Guna Klārka ar bērniem Ralfu, Evelinu, Anabellu un Sofiju.
Guna Klārka ar bērniem Ralfu, Evelinu, Anabellu un Sofiju.
Foto – Ilze Kalve

Vecākiem bērns tikai jāsaģērbj. Latviešu ģimenes pieredze Lielbritānijas sākumskolā 53

Daudzi uz Lielbritāniju darbā devušos latviešu bērni skolojas britu skolās, līdz ar to mūsu tautieši var salīdzināt abu valstu izglītības sistēmas. Gan Latvijā, gan Lielbritānijā obligātā izglītība ir bezmaksas, taču izpratne par to, kas īsti ir bezmaksas, stipri atšķiras. Iztaujāju Londonā dzīvojošo četru bērnu māmiņu, diplomētu juristi Gunu Klārku. Lielbritānijā ar viņas vīra ienākumiem pietiek, lai finansiāli nodrošinātu kuplo ģimeni, tādēļ Gunas galvenais pienākums pašlaik ir rūpes par bērniem, no kuriem trīs jau iet skolā. Desmitgadīgais Ralfs mācās 6. klasē, septiņgadīgā Evelina 3. klasē un piecgadīgā Anabella 1. klasē, viņu mazajai māsiņai divgadīgajai Sofijai līdz skolai vēl drusku jāpaciešas.

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas

– Lielbritānijā izglītība ir bezmaksas, taču vai ir kas tāds, par ko tomēr vecākiem jāparūpējas 
pašiem?

G. Klārka: – Vecāku uzdevums ir nodrošināt bērniem apģērbu – atbilstošas skolas formas un sporta tērpus, kā arī skolas somas. Katrai skolai ir noteikumi par krāsām. Mūsu skolā puikām vajag melnas kurpes, baltu kreklu un skolas džemperi. Meitenes velk slēgtas kurpes ar siksniņu, lai nekrīt nost, tumšus sarafānus, baltus polo kreklus un skolas jaciņas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sporta nodarbībās visu cauru gadu bērni velk krekliņus un šortus. Ziemas laikā, ja ir lietus vai sniegs, viņi sporto zālē, bet citādi tajos šortiņos iet laukā jebkuros laikapstākļos, tikai džemperus uzvelk pa virsu.

Skolas somā jānēsā tikai mājasdarbu burtnīca, to pašu skola dod. Un tad ir pusdienu kastīte, ko ņem līdzi, ja neēd skolas pusdienas.

– Cik tas viss maksā?

– Varētu teikt, ka vienu bērnu sagatavot skolai var par viena mēneša bērna naudu, ko Lielbritānijā maksā katram bērnam. Skolas formas nav dārgas, sākot no 3 mārciņām (4 eiro) par apģērba gabalu. Piemēram, polo krekliņus pakā pa pieciem pirku par 6 mārciņām (8 eiro). Kurpes lielveikalos var nopirkt par vidēji 10 – 20 mārciņām (13,50 – 27 eiro). Skolas džemperis ar logo ir dārgākā lieta, tā maksā 9 mārciņas (12,17 eiro), un to var nopirkt tikai skolā.

Kopā visas skolas formas, katram bērnam 5 komplekti ar kurpēm un skolas somām izmaksāja apmēram 300 mārciņas (406 eiro), bet var nopirkt arī lētāk.

– Varbūt bija iespējams ietaupīt un kaut ko no tā visa nepirkt, piemēram, velkot pagājušā gada 
formu?

– Jā, ja skolas forma nav sabojāta un bērns no tās nav izaudzis, tad to atkal var vilkt nākamajā gadā. Ietaupīt var, arī pērkot skolas formu tieši pirms septembra, kad veikalos ir speciālas akcijas un izpārdošanas skolas lietām.

– Latvijā bez maiņas apaviem un siltajām ziemas drēbēm nevar iztikt…

– Skolā nav prasību pēc maiņas apaviem. Londonā ziemu gan var izstaigāt ar slēgtajām skolas kurpēm. Vienīgi gumijas zābakiem vienmēr jābūt skolā, jo bērni iet laukā arī lietus laikā. Piemērotas virsdrēbes gan ir obligāta prasība, un katru gadu, iestājoties rudenim, vecākiem tiek izsūtītas vēstules ar atgādinājumu ģērbt bērnus atbilstoši laikap­stākļiem.

– Kā ar grāmatu staipīšanu, vai tiešām viss paliek skolā un britu bērni netiek mocīti ar smagajām 
somām?

