Foto: Evija Trifanova/LETA

Viens solis līdz izaugsmei 1

Diemžēl Latvijā nav nesākto biznesa ideju statistikas, kas parādītu, cik potenciālo uzņēmēju nesāka īstenot savas ieceres. Līdz ar to nav informācijas par to, kas tam bijis galvenais iemesls – bailes par neizdošanos, savu spēju nenovērtēšana, padomdevēja neesamība vai starta kapitāla trūkums. Tieši tāpat nav datu par to, kā un cik strauji varēja attīstīties mazie un vidējie uzņēmēji, kuriem īstajā brīdī pietrūka apgrozāmo līdzekļu, dažu tūkstoši eiro tehnikas uzlabošanai, kādam būtiskam jauninājumam vai inovāciju ieviešanai.

Kamēr bankām neesi interesants

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 88
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 71
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 59
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Tieši šādā situācijā bija ķiploku audzētājs Jānis Veide no Vecumnieku novada, kurš savu saimniecisko darbību reģistrējis 2015.gadā. Kā stāsta J.Veide, sākums pirms pieciem gadiem bija smags. Ķiploki tika iestādīti pushektāru lielā platībā. Stādīšana un ražas novākšana notika ar rokām un darbos tika iesaistīta visa ģimene.

Pēc pieciem gadiem saimniecībā jau ir zemes apstrādes un ražas novākšanas tehnika, bet visi procesi pietiekami automatizēti. Pēdējā sezonā ķiploki iestādīti jau 3,72 hektāros zemes. Lai to īstenotu, bija nepieciešams aizņemties naudu. Kā atzīst J.Veide, viņa uzņēmums bankām nebija interesants. Naudas plūsma nepietiekama, zemes, ko varētu ieķīlāt, lai paņemtu kredītu, arī nav. Viņam, kā pilnīgi jaunam zemniekam, zemes īpašumā nav nemaz un saimniekošana notiek nomātās platībās.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Evija Trifanova/LETA

Uzņēmējs startēja Eiropas Savienības projektos tehnikas iegādei, bet trūkstošos līdzekļus meklēja valsts attīstības finanšu institūcijā “Altum”, kurā pirms pāris gadiem atvēra programmu “Mazie aizdevumi lauku teritorijām”, kas tieši šādiem mērķiem paredzēta. Turklāt, viņš “Altum” līdzekļus šajā laikā ir saņēmis jau divreiz.

Saimnieks smaidot saka, ka beidzot uzņēmums sasniedzi tādu apgrozījuma līmeni, ka šogad iesniegts gada pārskats, kas varētu būt pievilcīgs bankām. Līdz ar to iespējas iegūt nepieciešamo finansējumu paplašināsies.

Mērķis – mazie aizdevumi lauku uzņēmējiem

Ko tad paredz šī programma. Kā stāsta “Altum” Programmu attīstības departamenta vadītāja vietnieks Gatis Sniedziņš, šis ir vienkāršs aizdevums mazam un vidējam uzņēmējam – lauksaimniekam, zivsaimniekam un jebkuram citam.

“Tās mērķi ir aizdevumu pieejamība uzņēmumiem ārpus lielajām pilsētām lauku teritorijās. “Altum” galvenais partneris ir komercbankas. Mums ir dažādi garantiju produkti komercbanku aizdevumiem visām nozarēm, gan lauksaimniekiem gan citu nozaru uzņēmumiem, bet ir situācijas, kad komercbankas nav gatavas finansēt klientus. Tam var būt ļoti dažādi iemesli – uzņēmums tikko sācis darboties un tam nav kredītvēstures, uzņēmums vēlas palielināt apjomus, bet trūkst nodrošinājuma aizdevumam u.c.”

Ļoti bieži tas skar dzīvesstila uzņēmumus, mazās saimniecības. Runa ir par visām iespējamām nozarēm, ko vien var iedomāties laukos. Sākot no tradicionālās lauksaimniecības – graudaugu un dārzeņu audzēšanas, beidzot ar maizes cepšanu, sukāžu gatavošanu, dažādu pakalpojumu sniegšanu, piemēram, mērniecības pakalpojumi, kafejnīcas, frizētavas u.c. Šī programma paredzēta ikvienai jomai, ko vien varam iedomāties laukos.

Mazie aizdevumi bez nodrošinājuma

Kā atzīst Stoļerovas pagasta zemnieku saimniecības “Madalesija” īpašnieks Juris Garda, bankā vieglāk dabūt dažus simtus tūkstošu, ja pretī liec tehniku, zemi vai citu nodrošinājumu. Savukārt salīdzinoši nelielas summas saimniecībai pašai sakrāt ir grūti.

