Viltus ziņām laiks pieteikt karu 16

“Meliem īsas kājas,” tā vēsta sakāmvārds. “… bet garas rokas,” pasteidzās piebilst kāds gudrinieks.

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Ceļā no Rojas uz Roņu salu pazuduši divi cilvēki. Atpūtniekus ceļā pārsteigusi vētra 40
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
Lasīt citas ziņas

Diemžēl dzīvojam laikmetā, kur katra diena līdzinās 1. aprīlim. Tikai atšķirībā no starptautiskās joku dienas, kad melotājs beigās mēdz labsirdīgi iesaukties “april, april”, viltus ziņu izplatītāji paši parasti nepiesakās. Neatmaskotas šīs ziņas var sajaukt prātus, pazust interneta dzīlēs un pacietīgi gaidīt, kad kāds ievadīs vajadzīgos atslēgvārdus, lai atkal izlīstu dienasgaismā. Piemēram, kāda sen tapusi fotomontāža ar smieklīgām kartona lidmašīnām pie Rīgas pils, kuras it kā reiz esot demonstrētas Latvijas Nacionālo bruņoto spēku parādē, parādās ikreiz, kad Maskavā rodas vēlme noniecināt Baltijas valstu pretestības spējas. Ar šo viltojumu labprāt dalās pat augstas Krievijas amatpersonas.

Viltus ziņu radītāju un izplatītāju mērķi var būt dažādi. Nevainīgākie – nedaudz nopelnīt ar tā saukto “klikšķu biznesu” internetā. Bīstamākie – politiskas manipulācijas un pat draudi valsts drošībai. Ar to pirms dažiem gadiem saskārās Ukraina. Pagāja laiks, līdz aktīvisti spēja izveidot informatīvās pretestības sistēmu. Arī Latvijā žurnālisti un eksperti ik pa laikam atmasko viltus ziņas, taču tās parasti ir spontānas kampaņas, nevis regulāra uzraudzība. Tieši tāpēc “Latvijas Avīze” no šodienas sāk jaunu rubriku – “Atmaskots”. Tās mērķis – padarīt viltus ziņu atmaskošanu par sistemātisku parādību Latvijas informatīvajā telpā, kā arī iesaistīt šajā procesā sabiedrību.

Atbalsta:

CITI ŠOBRĪD LASA
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.