– Pilnīgi viss paliek skolā. Soma ir ļoti viegla! Mājasdarbiem nepieciešamie materiāli tiek sakopēti un salīmēti mājasdarbu burtnīcās, kas tad arī ir vienīgais, ko bērni katru dienu nes uz un no skolas. Tādas burtnīcas ir divas. Arī sporta tērpi tiek atstāti skolā un nesti mājās reizi nedēļā vai retāk, lai izmazgātu.

Nekādas krāsas, zīmuļi un papīrs nav jāpērk, jo to visu gādā skola. Mājās vajag tikai tik daudz, lai izpildītu uzdoto mājas projektu. Vecākiem vajag tikai saģērbt bērnu!

– Vai ir pazīstams tāds jēdziens kā brīvpusdienas?

– Brīvpusdienas pienākas visiem bērniem līdz 3. klasei, tas ir neatkarīgi no vecāku ienākumiem. Sākot ar 3. klasi, brīvpusdienas saņem tie bērni, kuru vecāki saņem attiecīgos pabalstus, ir ar zemiem ienākumiem.

– Vai maznodrošināto vecākiem tiešām ir iespējams pieteikties palīdzībai, lai pat skolas formas un apavi nav pašiem jāpērk?

– Jā, šāda iespēja ir, bet ne visur. Ja nekļūdos, tad katram bērnam tiek piešķirtas 30 mārciņas (40,50 eiro) formas iegādei un par to sanāk kurpes, bikses, krekli un džemperis.

– Bet kā ar transporta izdevumiem?

– Sākumskolas vienmēr ir ļoti tuvu mājām un nav vairāk kā 10 – 15 minūšu gājienā. Ja tās ir 15 minūtes, tad tas jau skaitās tālu no skolas. Pārsvarā bērni iet kājām vai brauc ar riteņiem un skūteriem. Sākot ar 7. klasi, bērniem uz skolu ir jādodas tālāk un ir trīs iespējas – vecāki vadā, brauc ar sabiedrisko autobusu, kur maksā puscenu biļetei, vai arī brauc ar speciālu skolas autobusu, kas arī ir par maksu, bet katra skola atsevišķi nosaka biļetes cenu un to, cik daudz autobusu subsidēs. Parasti gan tas ir vienā cenā ar sabiedriskā autobusa biļeti. Priekšrocība ir tā, ka tas uzņem tikai konkrētās skolas skolēnus un apstājas tikai noteiktās pieturās, tādēļ mazāk laika paiet ceļā un arī biļetes tiek apmaksātas iepriekš.

– Kā ar pulciņiem, vai tie ir par brīvu?

– Skolās ir bezmaksas pulciņi, no rīta pirms skolas un pusdienlaikā. Pēcskolas pulciņi ir daļēji subsidēti no skolas puses, ir jāmaksā aptuveni 2 mārciņas (2,70 eiro) par nodarbību.

– Kā ar mājas darbiem – vai to ir daudz?

– Sākumskolā ne, tur mājasdarbu ir salīdzinoši maz un vairāk projektu veidā. Katru dienu ir lasīšanas mājasdarbs, un reizi nedēļā izsniedz mājasdarbu valodā un matemātikā. Reizi divās nedēļās ir projektveida mājasdarbs. Papildu mājasdarbs uzrodas trešajā klasē, kad mūzikas stundā sāk apgūt blokflautu, tas ir mūsu skolas instruments. Instrumentus skola nodrošina, un bērni tos vēlāk var paturēt.

Vairāk mājasdarbu ir 6. klasē, kas ir pēdējā pamatskolas klase, lai sagatavotu bērnus tam, ka, pārejot uz vidusskolu, mājasdarbi būs katru dienu.

– Vai skola drīkst vākt naudu no bērnu vecākiem?

– Skolotāji un skolas vadība nedrīkst vākt naudu. Tas ir aizliegts, un to stingri uzmana. Dažādas akcijas, tirdziņus un līdzekļu vākšanas skolai drīkst rīkot tikai vecāku padome, kurā arī es darbojos. Iepriekšējā direktore bija diezgan aktīva līdzekļu vākšanā, taču nekādas atskaites par to izlietojumu nekad nedeva. Atskaites ir obligāta prasība, un ar tām tiek iepazīstināti visi vecāki. Tika veikta izmeklēšana, tās laikā direktore tika atstādināta. Atklājās, ka direktore daļēji šos fondus bija piesavinājusies un norakstījusi. Viņai tika dota iespēja pašai atteikties no amata, pensionēties un aiziet ar godu vai apstrīdēt šo lēmumu un tikt publiski atlaistai. Viņa izvēlējās pirmo variantu.

– Skolās jaunā viela tiekot sadalīta tā, lai viena un tā pati tēma tiktu apskatīta dažādos mācību priekšmetos. Varbūt vari nosaukt kādu piemēru?

