Latvijas krievus biedē ar “slepeniem ieročiem” Ādažos 42

Bildē redzami divi aizsargtērpos ģērbti stāvi, kādus parasti mēdz rādīt fantastikas filmās par bīstamu vīrusu izplatību. Rubrika “Eskalācija” un virsraksts “Kaujaslauks: Latvija”. Tā avīze “Segodņa” (iepriekš pazīstama kā “Vesti segodņa”) aprīļa nogalē pasniegusi sensacionālu ziņu, ka NATO Ādažos gatavojas izmēģināt bioloģiskos un psiholoģiskos ieročus. Avīzes žurnālists Grigorijs Antonovs atsaucas uz “Krievijas ekspertiem”, rakstā gan citēts tikai viens – ģenerālleitnants Jurijs Ņetkačevs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 93
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Lasīt citas ziņas

Ieroču izmēģināšana esot paredzēta NATO mācībās “Summer Shield 14” (notika no 17. līdz 30. aprīlim), un tajās tiekot izmēģināts uzbrukums Krievijai (“НАТО в Латвии отрабатывает нанесение ударов по РФ.”). Nav laista garām iespēja pasniegt šīs mācības kā draudus Latvijā dzīvojošajiem krieviem. “Karadarbības NATO manevros ieplānotas, ņemot vērā sociālās pretrunas, ko dažās alianses valstīs rada krievvalodīgie iedzīvotāji. Nav noslēpums, ka Latvijā un citās Baltijas valstīs viņi tiek uztverti ar zināmu naidīgumu. Turklāt arī no vairākiem Rietumu politiķiem ir izskanējušas bažas, ka Krievija Baltijas republikās varētu izmantot savus tautiešus, lai izspēlētu “Krimas scenāriju”,” raksta avīze, atsaucoties uz Krievijas laikrakstu “Ņezavisimaja gazeta”. Tiek pieminēts, ka martā kāda Vācijas darbā iekārtošanas aģentūra esot vervējusi krievu izcelsmes cilvēkus, kas kā statisti varētu piedalīties militārās mācībās – tas esot nepieciešams, lai izstrādātu jaunas hibrīdkara metodes. Krievi tad arī būšot tie, uz kuriem, iespējams, izmēģināšot jaunos ieročus.

Viltus ziņu pārtvēris arī interneta portāls “Baltnews”. Ekrānšāviņš no “Baltnews”

Izcelsme un izplatība

CITI ŠOBRĪD LASA

“Segodņa” rakstā izmantotie citāti tiešām ņemti no Krievijas laikraksta “Ņezavisimaja gazeta” (“NG”). Akcenti gan ir pamainīti – Maskavas izdevums vairāk uzsver, ka mācībās tiek inscenēts uzbrukums Krievijai, bet Latvijas informatīvajā telpā šīs ziņas centrā nonākuši tieši “slepenie ieroči”, kā arī potenciālie draudi vietējiem krieviem. Ziņa izplatīta pa dažādiem kanāliem. Piemēram, tā publicēta arī interneta lapā “vesti.lv”. Savukārt cits Baltijā izplatīts interneta portāls krievu valodā “Baltnews” to pasniedz ar virsrakstu: “”Ņezavisimaja gazeta”: NATO Ādažos var pielietot jaunu līdzekli, kas ietekmē cilvēka psihi.”

Atmaskojums

“Segodņa” publicētie attēli nav no Ādažu bāzes. Tie ir fragmenti no interneta vietnē “Youtube” atrodamajiem ASV jūras kājnieku treniņiem 2016. gada decembrī. Redzamajā situācijā nekādi jauni ieroči netiek izmēģināti, bet karavīrus instruē, kā būtu jārīkojas ķīmisko, radioaktīvo vai bioloģisko uzbrukumu gadījumos. Tātad runa ir par aizsardzību, nevis uzbrukumu, lai gan propagandas nolūkiem to ir ērti sagrozīt. Latvijas Aizsardzības ministrijas komentārs: “Starptautiskajās mācībās “Summer Shield XIV” netika inscenēts uzbrukums Krievijai. Šo starptautisko mācību mērķis bija trenēt iesaistīto valstu kaujas atbalsta un kaujas nodrošinājuma spēju integrēšanu bataljona un brigādes līmeņa aizsardzības operācijās. Ne šajā, ne arī citos NATO vingrinājumos nav plānots izmantot fiziska, bioloģiska un cita rakstura paņēmienus, kas ietekmē cilvēka psihi un uzvedību.”

Starp citu, “slepenie ieroči” ir tēma, ar ko Krievijas “militārie eksperti” ne vien biedē, bet arī lielās. Medijos arvien biežāk parādās informācija, ka Krievijā esot radīts kāds jauns, varens ierocis, kas tuvākajā laikā pamatīgi mainīšot spēku samēru pasaulē.

Atbalsta:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.