti jums bija tik daudz tautasdziesmu, no kurām veidot sižetu.

– Tiešām, saule mums ir ļoti svarīga, un tas, ka labprāt līdzinām Latviju saulei, nav netīšām. Mūsu ģeogrāfijā ar šejienes garajiem rudeņiem, tumšajām decembra dienām, kad diena ilgst tikai pāris stundiņu, visapkārt tumsa, ir lietains un miglains, saules sajūta jārada pašam sevī. Mums ir savs uzdevums – kā ikkatrai lietai, vietai un būtnei pasaules kopainā. Tāpēc mums ir ļoti skaistas Saules dainas, un arī Saule ir garīgais spēks, kas jāatklāj pašam sevī. Tādā ziņā Saules meita var būt jebkas – Latvija, garīgais spēks, kas mūsos ir, bet kas mums jāatklāj, jo – ko dod, ka manī tas ir, ja es to nelietoju? Sava gaisma tomēr ir jālieto, lai vismaz ziemu var pārdzīvot.

– Atgriežoties no garīgās dimensijas pie filmas, man ļoti interesants šķita Nabašnieka tēls. No latgaliešu valodas “nabašnieks” ir “nelaiķis”, kā gan nelaiķis var iet glābt Saules bērnu?

– Nabašnieks ir interesants tēls un nepavisam ne nejauši izvēlēts. Es pētīju, kādi tēli iet ķekatās, un neiztrūkstošs tēls ir mironis. Jums taisnība, latgaļi to sauc par nabašnieku, un te var meklēt lingvistiskas saites pāri robežām – Latgale atrodas tuvu slāvu valodu areālam, un valodās ir vārds “nabožnij”, tāds Dieva cilvēciņš, kurš vēl nav īsti iesaistījies dzīvē, nav pamodies. Līdzīgs arī latviešu “nabadziņš”, starp citu. Jo tie, kas ir pamodušies, grib ķekatās tēlot kādu lomu, bet viņš negrib. Un viņam saka: “Nu labi, tev nekas nebūs jādara, mēs tevi nesīsim.” Tāpēc viņš arī vienīgais nav aizgājis prom, kad Saules bērns pazūd. Jo visi ļoti ātri aiztinas – ko viņi tur darīs, pateiks vēl kāds, ka viņi vainīgi, –, bet Nabašnieks aiz sava slinkuma paliek.

Te ir situācija, kad cilvēkam jāveic kaut kāds darbs un viņam jau arī nav nekas pretī. Ja es teikšu: “Man bērniņš pazuda, tu tajā mežā dzīvo, tu to pazīsti, palīdzi, ej, lūdzu, pameklē.”

Tādā situācijā taču neviens neatteiks, jo cilvēkam ir cilvēka pienākums palīdzēt.

Un tā viņš arī iet to ceļu, kamēr atklāj gaismu sevī. Faktiski jau Saules bērns pats atrod sevi, viņš nekur nav pazudis, tikai no mūsu sirdīm. Vai tad Saule un Mēness nevarētu atrast savu bērnu? Var, bet viņiem vajag atrast arī bērnu, kas dzīvo Nabašniekā. Tā situācija tiek izspēlēta, lai cilvēki pamostos, – tas ir brīdis, kad Saule iespīd tevī. Es gribēju filmu veidot tieši šādā veidā, tādēļ tur arī nav ļoti asu cīņu, nav īsta ļaunā tēla.

– Taču ir Selēna, kas Saules bērnu nozog.

– Selēna dzīvo tumsā, viņai pietrūkst gaismas, tāpēc viņa grib to bērnu sev. Gaisma ir gaisma visiem, viņa ir ar mieru palīdzēt arī Selēnai, un tā kaziņa, kas pieskata bērnu, viņam uzreiz pieķeras, no rokām nelaiž ārā. Vilks, kas Saules bērnu nozog, varbūt ir cietāks, bet arī viņš negrib padarīt ļaunu.

Filmā tiešām nav neviena ļauna tēla, tikai tādi, kuri nezina, ka viņiem vajag gaismu, un nezina, kā pie tās tikt.

Tāpēc mēs, filmas veidotāji, arī nevienu netiesājam un nesodām – man gan nācās krietni palauzīt galvu, kā to izdarīt, bet beigās iznāk, ka viņi paši soda sevi.

Te arī atšķirība starp Selēnu un Nabašnieku: abi nonāk situācijā, kur viņiem prasa maksāt, lai viņi saņemtu zināšanas, kā tālāk dzīvot, kur ir ceļš. Nabašnieks atsakās no dārgākā, ko gribētu iegūt, paveras ceļš priekšā, un viņš dodas tālāk. Bet, kad Selēna nonāk tādā pašā situācijā, viņa saka – es nevienam neko nedošu. Un pārvēršas par upi, lai nebūtu jāmaksā, bet nevar vairs pārvērsties atpakaļ. Tā upe, Selēna, ir mūsu katra neziņa, mūsu dabas tumšā daļa, visu šo simboliku mēs varam ietilpināt arī sevī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsu folklora risina daudz šādu jautājumu, bet dara to ļoti mierīgi, nesit, un to ir ļoti svarīgi saprast – vienīgais, kas tevi sit, esi tu pats. Tu pats sev dari pāri, nevis citi. Un, ja Latvija tev kaut ko nedod, tad zini, ka tu esi pats sevi kaut kā ierobežojis, pats sev kaut ko nedod – vai nu izglītību, vai nu aktivitāti, lai atrastu labāku darbu. Bet pašam sevī to grūti saskatīt, tāpēc sakām: Latvija nedod.

Mēs esam ļoti pieticīgi, kad runa ir par garīgo attīstību. Materiālu sapņu mums pietiek, bet garīgā ziņā… Kāpēc mācīties? Grūti, skola tālu, dārgi, uz teātri neiešu, divas stundas jāsēž un tad vēl mājās jābrauc. Un tad arī paliekam televīzijas reklāmu līmenī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
14 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 42
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 69
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 1
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 42
9 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
21:46
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
19:56
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 4
19:18
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs? 1
9 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija 7
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 4
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Mēģinājums salabot pilnā gaitā ripojošu lokomotīvi, kurai atklājas arvien jauni defekti 7
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
6 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 26
15 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 50
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji vēsta par teju pusmetru dziļu sniegu! Nākamnedēļ tas strauji samazināsies
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Automašīna apgāzās un ieslīdēja upē: traģiskā negadījumā bojā gājusi auto vadītāja
13 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Pārliecībai, ka “visu ražo Ķīnā”, vietējie ražotāji arvien biežāk spēj pretī likt savas preces 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pošas uz Saeimu: atklāj, cik biedru jau ir topošajā partijā 23
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 69
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 5
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 27
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
14 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 60
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
14 stundas