Latvijā
Sabiedrība

VID konfiscētos viltotos apavus labdarībai neatdos3


Ilustratīvs foto. Viltotas preces.
Ilustratīvs foto. Viltotas preces.
Foto: Marta Ozola

Fakts, ka Rīgas brīvostā atrastie viltotie “Nike” preču zīmes sporta apavi tiks iznīcināti, raisījis neizpratni “LA” lasītāju vidū. “Lai lej šņabi ārā, lai presē cigaretes, kas kaitē cilvēku veselībai, nevis likvidē vērtīgas mantas, kuras varētu atdot labdarībai,” par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes lēmumu kravu mehanizēti iznīcināt kādā no atkritumu pārstrādes uzņēmumiem sašutusi ir Vija Jaunkļaviņa no Smārdes pagasta.

 

Apavi viltoti, nevis saindēti

“Savus bērnus un mazbērnus esam audzinājuši labdarības garā, tādēļ prātam neaptverami šķiet tas, ka viltotos sporta apavus, ko nesen atklāja muita, tiek plānots likvidēt. Tūkstošiem pāru apavu (kopumā 24 528) vienkārši tiks iznīcināti, lai gan bērniem aprūpes namos, cilvēkiem laukos kājās nav ko vilkt. Galu galā var taču šos apavus nosūtīt arī uz Ukrainu, kur kara nomocītajiem ļaudīm tā būtu liela svētība. Šie apavi taču ir viltoti, nevis saindēti,” savās pārdomās dalās Vijas kundze.

Viņai piekrīt arī rīdzinieks Vilnis Blumbergs: “Latviešiem ir teiciens, ka nav iespējams nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu. Bet, runājot alegorijās, šoreiz var nošaut pat trīs. Nevis iznīcinot vairākus tūkstošus apavu pāru, kas neatbilst standartiem, bet atdodot tos tiem, kam nav ko vilkt kājās.”

Konteineri ar viltotajiem apaviem nosūtīti no Ķīnas pilsētas Guančžou un Rīgas brīvostā tika saņemti 2016. gada nogalē.

Vairāk nekā gadu konteineri glabājās brīvostas teritorijā, taču preču saņēmējs uz šo kravu nepieteicās. Brīdī, kad kravas pārvadātājs beidzot pieteica šos konteinerus muitas kontrolei, viltojumi tika atklāti. Dažās kas­tēs atradās apavi bez zīmola un nosaukuma, bet lielākoties tur bija sporta apavi ar “Nike” zīmolu, kuriem muitas darbinieki saskatīja viltojuma pazīmes.

VID Muitas pārvaldes riska vadības daļas ierobežojumu un aizliegumu uzraudzības nodaļas vecākais muitas eksperts Andis Stinka žurnālistiem skaidroja, ka par kravas saņēmējiem bija norādītas divas kontaktpersonas Krievijā – Maskavā un Saratovā –, bet to, vai šī krava bija domāta Krievijas tirgum vai arī tā būtu varējusi nonākt apritē Latvijas tirgū, esot grūti pateikt.

 

Nav zināma izcelsme

Lai pilnībā pārliecinātos, vai aizdomas par iespējamo viltojumu ir pamatotas, tika lūgts “Nike” preču zīmes pārstāvjiem sniegt savu atzinumu.

Apavi tika atzīti par viltotiem, kas nozīmē, ka ir pārkāptas intelektuālā īpašuma tiesības.

“Muitas darbinieku atrastajiem apaviem ir acīmredzami zema kvalitāte, turklāt, ilgstoši tos uzglabājot, uz apaviem sācis veidoties pelējums,” stāsta VID sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste Evita Teice-Mamaja. Tādēļ, lai neradītu draudus sabiedrības veselībai un drošībai, tika nolemts, ka šīs preces jākonfiscē un jāiznīcina.

“Jebkurš viltojums var apdraudēt cilvēka veselību. Konkrētajā gadījumā nav zināms, no kāda materiāla šie apavi izgatavoti. Kādas krāsas, kāda līme izmantota. Atdodot šādus apavus labdarībai, cilvēki, kas tos lietotu, tiktu pakļauti riskam. Un, nedod Dievs, ja kaut kas atgadītos, kurš pēc tam par to atbildētu? Jo preču viltotājus sadabūt rokā nebūtu iespējams,” paskaidro VID darbiniece.

Eiropas Savienības (ES) izstrādātajā regulā ir teikts, ka preces, kuras ražojot pārkāptas intelektuālās īpašuma tiesības, apgrozībā ES dalībvalstīs nevajadzētu laist. Mērķis esot ne tikai nodrošināt efektīvu aizsardzību preču zīmes īpašniekiem, bet arī parūpēties par patērētāju drošību.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
Manīts Purvciemā: aizdomās par nozieguma izdarīšanu meklē vīrieti
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Dzimstība janvārī lielāka nekā pirms gada
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par aicinājumu “likvidēt ķīniešus” aizdomās turētais Endziņš pagaidām paliks apcietinājumā
2 stundas

Lasītākie raksti

ML
Māra Libeka
Veselam
Mamogrāfijas veicējiem – stingrākas prasības
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Misānes pārstāvji paziņo, ka viņas izdošana ir īslaicīgi apturēta
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Kristīne Misāne palikusi viena pati likuma burta priekšā
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Vērmaņdārza restorānā – Mārtiņa Rītiņa “autogrāfs”
33 minūtes
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien gaidāms lietus un saule
1 stunda