– Skolā ir tematu nedēļas. Piemēram, “Zvēri”. Dabaszinātņu stundā bērni skolas apkārtnē meklē dažādus kukaiņus un pēta tos, valodas stundā būs lasāmviela saistībā ar kādu mistisku būtni, pašam jāsacer stāsts vai dzejolis. Matemātikā būs tematikas uzdevumi, kur izmantoti dažādi dzīvnieki. Mūzikā – dziesmiņas. Mākslas stundas mājasdarbs – uzzīmēt, izveidot jebkādā veidā pūķi. Mēs to veidojām no avīzēm. Pēc tam skolas hallē tiek izlikts katras klases projekts par attiecīgo tēmu, pie kura bērni strādājuši skolā, piektdienu rītos ir skolas sapulce, kur kāda no klasēm veic prezentāciju par attiecīgo tēmu. Ar meitu savukārt veidojām grāmatiņu par pūcēm un tuvāk pētījām Lielbritānijā dzīvojošās 
pūces.

Piemēram, citas nedēļas tēma bija ražas festivāls, tā ietvaros bērni sociālajās zinātnēs mācījās arī par trūkumu un vāca ziedojumus vietējai pārtikas bankai.

– Kā ar ekskursijām?

– Ekskursijas notiek pāris reizes gadā, un sākumskolā tās pārsvarā skaitās mācību ekskursijas, kas saistītas ar mācāmo vielu. Trūcīgās ģimenes var pieteikties, lai bērniem ekskursijas tiek apmaksātas. Ekskursijas ir 15 mārciņu (20 eiro) robežās. Ekskursijas ar nakšņošanu, kas jau ir lielākiem bērniem, gan ir dārgas un sākas no pāris simtiem mārciņu par vienu ekskursiju. Tas jāsedz vecākiem pašiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
Lasīt citas ziņas
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 7
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Patversmē neapmierina higiēniskās prasības, jo nespējnieki sabāzti vienā istabā. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:33
Cik tālu pavirzījusies lieta par ar dienesta telefona iespējamu izblēdīšanu Ģirģena vajadzībām?
21:57
Pirms 100 gadiem Nacionālajā operā Rīgā izrādīja pirmo Latvijā patstāvīgi iestudēto baleta izrādi
21:26
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 74
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ar 52 balsīm “par” – nolemts! Tiks no jauna veidots klimata un enerģētikas ministra amats 109
Krievi atvelk karaspēku no pilsētām iepretim Hersonai. Vai Ukrainas karavīri jau šķērsojuši Dņepru?
VIDEO. Rumānijā aizdedzies slavenais “Coca-Cola” Ziemassvētku auto
“No Kariņa neesmu dzirdējis nevienu vārdu par darbiem, kas valdībai būtu svarīgi,” norāda Jaunups
Valstij nodarīti zaudējumi teju miljona eiro apmērā: uzņēmuma vadītāju tiesās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Novembrī Ukrainas armija iznīcinājusi rekordlielu iebrucēju skaitu
“Mums jānodrošina, lai viņi uzvarētu!” Sabiedrotie palīdz Ukrainai
VIDEO. “Man likās – ja es to somiņu nenopirkšu, es nomiršu”: Elita Patmalniece ceļojumā tiek pie kārotā zīmola somas 3
Tomēr pieņem Juridiskās komisijas neatbalstītos grozījumus – veidos arī ministru biedru amatus
Līcīša feļetons: Šalom aleihem, Izraēla! Vai prezidenta Levita vizīte tur nebija untums?
Kur patiesībā tiek ražots jaunais Moskvičs, vai to vairs var saukt par krievu auto? 10
Sen nav zvanījis: Makrons cer tuvākajās dienās runāt ar Putinu 4
Beness Aijo kļuvis par Krievijas pilsoni. PMLP vērtēs Latvijas pilsonības atņemšanu viņam 62
VIDEO. “Liela daļa gan palika aiz svītras…” – grupas “Dzelzs vilks” solists Juris Kaukulis nāk klajā ar jaunumiem
Dabasgāzes lielvalsts Krievija paaugstina iedzīvotājiem gāzes un elektrības cenas jau otro reizi šogad 4
Vēstuļbumbu saņēmis arī Spānijas uzņēmums, kas ražo ieročus piegādēm Ukrainai 3
VIDEO. “Iespēra pa kājām, pa vēderu, pa galvu!”: kāds tētis pie Juglas vidusskolas, gribot pārmācīt sava bērna pāridarītājus, iekuļas lielās nepatikšanās 3
“To šuvu pati”: politiķe Sandra Kalniete pastāsta par savu tērpu, kas tika “karstasinīgi” apspriests soctīklos 9