Bioloģiskajai saimniecībai, kas nodarbojas ar piena lopkopību un kuras ganāmpulkā ir 20 liellopi un tā apsaimnieko aptuveni 46 ha lielu platību, bija nepieciešams neliels aizdevums augsnes apstrādes disku iegādei. Un šādā brīdī uzņēmums nonāk sprukās – dažus tūkstošus eiro, bez nodrošinājuma dabūt nevar. Tādēļ viņš vērsies pie ”Altum”, ar kuru sadarbojas jau aptuveni sešus gadus.

Kās Skaidro G. Sniedziņš, aizdevumu līdz 25 000 eiro var saņemt bez papildu nodrošinājuma, tikai ar privāto galvojumu. Nav vajadzīgs ieķīlāt nekustamo īpašumu, vai kā nodrošinājumu izmantot jauniegādāto tehniku. Tieši tādēļ lielākā daļa sadarbības partneru izvēlas mazākus aizdevumus bez nodrošinājuma, jo citur viņiem šādas iespējas neviens nepiedāvā.

J. Garda uzsver, ka tas ir būtisks atspaids, kas viņam ļāvis ietaupīt gan darbu, gan laiku, mazāk kultivējot augsni.

Jauna biznesa sākšana

Kad beidzot no darba ņēmēja, esi nolēmis kļūt par darba devēju, sākt jaunu uzņēmējdarbību, nauda nepieciešama ik uz soļa. Piemēram, ražošanas telpu iekārtošana, aprīkojuma iegāde – viss maksā naudu, sākot no datora un beidzot ar aizsardzības līdzekļiem, sākot no friziera krēsla un beidzot ar cementa maisītāju. Taču kredītvēstures nav, naudas plūsmas, ko uzrādīt bankai nav.

Arī šādā situācijā, palīdzību var meklēt minētajā “Altum” programmā. Madonas novada uzņēmums “Timber Art” ir viens no nedaudziem šādiem piemēriem, kad, saņemot atbalstu, uzņēmums strauji uzsācis ražošanu, iekarojis tirgu un izgājis plašajā pasaulē, veiksmīgi eksportējot savus ražojumus. Un tas viss viena gada laikā!

Kā stāsta uzņēmuma īpašnieks Aivis Lejiņš, ideja par mucu pirtīm tika realizēta pakāpeniski. Cita uzņēmuma paspārnē tika izstrādāts piedāvājums, lai pārbaudītu, vai pēc tā būs pieprasījums tirgū. Saprotot, ka cilvēkiem ir interese, 2019.gada martā tika nodibināta SIA “Timber Art”.

Lai iegādātos ražošanas iekārtas, uzņēmums pieteicās Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumam LEADER aktivitātē. Taču, lai iegūtu nepieciešamo finansējumu, jāiegulda, savi līdzekļi, vai tie jāaizņemas. Tādēļ tika pieņemts lēmums vērsties “Altum”, startējot programmā “Mazie aizdevumi lauku teritorijām”.

Kopējais nepieciešamais finansējums bija 50 000 eiro, no tiem aptuveni puse iegūta “Altum”. Pateicoties šim finansējumam, tika nopirktas ražošanas iekārtas un jau vasaras sākumā uzņēmums sāka ražot pirmās termokoka pirts mucas.

Turklāt, atšķirībā no citiem Latvijas tirgū pieejamiem līdzīgiem piedāvājumiem, šis uzņēmums izmanto termiski modificētu koksni, kurai ir izcilas ūdens atgrūšanas spējas un izturības pret deformācijām.

Foto: www.timbersauna.com

A.Lejiņš skaidro, ka koksnes termiskā apstrāde ir ekoloģiska. Zāģmateriāli tiek apstrādāti augstā temperatūrā ar ūdens tvaikiem. Koksne kļūst izturīga pret sēnītēm, līdz ar to, nav jāizmanto līdz šim ierastie ķīmiskie preparāti koksnes aizsardzībai.

Kamēr pirmie ražojumi bija eksperimenta stadijā, galvenokārt tika domāts par vietējo tirgu. Taču jau dibinot uzņēmumu bijis skaidrs, ka ražojumus eksportēs. Nepilna gada laikā “Timber Art” savā klientu kartē ir atzīmējis, piemēram, Vāciju, Zviedriju, Islandi.

Latvijā klienti pārsvarā izvēloties pirtis. Savukārt ārzemnieki vairāk interesējas par kempingu mājiņām.

