Pasaulē
Eiropa

Veidosim Taisnīgas pārkārtošanās fondu0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: SHUTTERSTOCK

Autori: Franss Timmermanss EK priekšsēdētājas izpildvietnieks; Elīza Ferreira EK kohēzijas un reformu komisāre

 

Zaļā kursa iemiesotā klimatiskā pārkārtošanās ir gan ētisks pienākums, gan ekonomiska izdevība. Mūsu ražošanas un patēriņa ieradumiem ir jāmainās, jo tikai tā panāksim, ka tie neapdraud mūsu veselību un labbūtību, un spēsim mūsu planētu nosargāt arī nākamajām paaudzēm. Cita ceļa nav – jo nav citas planētas.

Pēdējos gadu desmitos Eiropa ir pierādījusi, ka saikni starp CO2 emisijām un ekonomisko izaugsmi ir iespējams saraut. Ilgtermiņā no pārejas uz klimatneitralitāti ieguvēji būsim mēs visi. Tomēr – un it sevišķi īstermiņā – pārkārtošanās prasīs vērā ņemamas pūles, jo īpaši no iedzīvotājiem un reģioniem, kas no fosilajiem kurināmajiem un degvielām atkarīgi visvairāk.

Tāpēc Eiropas Komisija pieņems Taisnīgas pārkārtošanās mehānismu, kas ietvers Taisnīgas pārkārtošanās fondu.

Mēs vēlamies katrā ziņā panākt, lai enerģētiskā un klimatiskā pārkārtošanās noritētu taisnīgi un godīgi. Tā ir arī izdevība pierādīt, ka “nevienu neatstāt novārtā” nav tikai tukšs sauklis – tas ir patiess Eiropas solidaritātes un taisnīguma apsolījums.

Ne visas valstis un reģioni ir vienādā situācijā. Pašlaik simtiem tūkstošu darba vietu un mājsaimniecību joprojām ir atkarīgas no fosilā kurināmā vērtības ķēdes un oglekļietilpīgiem rūpnieciskajiem procesiem, piemēram, ogļu ieguves vai tērauda rūpniecības. 108 no Eiropas Savienības 276 reģioniem ir ogļu ieguves infrastruktūra, un šajā nozarē ir nodarbināti aptuveni 237 000 cilvēku, savukārt vēl desmitiem tūkstošu darbojas kūdras un degslānekļa ieguvē.

Lai sasniegtu Eiropas vērienīgo 2050. gada mērķi, būs jāpieliek lielas pūles, un pārtapšana par klimatneitrālu Savienību Eiropas reģionos viesīs lielas pārmaiņas.

Pilsētu gaisa piesārņojuma dēļ ik gadu priekšlaicīgi mirst 400 000 cilvēku; ja iecerētais mums izdosies, šis nepieņemami lielais upuru skaits ievērojami saruks.

Tiekdamies uz mērķi, mēs darīsim visu iespējamo, lai neviens reģions, neviena kopiena, neviens cilvēks netiktu atstāts novārtā. Lai palīdzētu cilvēkiem it visur Eiropā – no ogļraktuvēm Astūrijā un Silēzijā līdz kūdrājiem Midlendsā –, mēs vēlamies ar Taisnīgas pārkārtošanās fondu atbalstīt visus, kam bail zaudēt darbu, un pierādīt, ka pārkārtošanās var pavērt jaunas iespējas ikvienam.

Viens no veidiem, kā to panākt, ir pārkārtošanās skartajiem cilvēkiem dot iespēju pārkvalificēties. Vēl citas iespējas ir, piemēram, radīt jaunas darba vietas zaļajā ekonomikā un investēt sabiedriskā transporta elektrificēšanā.

Taisnīgas pārkārtošanās mehānisms ir jauna iespēja sniegt palīdzīgu roku tiem, kam tā vajadzīga, un virzīties uz labklājību, labbūtību un zaļāku nākotni nākamajām paaudzēm. Ar to tiks izveidots Taisnīgas pārkārtošanās fonds, kas līdzās ES budžetam dos papildu līdzekļus dotācijām ekonomikas diversifikācijai un darba ņēmējiem, kam vajadzīga apmācība.

Tas turklāt piesaistīs privātos līdzekļus, kas palīdzēs piesārņojošu saimniecisko darbību aizstāt ar ko jaunu.

Un ar EIB starpniecību tas nodrošinās izdevīgus aizdevumus vietējām iestādēm zaļo projektu finansēšanai. Kopā šie rīki veidos un stimulēs investīcijas vismaz 100 miljardu eiro apmērā.

Saistītie raksti

Eiropas Savienība balstās uz principu, ka man klāties labi var tikai tad, ja labi iet arī maniem partneriem. Mūsu solidaritāte ir mūsu pašu interesēs. Ir skaidrs, ka šajā nedrošajā laikā neviena valsts nevar lielajiem izaicinājumiem sekmīgi stāties pretī viena pati.

Ar zaļo kursu Eiropa rāda priekšzīmi, kā pārkārtoties uz klimatneitralitāti un īstenot jaunu zaļās izaugsmes stratēģiju. Mums ir gan vajadzīgās prasmes, gan zināšanas, gan tehnoloģijas. Un tagad mums ir arī mehānisms, kas nodrošinās, ka pārkārtošanās norit taisnīgi, nevienu neatstājot novārtā. Eiropa ir mūsu kopīgās mājas, un kopīgiem spēkiem varam savu nākotni veidot daudzsološu un zaļu. Atrotīsim piedurknes un ķersimies pie darba!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Demokrātijas citadeles prezidents Tramps draud slēgt sociālos medijus 2
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Tramps: “Twitter tagad iejaucas 2020. gada prezidenta vēlēšanās!”
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Ķīnieši varētu būt vienīgie, kuri šogad uzkāpj Everestā
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
8 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
4 stundas