A.Lejiņš piebilst, ka pašlaik viņam pieprasījumu netrūkst. Ņemot vērā, ka lielākā daļa pamatmateriālu – koksne, jumta segumi u.c., tiek pirkti Latvijā, tad pašreizējā krīze to iegādi neietekmē.

Pirms Jāņiem pieprasījums par 200% pārsniedzis ražošanas jaudu. Uzņēmējs cer, ka pieprasījums saglabāsies par spīti krīzei un tā nebūs ilga.

Vērtējot sadarbību ar “Altum”, A.Lejiņš vien norāda, ka aizņēmuma lielākā daļa jau ir atdota un atlikuši maksājumi pāris simtu eiro apmērā mēnesī, kas uzņēmumam esot ļoti minimāls maksājums.

Kal ratus ziemā, uzņēmuma izaugsmi krīzē

Šobrīd Latvijā un faktiski visā pasaulē ir ārkārtas stāvoklis. Daudzi biznesi buksē, citi ir apstājušies pavisam. Uzņēmēji vēršas pie valdībām, saucot pēc palīdzības. Arī “Altum” ir iesaistīts uzņēmējdarbības glābšanā, garantiju un apgrozāmo līdzekļu aizdevumu sniegšanai Covid-19 negatīvi ietekmētajiem uzņēmumiem. Taču vai katram uzņēmumam ir jālūdz ārkārtas palīdzība? Ir mazākas un ir ilgākas krīzes, bet neviena krīze nav mūžīga. Tādēļ arī šis brīdis ir jāizmanto, lai plānotu sava uzņēmuma izaugsmi un attīstību un uzņēmēji šādas iespējas saredz.

SAISTĪTIE RAKSTI

Piemēram, jau minētais Jānis Veide no Vecumnieku novada atzīst, ka šobrīd prognozēt, kā attīstīsies viņa ķiploku audzēšana, ir neiespējami. Vai cilvēkiem samazināsies pirktspēja un viņa ražai būs mazāks noiets, vai gluži pretēji – pieprasījums un cena augs. To šobrīd pateikt esot grūti. Taču apstāties un gaidīt viņš negrasās. Jau tagad viņam ir plāns, kā vēl attīstīt un modernizēt uzņēmumu.

Viņš plāno veidot angāru, kur glabāt ražu. Turklāt, angāru var aprīkot tā, lai būtu telpas arī ķiploku žāvēšanai, kas šim produktam ir ļoti būtiski. Tas uzņēmumam pavērtu jaunas iespējas arī pēc krīzes, gan kvalitātes nodrošināšanā, gan arī ķiploku realizācijai ziemā.

Raksts tapis sadarbībā ar valsts attīstības finanšu institūciju “Altum”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 88
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 71
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 59
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 65
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 37
19 stundas
Lasīt citas ziņas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 88
5 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vai tūļājamies ar revakcināciju? Francijā trešā deva senoriem, Lietuvā – ārstiem, Austrijā “Astra/Zeneca” vakcinētajiem 69
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba
5 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Esplanādē par 800 000 eiro mainīs celiņu segumu 10
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti
13:06
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba
13:05
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt?
12:45
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti
3 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 59
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pāragri mūžībā devies kulta seriāla “Sekss un lielpilsēta” aktieris 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es draudēju Urbanoviča kungam!” atklāj Švecova 18
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijas Bankas ekonomists: Inflācija ir kā eļļa dzinējā, kas palīdz ekonomikai kustēties uz priekšu 7
59 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Stāsti
“Vienu laiku biju Latvijas partiju zelta sponsors.” Saruna ar Urmasu Sorumā 7
Intervija 6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ņujorkas metro staciju satricina sprādziens pēc vilciena sadursmes ar uz sliedēm pamestu velosipēdu 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tarifu kāpums “Getliņos” varētu ietekmēt arī maksu par nešķiroto atkritumu izvešanu 8
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā devies uzņēmējs un ekonomists Edvīns Samulis
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Attīstīt nākamajā līmenī, piesaistot mākslīgo intelektu!” VID Muitas pārvalde par cīņu pret kontrabandu 8
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš drošs, ka valdībai izdosies atsevišķu profesiju pārstāvjiem uzlikt pienākumu obligāti vakcinēties pret Covid-19 59
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām
36 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents: Covid-19 uzskatāmi apliecināja, cik mūsu sabiedrība ir nepasargāta no dezinformācijas ietekmes 50
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …”
26 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 96
21 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 37
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 65
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 20
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 71
1 diena
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 2
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
22 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Māris, Maigurs un Mārica
1 stunda